Ухвала від 23.01.2021 по справі 300/203/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

"23" січня 2021 р. справа № 300/203/21

09 год. 00 хв.

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитин Н. М., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовною заявою кандидата на посаду Брошнів-Осадського селищного голови Калуського району Івано-Франківської області ОСОБА_1 до Брошнів-Осадської селищної територіальної виборчої комісії Калуського району Івано-Франківської області про визнання рішень, дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Кандидат на посаду Брошнів-Осадського селищного голови Калуського району Івано-Франківської області ОСОБА_1 22.01.2021 о 19 год 30 хв звернувся до суду з позовною заявою до Брошнів-Осадської селищної територіальної виборчої комісії Калуського району Івано-Франківської області про визнання рішень, дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання скасувати постанову №11 від 29.12.2020 в частині реєстрації довіреної особи кандидата на посаду Брошнів-Осадського селищного голови Калуського району Івано-Франківської області - ОСОБА_2 .

Приписами пункту 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій.

Згідно частини 1 статті 64 Виборчого кодексу України суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Статтею 273 Кодексу адміністративного судочинства України визначено особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій.

Так, частиною 1 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Згідно частини 4 статті 273 КАС України рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Відповідно до частини 6 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до частин 1 та 2 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу. Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами.

Згідно з вимогами частини 5 статті 270 КАС України днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

З аналізу наведених положень вбачається, що строк звернення до суду з позовом щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів таких комісій є присікальним (преклюзивним), становить п'ять днів з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності та обчислюється з дня надходження позовної заяви до суду.

Вищий адміністративний суд України у пункті 8.1.1 постанови Пленуму "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом" від 01.11.2013 № 15 зазначив, що важливим елементом цих строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. Це відмінність строку звернення до суду щодо вирішення виборчих спорів від строку звернення до суду в інших спорах адміністративної юрисдикції, в яких, як правило, цей строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

Таким чином, у виборчих спорах немає необхідності з'ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від суб'єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.

Отже, вирішальним для встановлення моменту початку перебігу строку на звернення до суду у справах щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів комісії є саме дата прийняття рішення, вчинення дії та допущення бездіяльності.

Зі змісту прохальної частини позовної заяви вбачається, що предметом оскарження даної адміністративної справи є постанова Брошнів-Осадської селищної територіальної виборчої комісії Калуського району Івано-Франківської області №11 "Про реєстрацію довірених осіб", яка прийнята 29.12.2020 в частині реєстрації довіреної особи кандидата на посаду Брошнів-Осадського селищного голови Калуського району Івано-Франківської області - ОСОБА_2 .

Відтак, оскільки оскаржувана постанова Брошнів-Осадської селищної територіальної виборчої комісії Калуського району Івано-Франківської області №11 "Про реєстрацію довірених осіб" була прийнята 29.12.2020, останнім днем для подання даної позовної заяви є 02.01.2021.

Однак, дана позовна заява подана до суду тільки 22.01.2021, тобто з порушенням п'ятиденного строку, визначеного частиною 6 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до частини 5 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України у даній категорії, особливості провадження яких встановлено статтею 273 коментованого Кодексу, строки поновленню не підлягають.

Дотримання строку звернення з адміністративним позовом до суду є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до частини 2 статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").

У пункті 46 рішення Європейського суду з прав людини "Устименко проти України" зазначено, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише тоді, коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами. Суд постановив, що якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності.

У контексті наведеного суд вважає за необхідне зауважити, що законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Враховуючи вищенаведене, а також те, що даний адміністративний позов надійшов до суду 22.01.2021, тобто з порушенням строків встановлених частиною 6 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення без розгляду позовної заяви кандидата на посаду Брошнів-Осадського селищного голови Калуського району Івано-Франківської області ОСОБА_1 до Брошнів-Осадської селищної територіальної виборчої комісії Калуського району Івано-Франківської області про визнання рішень, дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання до вчинення дій.

На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 248, 256, 270, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву кандидата на посаду Брошнів-Осадського селищного голови Калуського району Івано-Франківської області ОСОБА_1 до Брошнів-Осадської селищної територіальної виборчої комісії Калуського району Івано-Франківської області про визнання рішень, дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання до вчинення дій - залишити без розгляду.

Копію ухвали надіслати сторонам шляхом її направлення на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур'єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв'язку.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду, відповідно до вимог статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України, подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом двох днів з дня її підписання.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Микитин Н.М.