Справа № 560/7152/20
іменем України
15 січня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області , районного конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів щодо визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території району , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністью "Автопілот" про визнання протиправним та скасування пункту 2.3 рішення, розпорядження,
ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області, районного конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів щодо визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території району, в якому з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить:
- визнати протиправним та скасувати пункт 2.3 рішення районного конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів щодо визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території району, оформлене протоколом від 24.09.2020 №1, на об'єкті конкурсу №3 (по маршруту №1731 Хмельницький - Райківці);
- визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області від 28.09.2020 №257/2020-р про введення в дію рішення районного конкурсного комітету від 24.09.2020 (пункт 2.3 протоколу від 24.09.2020 №1) щодо визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі району;
- визнати ФОП ОСОБА_1 переможцем конкурсу на об'єкті конкурсу №3 приміського автобусного маршруту загального користування №1731 Хмельницький - Райківці.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що ТОВ "Автопілот" подало для участі у конкурсі на об'єкті конкурсу №3 приміського автобусного маршруту загального користування №1731 Хмельницький - Райківці документи, які містять недостовірну інформацію. Вказав, що автобус Scania N270UB4X2EB державний номер НОМЕР_1 не закріплений за перевізником ТОВ "Автопілот", а використовується ПП "АвтоГаз-Захід" для виконання пасажирських перевезень на автобусних маршрутах загального користування в місті Хмельницькому. У ТОВ "Автопілот" відсутня матеріально-технічна база на якій забезпечується зберігання автобусів, оскільки земельна ділянка не могла бути передана товариству у користування. ТОВ "Автопілот" неправильно повідомило про пасажиромісткість автобуса Mercedes-Benz O 530 державний номер НОМЕР_2 . Крім цього, транспорті засоби ТОВ "Автопілот" не пройшли перевірки технічного стану, відтак відсутня інформацію про те, чи вказані транспортні засоби перебувають у належному технічному стані. У зв'язку з цим, конкурсний комітет занизив позивачу кількість балів, що слугувало причиною прийняття протиправного рішення про оголошення переможцем конкурсу ТОВ "Автопілот". Просив позов задоволити.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що ФОП ОСОБА_1 та ТОВ "Автопілот" надали всі необхідні для участі в конкурсі документи. Вказав, що ТОВ "Автопілот" при укладенні договору на перевезення надав протоколи перевірки технічного стану транспортних засобів. Договір найму частини майнового комплексу, що використовується ТОВ "Автопілот" в якості матеріально-технічної бази, чинний та не визнаний судом недійсним. Розбіжність у пасажиромісткості не є суттєвою обставиною, оскільки відповідно до умов конкурсу мінімальна кількість місць для сидіння становить від 20. Зазначив, що подані ТОВ "Автопілот" документи відповідають вимогам Закону України від 05.04.2001 №2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі по тексту - Закон №2344-ІІІ). Просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою від 16.11.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, залучив до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ТОВ "Автопілот" .
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Хмельницька районна державна адміністрація оголосила конкурс з перевезення пасажирів в звичайному режимі руху на автобусних маршрутах загального користування на об'єкті конкурсу №3 приміського автобусного маршруту загального користування №1731 Хмельницький - Райківці.
Для участі у конкурсі ФОП ОСОБА_1 подав такі документи: заява на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування за об'єктом конкурсу №3; відомості про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; анкета до заяви про участь у конкурсі з перевезення пасажирів або продовження строку дії договору; заява про продовження строку дії договору (дозволу) з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування; свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця; довідка відсутність плати за участь у конкурсі; ліцензія серії АД №0334444; ліцензійна картка серії АА №747865; договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування від 02.07.2015 №46; додаткова угода від 27.04.2020 №46/1 до договору від 02.07.2015; відомості про матеріально-технічне забезпечення суб'єкта господарювання, його кваліфікаційні та інші можливості для забезпечення здійснення господарської діяльності з перевезення пасажирів та вантажу відповідно до видів робіт визначених Закону України "Про автомобільний транспорт"; договір про надання послуг від 02.09.2020; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу ПАЗ 320540-04 державний номер НОМЕР_3 ; податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку.
Для участі у конкурсі ТОВ "Автопілот" подало такі документи: заява на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування; ліцензія серії АГ №593795; виписка з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; анкета до заяви про участь у конкурсі з перевезення пасажирів або продовження строку дії договору; відомості про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу Mercedes-Benz O 530 державний номер НОМЕР_2 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу Scania N270UB4X2EB державний номер НОМЕР_1 ; сертифікат відповідності автобуса Scania; додаток до сертифікату відповідності; договір оперативного лізингу транспортних засобів (найму) з додатками; витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права з додатками; державний акт на право постійного користування землею; технічний паспорт на приміщення; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку; наказ від 09.06.2020 №7/2020; свідоцтва про підвищення рівня професійної компетентності медичних працівників, що проводять щозмінні передрейсові медичні огляди водіїв; диплом кваліфікованого робітника; наказу від 03.02.2005 №450-к; довідка відсутність плати за участь у конкурсі.
Районний конкурсний комітет з підготовки та проведення конкурсів щодо визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території району, прийняв рішення, оформлене протоколом від 24.09.2020 №1, яким визнав ТОВ "Автопілот" переможцем №1 на об'єкті конкурсу №3 по маршруту №1731 Хмельницький - Райківці.
Розпорядженням від 28.09.2020 №257/2020-р Хмельницька районна рада ввела в дію рішення районного конкурсного комітету від 24.09.2020 щодо визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території району.
Вважаючи вказані рішення протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
За змістом статті 43 Закону №2344-ІІІ визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Відповідно до статті 45 Закону №2344-ІІІ у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.
До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.
Правилами статті 46 Закону №2344-ІІІ передбачено, для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; відомості за підписом суб'єкта господарювання про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті з зазначенням підстав для їх використання перевізником; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.
Відповідно до пункту 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081 (далі по тексту - Порядок №1081), організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, який: 1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію; 2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації; 3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт"; 4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків необхідної кількості автобусів для виконання перевезень; 5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансбезпекою, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу); 6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт"; 7) подав до участі в конкурсі більшу кількість автобусів, ніж це передбачено умовами конкурсу.
Пунктом 42 Порядку №1081 визначено, що у разі коли на один з об'єктів конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах претендує два або більше перевізники-претенденти, конкурсний комітет визначає переможця з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів та подає пропозиції організатору перевезень.
Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, є підставою для подання пропозицій організатору перевезень для визначення переможця конкурсу.
Згідно з пунктом 46 Порядку №1081 організатор перевезень визнає переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах того перевізника-претендента, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, підготовлених конкурсним комітетом.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав, що ТОВ "Автопілот" подало для участі у конкурсі документи, які містять недостовірну інформацію, що є підставою для недопуску товариства для участі у конкурсі. Врахувавши такі документи, конкурсний комітет неправомірно завищив бали ТОВ "Автоплюс".
Оцінюючи зазначені позивачем доводи, суд враховує наступне.
Позивач стверджує, що відповідно до інформації Укртрансбезпеки транспортний засіб Scania N270UB4X2EB державний номер НОМЕР_1 не закріплений за перевізником ТОВ "Автопілот", а використовується ПП "АвтоГаз-Захід" для виконання пасажирських перевезень на автобусних маршрутах загального користування в місті Хмельницькому.
Водночас, в матеріалах справи містяться договір оперативного лізингу транспортного засобу від 01.09.2020, відповідно до умов якого ПП "АвтоГаз-Захід" передало ТОВ "Автопілот" транспортний засіб Scania N270UB4X2EB державний номер НОМЕР_1 для надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів. Відповідно до акта прийому передачі від 01.09.2020 ТОВ "Автопілот" прийняло вказаний транспортний засіб, а тому мало правові підстави для використання автобуса для здійснення перевезення пасажирів.
Суд відхиляє посилання позивача на розбіжність у пасажиромісткості заявлених ТОВ "Автопілот" транспортних засобів, оскільки відповідно до оголошення про проведення конкурсу категорія місць для сидіння пасажирів вимагається від 20. У транспортних засобах Scania N270UB4X2EB державний номер НОМЕР_1 , Mercedes-Benz O 530 державний номер НОМЕР_2 кількість місць для сидіння пасажирів більше 20, тому вказані транспортні засоби відповідають вимогам конкурсу.
За змістом статті 34 Закону №2344-ІІІ автомобільний перевізник повинен, зокрема, утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону.
Відповідно до вимог цієї статті ТОВ "Автопілот" надало протоколи перевірки технічного стану транспортних засобів від 28.09.2020 №00301-05171-20, від 30.09.2020 №01169-01094-20.
Крім цього, згідно з договором найму частини майнового комплексу від 15.09.2019 КМП "Хмельницькгазбудпроект" передало у строкове платне користування ТОВ "Автопілот" для здійснення господарської діяльності нежитлові приміщення за адресою АДРЕСА_1 .
Доводи позивача про те, що земельна ділянка є власність територіальної громади міста Хмельницького та не могла бути передана у користування ТОВ "Автопілот" суд вважає безпідставними, оскільки договір найму від 15.09.2019 є чинним, доказів протилежного позивача суду не надав.
Таким чином, у конкурсного комітету відсутні правові підстави для недопустку ТОВ "Автопілот" до участі у конкурсі. Тому суд вважає, що конкурсний комітет правомірно нарахував ТОВ "Автопілот" 47 балів, у зв'язку з чим рішення, оформлене протоколом від 24.09.2020 №1, в частині визнання ТОВ "Автопілот" переможцем конкурсу прийняте відповідачем з дотриманням вимог Закону №2344-ІІІ та Порядку №1081.
Враховуючи викладене, у задоволенні позов слід відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області, районного конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів щодо визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території району, про визнання протиправним та скасування пункту 2.3 рішення, розпорядження відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_4 )
Відповідач:Хмельницька районна державна адміністрація Хмельницької області (вул. Кам'янецька, 122/2, Хмельницький, Хмельницька область, 29016 , код ЄДРПОУ - 21318806) Районний конкурсний комітет з підготовки та проведення конкурсів щодо визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних марштрутах загального користування, які не виходять за межі територ (вул. Кам'янецька, 122/2, Хмельницький, Хмельницька область, 29018 , код ЄДРПОУ - 21318806)
Головуючий суддя О.Л. Польовий