14 квітня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-48674/09/1670
Полтавський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді -Клочка К.І.,
за участю секретаря судового засідання - Міщенко Р.В.,
представника позивача -Горобець І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пирятинм'яспром" про стягнення податкової заборгованості, -
30 грудня 2009 року Лубенська об'єднана державна податкова інспекція (надалі - позивач, Лубенська ОДПІ) звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пирятинм'яспром» (надалі - відповідач, ТОВ «Пирятинм'яспром») про стягнення податкової заборгованості у розмірі 598 644,63 грн, з яких 549 649,06 грн - заборгованість з податку на додану вартість, 16 783,01 грн - заборгованість з податку на прибуток, 32 212,56 грн - заборгованість по податку з доходів фізичних осіб.
Позивач зазначив, що податкова заборгованість відповідача виникла у зв'язку з порушення ним положень підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 пункту 11.21. статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість», пункту 1.15 статті 1 підпункт 8.1.1 пункту 8.1 статті 8, підпункту «а»пункту 19.2 статті 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», Порядку видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку та її форму, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1063 від 01.08.2006, підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 №2181-III (надалі -Закон №2181-ІІІ).
Представник позивача у судовому засідання вимоги позовної заяви підтримав, просив їх задовольнити.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, про причини неявки суду не повідомив, про час, дату, місце розгляду справи неодноразово повідомлявся за юридичною адресою.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до копії свідоцтва серії А00 №123322, що мається в матеріалах справи, 19.08.2005 Пирятинською районною державною адміністрацією Полтавської області відповідач зареєстрований як юридична особа (ідентифікаційний код 33582016) та згідно копії довідки Лубенської ОДПІ від 25.08.2005 №39 взятий на облік платника податків.
На підставі направлення від 21.09.2009 №843 виданого Лубенською ОДПІ, керуючись частиною тринадцятою статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу України»(із змінами та доповненнями), у період з 22.09.2009 по 02.11.2009 працівниками Лубенської ОДПІ проведено планову виїзну перевірку (надалі - перевірка) відповідача з питань дотримання податкового законодавства за період з 25.08.2005 по 30.06.2009, валютного та іншого законодавства за період з 25.08.2005 по 30.06.2009.
Відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3 статті 3 Закону України «Про податок на додану вартість», об'єктом оподаткування є поставки товарів та послуг, місце поставки яких знаходиться на митній території України.
Згідно з пунктом 11.21 статті 21 Закону України «Про податок на додану вартість», сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.
Порядок нарахування, виплати і використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.
Зазначена норма діє без обмеження строку її застосування і призупиняється, коли у законі про Державний бюджет України на відповідний рік передбачено, що сума податку на додану вартість, яка сплачується до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти та іншу продукцію переробки тварин і птиці, закуплених у живій вазі (шкури, субпродукти, м'ясо-кісткове борошно), спрямовується до спеціального фонду державного бюджету з подальшим використанням на здійснення доплат на одну корову, наявну на 1 січня відповідного року, на підставі довідок, виданих сільськими, селищними, міськими чи районними у містах радами, - для фізичних осіб та копії звіту про стан тваринництва (форма N 24 (річна) стосовно наявності корів, засвідчену органами державної статистики, - для юридичних осіб у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності, які не обрали спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського, лісового господарства та рибальства, передбачений статтею 81 цього Закону, і на загальних підставах вважаються платником податку на додану вартість, за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції.
В ході перевірки встановлено, що за період з 01.11.2007 по 10.02.2008 відповідач проводив нарахування і виплату дотацій у розмірі 124 704,00 грн не маючи власних переробних потужностей, в результаті чого відповідачем порушено вищевказані норми статтей.
Також, у ході перевірки встановлено порушення відповідачем пункту 1.15 статті 1 підпункту 8.1.1 пункту 8.1 статті 8, підпункту «а»пункту 19.2 статті 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»та Порядку видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку та її форму, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1063 від 01.08.2006.
Відповідно до положень пункту 2.1. статті 2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», платниками податку є резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи.
Згідно з пунктом 8.1 вищевказаного закону, оподаткування доходів, нарахованих (виплачених) платнику податку податковим агентом, податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
Пунктом 19.1. статті 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»встановлено, що платники податку зобов'язані вести облік доходів і витрат у обсягах, достатніх для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі коли такий платник податку зобов'язаний цим Законом подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податковий кредит.
Порядком видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку та її форму, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1063 від 01.08.2006, визначено механізм видачі довідки про право фізичної особи - власника сільськогосподарської продукції на отримання доходу від податкового агента - суб'єкта господарювання без утримання податку з доходів фізичних осіб.
Довідка про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку (далі - довідка) видається безоплатно сільською, селищною, міською радою особисто власнику сільськогосподарської продукції (включаючи продукцію первинної переробки) у 10-денний строк з дня звернення за місцем проживання або місцем розташування земельної ділянки на підставі письмової заяви, якщо сільськогосподарська продукція вирощується (виробляється) ним на земельних ділянках, наданих для: ведення особистого селянського господарства, якщо їх розмір не було збільшено у результаті отриманої в натурі (на місцевості) земельної частки (паю); будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки); ведення садівництва; індивідуального дачного будівництва. Довідка подається власником сільськогосподарської продукції податковому агенту.
