Іменем України
18 січня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4709/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Луганській області до комунального підприємства Лисичанської міської ради “Електроавтотранс” про стягнення податкового боргу,-
02 грудня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява головного управління ДПС у Луганській області до комунального підприємства Лисичанської міської ради “Електроавтотранс”, в якій позивач просить суд стягнути з Комунального підприємства Лисичанської міської ради “Електроавтотранс” податковий борг у загальній сумі 120 908,97 гривень, а саме: з рахунків у банках, що обслуговують зазначеного платника, а також з рахунку платника у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (ККДБ 14010600) у сумі 119 892,34 грн, за період з 01.03.2020 по 30.10.2020, в рахунок погашення податкового боргу в дохід бюджету; з рахунків у банках, що обслуговують зазначеного платника з податку на доходи фізичних осіб (ККДБ 11010100) у сумі 1016,63 грн, з 31.08.2019 по 16.11.2020, в рахунок погашення податкового боргу в дохід бюджету.
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за відповідачем станом на 16.11.2020 рахується податковий борг у загальній сумі 120 908,97грн, а саме:
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (КБК 14060100) у загальній сумі 119892,34 грн, яка виникла у зв'язку з несплатою самостійно нарахованих грошових зобов'язань за період з 01.03.2020 по 30.10.2020 у сумі 74231,00 грн, штрафних санкцій за період з 05.10.2019 по 27.07.2020 у сумі 19 136,43 грн та пені у сумі 26 524,91 грн;
- з податку на доходи фізичних осіб (ККДБ 11010100) у сумі 1 016,63 грн, яка виникла у зв'язку з несплатою штрафних санкцій за 31.08.2019.
ГУ ДФС у Луганській області було направлено відповідачу податкову вимогу форми «Ю» від 06.02.2017 № 108-17, яка була вручена уповноваженому представнику відповідача 28.02.2017, згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Ухвалою суду від 07.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
11.01.2021 представником позивача через канцелярію суду, до початку розгляду справи по суті, надано заяву про зменшення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить суд: стягнути з Комунального підприємства Лисичанської міської ради «Електроавтотранс» (код ЄДРПОУ 38504922) податковий борг у загальній сумі 118 497,97 грн, а саме: з рахунків у банках, що обслуговують зазначеного платника, а також з рахунку платника у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (ККДБ 14010600) у сумі 117 481,34 грн, за період з 01.03.2020 по 30.10.2020, в рахунок погашення податкового боргу в дохід бюджету; з рахунків у банках, що обслуговують зазначеного платника з податку на доходи фізичних осіб (ККДБ 11010100) у сумі 1016,63 грн, з 31.08.2019 по 16.11.2020, в рахунок погашення податкового боргу в дохід бюджету.
18.01.2021 представником позивача через канцелярію суду, до початку розгляду справи по суті, надано заяву про зменшення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить суд: стягнути з Комунального підприємства Лисичанської міської ради «Електроавтотранс» (код ЄДРПОУ 38504922) податковий борг у загальній сумі 115 691,97 грн, а саме:
- з рахунків у банках, що обслуговують зазначеного платника, а також з рахунку платника у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (ККДБ 14010600) у сумі 114 675,34 грн, за період з 01.03.2020 по 30.10.2020, в рахунок погашення податкового боргу в дохід бюджету;
- з рахунків у банках, що обслуговують зазначеного платника з податку на доходи фізичних осіб (ККДБ Д1010100) у сумі 1016,63 грн, з 31.08.2019 по 16.11.2020, в рахунок погашення податкового боргу в дохід бюджету.
В обгрунтування заяви позивачем зазначено, що станом на 16.11.2020 сума боргу складала 120 908,97 грн. Однак, з дати підготовки та направлення до суду адміністративного позову №7119/9/12-32-05-05 від 30.11.2020 відповідачем було частково погашено заявлений позивачем податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код КДБ 14060100) в розмірі 2 411,00 гривень (податкове повідомлення-рішення (форма «Н») № 0014545004 від 24.09.2019 погашено частково).
