Рішення від 18.01.2021 по справі 320/6147/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2021 року справа №320/6147/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Київській області до ФОП ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної податкової служби у Київській області з позовом до ФОП ОСОБА_1 , в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) - 413 066,80 грн., в рахунок погашення податкового боргу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з даними податкового обліку у відповідача утворилась заборгованість перед бюджетом в розмірі 413 066,80 грн. Враховуючи те, що податковим органом було здійснено заходи спрямовані для погашення вказаної податкової заборгованості, однак така залишається не погашеною, позивач звернувся з даним позовом до суду, в якому просить стягнути її в примусовому порядку.

Ухвалою суду від 24.07.2020 відкрито провадження в даній адміністративний справі, розгляд якої здійснюється за правилами загального позовного провадження.

Відповідач правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України на подання відзиву не скористався.

Протокольною ухвалою суду від 21.12.2020 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на таке.

Посадовими особами ГУ ДПС у Київській області встановлено, що станом на день звернення до суду за Відповідачем обліковується податковий борг, який може бути стягнутий в судовому порядку, в розмірі - 413 066,80 грн.

Вищезазначений борг виник внаслідок несплати Відповідачем узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ, ПДФО, військового збору та штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки та застосування РРО.

Так, платником податків було подано податкову декларацію про майновий стан і доходи від 23.01.2019 року, вякій Відповідач самостійно визначив податкове зобов'язання з військового збору у розмірі 392,58 грн.

Щодо штрафних санкцій, суд встановив таке.

Посадовими особами ГУ ДФС у Київській області, було проведено планову документальну виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи фізичною особою та з питань нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичною - особою підприємцем в період діяльності з 01.01.2014 по 31.12.2016 рік.

За результатами перевірки було складено Акт від 29.01.2018 року № 55/10-36-13- 09/ НОМЕР_1 .

Перевіркою встановлено заниження ОСОБА_1 військового збору в період, що перевірявся в розмірі 13 188,42 грн.

На підставі вказаного акту перевірки ГУ ДФС у Київській області було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 19.03.2018 року № 0006201309, яким Відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору у розмірі 16 485,53 грн., у тому числі за основним платежем - 13 188,42 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 3 297,11 грн..

Нарахування пені (крім пені, передбаченої пп. 129.1.2 та 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 Глави 12, Розділу II ПК України), здійснюється у день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу).

Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу Казначейства та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошового зобов'язання.

Згідно з п. 2 Розділу 7 Порядку №422, у разі погашення суми податкового боргу (його частини) іншим шляхом, зокрема при поданні платником податків декларацій (у тому числі уточнюючих) з від'ємним значенням суми податкових зобов'язань тощо, нарахування пені закінчується датою фактичного здійснення такого погашення, зафіксованою у відповідних документах.

Відповідно до абзац. 2 п. 4 Глави 2 Порядку №422, після рознесення сум до ІКП автоматично проводиться розрахунок пені за правилами, визначеними Главою 7 цього розділу, та проведення відповідних операцій щодо нарахування пені в ІКП.

Відповідно до вищевказаного Відповідачу в автоматичному режимі контролюючим органом була розрахована пеня за весь період заниження податкового зобов'язання з військового збору в розмірі 5 144,27 грн.

Відповідачем в рахунок даних зобов'язань було сплачено лише - 156,26 грн.

Всього борг з військового збору становить 21 866,12грн.

Щодо податку на додану вартість:

Так, платником податків було подано податкову декларацію з податку на додану вартість від 04.01.2019 року, сума несплаченого податкового зобов'язання по даній декларації становить - 214,00 грн.

Щодо штрафних санкцій, слід зазначити таке.

Так посадовими особами ГУ ДФС у Київській області, було проведено камеральну перевірку на предмет своєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ. За результатами перевірки було складено Акт від 19.04.2019 №000742/10-36-55- 06/ НОМЕР_1 .

На підставі вищевказаного акту винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 04.06.2019 №0033085506 на суму: 19,24 грн.

Також, посадовими особами ГУ ДФС у Київській області, було проведено планову документальну виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи фізичною особою та з питань нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичною - особою підприємцем в період діяльності з 01.01.2014 по 31.12.2016 рік.

За результатами перевірки було складено Акт від 29.01.2018 року № 55/10-36-13- 09/ НОМЕР_1 . Перевіркою встановлено заниження ОСОБА_1 податку на додану вартість в період, що перевірявся в розмірі 19 262,00 грн.

На підставі вказаного акту перевірки ГУ ДФС у Київській області було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 19.03.2018 року № 0006231309, яким Відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 24 077,50 грн., у тому числі за основним платежем - 19 262,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 4 815,50 грн.

Крім того, Відповідачу в автоматичному режимі було розраховано пеню за весь період заниження податкового зобов'язання з ПДВ на суму - 7 615,72 грн.

Також на підставі ст.129 ПК України, у зв'язку з несвоєчасною сплатою узгоджених податкових зобов'язань Відповідачу було нараховано пеню в розмірі 0,19 грн.

В листопаді 2019, посадовими особами ГУ ДФС у Київській області, було проведено камеральну перевірку на предмет своєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ. За результатами перевірки було складено Акт від 13.11.2019 №001669/10-36-55- 05/ НОМЕР_1 .

На підставі вищевказаного акту винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 13.11.2019 №0068995505 на суму: 0,60 грн.

Вказані податкові зобов'язання були частково сплачені за рахунок наявної переплати в розмірі 21,52 грн., а також Відповідачем було частково сплачено самостійно - 3 грн.

Всього борг з ПДВ становить 31 902,73грн. Щодо ПДФО, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування:

Платником податків було подано податкову декларацію про майновий стан і доходи від 23.01.2019 року (дата реєстрації контролюючим органом 27.01.2019 року), в якій Відповідач самостійно визначив податкове зобов'язання з ПДФО в розмірі 4 711,01 грн.

Щодо штрафних санкцій, суд зазначає таке.

Посадовими особами ГУ ДФС у Київській області, було проведено планову документальну виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи фізичною особою та з питань нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичною - особою підприємцем в період діяльності з 01.01.2014 по 31.12.2016 рік.

За результатами перевірки було складено Акт від 29.01.2018 року № 55/10-36-13- 09/ НОМЕР_1 .

Перевіркою встановлено заниження ОСОБА_1 податку на доходи фізичних осіб в період, що перевірявся в розмірі 157 552,60 грн.

На підставі вказаного акту перевірки ГУ ДФС у Київській області було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 19.03.2018 року № 0006191309, яким Відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 196 940,75 грн., у тому числі за основним платежем - 157 552,60 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 39 388,15 грн.

Відповідачу в автоматичному режимі контролюючим органом була розрахована пеня за весь період заниження податкового зобов'язання з ПДФО - 61 355,02 грн.

Відповідача частково сплачені вказані зобов'язання за рахунок переплати в розмірі 973.45 грн.

Всього борг з ПДФО становить 262 033,33 грн. Щодо штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів:

Так, Посадовими особами ГУ ДФС у Київській області, було проведено планову документальну виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи фізичною особою та з питань нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичною - особою підприємцем в період діяльності з 01.01.2014 по 31.12.2016 рік.

За результатами перевірки було складено Акт від 29.01.2018 року № 55/10-36-13- 09/ НОМЕР_1 .

На підставі вищевказаного акту винесено податкове повідомлення-рішення форми «С» від 19.03.2018 року № 0006261309, яким нараховано штрафних санкцій на суму: 97 264,62 грн.

Вищевказане повідомлення-рішення було направлено Відповідачу. Що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Сума несплаченого боргу по штрафних санкціях за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів становить - 97 264.62 грн.

Позивач звертає увагу суду, що вищезазначені податкові повідомлення-рішення оскаржувались в судовому порядку в рамках справи № 810/3558/18. Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 29 травня 2019 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено. Рішення суду першої інстанції набрало законної сили 03.07.2019 року.

Таким чином в силу положень ПК України, сума боргу яка заявляється в межах позовних вимог вважається узгодженою.

Оскільки у добровільному порядку Відповідач узгоджені податкові зобов'язання не сплачував, на виконання вимог ст. 59 ПК України, податковим органом було направлено Відповідачу податкову вимогу форми «Ф» від 26.02.2019 № 11863-55.

Отже контролюючим органом було здійснено всі необхідні заходи спрямовані для погашення податкової заборгованості. Однак вищевказані дії не призвели до повного погашення податкового боргу, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

За приписами, наведеними у статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів з 1 січня 2011 року регулюються Податковим кодексом України.

Так, Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Кодексу податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Згідно з приписами підпунктів 16.1.3 та 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 цього Кодексу платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно (пункт 31.1 статті 31 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Отже, у випадку визначення податкового (грошового) зобов'язання органом ДФС граничним днем сплати буде десятий календарний день, що настає за днем отримання платником відповідного податкового повідомлення-рішення.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

У силу підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.5 зазначеної статті, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Отже, самостійно нараховані відповідачем суми податкового зобов'язання, а також грошове зобов'язання, визначене в податковому повідомленні-рішенні, та нарахована пеня, які не було оскаржено в установленому законом порядку, є узгодженим податковим боргом.

Таким чином, загальна сума податкового боргу, що підлягає сплаті відповідачем, становить 413 066,80 грн.

Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно з пунктом 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На час розгляду справи та винесення рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату зазначеної суми відповідачем суду надано не було.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості до державного бюджету у розмірі 413 066,80 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості на день прийняття рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) - 413 066 (чотириста тринадцять тисяч шістдесят шість) грн 80 коп на користь Головного управління Державної податкової служби у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377), в рахунок погашення податкового боргу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.