Інформація про видачу довідки передається сільською, селищною, міською радою органові державної податкової служби за місцем розташування земельної ділянки протягом 10 днів з моменту видачі власнику сільськогосподарської продукції.
Так, в ході перевірки Лубенською ОДПІ під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету виявлено порушення на загальну суму 10737,52 грн.
За результатами перевірки складено акт №480/23/33582016 від 09.11.2009.
На підставі акту перевірки Лубенською ОДПІ винесено наступні податкові повідомлення-рішення:
- №0000422301/0 від 20.11.2009 на суму податкового зобов'язання у розмірі 549 649,81 грн, з яких за основним платежем 124 704,00 грн та 424 945,81 грн -сума штрафних (фінансових) санкцій.
- №0000591701/0 від 23.11.2009 на суму податкового зобов'язання у розмірі 32 212,56 грн, з яких за основним платежем 10 737,52 грн та 21 475,04 грн -сума штрафних (фінансових) санкцій.
20.11.2009 та відповідно 23.11.2009 відповідач отримав зазначені податкові повідомлення-рішення, про що свідчить підпис посадової особи, але визначену суму податкового зобов'язання не сплатив.
В розумінні пункту 1.11 статті 1 Закону №2181-ІІІ податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) -це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно з підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону 2181-ІІІ, 4.1.4 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону №2181-ІІІ податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Так, 01.04.2009 на підставі пункту 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу»заступником начальника Пирятинського відділення Лубенської ОДПІ Виповським С.Д. проведено невиїзну документальну перевірку з питання несвоєчасності сплати задекларованої суми податку на прибуток за 11 місяців 2008 року. Перевіркою встановлено порушення підпункту 5.5.1. пункту 5.3. статті 5 Закону №2181-ІІІ та на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 цього Закону визначено суми штрафних санкцій у розмірі 2 484,94 грн (по податковому зобов'язанню у розмірі 4969,88 грн) та у розмірі 32 899,70 грн (по податковому зобов'язанню у розмірі 65 799,39 грн).
01.04.2009 на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону №2181-III Лубенською ОДПІ винесено податкове повідомлення рішення №0000361501/0, яким визначено податкове зобов'язання у розмірі 500,20 грн та податкове повідомлення-рішення №0000351501/0, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 35 384,64 грн. Зазначені податкові повідомлення-рішення відповідач отримав 08.04.2009.
06.04.2009 на підставі акту перевірки №00006/1501/33582016 Лубенською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170,00 грн, яке відповідач отримав 08.04.2009, про що свідчить підпис посадової особи ТОВ «Пирятинм'яспром».
Крім того, 07.05.2009 відповідач подав декларацію з податку на прибуток підприємства, самостійно визначивши суму податку за попередній податковий період поточного року у розмірі 100,00 грн., яку на час розгляду справи відповідач не сплатив.
06.08.2009 відповідач подав декларацію з податку на прибуток підприємства, самостійно визначивши суму податку за попередній податковий період поточного року у розмірі 9 373,00 грн., яку на час розгляду справи відповідач не сплатив.
Податковим повідомленням-рішенням №0002051501/0 від 18.08.2009 до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170,00 грн.
За несвоєчасну сплату податкового зобов'язання відповідачу нараховано пеню у розмірі 682,88 грн, яку відповідач частково погасив, у зв'язку з чим, заборгованість по пені склала 510,81 грн.
З урахуванням часткового погашення суми заборгованості сума з податку на прибуток підприємств сума боргу відповідача складає 16 272,20 грн, що підтверджується обліковою карткою платника податку.
Таким чином сума заборгованості відповідача перед бюджетом склала 598 644,63 грн, з яких 549 649,06 грн - заборгованість з податку на додану вартість, 16 783,01 грн - заборгованість з податку на прибуток, 32 212,56 грн -заборгованість по податку з доходів фізичних осіб. Ця заборгованість на день ухвалення рішення є непогашеною.
Відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону №2181-ІІІ, активи платника податків можуть бути примусово стягнуті у рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Зважаючи на вищевикладене, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пирятинм'яспром» про стягнення податкової заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Пирятинм'яспром» (вул. Київська, 87, м. Пирятин, Полтавська область, ідентифікаційний код 33582016) податкову заборгованість у сумі 598 644 (п'ятисот дев'яноста восьми тисяч шестисот сорока чотирьох) гривень 63 (шестидесяти трьох) копійок, з яких:
- по податку на додану вартість в сумі 549 649 (п'ятисот сорока дев'яти тисяч шестисот сорока дев'яти) гривень 06 (шести) копійок на р/р31118029700379, одержувач Державний бюджет України, код платежу 14010100, код одержувача 34698810, банк одержувача ГУДК у Полтавській області м. Полтава, МФО 831019;
- податку на прибуток в сумі 16 783 (шістнадцяти тисяч семисот восьмидесяти трьох) гривень 01 (однієї) копійки на р/р31116009700379, одержувач платежу - Державний бюджет України, код платежу 11021000, код одержувача 34698810, банк одержувача ГУК у Полтавській області м. Полтава, МФО 831019;
- податку з доходів найманих працівників в сумі 32 212 (тридцяти двох тисяч двохсот дванадцяти) гривень 56 (п'ятидесяти двох) копійок на р/р33216800700380, одержувач місцевий бюджет, код платежу 11010100, код одержувача 34698810 банк одержувача ГУДК у Полтавській області м. Полтава, МФО 831019.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 19 квітня 2010 року.
Суддя К.І. Клочко