Станом на 16.01.2021 по раніше заявленій заборгованості із сплати податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код КДБ 140601,00) також було сплачено 2 806,00 грн (податкове повідомлення-рішення (форма «Н») № 0014545004 від 24.09.2019 погашено частково). Сума частково сплаченого відповідачем податкового боргу була зарахована в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення, відповідно до частини 87.9. статті 87 Податкового кодексу України. Докази зарахування коштів, сплачених відповідачем в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків зазначено в наданих суду та відповідачу інтегрованих картках платника податків.
Таким чином, станом на 16.01.2021 загальна сума податкового боргу за даним адміністративним позовом складає 115 691,97грн, а саме:
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (КБК 14060100) у загальній сумі 114 675,34 грн, яка виникла у зв'язку з несплатою самостійно нарахованих грошових зобов'язань за період з 01.03.2020 по 30.10.2020 у сумі 74 231,00 грн, штрафних санкцій за період з 05.10.2019 по 27.07.2020 у сумі 13 919,43 грн та пені у сумі 26 524,91 грн;
- з податку на доходи фізичних осіб (ККДБ 11010100) у сумі 1 016,63 грн, яка виниклу зв'язку з несплатою штрафних санкцій за 31.08.2019.
Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи не прибув у судове засідання, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи не прибув до суду, представником відповідача через канцелярію суду надано заяву про розгляд справи без його участі.
Згідно з ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи положення статті 194 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, суд дійшов такого.
Комунальне підприємство Лисичанської міської ради «Електроавтотранс» зареєстроване в якості юридичної особи Лисичанською міською радою 27.06.2013 за номером 13811020000001666, місцезнаходження: вул. ім.В.Сосюри, 129, м.Лисичанськ, Луганська область. Відповідач має власні розрахункові рахунки в установах банків та перебуває на податковому обліку в ДПІ у м.Лисичанську Лисичанське управління Головного управління ДПС у Луганській області з 01.07.2013 за №120913105098, як платник податків за основним місцем обліку (а.с.46-49).
Відповідно до інтегрованої картки платника податків на момент розгляду справи за відповідачем рахується податкова заборгованість 115691,97 грн, яка складається з заборгованості по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та заборгованості з податку на доходи фізичних осіб (а.с.96-98).
Відповідачем до контролюючого органу було подано податкові декларації з ПДВ:
№ 9026960190 від 12.02.2020 у сумі 658,00 грн (залишок несплаченого боргу 658,00 грн);
№ 9053862266 від 15.03.2020 у сумі 3088,00 грн (залишок несплаченого боргу 3088,00 грн);
№ 9084705808 від 19.04.2020 у сумі 189,00 грн (залишок несплаченого боргу 189,00 грн);
уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 22440053 від 15.05.2020 у сумі 21,00 грн (залишок несплаченого боргу 21,00 грн);
№ 9108919848 від 16.05.2020 у сумі 5258,00 грн (залишок несплаченого боргу 5258,00 грн);
№ 9132118645 від 11.06.2020 у сумі 4656,00 грн (залишок несплаченого боргу 4656,00 грн);
уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9154674279 від 05.07.2020 у сумі 47534,00 грн (залишок несплаченого боргу 47534,00 грн);
уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9178192050 від 27.07.2020 у сумі 73,00 грн (залишок несплаченого боргу 73,00 грн);
№ 9164074469 від 13.07.2020 у сумі 3476,00 грн (залишок несплаченого боргу 3476,00 грн);
№ 9202914715 від 16.08.2020 у сумі 1892,00 грн (залишок несплаченого боргу 1892,00 грн);
№ 9232293212 від 14.09.2020 у сумі 711,00 грн (залишок несплаченого боргу 711,00 грн);
№ 9265752085 від 14.10.2020 у сумі 6675,00 грн (залишок несплаченого боргу 6675,00 грн). Сума заборгованості по даним податковим деклараціям складає 74 231,00 грн (а.с.11-25).
У зв'язку з несвоєчасною сплатою самостійно задекларованих грошових зобов'язань з податку на додану вартість відповідачу була нарахована пеня у розмірі 26 524,91 грн.
