Постанова від 14.01.2021 по справі 160/11582/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2021 року м. Дніпросправа № 160/11582/20

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Дніпро апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2020 року (суддя Верба І.О., м. Дніпро, повний текст рішення складено 05.11.2020 року) в справі № 160/11582/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

22.09.2020 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного УПФУ в Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач або УПФУ), в якому просив суд визнати протиправними дій відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до наданої довідки № 55/11/Л-397/577 Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.07.2020 року з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення; зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019 року перерахунок його пенсії, відповідно до наданої довідки № 55/11/Л-397/577 Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.07.2020 року у розмірі 90% грошового забезпечення, яке складається з: посадового окладу 6340 грн., окладу за військовим званням 1410 грн., надбавки за вислугу років 3875 грн., надбавки за виконання особливих завдань 4650 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 951 грн., премії 634 грн.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 28.07.2020 (дата отримання відповідачем 29.07.2020) про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 22.07.2020 № 55/11/Л-397/557 та неприйняття за результатами її розгляду відповідного рішення; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо повернення ОСОБА_1 довідки від 22.07.2020 № 55/11/Л-397/557 без виконання; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.07.2020 (дата отримання відповідачем 29.07.2020) про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 22.07.2020 № 55/11/Л-397/557 та прийняти рішення за результатами її розгляду із урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, апеляційну скаргу подав ОСОБА_1 , в якій просив скасувати рішення суду в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до наданої довідки № 55/11/Л - 397/577 Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22 липня 2020 року та зобов'язати здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки №55/11/Л - 397/577 Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22 липня 2020 року у розмірі 90 % грошового забезпечення, в цій частині прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог. Свої вимоги обґрунтував тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначив, що одночасно суд першої інстанції погоджується, що з 05.03.2019 року, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, що саме з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-XII. Зазначено про необґрунтованість та протиправність доводів відповідача про відсутність законних підстав для здійснення перерахунку пенсії на підставі отриманої довідки від 22.07.2020 року. Проте, хибними є висновки суду першої інстанції з приводу того, що за результатами розгляду заяви позивача не прийнято рішення по суті, що є підставою для виходу за межі позову, визнання протиправними дій щодо повернення довідки від 22.07.2020 року без виконання, зобов'язання відповідача здійснити розгляд заяви від 28.07.2020 та прийняти рішення за результатами його розгляду із урахуванням правової оцінки суду у цій справі. Апелянт вказував, що не є належним способом захисту оскарження бездіяльності щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви, та зобов'язання прийняти рішення щодо розгляду звернення про перерахунок пенсії. Рішення оформляється пенсійним фондом тільки у випадку призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії. Відмова, викладена у листі відповідача, і є оскаржуваними діями у відмові відповідача у перерахунку пенсії. Якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд повинен зобов'язати суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні. Апелянт вказував, що законодавець передбачив обов'язок суду змусити суб'єкта владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги частково, виходив з того, що Управління Служби безпеки України видало довідку № 55/11/Л-397/577 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, проте, отримавши відповідну довідку, відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача. Зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» , зокрема до додатку 2 до Порядку від 13.02.2008 № 45 про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку від 13.02.2008 № 45 про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка діяла до зазначених змін. Зазначено, що алгоритм дій, які повинні вчинити Головне управління Пенсійного фонду України та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився. Законодавець делегував Уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, під визначенням «умови» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії, у свою чергу, під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методу здійснення перерахунку пенсій, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. На державний орган, з якого особу було звільнено зі служби, покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45. Суд першої інстанції вказував, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ. Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Проте, відповідач, за результатами розгляду заяви позивача від 28.07.2020 року не прийняв рішення про перерахунок або відмову у перерахунку пенсії, а направив лист від 06.08.2020 № 15103-15593-Л-02/8-0400/20, яким повернув довідку без виконання, зазначивши, що здійснити перерахунок немає законних підстав, розглянувши заяву у порядку, встановленому Законом України «Про звернення громадян». Судом першої інстанції вказано, що відповідачем допущено надмірний формалізм при розгляді заяви, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій), в результаті чого заява про перерахунок пенсії не розглянута, довідка повернута без розгляду, рішення щодо перерахунку пенсії не прийнято. Вчинення вказаних дій свідчить про допущену бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви про перерахунок пенсії та неприйняття за результатами такого розгляду відповідного рішення. За результатами розгляду заяви позивача не прийнято рішення по суті, що є підставою для виходу за межі позову, визнання протиправними дій щодо повернення довідки від 22.07.2020 року без виконання, зобов'язання відповідача здійснити розгляд заяви від 28.07.2020 (дата отримання 29.07.2020) та прийняти рішення за результатами його розгляду із урахуванням правової оцінки суду у цій справі. Суд першої інстанції вказував, що належним способом захисту оскарження бездіяльності щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви, а не оскарження дій по відмові здійснити перерахунок пенсії, оскільки для такого перерахунку має бути прийнято відповідне рішення. Позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії є передчасним, оскільки відповідне рішення за результатами розгляду заяви позивача не прийнято.

Встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія призначена у розмірі 90% від грошового забезпечення у 01.11.2009 року, довічно, що підтверджується протоколом про призначення пенсії від 26.08.2020 року № 0402005092 (а.с. 12).

Встановлено, що на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 Управлінням Служби безпеки України в Дніпропетровській області складено довідку від 22.07.2020 року № 55/11/Л-397/577 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) головний спеціаліст, станом на 05.03.2019 року, згідно із постановою Кабінету Міністрів України № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

28.07.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управлінні ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії, до якої додав довідку, перерахунок та виплату пенсії просив здійснити відповідно до наданої довідки з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсотковою надбавкою за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення. Листом від 06.08.2020 року № 15103-15593/Л-02/8-0400/20 Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області повідомило ОСОБА_1 про відсутність законних підстав для перерахунку пенсії на підставі нової довідки, оскільки після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсії Урядом не приймалось.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Згідно частин 1, 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Законодавцем передбачено обрахування пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення до складу якого входячи обов'язкові оклади та надбавки, доплати, премії, всі складові грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Таке твердження зокрема підкріплене ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Згідно ч. 2, ч. 4 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Пунктами 1, 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Згідно ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Управлінням Служби безпеки України в Дніпропетровській області складено довідку від 22.07.2020 року № 55/11/Л-397/577 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , тобто виконано функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.

Згідно п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» з змінами та доповненнями, передбачено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Пенсійний орган згідно законодавства не має права самостійно визначати складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії, лише має право здійснювати контроль за правильністю формування довідки для перерахунку пенсії, та здійснювати перерахунок пенсії згідно наданих у встановленому Порядку довідок.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України. Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.(п.1). Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». (п.23). Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.(п.24)

Відповідно до пунктів 1 - 6 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року - перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України зокрема МВС, повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Відповідно до частин 1-2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Законодавством передбачено, перерахунок пенсій особам, кому пенсія призначена згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Довідкою від 22.07.2020 року № 55/11/Л-397/577 про розмір грошового забезпечення, збільшено, змінено суми грошового забезпечення, його складники, що враховуються при перерахунку пенсії. Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, зокрема довідка про складові грошового забезпечення.

Матеріалами справи встановлено, що підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_1 є довідка Управління служби безпеки України в Дніпропетровській області від від 22.07.2020 року № 55/11/Л-397/577, видана на виконання рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19.

При вирішенні спору у частині необхідності здійснення перерахунку пенсії позивача, суд апеляційної інстанції керується правовими позиціями, викладеними Верховним Судом у постановах від 03.09.2020 року у справі №400/949/19, від 11.08.2020 року у справі №520/2986/19, від 03.09.2020 року у справі №520/3061/19, від 02.10.2020 року у справі №826/1285/16, від 02.07.2020 року у справі №280/1931/19.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування (перерахунок) на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. При цьому, права надавати довідки про розмір грошового забезпечення не позбавлені пенсіонери, у разі якщо, нова довідка змінює розмір грошового забезпечення, що зрештою є підставою для перерахунку пенсії.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що доводи апеляційної скарги з приводу ефективного способу захисту його порушеного права є прийнятними. Варто зважати, що позивач звернувся до суду з позовними вимогами про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до наданої довідки № 55/11/Л-397/577 Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.07.2020 року з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення; зобов'язання відповідача здійснити з 01.04.2019 року перерахунок його пенсії, відповідно до наданої довідки № 55/11/Л-397/577 Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.07.2020 року у розмірі 90% грошового забезпечення, яке складається з: посадового окладу 6340 грн., окладу за військовим званням 1410 грн., надбавки за вислугу років 3875 грн., надбавки за виконання особливих завдань 4650 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 951 грн., премії 634 грн. Такі вимоги не змінював.

Обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав, захист законних інтересів і, у випадку задоволення судом його вимог, рішення повинно мати наслідком реальне відновлення тих прав, за захистом яких позивач звернувся до суду.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

Суд першої інстанції неправомірно вийшов за межі позовних вимог, змінивши предмет позову та шляхи відновлення порушеного права позивача.

Суд звертає увагу, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України). Ефективний захист прав є метою адміністративного судочинства. З огляду на це, вирішуючи кожен спір, адміністративні суди, з урахуванням вимог позовної заяви та позиції сторін, повинні застосовувати такі способи захисту, які будуть ефективними на практиці.

