21 січня 2021 р. № 400/4427/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., з розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Приватного підприємства "Ідеал", вул. Соборності, 177, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500
до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056
про:визнання протиправною та скасування постанови від 30.07.2020 № 187926,
Приватне підприємство «Ідеал» (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (далі - відповідач, або Укртрансбезпека) з вимогою:
- визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області № 187926 від 30.07.2020р. про застосування адміністративно-господарського штрафу до ПП «Ідеал» у розмірі 17000 гривень;
- стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати по оплаті судового збору у розмірі 2102,00 грн.
Ухвалою від 12.10.2020 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що оскаржувана постанова винесена відповідачем протиправно, тому підлягає скасуванню. За порушення абзацу 15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність несуть фізичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до законодавства України як фізичні осби-підприємці. Оскільки, позивач 15.07.2020р. не був перевізником в спірних правовідносинах, то плата за проїзд належному йому транспортному засобу нарахована ПП «Ідеал» є протиправною. Крім того, відповідач визначаючи норму, за яку позивача притягнено до відповідальності, не врахував те, що взагалі чинним законодавством забороняється оформлення дозволу, яким дозволено рух великогабаритних транспортних засобів із подільним вантажем, яким у даному випадку є щебінь.
Відповідач станом на час розгляду справи відзиву на позовну заяву не надав, про розгляд справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Представник позивача 03.11.2020р. надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
15.07.2020 року працівниками Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області на а/д Н-24 «Благовіщинське-Миколаїв» 210км+840км, проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу MAN TGA 18.400, державний номер номер НОМЕР_1 та причіп, державний номер НОМЕР_2 . Під час проведення рейдової перевірки було виявлено порушення абзацу 15 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме порушення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
За результатами перевірки було складено Акт № 0011938 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів від 15.07.2020р.
Згідно вказаного вище Акту встановлено відносно ПП «Ідеал» порушення перевезення вантажу - щебеню, з м. Нова-Одеса до с. Костянтинівка Миколаївської області, що складає 29 км, тобто порушення , відповідальність за які передбачена абзацом 15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме - перевезення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Водій ОСОБА_1 з актом № 0011938 перевірки ознайомлений,.
Також працівниками Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області 15.07.2020р. складено Довідку № 0357966 про результати здійснення габаритно-вагового-контролю транспортного засобу MAN TGA 18.400, державний номер номер НОМЕР_1 та причіпу, державний номер НОМЕР_2 .
На підставі вказаного вище акту перевірки, Управлінням Укртансбезпеки у Миколаївській області прийнято постанову № 30.07.2020р. № 187926 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000 грн. до ПП «Ідеал» за порушення абзацу 15 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Не погоджуючись з прийнятою відповідачем постановою № 187926, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Вирішуючи питання щодо правомірності винесення оскаржуваної постанови № 187926 від 30.07.2020 року, суд виходить з наступного.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом України "Про автомобільний транспорт" №2344-ІІІ від 05.04.2001 (далі - також Закон №2344-ІІІ).
Відповідно до статті 6 Закону №2344-ІІІ державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Пунктом першим Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення № 103), визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику
з питань безпеки на наземному
транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Відповідно до пункту 8 Положення № 103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 № 592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області. Управління Укртрансбезпеки відповідно до покладених повноважень здійснюють функції державного контролю на автомобільному транспорті загального користування та застосовують до порушників законодавства про автомобільний транспорт фінансові санкції у вигляді штрафу від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту згідно статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області діє відповідно до Положення про Київське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки, затвердженого наказом Державної служби України з безпеки на транспорті.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначається Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567).
Згідно з абзацом 1 пункту 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Таким чином, законодавство зобов'язує автомобільного перевізника та водія під час здійснення своїх функцій мати при собі документи, на підставі яких здійснюється перевезення.
Абзацом 15 частини 1 статті 60 Закону України Про автомобільний транспорт встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема за перевищення
встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З аналізу вказаної норми Закону слідує що, відповідальність за порушення вимог
законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів застосовується саме до автомобільних перевізників.
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Згідно зі статтею 33 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах.
Таким чином, спеціальним суб'єктом відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт, у тому числі за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, є автомобільний перевізник, який надає послуги чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів.
Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363 затверджено Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні (далі - Правила №363).
Згідно положень цих Правил, перевізник - фізична або юридична особа - суб'єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.
Товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Виходячи зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, між ПП «Ідеал» та ПП «Воднесенськ Транзит» 02.01.2020р. укладено договір оренди № 1, відповідно до якого орендодавець ПП «Ідеал» передає в оренду орендару ПП «Воднесенськ Транзит» визначені цим договором автомобільні транспортні засоби. Такий договір діє з моменту його підписання та діє до 31.12.2020р. Також позивачем до позовної заяви додано Акт приймання-передачі транспортних засобів згідно Договору оренди від 02.01.2020р.
Згідно копії свідоцтва про реєстрацію транс опорного засобу MAN TGA 18.400, державний номер номер НОМЕР_1 та причіпу, державний номер НОМЕР_2 є ПП «Ідеал».
В акті перевірки вказано, що водієм був транспортного засобу, який перевірявся був ОСОБА_1 .
Відповідачем в свою чергу на підтвердження перевезення вантажу - щебінь, не надано до справи доказів того, що такий вантаж перевозився без відповідних документів визначених чинним законодавством, зокрема без товарно-транспортної накладної, яка є обов'язковим документом для здійснення внутрішніх перевезень вантажів відповідно до Закону України «Про автомобільний траснпорт».
Виходячи з матеріалів справи, позивач як власник транспортного засобу не міг перевозити вантаж 15.07.2020р., оскільки відповідно до договору оренди № 1 від 02.01.2020р. такий транспортний засіб перебував в користуванні ПП «Вознесеньк Транзит».
Таким чином, на думку суду, у даному випадку відсутній суб'єкт відповідальності, передбачений абз. 15 ч. 1 ст.60 Закону №2344-III, що є самостійною підставою для скасування оскаржуваної постанови.
З огляду на викладене, суд не надає оцінки суті виявленим відповідачем порушенням.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному
дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті конкретних обставин цієї справи та зумовленого ними нормативного регулювання правовідносин, що склалися між їх суб'єктами, суд приходить висновку, що спірна постанова управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій у вигляді штрафу у сумі 17000 грн. не відповідає критеріям, визначеним у ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, адже прийнята не на підставі, не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України а також необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а відтак порушують права та законні інтереси позивача.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов Приватного підприємства "Ідеал" (вул. Соборності,177,Вознесенськ,Миколаївська область, 56500, код ЄДРПОУ 31478247) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, код ЄДРПОУ 39816845) задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області № 187926 від 30.07.2020р. про застосування адміністративно-господарського штрафу до Приватного підприємства «Ідеал» (ідентифікаційний код 31478247 ) в розмірі 17000,00 гривень.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, м.Київ, пр-т Перемоги, будинок 14, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Приватного підприємства "Ідеал" (вул. Соборності, 177, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, код ЄДРПОУ 31478247) судовий збір в розмірі 2102,00 грн., сплачений платіжним дорученням № 377 від 09.09.2020р.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов