м. Миколаїв.
21 січня 2021 р.справа № 400/2248/20
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні з повідомленням учасників справи, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомкерівника Вознесенської місцевої прокуратури Миколаївської області, пров. Костенка, 2, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500
до відповідачаВеликосолонівської сільської ради Єланецького району Миколаївської області, вул. Центральна, 31А, с. Велика Солона, Єланецький район, Миколаївська область, 55534
провизнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії
Керівник Вознесенської місцевої прокуратури Миколаївської області (надалі - позивач або прокурор) звернувся з позовом до Великосолонівської сільської ради Єланецького району Миколаївської області (надалі - відповідач або Сільрада), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у незатвердженні планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення, а саме дитячих ігрових майданчиків, розташованих за адресами АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , вул. Центральна, 16 с. Велика Солона Єланецького району Миколаївської області та дитячого спортивного майданчика, розташованого за адресою вул. Центральна, 8 с. Велика Солона Єланецького району Миколаївської області;
- зобов'язати відповідача розробити та затвердити плани технічної інвентаризації та паспортизації цих майданчиків.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Вознесенською місцевою прокуратурою Миколаївської області проведено перевірку стану дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів та встановлено, що у с. Велика Солона Єланецького району Миколаївської області не проводиться планова технічна інвентаризація та паспортизація дитячих майданчиків, що відноситься до компетенції Сільради. Бездіяльність відповідача негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд.
Відповідач надіслав відзив, в якому визнав позовні вимоги (а. с. 62).
Позовна заява залишалась без руху, у зв'язку з її невідповідністю вимогам Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) (а. с. 36-38).
Сторони клопотали про розгляд справи за відсутності своїх представників, в письмовому провадженні (а. с. 62, 64).
Відповідно до ст. 194 ч. 3 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
На підставі наведеної норми, суд розглядає справу в письмовому провадженні.
Справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадженні з повідомленням учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як слідує з матеріалів справи, прокурором проведено перевірку стану дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів та встановлено, що планова технічна інвентаризація та паспортизація дитячих майданчиків в с. Велика Солона Єланецького району Миколаївської області не проводиться.
Листом від 10 березня 2020 р. Сільрада повідомила прокурора про те, що на її території розташовані 3 дитячих ігрових майданчика та 1 спортивний майданчик, які є власністю відповідача, але технічна інвентаризації цих майданчиків відповідачем не розроблялась та не затверджувалась, паспорти на вказані об'єкти благоустрою відсутні (а. с. 13).
Відповідно до ст. 26 ч. 1 п. 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з визначенням, наданим в ст. 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", благоустроєм населених пунктів є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання (ст. 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").
Відповідно до ст. 20 ч. 1, 2 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Як передбачено ст. 10 ч. 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
До об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування та прибудинкові території (ст. 13 ч. 1 п. 1, 2 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").
Відповідно до ст. 21 ч. 1 п. 8 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" елементами (частинами) об'єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Стаття 18 ч. 2 п. 5 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачає, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 р. № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (надалі - Інструкція № 550).
Згідно з п. 1.3. Інструкції № 550 під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Відповідно до п. 1.4. Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Всупереч наведеним вимогам, відповідачем не вжиті заходи щодо затвердження планів інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, у зв'язку з чим маються підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 189 ч. 1 КАС України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог (ст. 189 ч. 4 КАС України).
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з приписів ст. 139 ч. 2 КАС України, згідно з якими при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Позивач не подав доказів понесення судових витрат, пов'язаних з залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 КАС України, суд, -
1. Позов керівника Вознесенської місцевої прокуратури Миколаївської області (пров. Костенка, 2, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, ЄДРПОУ 02910048) до Великосолонівської сільської ради Єланецького району Миколаївської області (вул. Центральна, 31А, с. Велика Солона, Єланецький район, Миколаївська область, 55534, ЄДРПОУ 04375122) задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Великосолонівської сільської ради Єланецького району Миколаївської області (вул. Центральна, 31А, с. Велика Солона, Єланецький район, Миколаївська область, 55534, ЄДРПОУ 04375122), яка полягає у незатвердженні планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення, а саме дитячих ігрових майданчиків, розташованих за адресами: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , вул. Центральна, 16 с. Велика Солона Єланецького району Миколаївської області та дитячого спортивного майданчика, розташованого за адресою: вул. Центральна, 8 с. Велика Солона Єланецького району Миколаївської області.
3. Зобов'язати Великосолонівську сільську раду Єланецького району Миколаївської області (вул. Центральна, 31А, с. Велика Солона, Єланецький район, Миколаївська область, 55534, ЄДРПОУ 04375122) розробити та затвердити плани технічної інвентаризації та паспортизації дитячих ігрових майданчиків, розташованих за адресами: АДРЕСА_3 , вул. Центральна, 16 с. Велика Солона Єланецького району Миколаївської області та дитячого спортивного майданчика, розташованого за адресою вул. Центральна, 8 с. Велика Солона Єланецького району Миколаївської області.
4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням вимог розділу VI п. 3 "Прикінцеві положення" КАС України.
Суддя А. О. Мороз