Постанова від 26.03.2010 по справі 11977/09/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2010 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Руденко І.В.

за участю:

-представника позивача -Золотоверх М.С. (довіреність від 09.10.09 №17762/14),

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до Державного підприємства «Видавничо-поліграфічного підприємства Міністерства оборони України «Слава і Честь»»про стягнення заборгованості в розмірі 54233,96 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси звернулось до суду з позовом до Державного підприємства «Видавничо-поліграфічного підприємства Міністерства оборони України «Слава і Честь»»в якому просить стягнути з відповідача борг у сумі 54233,96 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, зазначивши що відповідач зареєстрований в УПФУ в Приморському районі м. Одеси як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У ДП «Видавничо-поліграфічне підприємство Міністерства оборони України «Слава і Честь»»станом на 01.10.2009 склалася заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 18293,41 грн. та 35 942,53 грн. нарахованих фінансових санкцій та пені, всього заборгованість складає 54233,96грн. Відповідач у добровільному порядку не сплатив вказану заборгованість, тому Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси звернулося до суду із вказаним позовом про стягнення заборгованості.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, посилаючись на обґрунтування, викладені в позовній заяві, та просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце слухання справи, але його представник в судове засідання не з'явився, а тому, на підставі положень ст.128 КАС України справа розглядалась за його відсутності за наявними у справі доказами.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Ст.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 N 2181-III, передбачено, що установи Пенсійного фонду України є контролюючими органами стосовно внесків до Пенсійного фонду України, які здійснюють перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції. У період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України, отже, спір за участю управління Пенсійного фонду та суб'єкта господарювання про стягнення заборгованості за платежами до Пенсійного фонду є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, а саме - органу виконавчої влади, що реалізовував у цих відносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції щодо контролю надходження страхових внесків та інших платежів до фонду, та відповідає вищенаведеному нормативному визначенню адміністративної справи.

Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-IV передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Абзацом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Згідно з ч. 1 статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Частиною 3 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду.

Частиною 6 статті 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Частиною 3 ст. 20 вказаного Закону встановлено, що обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно ч.2 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно ч.3 зазначеної статті територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суму недоїмки та суми фінансових санкцій.

Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 ЗаконуУкраїни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, штраф та одночасно на суми своєчасно несплачених (не перерерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, разрахована за кожний день прострочення платежу.

Про нарахування пені та накладення штрафів посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення.

Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою ст.106 ЗаконуУкраїни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягають сплаті страхувальником протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення.

Згідно ч.14,15 ст. 106 ЗаконуУкраїни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків. Суми пені та штрафів можуть бути включені до вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування цих фінансових санкцій пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки. Строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач є платником страхових внесків до солідарної системи Пенсійного фонду України та знаходиться на обліку у позивача.

За відповідачем обліковується заборгованість по сплаті страхових внесків в розмірі 18293,41 грн. Так, відповідно до акту №8/21 від 22.06.2009 за результатами проведеної УПФУ в Приморському районі м. Одеси позапланової перевірки ДП «Видавничо-поліграфічне підприємство Міністерства оборони України «Слава і Честь»з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду, ДП «Видавничо-поліграфічне підприємство Міністерства оборони України «Слава і Честь»збільшено нарахованих внесків на суму 18 293,41 грн.

23.06.2009 УПФУ в Приморському районі м. Одеси було складено вимогу про сплату боргу №1625У по страховим внескам в розмірі 18293,41 грн., яку відповідач отримав 23.06.2009, але до сьогоднішнього часу не сплатив. (а.с.6-7)

За несвоєчасне подання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, у строки, визначені законодавством відповідно до ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»УПФУ в Приморському районі м. Одеси нараховані ДП «Видавничо-поліграфічне підприємство Міністерства оборони України «Слава і Честь»фінансові санкції (рішення №2682 від 24.06.2009 -564,08 грн; рішення №2683 від 24.06.2009 -5131,18 грн.; рішення №2684 від 24.06.2009 -6905,98 грн., рішення №2932 від 28.07.2009 -170,00 грн.). Рішенням № 3427 від 24.09.2009 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду відповідачу нараховано 131,78 грн. штрафу та 5,27грн. пені. Рішенням №2796 від 10.07.2009 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладено фінансові санкції на підставі акту перевірки №8/21 від 22.06.2009 в розмірі 23034,24 грн.

Зазначені фінансові санкції складають 35942,53 грн.

Відповідно до картки особового рахунку страхувальника юридичної особи ДП «Видавничо-поліграфічне підприємство Міністерства оборони України «Слава і Честь»» заборгованість була частково покрита за рахунок коштів, що надійшли від боржника в розмірі 1,98 грн. і складає 54233,96 грн. (а.с. 5)

Абзацом 6 частини 2 статті 17 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Враховуючи викладене, а також те, що позивачем доведено, що ДП «Видавничо-поліграфічне підприємство Міністерства оборони України «Слава і Честь»» має заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси по внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансовим санкціям на загальну суму 54233,96 грн., суд вважає, що позовні вимоги є законними і обґрунтованими, заснованими на діючому законодавстві, підтверджуються доданими до позову документами, та підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст.158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси до Державного підприємства «Видавничо-поліграфічного підприємства Міністерства оборони України «Слава і Честь» задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства «Видавничо-поліграфічного підприємства Міністерства оборони України «Слава і Честь», код ЄДРПОУ 24975947, на користь держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси заборгованість у розмірі 54233,96 (п'ятдесят чотири тисячі двісті тридцять три гривні дев'яносто шість копійок)грн. МФО:328845, п/р: 256013123705 в ВАТ «Державний ощадний банк».

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня складання в повному обсязі, а також подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 26.03.2010

Суддя К.О. Танцюра

26 березня 2010 року