У випадку задоволення позову, рішення має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях сформував сталу практику оцінки ефективності засобу юридичного захисту. Засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13, має бути «ефективним» як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що або запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося. Навіть якщо якийсь окремий засіб юридичного захисту сам по собі не задовольняє вимоги статті 13, задоволення її вимог може забезпечуватися за допомогою сукупності засобів юридичного захисту, передбачених національним законодавством (рішення від 15.10.2009 у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України», п. 64).

Верховний Суд у своїй практиці неодноразово звертав увагу на те, що «ефективний засіб правового захисту» у розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації - не відповідає зазначеній нормі Конвенції. (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 28.03.2018 у справі № 705/552/15-а, постанови Верховного Суду від 18.04.2018 у справі №826/14016/16, від 11.02.2019 у справі № 2а-204/12).

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Суд звертає увагу, що як у п. 4 ч. 1 ст. 5, так і п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України цей спосіб захисту складається з двох частин: а) констатуючої - суд визнає бездіяльність протиправною і б) зобов'язуючої - суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вчинити певну дію, прийняти рішення.

Сама лише констатація протиправності бездіяльності не може ефективно захистити позивача, оскільки у такому разі можливість використання висновків суду може бути невиправдано ускладнене діями або подальшою бездіяльністю органів влади держави-відповідача, їх врахування цілковито залежить від відповідача. Це не сумісно з критеріями ефективності судового захисту.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (ч. 4 ст. 245 КАС України).

Застосовуючи вищезазначені підходи до справи, що розглядається, суд звертає увагу на те, що за висновками суду першої інстанції позивачем були вчинені всі необхідні для отримання довідки, подання її до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії, судом першої інстанції констатовано протиправність дій Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії позивача. При цьому, не взято до уваги наявність фактичної відмови у проведенні перерахунку пенсії, оформленої листом від 06.08.2020 року № 15103-15593/Л-02/8-0400/20, та на наявність повноважень провести перерахунок пенсії.

При вирішенні спору щодо задоволення позовних вимог позивача, обираючи ефективний спосіб захисту, суд апеляційної інстанції керується постановою Верховного Суду від 04.08.2020 року у справі № 340/2074/19.

Суд апеляційної інстанції, аналізуючи вищевказане законодавство, вважає, що в частині визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання здійснити з 01.04.2019 року перерахунок пенсії позовні вимоги слід задовольнити. Вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду слід скасувати в частині визнання протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 28.07.2020 (дата отримання відповідачем 29.07.2020) про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 22.07.2020 № 55/11/Л-397/557 та неприйняття за результатами її розгляду відповідного рішення; визнання протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо повернення ОСОБА_1 довідки від 22.07.2020 № 55/11/Л-397/557 без виконання; зобов'язання розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.07.2020 (дата отримання відповідачем 29.07.2020) про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 22.07.2020 № 55/11/Л-397/557 та прийняти рішення за результатами її розгляду із урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні та у цій частині позовні вимоги задовольнити понвістю.

Згідно ч. 3, ч. 6 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

ОСОБА_1 при поданні апеляційної скарги сплатив судовий збір, що підтверджується квитанцією № 0.0.1847293752.1 від 16.11.2020 року на суму 1261,20 грн. При задоволенні апеляційної скарги, сплачений судовий збір підлягає поверненню як здійснена судова витрата при розгляді справи, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - відповідача.

Керуючись ст.ст. 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2020 в справі № 160/11582/20 - скасувати в частині визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 28.07.2020 (дата отримання відповідачем 29.07.2020) про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 22.07.2020 № 55/11/Л-397/557 та неприйняття за результатами її розгляду відповідного рішення; визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо повернення ОСОБА_1 довідки від 22.07.2020 № 55/11/Л-397/557 без виконання; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.07.2020 (дата отримання відповідачем 29.07.2020) про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 22.07.2020 № 55/11/Л-397/557 та прийняти рішення за результатами її розгляду із урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. В цій частині прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у понову обсязі.

Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідно до наданої довідки № 55/11/Л-397/577 Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.07.2020 року з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до наданої довідки № 55/11/Л-397/577 Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.07.2020 року у розмірі 90% грошового забезпечення, яке складається з: посадового окладу 6340 грн., окладу за військовим званням 1410 грн., надбавки за вислугу років 3875 грн., надбавки за виконання особливих завдань 4650 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 951 грн., премії 634 грн.

В іншій частині рішення суду залишити без змін.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судові витрати у розмірі 1261,20 грн. (тисяча двісті шістдесят одна гривня 20 копійок).

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів, відповідно до ст., ст. 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова