21 січня 2021 рокуЛьвівСправа № 140/222/20 пров. № А/857/12932/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Шевчук С. М., Онишкевича Т.В.;
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 червня 2020 року у справі № 140/222/20 (головуючий суддя Валюх В. М., м. Луцьк) за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
21січня 2020 року Волинським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 провизнання протиправною бездіяльностівідповідача щодо не оформлення та неподання у п'ятнадцятиденний строк з дня реєстрації до Департаменту фінансів Міністерства оборони України документів для прийняття рішення про призначення або про відмову в призначенні позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності І групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, передбаченоїЗаконом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ та Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 25.12.2013 № 975 та зобов'язанняВолинського обласного військового комісаріату оформити та подати до Департаменту фінансів Міністерства оборони України документи для прийняття рішення про призначення або про відмову в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності І групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, передбаченоїЗаконом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІта Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 25.12.2013 № 975.
В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_2 порушив право ОСОБА_1 на соціальний захист та отримання належної грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності І групи, яка настала внаслідок травми, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби.Чинним законодавством на обласні військові комісаріати покладено обов'язок направити до Міністерства оборони України висновок та документи для прийняття рішення про призначення або про відмову у призначенні військовослужбовцю одноразової грошової допомоги, однак ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовлено ОСОБА_1 в надісланні його заяви з додатками до Міноборони. Обласні військові комісаріати не можуть приймати рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, адже прийняття відповідного рішення віднесено саме до компетенції Міністерства оборони України.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22 червня 2020 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не оформлення та неподання у п'ятнадцятиденний строк з дня реєстрації до Департаменту фінансів Міністерства оборони України документів для прийняття рішення про призначення або про відмову в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням першої групи інвалідності групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ та Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 25.12.2013 № 975.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 оформити та подати до Департаменту фінансів Міністерства оборони України документи для прийняття рішення про призначення або про відмову в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності І групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ та Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 25.12.2013 № 975.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_4 , подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що ОСОБА_1 вже звертався до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності та подавав на розгляд комісії Міністерства оборони України, зокрема, довідку про встановлення І групи інвалідності серії 12ААА №769038. Рішенням комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум Міністерства оборони України №90 від 12.07.2019 ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги. Позивач не ставив в позовній заяві питання про скасування даного рішення комісії Міністерства оборони України, а натомість просить визнати протиправною нібито «бездіяльність» ІНФОРМАЦІЯ_5 , яким було здійснено всі необхідні дії для спрямування документів заявника на розгляд комісії Міністерства оборони України за первинною заявою ОСОБА_1 листом №ВСЗ/765 від 18.06.2019.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом першої інстанції встановлено, що 21.11.2019 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням групи інвалідності внаслідок отримання травм та захворювань, що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби. До даної заяви ОСОБА_1 додано довідку до акту огляду МСЕК від 13.05.2019 про встановлення першої групи інвалідності, витяг з протоколу засідання ВЛК Центрального регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 02.05.2019 № 142, копію медичної книжки, копію паспорта громадянина України, довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, копію військового квитка та довідку з реквізитами карткового рахунку.
Листом від 26.11.2019 № 1491 Волинський обласний військовий комісаріат повідомив ОСОБА_1 про відсутність правових підстав для складання та надсилання повторного висновку на розгляд комісії Міністерства оборони України про можливість отримання одноразової грошової допомоги, адже листом від 18.06.2019 № ВСЗ/765 ІНФОРМАЦІЯ_2 вже направляв до Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок та документи щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги. Згідно витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 12.07.2019 № 90 комісія дійшла висновку про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги. Крім того, в даному листі відповідач послався на ст.8 Закону України «Про звернення громадян», відповідно до якої не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону «Про військовий обов'язок і військову службу», відповідно до ст.41 якого, виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно із частиною першоюстатті 3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей'дія цьогоЗаконупоширюється на: військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - правоохоронних органів), Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей; військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти; військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей'одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно п.4 ч.2 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» підставою для отримання одноразової грошової допомоги є встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Призначення і виплата одноразової грошової допомоги врегульована Порядкомпризначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 2постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року, особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги: допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Згідно з пунктом 12 Порядку призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Частиною другою пункту 3 Порядку встановлено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до пункту 13 Порядку, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або, у разі відмови, для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Виходячи з наведеного, Порядком встановлено вичерпний перелік рішень (про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги), що приймаються розпорядником бюджетних коштів за наслідками розгляду висновку керівника уповноваженого органу щодо виплати одноразової грошової допомоги.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 30 січня 2018 року у справі № 806/986/16.
З огляду на вищевказані норми, колегія суддів вказує, що обов'язком саме Міністерства оборони України, а не військових комісаріатів є розгляд питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, які отримали інвалідність внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії в розмірі встановленому статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих військовослужбовцем для призначення і виплати одноразової грошової допомоги при інвалідності повинен закінчуватись прийняттям відповідного рішення (про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги), однак у даному випадку таке рішення Міністерством оборони України не приймалось у зв'язку з ненадісланням ІНФОРМАЦІЯ_2 заяви з додатками ОСОБА_1 , що свідчить про недотримання ним встановленого законодавством порядку вирішення цього питання.
Відтак, суд першої інстанції зроби вірний висновок про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання Волинського обласного військового комісаріату скласти висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як інваліду І групи, інвалідність якого настала внаслідок поранення, контузії, захворювання, пов'язаних із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де вились бойові дії, у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві'та ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та направити його на розгляд до Міністерства оборони України.
Крім того, слід зазначити, що у листі від 26.11.2019 № 1491 Волинський обласний військовий комісаріат послався на ст.8 Закону України «Про звернення громадян», відповідно до якої не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті. Однак, в даному випадку комісією Міністерства оборони України прийнято рішення про відмову в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому другої групи інвалідності, тоді як у заяві від 11.11.2019 позивач просить призначити йому одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням першої групи інвалідності.
Відповідно до статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи, враховуючи вимоги наведених вище правових норм, колегія суддів Восьмого апеляційногоадміністративного суду приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення суд першої інстанції, правильно встановив обставини справи, не допустив порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для його скасування, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 241, 250, 308, 311, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 червня 2020 року у справі № 140/222/20- без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий суддя С. П. Нос
судді Т. В. Онишкевич
С. М. Шевчук