Постанова від 20.01.2021 по справі 300/1392/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2021 рокуЛьвівСправа № 300/1392/20 пров. № А/857/13056/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Макарика В.Я.

суддів - Бруновської Н.В., Матковської З.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Галицької митниці Держмитслужби на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2020 року ( головуючий суддя в суді першої інстанції Григорчук О.Б.) у справі № 300/1392/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Галицької митниці Держмитслужби про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

23 червня 2020 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Галицької митниці Держмитслужби в якому просив визнати протиправною бездіяльність щодо нездійснення складення та подання до Головного управління Державної казначейської служби України в Львівській області висновку про повернення надміру сплачених позивачем митних платежів в сумі 37861,33 грн. та зобов'язати скласти та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в Львівській області висновок про повернення позивачу надміру сплачених митних платежів в сумі 37861,33 грн.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2020 року позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Галицької митниці Держмитслужби щодо нездійснення складення та подання до Головного управління Державної казначейської служби України в Львівській області висновку про повернення надміру сплачених ОСОБА_1 митних платежів в сумі 37861,33 грн.

Зобов'язано Галицьку митницю Держмитслужби скласти та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в Львівській області висновок про повернення ОСОБА_1 надміру сплачених митних платежів в сумі 37861,33 грн.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Галицької митниці Держмитслужби (код ЄДПРОУ 43348711, вул. Костюшка, буд. 1, м. Львів, 79000) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач Галицька митниця Держмитслужби подала апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Апелянт вважає, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи, неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, висновки викладені у рішенні суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, суд неправильно застосував норми матеріального права, рішення прийняте з порушенням норм процесуального права, без врахування принципу верховенства права з підстав викладених в апеляційній скарзі.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом апеляційної інстанції з матеріалів справи встановлено, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.05.2019 в адміністративній справі №300/143/19, яке набрало законної сили за результатом перегляду судом апеляційної інстанції, визнано протиправними та скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення Івано-Франківської митниці ДФС №UA206010/2018/000235/2 від 11.12.2018 та рішення про коригування митної вартості товарів Івано-Франківської митниці ДФС №UA206010/2018/10802 від 11.12.2018 (а.с.32-42).

02.10.2019 позивач звернувся до Івано-Франківської митниці ДФС із заявою про повернення надмірно сплачених митних платежів відповідно до митної декларації №206010/2018/415434 та рішення про коригування митної вартості товарів №UA206000/2018/000235/2 від 11.12.2018 в розмірі 34014,56 грн. (а.с.15).

За результатом розгляду вказаної заяви, Івано-Франківська митниця ДФС відповіддю від 22.10.2019 за №1418/10/09-70-10-21 повідомила позивача про відсутність підстав для повернення коштів, оскільки подання позивачем нової митної декларації №UA206010/2018/415434, із визначеною митною вартістю відповідно до рішення про коригування митної вартості товарів №UA206010/2018/000235/2, свідчить про те, що позивач погодився із даною митною вартістю (а.с.19).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби" від 02.10.2019 №858 утворено як юридичну особу публічного права Галицьку митницю Держмитслужби. Реорганізовано Івано-Франківську митницю ДФС шляхом їх приєднання до Галицької митниці Держмитслужби.

На заяву позивача, голова комісії з реорганізації Івано-Франківської митниці ДФС листом №35/10/09-70-19-25 від 17.02.2020 повідомив, що при здійсненні митного оформлення транспортного засобу за митною декларацією №UA206010/2018/415434, на підставі рішення про коригування митної вартості товарів №UA206010/2018/000235/2 доплачено митні платежі в сумі 33822,79 грн. (в тому числі: мито - 10569,62 грн., податок на додану вартість - 23253,17 грн.).

26.02.2020 позивач звернувся до Галицької митниці Держмитслужби із заявою про повернення надмірно сплачених митних платежів відповідно до митної декларації №206010/2018/415434 та рішення про коригування митної вартості товарів №UA206000/2018/000235/2 від 11.12.2018 в розмірі 33822,79 гривень. До вказаної заяви, серед іншого, додав копії судових рішень у справі №300/143/19 (а.с.17).

У відповідь на заяву позивача Галицькою митницею Держмитслужби листом №7.4-1-15/10/8569 від 23.03.2020 відмовлено у поверненні коштів, в зв'язку з тим, що до заяви від 26.02.2020 не долучено документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів та пені, зокрема завірені копії рішень суду щодо скасування рішення митниці ДФС, яке призвело до виникнення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів. Також зазначено, що у судових рішеннях некоректно вказано номер рішення про коригування митної вартості товарів, який є номером картки відмови. Судовими рішеннями, які подані позивачем, скасовано рішення про коригування митної вартості №UA206010/2018/000235/2, проте рішення про коригування митної вартості від 08.12.2018 №UA206010/2018/001023/1 є не скасованим (а.с.20, 21).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.04.2020 у справі №300/143/19, яка набрала законної сили, виправлено описку у рішенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.05.2019 по справі №300/143/19, а саме замінено номер рішення про коригування митної вартості товарів з №UA206010/2018/10802 на №UA206010/2018/000235/2 та номер картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення з UA206010/2018/000235/2 на UA206010/2018/10802 (а.с.22).

24.04.2020 позивач повторно звернувся до Галицької митниці Держмитслужби із заявою про повернення надмірно сплачених митних платежів відповідно до митної декларації №206010/2018/415434 та рішення про коригування митної вартості товарів №UA206000/2018/000235/2 від 11.12.2018 в розмірі 33822,79 гривень. До вказаної заяви позивач додав копію ухвали суду про виправлення описки від 17.04.2020 у справі №300/143/19 (а.с.18).

За результатом розгляду заяви від 24.04.2020, відповідач листом №7.4-1-15/10/14060 від 26.05.2020 повідомив позивача про відсутність підстав для повернення надміру сплачених митних платежів, оскільки різниця між заявленою декларантом і визначеною органом доходів і зборів митною вартістю складала 37861,33 грн. Відповідно, різниця митних платежів склала 12115,62 грн. (в тому числі: ввізне мито - 3786,13 грн., ПДВ - 8329,49 грн.).

Вважаючи протиправною бездіяльність Галицької митниці Держмитслужби щодо нездійснення складення та подання до Головного управління Державної казначейської служби України в Львівській області висновку про повернення надміру сплачених митних платежів в сумі 37861,33 грн. позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відповідно частини 2 статті 301 Митного Кодексу України у разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Повернення сплачених сум митних платежів здійснюється у валюті України. Якщо сплата або стягнення митних платежів здійснювалося в іноземній валюті, повернення сум митних платежів здійснюється за курсом валюти, визначеним відповідно до статті 3-1 цього Кодексу, на день, коли відбулася їх сплата (частина 7 статті 301 Митного Кодексу України).

Частиною 1 статті 301 Митного Кодексу України визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

Відповідно до пункту 43.1 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Згідно з пунктом 43.2 статті 43 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

У відповідності до пункту 43.3 статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.

Пунктом 43.5 статті 43 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Згідно з пунктом 43.6 статті 43 Податкового кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Відповідно частини 3 статті 301 Митного Кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до частини п'ятої статті 299, частини третьої статті 301 Митного кодексу України, статті 43 Податкового кодексу України та підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375 наказом Міністерства фінансів України №643 від 18.07.2017 затверджено Порядок повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів.

Розділом III Порядку повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №643 від 18.07.2017, врегульовано порядок повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені.

Відповідно до частини 1 розділу III Порядку №643 від 18.07.2017, повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня їх виникнення. Повернення сум відповідних митних платежів у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 301 Митного кодексу України, здійснюється за умови, що заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів. Платник податків подає до митниці Держмитслужби заяву довільної форми в паперовому вигляді або за допомогою засобів електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу, або в електронній формі за допомогою засобів ІТС Держмитслужби з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу, або в електронній формі через систему електронної взаємодії державних інформаційних ресурсів та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.

Частиною 3 розділу III Порядку №643 від 18.07.2017 визначено, що у заяві зазначаються: 1) сума коштів до повернення за кожним видом митних, інших платежів та пені; 2) причини виникнення такої суми коштів; 3) найменування юридичної особи та код за ЄДРПОУ, або прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті); 4) напрям перерахування суми коштів: на поточний рахунок платника податку в установі банку із зазначенням реквізитів; для виплати готівкою (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на єдиний рахунок або на відповідний депозитний рахунок митниці Держмитслужби; на банківський рахунок (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів незалежно від виду бюджету; 5) реквізити митної декларації (іншого документа, що її замінює) або уніфікованої митної квитанції, за якими помилково та/або надміру сплачено суми митних платежів.

До заяви додаються: документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів та пені; виконавчий лист суду та/або рішення суду, що набрало законної сили (за наявності), щодо скасування рішення митниці Держмитслужби, яке призвело до виникнення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяви щодо повернення надміру сплачених митних платежів (за наявності).

У відповідності до пунктів 4, 5, 6 розділу III Порядку №643 від 18.07.2017 заяву платника, внесену до Реєстру, розглядають відповідні структурні підрозділи митниці Держмитслужби, за визначенням керівника митниці. Підрозділ перевіряє факт перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету та відсутність у нього податкового боргу за допомогою засобів АСМО. Якщо за результатами розгляду заяви митницею Держмитслужби встановлено наявність підстав для повернення коштів, працівник Підрозділу формує електронний висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені (далі - електронний висновок) за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, який подається керівнику (заступнику керівника) митниці Держмитслужби для прийняття рішення щодо повернення відповідної суми коштів.

Пунктом 8 розділу III Порядку №643 від 18.07.2017 передбачено, що у разі якщо заявник не виконав вимог пунктів 1-3 цього розділу, надав недостовірні дані та/або має податковий борг (крім випадків визначення у заяві напряму перерахування коштів на погашення податкового боргу), готується та надсилається йому письмова (в паперовому вигляді або електронній формі) обґрунтована відмова, у тому числі за допомогою засобів ІТС Держмитслужби.

Отже, за поданою до митного органу заявою митний орган, після опрацювання цієї заяви платника та перевірки факту перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати, готує висновок щодо повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, який передається до органу казначейської служби для здійснення перерахування цих коштів платнику податків, або лист про відмову в поверненні коштів з відповідним обґрунтуванням.

Судом апеляційної інстанції з матеріалів справи встановлено, що за результатом розгляду заяви від 24.04.2020, відповідач листом №7.4-1-15/10/14060 від 26.05.2020 повідомив позивача про відсутність підстав для повернення надміру сплачених митних платежів, оскільки різниця між заявленою декларантом і визначеною органом доходів і зборів митною вартістю складала 37861,33 грн. Відповідно, різниця митних платежів склала 12115,62 грн. (в тому числі: ввізне мито - 3786,13 грн., ПДВ - 8329,49 грн.) (а.с.23, 24), що є спірним в даній справі.

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, обставини встановлені рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.05.2019 в адміністративній справі №300/143/19, що набрало законної сили, не потребують доказування при розгляді даної справи.

Вказаним рішенням суду в адміністративній справі №300/143/19 встановлено, що 10.10.2018 року позивачем придбано у нерезидента "Bocar SARL" вживаний транспортний засіб марки Mercedes-Benz, модель E 200, номер кузова - НОМЕР_2 , потужність двигуна - 135 кВт, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів двигуна - 1 796 см.куб, рік виготовлення - 2012 за ціною 6500 євро. 23.11.2018 представником ОСОБА_1 - декларантом ФОП ОСОБА_2 подано до Івано-Франківської митниці електронну митну декларацію №UA2060100/2010/414120, відповідно до якої було задекларовано для митного оформлення вищевказаний автомобіль позивача, та у якій позивачем самостійно визначено митну вартість товару за основним методом, тобто за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції), що складає 6500 EUR. За результатами розгляду вказаної електронної митної декларації та доданих до неї документів Івано-Франківською митницею ДФС винесено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA206000/2018/01040 від 08.12.2018 з таких причин: митна вартість товару визначена за резервним методом (стаття 64 Митного кодексу України) 8650 євро та зазначено про необхідність задекларувати митну вартість товару згідно винесеного рішення №UA206000/2018/001022/1 від 08.12.2018.

Рішення про коригування митної вартості товарів №UA206000/2018/001022/1 від 08.12.2018 винесено щодо автомобіля Volkswagen Passat, 2012 року виготовлення, номер кузова НОМЕР_3 а не автомобіля Mercedes-Benz, а головним державним інспектором Івано-Франківської митниці ДФС Кіб'юком В.О., який проводив митне оформлення помилково скориговано митну вартість автомобіля позивача відповідно до вищенаведеного рішення. Вказане підтверджується карткою відмовив прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA206000/2018/01040 від 08.12.2018.

