Справа № 420/12084/20
15 січня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д) до Житлово-будівельного кооперативу «Суворовський-7» (65086, м. Одеса, вул. Дніпропетровська дорога, 64, кв. 33) про зобов'язання вчинити певні дії, -
Стислий зміст позовних вимог.
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до Житлово-будівельного кооперативу «Суворовський-7», в якому просить:
- Зобов'язати Житлово-будівельний кооператив «Суворовський-7» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, Дніпропетровська дорога, буд. 64.
Виклад позиції позивача.
В обґрунтування адміністративного позову зазначено, що до Департаменту, як органу реєстрації, звертаються фізичні особи щодо отримання довідок про реєстрацію місця проживання та відомостей про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку за адресою: АДРЕСА_1 , як результату отримання відповідних адміністративних послуг. У зв'язку з тим, що за період виконання покладених на Департамент повноважень з реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб у м. Одесі, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання даних осіб не здійснювалась, відповідно у Департамента такі дані відсутні. Відповідно до листа Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради від 17.09.2020 № 01-05-5/621вх, будинок АДРЕСА_1 знаходяться в управлінні ЖБК «Суворовський-7». Тому, з метою отримання інформації, на підставі якої формується довідка про реєстрацію місця проживання фізичної особи на території м. Одеси та відомості про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, Департамент починаючи з жовтня неодноразово звертався до ЖБК «Суворовський-7», з запитами стосовно передачі діючої та архівної картотек (далі - картотека) з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту. Однак, ані відповіді на запити, ані картотеки до Департаменту від ЖБК «Суворовський-7». не надійшли.
Суд зауважує, що Відповідач відзив на адміністративний позов не надав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Заяви чи клопотання від сторін.
23.11.2020 року від відповідача надійшла заява про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Інші заяви чи клопотання від сторін, до суду не надходили.
Процесуальні дії вчиненні судом.
24.11.2020 року судом винесено ухвалу про відмову у задоволенні заяви про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Інші процесуальні дії судом не вчинялись.
Ухвалою суду від 17 листопада 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Обставини справи.
Судом встановлено, що Департамент звертався до Житлово-будівельного кооперативу «Суворовський-7» (далі - ЖБК «Суворовський-7») із запитами щодо передачі картотек з питань реєстрації фізичних осіб (далі - картотека) до Департаменту, про що свідчать листи Департаменту від 21.05.2020 № 01-22/3138, від 02.07.2020 № 01-22/3738.
Факт отримання ЖБК “Суворовський-7” вказаних вище листів підтверджується списком згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів № 3912 (відправлення № 6500140946316), № 6992 (відправлення 6500141113385), роздруківки з сайту Публічного акціонерного товариства Укрпошта” при відстеженні вказаних трекномерів.
Станом на день подання позову відповідь на жоден з направлених листів до Департаменту не надходила.
Поряд з цим, підтвердженням того, що будинок № 64 по вулиці Дніпропетровська дорога у місті Одеса знаходяться в управлінні ЖБК “Суворовський-7”, слугує лист Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради від 17.09.2020 № 01-05-5/621вх.
Джерела права й акти їх застосування.
Згідно з ч. 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до загальної компетенції, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (ст. 25 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні).
Так, на виконання вищенаведених положень чинного законодавства, 16 березня 2016 року Одеською міською радою прийнято рішення № 421-VII «Про здійснення виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». Вказаним рішенням, ухвалено:
1. Забезпечити створення умов, необхідних для реалізації виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні.
2. Визначити, що виконавчим органом Одеської міської ради, що здійснюватиме повноваження органу реєстрації, передбачені Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», на території міста Одеси є Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради.
3. Доручити Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради вжити заходи, передбачені законом з метою створення умов для реалізації повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Рішення Одеської міської ради від 16.03.2016 року № 421-VII наявне у загальному доступі на офіційному веб-сайті Одеської міської ради.
Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для виконання повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Одеської міської ради щодо надання адміністративних послуг. Департамент є самостійною юридичною особою.
Відповідно до статей 37-1, 40, 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг», «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», «Про адміністративні послуги», «Про Державний реєстр виборців», рішення Одеської міської ради від 16 березня 2016 року № 421-VII «Про здійснення виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», 27 жовтня 2016 року виконавчим комітетом Одеської міської ради прийнято рішення № 324 «Про комплексні заходи із забезпечення реалізації положень Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» в частині здійснення реєстрації фізичних осіб, які проживають або перебувають на території м. Одеси.