Контролюючим органом було направлено відповідачу наступні податкові повідомлення -рішення:
форми «Н» від 24.09.2019 № 0014545004 у сумі 35589,99 грн на підставі акта перевірки від 05.09.2019 № 45/1232-5004/38504922 (вручено відповідачу 25.09.2019 згідно відмітки рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення);
форми «Ш» від 24.09.2019 № 0014535004 у сумі 6221,37 грн на підставі акта перевірки від 05.09.2019 № 46/1232-5004/38504922 (вручено відповідачу 25.09.2019 згідно відмітки рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення);
форми «ПС» від 17.08.2018 № 0061091301 у сумі 1020,00 грн на підставі акта перевірки від 06.08.2018 № 2590/12-32/13-01/38504922 (вручено відповідачу 21.08.2018 згідно відмітки рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення) (а.с.26-35,42,43).
Податкова заборгованість з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (КБК 14060100) у сумі 114 675,34 грн виникла у зв'язку з несплатою самостійно нарахованих грошових зобов'язань за період з 01.03.2020 по 30.10.2020 у сумі 74231,00 грн, штрафних санкцій за період з 05.10.2019 по 27.07.2020 у сумі 19 136,43 грн та пені у сумі 26 524,91 грн.
Відповідачем було частково сплачено податкову заборгованість з ПДВ, а саме в сумі 5217,00 гривень за податковим повідомленням-рішенням (форма «Н») № 0014545004 від 24.09.2019 (погашено частково), як вбачається з пояснень позивача та інтегрованої картки платника податків.
Податкова заборгованість з податку на доходи фізичних осіб (ККДБ 11010100) у сумі 1 016,63 грн виникла у зв'язку з несплатою штрафних санкцій за 31.08.2019 (а.с.44).
ГУ ДФС у Луганській області було направлено відповідачу податкову вимогу форми «Ю» від 06.02.2017 № 108-17, яка була вручена уповноваженому представнику відповідача 28.02.2017, відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.45).
Згідно ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі ПК України) передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Стаття 36 ПК України передбачає, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податків обчислити, задекларувати та сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим кодексом або законами з питань митної справи.
Пунктом 51.1 статті 51 ПК України встановлено, що платники податків, в тому числі податкові агенти, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків.
Згідно з пунктом 164.1 статті 164 ПК України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.
Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
У разі використання права на податкову знижку базою оподаткування є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу з урахуванням пункту 164.6 цієї статті на суми податкової знижки такого звітного року.
Базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 та пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу.
Пунктом. 167.1 ст. 167 ПК України встановлено, що ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до пункту 176.2 статті 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані:
а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;
б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до контролюючого органу за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку;
в) подавати на вимогу платника податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку;
г) подавати контролюючому органу інші відомості про оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та згідно з процедурою, визначеною цим розділом та розділом II цього Кодексу;
ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.
Пунктом 57.3 статті 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Пунктом 58.3 статті 58 ПК України визначено, що податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
У зв'язку з несплатою відповідачем, у встановлені строки, нарахованих сум, грошові зобов'язання набули статусу податкового боргу.
Відповідно до статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.5 статті 59 ПК України визначено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі, якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається.
Згідно пункту 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Пунктом 60.6 статті 60 ПК України передбачено, якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане повідомлення - рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення - рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.
У відповідності до підпункту 14.1.137 пункту 14.1 статті 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно із пунктом 95.4 статті 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Отже, враховуючи, що податковий борг відповідачем не сплачено, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного.
За приписами статті 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 189, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Головного управління ДПС у Луганській області до комунального підприємства Лисичанської міської ради “Електроавтотранс” про стягнення податкового боргу, - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства Лисичанської міської ради «Електроавтотранс» (код ЄДРПОУ 38504922, вул.ім. В.Сосюри, 129, м.Лисичанськ, Луганська область, 93106) податковий борг у загальній сумі 115 691,97 гривень (сто п'ятнадцять тисяч шістсот дев'яносто одна гривня 97 коп), а саме: з рахунків у банках, що обслуговують вказаного платника, а також з рахунку платника у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (ККДБ 14010600) у сумі 114 675,34 грн за період з 01.03.2020 по 30.10.2020 в рахунок погашення податкового боргу в дохід бюджету; з рахунків у банках, що обслуговують зазначеного платника з податку на доходи фізичних осіб (ККДБ Д1010100) у сумі 1016,63 грн з 31.08.2019 по 16.11.2020, в рахунок погашення податкового боргу в дохід бюджету.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя К.Є. Петросян