Справа № 276/1631/20
Провадження по справі№ 3/276/233/21
20 січня 2021 року смт.Хорошів
Суддя Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області Збаражський А. М. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Хорошівського відділення поліції Коростишівського ВП ГУ НП України в Житомирській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 44-3 КУпАП,-
встановив:
16.01.2021 на розгляд суду після доопрацювання надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 076103 від 05.11.2020 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП,
Зі змісту протоколу, 05.11.2020 року о 13 год. ОСОБА_1 знаходячись в магазині "Наша Ряба", що за адресою смт. Іршанськ, по вул. Лесі Українки, 7, перебував без засобів індивідуального захисту, захисної маски, чим порушив вимоги Постанови КМУ №641 від 22.07.2020 (зі змінами).
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 44-3 КУпАП.
Матеріали справи відносно ОСОБА_1 , згідно постанови судді Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 14 грудня 2020 року поверталися на доопрацювання, однак органом поліції вимоги судового рішення не виконано.
Диспозицією ст. 44-3 КУпАП в редакції, чинній на момент вчинення правопорушення (ЗУ № 530-IX від 17.03.2020), передбачено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
У той же час, Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 1000-IX від 06.11.2020, який набрав чинності 21.11.2020, зміст ст. 44-3 КУпАП доповнено частиною другою, яка встановлює відповідальність за «перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно».
Відповідно ст. 94 Конституції України, закони стають обов'язковими та набувають законної сили негайно після офіційного прийняття й опублікування тексту закону, якщо інше не передбачено самим законом. При цьому набуття законом чинності означає, що із цього моменту ним повинні керуватися, виконувати його й дотримуватися всі юридичні та фізичні особи. Загальновизнаним є і те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше. Тому втрата законом чинності означає, що із цього моменту він не може застосовуватися.
Конституція України, закріпивши у ч. 1 ст. 58 положення щодо неприпустимості зворотної дії в часі законів та інших НПА, водночас передбачає їх зворотну дію в часі у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують юридичну відповідальність особи, що є загальновизнаним принципом права.
Закріплений в Конституції України принцип неприпустимості зворотної дії в часі законів та інших НПА узгоджується з міжнародно-правовими актами, зокрема Міжнародним пактом про громадянські та політичні права (ст. 15), Конвенцією про захист прав і основних свобод людини (ст. 7). Тобто, щодо юридичної відповідальності застосовується новий закон чи інший НПА, що пом'якшує або скасовує відповідальність за вчинене правопорушення під час дії НПА, яким визначались поняття правопорушення і відповідальність за нього. Також актом, який пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення є акт, що виключає з санкції більш суворі стягнення або додаткові стягнення.
Згідно ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Санкцією ч. 2 ст. 44-3 КУпАП (в реакції ЗУ № 1000-IX від 06.11.2020) передбачено накладення адміністративного стягнення у виді штрафу від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а ст. 44-3 КУпАП (в редакції ЗУ № 530-IX від 17.03.2020) у виді штрафу на громадян від 1000 до 2000 і на посадових осіб від 2000 до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, ч. 2 ст. 44-3 КУпАП (в редакції ЗУ № 1000-IX від 06.11.2020), яка набрала чинності з 21.11.2020, встановлює відповідальність за теж саме діяння, що викладене у складеному відносно ОСОБА_1 протоколі про адміністративне правопорушення, але значно пом'якшує відповідальність за перебування у громадських місцях без засобів індивідуального захисту, тому має зворотну дію в часі.
При цьому, необхідно зауважити, що вказаним вище ЗУ № 1000-IX від 06.11.2020 зміни внесені також і в ст. 222 КУпАП в частині категорій адміністративних правопорушень, розгляд яких здійснюють органи Національної поліції, а саме доповнено «ч. 2 ст. 44-3», внаслідок чого після набрання чинності вказаним Законом місцеві суди не уповноважені розглядати справи щодо цих правопорушень.
Беручи до уваги обставини адміністративного правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 , а також те, що акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність, застосовуються на будь-якій стадії провадження у справах про адміністративні правопорушення, суддя вважає за необхідне передати дану справу за підвідомчістю органу, який уповноважений розглядати справи даної категорії.
У відповідності до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст. 8, 222, 283, 284 КУпАП
постановив:
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 076103 від 05.11.2020 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, направити за підвідомчістю до Хорошівського відділення поліції Коростишівського відділу поліції ГУ НП в Житомирській області для розгляду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: А. М. Збаражський