Справа № 703/3204/20
3/703/142/21
18 січня 2021 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Кирилюк Н.А., розглянувши матеріали справи про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого,
до відповідальності за ст. 44 КУпАП,
встановив:
15 січня 2021 року до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області надійшов для розгляду адміністративний протокол, у відповідності з яким ОСОБА_1 близько 14 години 40 хвилин 15 липня 2020 року по вул. Добролюбова в м. Сміла зберігав при собі фольговий згорток з порошкоподібною речовиною білого кольору, яка згідно висновку експерта є наркотичним засобом, обіг яких заборонено - амфетаміном масою 0,0546 г.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступного.
Відповідно до протоколу огляду місця події від 15 липня 2020 року у ОСОБА_1 було виявлено та вилучено фольговий згорток із порошкоподібною речовиною білого кольору.
В цей же день за даним фактом було внесено відомості до ЄРДР за № 12020255230000064 та розпочато досудове розслідування.
Згідно висновку експерта № 2/1514 від 20 серпня 2020 року вилучена у ОСОБА_1 речовина містить у своєму складі психотропну речовину, обіг якої обмежено - амфетамін масою 0,0546 г.
З таблиці невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу, затвердженої наказом МОЗ України № 188 від 1 серпня 2000 року, встановлено, що маса вилученого наркотичного засобу є невеликою.
На підставі наведеного постановою т.в.о. старшого інспектора сектору дізнання Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області Мазурка В.О. від 31 серпня 2020 року це кримінальне провадження закрито у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України.
З огляду на наведене, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44 КУпАП, доведена повністю.
Згідно з ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п'ятій цієї статті. Відповідно до ч. 6 наведеної статті у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності з протоколом ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення 15 липня 2020 року. Постанову про закриття кримінального правопорушення було винесено 31 серпня 2020 року, матеріали справи надійшли до суду 25 вересня 2020 року.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу було передано на розгляд судді Ігнатенко Т.В.
Постановою від 25 листопада 2020 року суддя Ігнатенко Т.В. повернула справу для належного оформлення.
15 січня 2021 року після усунення недоліків та після спливу визначених законом строків для накладення адміністративного стягнення справу було повторно направлено до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області та передано на розгляд судді Кирилюк Н.А.
У відповідності із ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Стаття 247 КУпАП передбачає, що закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії. Після виключення провадження втрачається можливість здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності та, відповідно, встановлення або не встановлення вини.
Отже, приписи 247 статті КУпАП є імперативними і чітко вказують, що суд повинен лише закрити провадження не вирішуючи при цьому жодних інших питань.
Згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
А тому, під час розгляду справи суд враховує практику Європейського Суду з прав людини (пункт 137 Рішення від 09 січня 2013 року у справі за заявою №21722/11) про те, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними.
Таким чином, оскільки на день розгляду справи закінчився визначений законом строк накладення адміністративного стягнення, провадження в справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір стягується лише в разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення. Оскільки адміністративне стягнення на ОСОБА_1 не накладається, то судовий збір не підлягає стягненню.
На підставі наведеного, керуючись ч. 2, 6 ст. 38, ст. 247, 283, 284 КУпАП суддя
постановив:
Адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ст. 44 КУпАП, закрити у зв'язку з закінченням строків, передбачених ч. 2, 6 ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя: Н. А. Кирилюк