Справа № 560/5094/20
іменем України
16 січня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, у якому просить визнати протиправним та скасувати наказ №22-5239-СГ від 31.03.2020 року "Про відмову у надані дозволу на розробку документації з землеустрою" та зобов'язати відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га. з земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Копистинської сільської ради.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що звернулась до відповідача з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з масиву земель (кадастровий номер 6825083300:09:002:0107), розташованого на території Копистинської сільської ради. Листом від 03.08.2020 року відповідач повідомив, що зазначена земельна ділянка ( кадастровий номер 6825083300:09:002:0107) включена до переліку земельних ділянок державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах. Позивач вважає відмову протиправною, посилаючись на те, що у ній не наведено належних підстав для відмови у наданні дозволу, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області позов не визнає, посилається на те, що управління розпоряджається землями сільськогосподарського призначення державної власності. У той же час було встановлено, що бажана земельна ділянка перебуває у масиві земель, які відповідно до наказу від 15.10.2019 р. №22-7886-СГ включені до переліків земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах. Відповідно до вимог ч.3 ст.136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. Відповідач зазначає, що діяв відповідно до наданих повноважень, відтак у позові просить відмовити.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, де вона не погоджується з доводами відповідача.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га. із масиву земельної ділянки площею 56,5492 га. (кадастровий номер 6825083300:09:002:0107), розташованої за межами населених пунктів на території Копистинської сільської ради, для ведення особистого селянського господарства. До заяви додавався графічний матеріал із зображенням місця розташування бажаної земельної ділянки.
Відповідач надав відповідь від 03.08.2020 року №С-431/0-622/6-20, де зазначив, що вказана земельна ділянка відповідно до наказу від 15.10.2019 р. №22-7886-СГ включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах. Наказом від 31 березня 2020 року № 22-5239-СГ ОСОБА_1 відмовлено у наданні зазначеного дозволу на підставі частини 3 ст.136 ЗК України.
Оцінюючи підстави відмови, суд враховує наступне.
Відмова в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, викладена в наказі ГУ Держгеокадастру від 31.03.2020 №22-5239-СГ, мотивована включенням відповідної земельної ділянки до переліку земельних ділянок, право оренди на які пропонується до продажу на земельних торгах.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу, який передає земельні ділянки у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, а також інші документи у окремих, визначених законом випадках.
Відповідний уповноважений орган розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Одночасно з цим, приписи ст. 136 ЗК України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, є також самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Так, згідно з положеннями ч.ч. 1-3 даної статті організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами (...) Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. Зазначений правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 23 січня 2020 року у справі №620/1058/19, від 19.03.04.2018 у справі №815/3059/17, від 17.10.2019 у справі №823/1120/16, від 08.11.2019 у справі №420/914/19
Відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру від 15.10.2019 р. №22-7886-СГ з Додатком №1, земельна ділянка площею 56,5492 га. (масив з кадастровим номером 6825083300:09:002:0107), до якої входить зазначена позивачкою земельна ділянка, розташований на території Копистинської сільської ради, та включений до переліку земельних ділянок, права на які пропонуються до продажу на земельних торгах.
Отже, станом на момент прийняття відповідачем спірного наказу про відмову у наданні дозволу, земельна ділянка, частину якої бажала отримати у власність позивач, була включена до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, права оренди на які пропонувались до продажу на земельних торгах.
Крім того, як вбачається зі змісту наказу від 15.10.2019 р. №22-7886-СГ, розпорядник земель надав дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення, у тому числі, земельної ділянки масиву з кадастровим номером 6825083300:09:002:0107, передбачивши укладання договору про підготовку лотів до продажу права оренди земельних ділянок на земельних торгах. Зазначене, як вбачається зі змісту закону та практики Верховного Суду, виключало можливість надати відповідний дозвіл позивачці.
Також під час розгляду справи судом не було встановлено, що на момент включення спірної земельної ділянки до переліку земельних ділянок для продажу прав на них на земельних торгах, позивачка у встановленому порядку набула будь-яких інших суб'єктивних прав (володіння, користування, сервітут) щодо цієї земельної ділянки.
Відтак, відповідач як розпорядник землями державної власності сільськогосподарського призначення на території Хмельницької області, з огляду на відсутність обмежень та заборон, установлених ЗК України, правомірно розпорядився вищезгаданою земельною ділянкою, відібравши її для продажу прав оренди на земельних торгах та включивши її до відповідного переліку.
Суд вважає, що Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області при вирішенні заяви позивача не вийшло за межі повноважень, вирішивши питання відповідно до вимог чинного законодавства, зважаючи на що підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 16 січня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1
Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя І.С. Козачок