18.01.2021 Провадження № 3/331/57/2021
Єдиний унікальний номер 331/4396/20
18 січня 2021 року м. Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Пивоварова Ю.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працевлаштованої адміністратором у магазині «Єва 10109» ТОВ «РУШ», яка зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 44-3 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення 15.11.2020 року ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді адміністратора торгівельного залу, о 09 годині 56 хвилин у приміщенні магазину ««Єва 10109» ТОВ «РУШ», розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Базарна, буд. № 9-а, здійснювала прийом відвідувачів магазину, чим порушила підпункт 4 пункту 15 Постанови Кабінету Міністрів України від № 641 від 22.07.2020 року, зі змінами.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та її представник - адвокат Кайдаш С.І., пояснили, що ОСОБА_1 обіймає посаду адміністратора торгового залу ТОВ «РУШ», тому не є суб'єктом правопорушення. Крім того, зазначили, що прийом відвідувачів як такий не здійснювався, а магазин здійснював торгівельну діяльність із здійсненням адресної доставки та в якості точки видачі замовлень. Також додали, що ТОВ «РУШ» є учасником державної програми «Пакунок малюка» та мають продовжувати працювати у звичайному режимі, забезпечуючи її виконання, однак із дотриманням усіх протиепідемічних заходів. Враховуючи наведене, просили закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та її представника, доходжу наступних висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Виходячи із системного аналізу ст. ст. 9, 33 КУпАП, наявність вини особи є обов'язковою умовою для її притягнення до адміністративної відповідальності, тобто обов'язковим чинником складу адміністративного правопорушення.
Статтею 1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» №1645-ІІІ від 06 квітня 2000 року визначено, що карантин - це адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб.
Згідно ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» №1645-ІІІ від 06 квітня 2000 року карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за поданням головного державного санітарного лікаря України. Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.
У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності. До відміни карантину його територію можуть залишити особи, які пред'явили довідку, що дає право на виїзд за межі території карантину.
Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 1 серпня до 31 грудня 2020 р. на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м.Севастополя (далі - регіони) карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. №211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (Офіційний вісник України, 2020 р., №23, ст. 896, № 30, ст. 1061) та від 20 травня 2020 р. № 392 “Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”.
Пунктом 15 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» встановлено, що додатково до обмежень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада 2020 р. до 30 листопада 2020 р. забороняється: 1) приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос; 2) приймання відвідувачів у торговельно-розважальних центрах; 3) приймання відвідувачів в інших закладах розважальної діяльності; 4) приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім: торгівлі продуктами харчування на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами; провадження діяльності з надання фінансових послуг, діяльності фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей, діяльності операторів поштового зв'язку, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів (без зон харчування), діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів; торговельної діяльності із здійсненням адресної доставки замовлень.
Відповідно ст. 41 «Про захист населення від інфекційних хвороб» №1645-ІІІ від 06 квітня 2000 року, особи, винні в порушенні законодавства про захист населення від інфекційних хвороб, несуть відповідальність згідно із законами України.
Частиною першою статті 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
В судовому засіданні досліджено матеріали справи, а саме:
- протокол про адміністративне правопорушення;
- рапорт майора поліції Переяславця О. від 15.11.2020 року, згідно якого було виявлено порушення магазином «Єва», розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Базарна, 9-а, заборони на роботу;
-фіскальний чек № 3000732500 від 15.11.2020 щодо здіснення оплати товару,
- письмові пояснення ОСОБА_2 від 15.11.2020, яка працює на посаді продавця та зійснили відпуск товару на касі;
- копію наказу № 1-131120 від 13.11.2020 щодо роботи закладів Eva у робочі та вихідні дні;
- копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
-копію звернення генерального директора ТОВ «РУШ» ОСОБА_3 від 14.11.2020 щодо режиму роботи магазинів Eva;
- письмові пояснення ОСОБА_1 від 15.11.2020;
- копію посадової інструкції ОСОБА_1 , яка займає посаду адміністратора торгового залу,
- копію наказу № 180-КП про прийняття ОСОБА_1 на роботу від 21.09.2020;
- довідку інспектора відділу кадрів ОСОБА_4 № 1468 від 20.11.2020 про те, що ОСОБА_1 працює на посаді адміністратора торгового залу в магазині Ева-10109 АДРЕСА_2
- довідку інспектора відділу кадрів ОСОБА_4 № 58 від 18.01.2021 про те, що посаду керуючого магазином на підрозділі Єва-10109 Запоріжжя вул. Базарна, 9-а займає ОСОБА_5
- копію наказу № 175-КП про прийняття на роботу від 16.09.2019 ОСОБА_5 .
Згідно зі ст. 251 КУПАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Згідно приписів ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. При цьому, всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Так, аналіз досліджених у судовому засіданні доказів дає підстави стверджувати, що 15.11.2020 продавцем магазину Єва-10109 було прийнято оплату за замовлення, яке здійснено телефоном із зазначенням адреси його доставки: м. Запоріжжя, вул. Базарна, 9-а. Зазначене замовлення було оплачено та отримано покупцем у приміщенні магазину.
Зазначений режим роботи "Склад. Пункт адресної доставки замовлень" у вихідні дні було встановлено Генеральним директором ТОВ "Руш" ОСОБА_3 , що підтверджено копією наказу від 13.11.2020 № 1-131120, виконання якого покладено на керівників закладів мережі EVA. Таким чином, рішення щодо режиму роботи магазину та дотримання вимог законодавства у частині забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення було прийнято безпосередньо посадовою особою суб"єкта господарювання, а саме: генеральним директором ТОВ "РУШ" ОСОБА_3 .
Згідно зі статтею 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
У справі, що розглядається, судом встановлено, що ОСОБА_1 станом на 15.11.2020 займала посаду адміністратора торгівельного залу, що підтверджується копією наказу про прийом на роботу. У той же час зі змісту посадової інструкції ОСОБА_1 вбачається, що вона є відповідальної за організацію роботи персоналом та управління бізнес процесами у магазині. При цьому, підпорядковується керуючому магазином.
Таким чином, з огляду на посаду, яку займає ОСОБА_1 , приходжу до висновку, що вона не є посадової особою суб"єкта господарювання -ТОВ "Руш", тому не може нести відповідальність за порушення правил щодо карантину людей в частині прийому відвідувачів у період "карантину вихідного дня".
Крім того, суддя звертає увагу на те, що фактично прийом відвідувачів у торгівельному залі магазину Єва-10109 здійснено не було, оплата та видача товару була здійснена у режимі адресної доставки, що не заборонено Постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Інших доказів, які б свідчили про здійснення роботи магазину Єва-10109 у звичному режимі або допуск відвідувачів до торгівельного залу, якими могли б бути пояснення самих покупців, матеріали фото або відеофіксації, протоколи оглядів, судді надано не було, тому такі факти не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні.
Таким чиним, аналіз досліджених під час судового розгляду доказів приводить суд до висновку, що факт порушення правил щодо карантину людей ОСОБА_1 15.11.2020 не знайшов свого підтвердження.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає закриттю через відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 44-3 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 247, 251, 256, 280 КпАП України, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 щодо притягнення її до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 44-3 КУпАП, - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена учасниками процесу протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя апеляційної скарги, а також прокурором у порядку, передбаченому ч. 5 ст. 7, ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Суддя: Ю.О. Пивоварова