Пунктом 2 вказаного рішення Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради доручено, зокрема забезпечити приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від житлово-експлуатаційних організацій, інших підприємств, установ та організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек, а також картотек центрального органу виконавчої влади, що реалізував державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, наявних в його територіальних органах на території міста Одеси (пп. 2.5).
Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 324 від 27.10.2016 року наявне у загальному доступі на офіційному веб-сайті Одеської міської ради.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” від 10.12.2015 № 888-VIII були внесені зміни, зокрема, до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, який було доповнено статтею 37-1 “Повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб”, згідно з якою до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.
Законом № 888-VIII також внесені зміни до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», а саме у статті 3 абзац сьомий викладено в такій редакції: «орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради».
Статтею 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», в редакції Закону № 888-VIII від 10.12.2015, розмежовані повноваження органів реєстрації та державних органів у сфері реєстрації фізичних осіб.
Відповідно до вказаної статті, орган реєстрації здійснює: формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.
Висновки суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Таким чином, наведеними законодавчими положеннями органи місцевого самоврядування, до яких належить позивач, наділені адміністративними повноваженнями щодо формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачі інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.
Крім того, п.3 розд.ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №888-VIII, було зобов'язано житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передати такі картотеки до 4 квітня 2016 року відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
ЖБК «Суворовський-7» - відповідач по справі належить до таких суб'єктів, які повинні були виконати приписи пункту 3 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 888-VIII в частині передачі Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеки мешканців будинку АДРЕСА_1 .
Відповідно до листа Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради від 17.09.2020 № 01-05-5/621вх, будинок АДРЕСА_1 знаходяться в управлінні ЖБК «Суворовський-7».
Отже, спір щодо належного виконання відповідачем приписів п. 3 розд. ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 888-VIII належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки спрямований виключно на забезпечення виконання позивачем своїх владних управлінських функцій в сфері реєстрації фізичних осіб.
Внаслідок набуття чинності Закону № 888-VIII, відповідач зобов'язаний передати позивачу, як органу реєстрації фізичних осіб за місцем місця проживання на території міста Одеси, наявну в нього картотеку по поквартирного обліку фізичних осіб у вказаному будинку.
З метою отримання інформації, на підставі якої формується довідка про реєстрацію місця проживання фізичної особи на території м. Одеси, Департамент звертався до ЖБК «Суворовський-7» з відповідними запитами щодо передачі картотеки до Департаменту, про що свідчать листи Департаменту від 21.05.2020 № 01-22/3138, від 02.07.2020 № 01-22/3738.
Факт отримання ЖБК «Суворовський-7» вказаних вище листів підтверджується списком згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів № 3912 (відправлення № 6500140946316), № 6992 (відправлення 6500141113385), однак, станом на день подання позову відповідь на жоден з направдених листів до Департаменту не надходила.
Також, суд зазначає, на час вирішення спору судом матеріали справи не містять документальних підтверджень того факту, що ЖБК «Суворовський-7» передало Департаменту картотеку поквартирного обліку по вищевказаному будинку.
Окремо слід зазначити, що правова основа діяльності об'єднання співвласників багатоквартирного будинку визначається Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», статтею 2 якого визначено, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Даний Закон не наділяє об'єднання співвласників багатоквартирного будинку функціями з реєстрації фізичних осіб за місцем місця проживання. Відтак, у відповідача відсутні будь-які правові підстави для ненадання позивачу вищевказаної картотеки поквартирного обліку в паперовому вигляді.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що на даний час у ЖБК «Суворовський-7» наявний обов'язок по передачі Департаменту картотеки поквартирного обліку фізичних осіб у вказаному будинку, і такий обов'язок на час вирішення даного спору відповідачем не виконаний.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись статтями 2, 5-9, 72-73, 77, 139, 159, 241-246, 250-251, 263,371 КАСУкраїни, суд, -
Адміністративний позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д) до Житлово-будівельного кооперативу «Суворовський-7» (65086, м. Одеса, вул. Дніпропетровська дорога, 64, кв. 33) - задовольнити.
Зобов'язати Житлово-будівельний кооператив «Суворовський-7» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, Дніпропетровська дорога, буд. 64.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бутенко А.В.
.