11.12.2018 року ФОП ОСОБА_2 повторно подав до Івано-Франківської митниці електронну митну декларацію №UA2060100/2010/415252, вказавши при цьому вищевказані рішення про коригування та картку відмови. За результатами розгляду даної електронної декларації відповідачем винесено рішення про коригування митної вартості товарів за №UA206010/2018/000235/2 від 11.12.2018, згідно якого митна вартість товару визначена за резервним методом (стаття 64 Митного кодексу України) 9850 євро та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення за №UA206010/2018/10802 від 11.12.2018.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.05.2019 в адміністративній справі №300/143/19, з врахуванням ухвали про виправлення описки від 17.04.2020, які набрали законної сили, визнано протиправними та скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення Івано-Франківської митниці ДФС №UA206010/2018/10802 від 11.12.2018 та рішення про коригування митної вартості товарів Івано-Франківської митниці ДФС №UA206010/2018/000235/2 від 11.12.2018 (а.с.22, 32-42).

Наявність зазначеного судового рішення, яке набрало законної сили, свідчить про правильність визначення митної вартості заявленої позивачем, проте, на підставі спірного рішення про коригування митної вартості, представник позивача подав митну декларацію №UA206010/2018/415434 від 13.12.2018, зазначивши скореговану Митницею митну вартість товарів, та відповідно фактично сплатив неправомірно донараховані відповідачем митні платежі в якості гарантії з метою випуску товару у вільний обіг.

Слід зазначити, що митне законодавство передбачає можливість виникнення правової ситуації, пов'язаної з поверненням помилково та/або надмірно сплачених митних платежів.

Ці платежі повертаються декларанту в порядку і на умовах, що встановлені у статті 301 Митного кодексу України, статті 43 Податкового кодексу України і Бюджетного кодексу України, з дотриманням процедури, врегульованої Порядком повернення, на підставі його заяви та у визначений термін з дня прийняття митним органом, що здійснював оформлення митної декларації, висновку про повернення.

Визначений вищевказаними нормативними актами порядок повернення помилково та/або надмірно сплачених сум митних платежів застосовується у випадку, коли між сторонами відсутній спір про право на повернення зазначених платежів.

Якщо між сторонами виник спір про правомірність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо повернення митних платежів, позивач має право заявити вимогу про визнання рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними, скасувати такі рішення та змусити його до виконання закону. При цьому повернення помилково та/або надмірно сплачених митних платежів з Державного бюджету України є виключними повноваженнями митних органів та органів Державного казначейства України, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення таких платежів.

Разом з тим рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.

Як зазначено вище, відповідно до пункту 43.5 статті 43 ПК контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

У відповідності до пунктів 6, 7 розділу III Порядку №643 від 18.07.2017 якщо за результатами розгляду заяви митницею Держмитслужби встановлено наявність підстав для повернення коштів, працівник Підрозділу формує електронний висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені (далі - електронний висновок) за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, який подається керівнику (заступнику керівника) митниці Держмитслужби для прийняття рішення щодо повернення відповідної суми коштів. На кожний сформований електронний висновок, за яким прийнято рішення про повернення, накладаються кваліфіковані електронні підписи керівника (заступника керівника) структурного підрозділу, що сформував електронний висновок, керівника (заступника керівника) митниці Держмитслужби та кваліфікована електронна печатка такого органу.

Сформовані електронні висновки з накладеними кваліфікованими електронними підписами та кваліфікованими електронними печатками митниці Держмитслужби у строк не пізніше 17:00 шостого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви до митниці Держмитслужби в автоматичному режимі надсилають до Казначейства для виконання. Електронні висновки про повернення платежів, належних місцевим бюджетам, та платежів, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами (крім акцизного податку з ввезеного на митну територію України пального), надсилають до Казначейства для виконання за умови їх погодження з відповідними місцевими фінансовими органами.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 2 лютого 2016 року в справі №804/14800/14 (№21-4125а15).

Врахувавши наведені вище норми чинного законодавства, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення, слід визнати протиправною бездіяльність Галицької митниці Держмитслужби щодо нездійснення складення та подання до Головного управління Державної казначейської служби України в Львівській області висновку про повернення надміру сплачених ОСОБА_1 митних платежів в сумі 37861,33 грн. та зобов'язати відповідача скласти та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в Львівській області висновок про повернення позивачу надміру сплачених митних платежів в сумі 37861,33 грн.

Взявши до уваги викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду першої інстанцій є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, висновки суду є правильними, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Галицької митниці Держмитслужби залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2020 року у справі № 300/1392/20 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя В. Я. Макарик

судді Н. В. Бруновська

З. М. Матковська