Справа № 420/3839/20
15 січня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) заяву позивача, в порядку ст. 383 КАС України, за вхід. №352/21 по справі №420/3839/20,
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача в порядку ст. 383 КАС України по справі № 420/3839/20, в якій заявник просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку розміру моєї пенсії за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року без врахування збільшення розміру пенсії, як інваліду війни II групи на 25 відсотків, визначеного постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» та збільшення з 01.10.2011 року розміру 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до збільшення у період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України про Державний бюджет України у відповідному місяці за цей період, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2020 року по справі № 420/3839/20.
Заява обґрунтована наступним.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі № 420/213/20 від 07 лютого 2020 р. року (№ рішення в ЄДРСР 8.7447704)» яке набрало законної сили, встановлено, що згідно із вищезазначеним розрахунком на доплату щомісячна фіксована сума 22577,30 грн. складається з: 22 221,70 грн. основної пенсії, цільової грошової допомоги в розмір 50 грн. 40% підвищення у розмірі 305,60 грн. що відповідає 40% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого з 01.01.2011 (764 грн.) Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».
Зазначене рішення суду полягає у спонуканні Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок моєї пенсії за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року виходячи із розміру 22 221,70 грн. основної пенсії, з урахуванням:
а) збільшення з 01.01.2012 р. цього розміру основної пенсії, як інваліду війни II групи на 25 відсотків,
б) збільшення з 01.10.2011 року розміру відповідного підвищення відповідно до збільшення у період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України про Державний бюджет України у відповідному місяці за цей період.
29.12.2020 р. листом Управління від 14.12.2020 р.повідомлено про проведення, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2020 року по справі № 420/3839/20-а, перерахунку за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року розміру моєї пенсії, з урахуванням збільшення розміру пенсії, як інваліду війни II групи на 25 відсотків, визначеного постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», підвищення, що передбачено ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України Про Державний бюджет України у відповідному місяці за цей період, цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни», з урахуванням виплачених сум.
До листа надано засвідчену копію розрахунку на доплату пенсії.
Як вбачається із наданого розрахунку на доплату, за період з жовтня 2010 року по грудень 2015 року перерахований розмір пенсії становить щомісячний фіксований розмір-22585,30 грн., що на 8 гривень перевищує раніше обчислений фіксований щомісячний розмір - 22577,30 гривень, який визнаний судом неправомірним.
Таким чином, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2020 року по справі № 420/3839/20-а, Управління здійснило, за твердженням Управління, перерахунок розміру пенсії за період з жовтня 2010 року по грудень 2015 року, обчисленого із основного розміру пенсії - 22221,70 грн. із збереженням цільової допомоги-50 грн. та з урахуванням за весь період перерахунку відповідного підвищення у фіксованому розмірі (313,60 грн.), що відповідає розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом України про Державний бюджет України у жовтні 2010 року.
Однак, без підвищення з 01.01.2012 р. розміру основної пенсії (22221,70 грн.) на 25 відсотків, що становить 5555, 43 грн. та без збільшення після жовтня 2011 року розміру відповідного підвищення відповідно до збільшення у період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України про Державний бюджет України у відповідному місяці за цей період, розмір якого виріс з 313,60 грн. у жовтні 2011 до 429,60 грн. у грудні 2015.
Збільшення розміру відповідного підвищення відповідно до збільшення розміру з жовтня 2011 року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, обґрунтовано, як і підвищення на 25 відсотків, в моєму власному розрахунку.
Це означає, що Управління не виконало рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2020 року по справі № 420/3839/20, тобто вчинило протиправні дії на виконання такого рішення суду.
15.01.2021 року за вхід. № ЕП/853/21 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшли заперечення на заяву (в порядку ст. 383 КАСУ), в яких зазначається.
Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.07.2020 по справі № 420/3839/20 нарахована доплата пенсії за період з 01.10.2011 по 31.12.2015 в загальній сумі 264 059,61 грн.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з пунктом 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень, або їх перевищення всупереч цьому кодексу чи Державному бюджету України, є порушенням бюджетного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 121 Бюджетного кодексу України за порушення бюджетного законодавства винні особи несуть відповідальність згідно із законом.
Додатково повідомляємо, що Кабінетом Міністрів України бюджет Пенсійного фонду України на 2021 рік не затверджено. Тому Головне управління на сьогодні діє на підставі тимчасового розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України на 1 квартал 2021 року, яким не передбачені кошти на виплати за рішенням суду.
Таким чином, рішення виконано Головним управлінням в повному обсязі в межах покладених зобов'язань та встановленому чинним законодавством, тому відсутні підстави визнання протиправними дій Головного управління.
Суд, розглянувши заяву в порядку ст.383 КАС України, за вхід №352/21 по справі № 420/3839/20, виходить з наступного.
Статтею 383 КАСУ визначено порядок та підстави подання заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Судом встановлені наступні обставини.
Одеським окружним адміністративним судом розглянута справа №420/3839/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням суду від 17.07.2020 року позов задоволено повністю.
Дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015 року, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням: розміру основної пенсії (22221,70 гривень), визначеного рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року по справі №420/1640/19; збільшення з 01.01.2012 року, розміру пенсії інвалідам війни на 25 відсотків, визначеного постановою КМУ № 1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»; збільшення з 01.10.2011 року, розміру 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що передбачено ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до збільшення в період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законами України про Державний бюджет України у відповідному місяці за цей період; цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» - визнано протиправними.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) здійснити, за період з 01 жовтня 2011року по 31 грудня 2015 року, перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) без обмеження її максимального розміру, з урахуванням: грошового забезпечення визначеного рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року по справі № 420/1640/19, відповідно до вимог ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, виходячи з окладу за військовим званням -135 гривень, посадового окладу - 1450 гривень, процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 гривень, надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 гривень, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 гривень, премії за підсумками роботи (1679,3%) - 24350,0 гривень та з урахуванням: збільшення розміру пенсії, як інваліду війни II групи на 25 відсотків, визначеного постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»; підвищення, що передбачено ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України Про Державний бюджет України у відповідному місяці за цей період; цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» та здійснити виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення набрало законної сили 27 жовтня 2020 року.
14 грудня 2020 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по даній справі про зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити, за період з 01 жовтня 2011року по 31 грудня 2015 року, перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру, з урахуванням: грошового забезпечення визначеного рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року по справі № 420/1640/19, відповідно до вимог ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, виходячи з окладу за військовим званням -135 гривень, посадового окладу - 1450 гривень, процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 гривень, надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 гривень, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 гривень, премії за підсумками роботи (1679,3%) - 24350,0 гривень та з урахуванням: збільшення розміру пенсії, як інваліду війни II групи на 25 відсотків, визначеного постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»; підвищення, що передбачено ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України Про Державний бюджет України у відповідному місяці за цей період; цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» та здійснити виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015року, з урахуванням раніше виплачених сум.
14.01.2020 року Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.07.2020 по справі № 420/3839/20, залишеного без змін П'ятим апеляційним адміністративним судом від 27.10.2020, ОСОБА_1 05.11.2020 проведено перерахунок пенсії за період з 01.10.2011 по 31.12.2015 без обмеження її максимального розміру, з урахуванням грошового забезпечення визначеного рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2019 по справі № 420/1640/19 відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008, виходячи з окладу за військовим званням - 135 грн. посадового окладу - 1450 грн. процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 грн. надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 грн. надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 грн. премії за підсумками роботи (1679,3%) - 24350,00 грн. та з урахуванням: збільшення розміру пенсії, як інваліду війни II групи на 25 відсотків, визначеного постановою Кабінету Міністрів України № 1381 від 28 грудня 2011 року “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення”; підвищення, що передбачено ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України “Про Державний бюджет України” у відповідному місяці за цей період; цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України “Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни” з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до постанови КМУ від 28.12.2011 № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” встановлено що розмір пенсії інвалідам війни збільшується на 25%, яка набирає чинності 01.01.2012, таким чином за період з 01.10.2011 по 31.12.2011 проведення перерахунку пенсії за рішенням суду вищезазначеного збільшення пенсії не існувало та в розрахунок пенсії не враховується.
Нарахована доплата пенсії за період з 01.10.2011 по 31.12.2015 в загальній сумі 264059,61 грн.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ.
Відповідно до ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно ч.2 ст.372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Положеннями ч.1 ст.382 КАС України визначено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За змістом ч.1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Аналіз вказаних норм свідчить, що є наступні види судового контролю за виконанням судового рішення, такі як зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу (ст.382 КАС України) та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (ст.383 КАС України).
Виходячи з практики Європейського суду з прав людини та, зокрема, рішення у справі «Шмалько проти України» від 20 липня 2004 року, виконання судового рішення є невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.
Відповідно до ст. 1291 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах - це особлива форма правосуддя, діяльність суду пов'язана із реалізацією судових актів у адміністративних справах, яка здійснюється у формі «контрольного санкціонування» вчинення деяких процесуальних дій, пов'язаних з виконанням судових рішень в адміністративних справах.
Судовий контроль є важливою конституційною гарантією забезпечення обов'язковості судового рішення. Це означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (відповідно до приписів резолютивної та мотивувальної частини рішення).
Окремо слід зазначити, що позивач не звертався до суду із заявою в порядку ст. 382 КАС України щодо надання звіту про виконання судового рішення, що унеможливило перевірку судом виконання такого рішення.
Однак, на заяву в порядку ст. 383 КАС України Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області надано розрахунок за пенсійною справою №1504007616 (пенсіонер: ОСОБА_1 ), проведений 14.01.2020 року, з якого вбачається виконання відповідачем рішення по справі № 420/3839/20.
Зважаючи на те, що Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області виконало конкретні заходи, спрямовані на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.07.2020 року в адміністративній справі № 420/3839/20, суд дійшов висновку, що у спірних відносинах відсутні протиправні дії відповідача щодо невиконання зазначеного рішення суду.
Судом не встановлено свідомого невжиття відповідачем залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення та порушення у зв'язку з цим прав позивача.
Відповідно до ч. 6 ст. 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Оцінюючи викладене в сукупності, суд вважає, що заява за вхід. №352/21 в порядку ст. 383 КАС України по справі № 420/3839/20 задоволенню не підлягає, оскільки у спірних відносинах відсутні протиправні дії відповідача щодо виконання рішення суду.
Керуючись ст. ст. 44, 383, 256, 295, 297 КАС України, суд,
В задоволенні заяви позивача, в порядку ст. 383 КАС України, за вхід. №352/21 по справі №420/3839/20- відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 295, 297 КАС України.
Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.