Рішення від 14.01.2021 по справі 200/11514/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2021 р. Справа№200/11514/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Буряк І.В., розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області третя особа Приватне акціонерне товариство "Металургійний комбінат "Азовсталь" про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, відповідно до тексту позовної заяви, позивач просить суд:

визнати неправомірними дії Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення з 01.07.2020 виплати ОСОБА_1 , призначеної з 03.04.2020 пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та обчисленої відповідно до ч. 3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відновити виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії на пільгових умовах та виплатити заборгованість, що виникла з 01.07.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 03.04.2020 перебуває на обліку відповідача, як одержувач пенсії, що призначена на пільгових умовах за ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та обчисленої відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 01.07.2020 виплату пенсії призупинено до з'ясування, а саме до отримання висновків щодо проведення перевірки достовірності пільгових довідок. Вважаючи дії відповідача з припинення виплати пенсії з підстав не передбачених ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» порушують право на пенсійне забезпечення позивач звернувася до суду із даним позовом за оскарженням порушеного права.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2020 позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

13.01.2021 відповідачем до суду наданий відзив на адміністративний позов із запереченнями проти задоволення вимог позову. В обґрунтування, якого зазначено, що позивач з 03.04.2020 перебуває на обліку в управлінні, як одержувач пенсії за віком призначеної на пільгових умовах.

За результатом перевірки правильності призначення пенсій контролюючими органами ДСЗН Маріупольської міської ради з 01.07.2020 року виплата пенсії ОСОБА_1 була призупинена до з'ясування, а саме, до отримання Управлінням висновків щодо перевірки достовірності пільгових довідок по ст. 14, виданих ПАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь».

Матеріали пенсійної справи, інші докази в обґрунтування відзиву відповідачем суду не надані.

Третя особа правом на надання пояснення не скористалась.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази надані сторонами, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, ОСОБА_1 , є громадянином України, щодо підтверджується паспортом, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

З 03.04.2020 позивачу призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», обчислено відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 01.07.2020 виплату пенсії позивачу припинено до отримання висновків щодо перевірки достовірності пільгових довідок виданих ПАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь».

Згідно інформації що вказана у довідках про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, видані ПАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь»:

Довідка від 23.03.2020 від №03.03.01-181 видана ОСОБА_1 про те, що він працював повний робочий день при повному робочому тижні на Металургійному комбінаті «Азовсталь». За період з 12.11.1992 по 22.11.1992, виконував роботу у цеху конверторному (металургійне виробництво), за професією, посадою - готувачі складів до розливання плавок, що передбачена Статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», затвердженим Постановою КМУ №202 від 31.03.1994, доповнення затвердженим Постановою Верховної Ради України №1114-IV від 10.07.2003, роз'яснення №28 від 27.11.1992, №8 від 20.01.1992, №18 від 01.07.1992.

Довідка від 23.03.2020 від №03.03.01-182 видана ОСОБА_1 про те, що він працював повний робочий день при повному робочому тижні на Металургійному комбінаті «Азовсталь». За період з 06.02.1995 по 15.12.1999 (весь період за ст. 14), з 16.12.1999 по 21.07.2008 (весь період за ст. 14), з 23.11.2014 по теперішній час (весь період за ст. 14) виконував роботу у цеху конверторному (металургійне виробництво), за професією, посадою - підручні сталеварів конверторів; сталевари конвертерів, що передбачена Статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», затвердженим Постановою КМУ №202 від 31.03.1994, доповнення затвердженим Постановою Верховної Ради України №1114-IV від 10.07.2003, роз'яснення №28 від 27.11.1992, №8 від 20.01.1992, №18 від 01.07.1992.

Довідка від 23.03.2020 від №03.03.01-183 видана ОСОБА_1 про те, що він працював повний робочий день при повному робочому тижні на Металургійному комбінаті «Азовсталь». За період з 22.07.2008 по 22.11.2014 (весь період за Списком №1) виконував роботу у цеху конверторному (сталеплавильне виробництво), за професією, посадою - майстри, зайняті на гарячих ділянках робіт і на роботах із шкідливими умовами праці. Професія атестована згідно з наказами комбінату за результатами атестації робочих місць №300 від 18.09.2006, №351 від 21.12.2010.

Рішення про призупинення пенсії відповідачем не приймалось.

23.06.2020 відповідач листом №0580-05-8/3201 повідомив позивачу що пенсійні виплати призупинені у зв'язку з уточненням пільгового стажу для визначення права пенсію за віком згідно ч. 3 ст. 114. Рішення про поновлення пенсії буде прийнято після отримання роз'яснень від ПАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь».

30.09.2020 відповідач листом №0580-02-8/16510 вдруге повідомив позивачу, інформацію щодо підстав призупинення пенсійних виплат, також повідомлено, що 23.06.2020 Маріупольським до відділу контрольно-перевірочної роботи №7 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області направлено заявку про проведення перевірки довідки про підтвердження пільгового стажу №03.03.01-182 від 23.03.2020 виданої ПАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь». У зв'язку із тим, результати перевірки достовірності вищевказаної довідки до Маріупольського УПФУ не надходили відсутні підстави для поновлення виплати пенсії.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Закон України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно норм статті 1 цього Закону громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Закон України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно норм статті 1 цього Закону громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Згідно з нормами статті 114 Закону України № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

З аналізу зазначеного суд доходить висновку, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників. Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією.

Як свідчать матеріали справи, позивачу з 03.04.2020 призначено пенсію на пільгових умовах за ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та обчислено відповідно до ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пенсійні виплати не проводяться до отримання результатів проведення перевірки достовірності видачі довідки про підтвердження пільгового стажу №03.03.01-182 від 23.03.2020 що видана ПАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь». При цьому не можливість проведення перевірки відповідач обґрунтовує обмеженим доступом на підприємства з 20.05.2020 у зв'язку із негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Статтею 47 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 49 Закону № 1058-IV врегульовано питання щодо припинення та поновлення виплати пенсії.

Так, частиною першою статті 49 Закону № 1058-IV передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.

Частиною другою цієї ж статі визначено, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Суд погоджується, що відповідно до частини третьої статті 44 Закону № 1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Однак, як зазначив відповідач, провести перевірку достовірності документів не має можливості тому, що первинні документи підприємства знаходяться на непідконтрольній українській владі території.

На підставі пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1 (надалі - Порядок № 22-1) при прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Разом із тим, суд зауважує, що відсутність можливості проведення перевірки не може позбавляти позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах, до того ж відповідачем суду не надано доказів, що довідка, яка потребує проведення перевірки містить недостовірні відомості.

Таким чином, припинення виплати пенсії позивачу відбулося безпідставно та не у спосіб, визначений частиною першою статті 49 Закону № 1058-IV.

Відповідно до пункту 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) визначено, що, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, відповідачем не доведено правомірність своїх дій, отже позов підлягає до задоволення шляхом визнання неправомірними дій відповідача щодо припинення пенсійних виплат, зобов'язання відновити виплату пенсії з моменту її припинення та виплатити заборгованість яка утворилась з моменту припинення виплати пенсії.

Відповідно ст. 139 КАС України судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись: ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелинського, 27а, ЄДРПОУ 42171861) третя особа Приватне акціонерне товариство "Металургійний комбінат "Азовсталь" ( 875000, Донецька область, м. Маріуполь, вул.. Лепорського, 1) про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення з 01.07.2020 виплати ОСОБА_1 , призначеної з 03.04.2020 пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та обчисленої відповідно до ч. 3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відновити виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії на пільгових умовах та виплатити заборгованість, що виникла з 01.07.2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення складено 14 січня 2021 року.

Суддя І.В. Буряк