Ухвала від 15.01.2021 по справі 812/167/17

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

15 січня 2021 року СєвєродонецькСправа № 812/167/17

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши в письмовому провадження клопотання Офісу великих платників податків ДПС про процесуальне правонаступництво та про залучення співвідповідача у справі № 812/167/17 за позовом Публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» до Офісу великих платників податків ДФС в особі Харківського управління, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває зазначене справа.

13 січня 2021 року від Офісу великих платників податків ДПС до суду надійшло клопотання про процесуальне правонаступництво (т.4 арк. спр. 211).

В обґрунтування клопотання зазначено, що відповідачем у справі є Офіс великих податків ДФС. Відповідно до постанови КМУ від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» були утворені особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема, реорганізовано Офіс великих податків ДФС та створено нову юридичну особу - Офіс великих платників податків ДПС. Відповідача у справі реорганізовано шляхом приєднання до Офісу великих платників податків ДПС згідно з постановою КМУ від 19.06.2019 № 537. Таким чином, у відповідності до постанови КМУ від 19.06.2019 № 537 Офіс великих платників податків ДПС є правонаступником усіх прав та обов'язків Офісу великих податків ДФС.

З урахуванням викладеного просив замінити відповідача по справі - Офіс великих податків ДФС на його правонаступника Офіс великих платників податків ДПС.

13 січня 2021 року від Офісу великих платників податків ДПС до суду надійшло клопотання про залучення співвідповідача (т.4 арк. спр. 210).

В обґрунтування клопотання зазначено, що ПАТ «Лугансктепловоз» з 16.09.2016 по 31.12.2017 знаходився на обліку у Харківському управлінні Офісу великих платників податків ДПС. 01.01.2018 ПАТ «Луганськтепловоз» передано для подальшого обліку та обслуговування до ДПІ у м. Сєверодонецьку ГУ ДФС у Луганській області, правонаступником якого є ГУ ДПС у Луганській області. На виконаній вище зазначеного Офісом великих платників ДФС 04.01.2018 передані матеріали облікової справи платника податків ПАТ «Луганськтепловоз» для обслуговування до контролюючого органу за місцезнаходженням, а саме до ГУ ДФС Луганської області. 07.04.2016 затверджено Наказ Міністерства фінансів України № 422 «Про Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Відповідно до пункту 1 частини І Розділу ІІ Наказу № 422 від 07.04.2016, органу ДФС, в якому перебуває платник за основним місцем обліку (в даному випадку ГУ ДФС у Луганській області), надається доступ до ІКП, відкритих за основним місцем обліку, для внесення відповідної інформації. а за основним місцем обліку в режимі перегляду (у даному випадку Офіс великих платників ДФС). Таким чином, представник Офісу великих платників податків ДПС вважає, що Офіс великих платників податків державної фіскальної служби не є контролюючим органом, уповноваженим на внесення змін до ІКП та подання висновків про повернення бюджетного відшкодування ПДВ ПАТ «Луганськтепловоз». А отже у випадку задоволення позову, буде позбавлений можливості виконати судове рішення належним. Оскільки у Офісу ВПП наразі відсутня інформація про стан розрахунків з бюджетом, що є предметом судового розгляду, а також відсутній доступ до Інтегрованої картки платника, однак вказаною інформацією володіє ГУ ДПС в Луганській області, просить залучити як співвідповідача по справі ГУ ДПС в Луганській області. Також представник Офісу великих платників податків ДПС вважає, що оскільки платник перебуває на обліку саме у ГУ ДПС у Луганської області, то ухвалення вказаного рішення безпосередньо вплине на їх права та обов'язки як контролюючого органу за місцем обліку платника.

Вирішуючи клопотання Офісу великих платників податків ДПС про процесуальне правонаступництво, суд виходить із такого.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби. Реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби.

До переліку територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються, входить Офіс великих платників податків ДПС.

Згідно з додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 Офіс великих платників податків ДФС реорганізується шляхом приєднання до Офісу великих платників податків ДПС.

Наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 № 15 затверджене Положення про Офіс великих платників податків ДПС, відповідно до п.1 якого, Офіс великих платників податків ДПС є правонаступником усіх прав та обов'язків Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.

Офіс великих платників податків ДПС зареєстровано як юридичну особу 30.07.2019, № запису 1 074 102 0000 086628, має відокремлені підрозділи, зокрема, Харківське управління ОВПП ДПС, що підтверджується інформацією в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Також судом встановлено, що згідно з інформацією, наявною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Офіс великих платників податків ДФС має відокремлений підрозділ - Харківське управління Офісу великих платників податків ДФС.

Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни позивача у справі - Офісу великих платників податків ДФС в особі Харківського управління на Офіс великих платників податків ДПС, у зв'язку з передачею адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого.

Щодо клопотання Офісу великих платників податків ДПС про залучення співвідповідача суд зазначає таке.

З 01 січня 2017 року набрав чинності Закон України від 21 грудня 2016 року № 1797-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (далі - Закон № 1797-VІІІ), яким змінений порядок повернення сум бюджетного відшкодування шляхом запровадження формування Реєстрів заяв про повернення сум бюджетного відшкодування.

Так, підпунктом 200.7.1. пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Механізм ведення Мінфіном інформаційного ресурсу Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість визначений Порядком ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 року № 26 (далі - Порядок № 26).

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку № 26 Мінфін адмініструє Реєстр як окремий інформаційний ресурс та забезпечує захист інформації відповідно до законодавства у сфері захисту державних інформаційних ресурсів. Формування Реєстру здійснюється автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства.

Відповідно до пункту 200.13 статті 200 Податкового кодексу України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статуту узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунку для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

Згідно із пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).

У зв'язку зі змінами до Податкового кодексу України, внесеними Законом № 1797-VІІІ, для державних податкових інспекцій статтею 19-3 Податкового кодексу України встановлено окремі функції.

Так, відповідно до статті 19-3 Податкового кодексу України «Функції державних податкових інспекцій» державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.

Згідно з підпунктом 14.1.226-1 пунктом 14.1 статті 14 Податкового кодексу України сервісне обслуговування платників - надання адміністративних, консультаційних, довідкових, інформаційних, електронних та інших послуг, пов'язаних з реалізацією прав та обов'язків платника відповідно до вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.

В той же час, відповідно до пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (підпункт 19-1.1.1); здійснюють контроль за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість (підпункт 19-1.1.6.); формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи (підпункт 19-1.1.9).

На думку суду, вжиття територіальним органом Державної фіскальної служби України певних заходів щодо бюджетного відшкодування податку на додану вартість є складовою такої функції контролюючого органу, як здійснення адміністрування податку на додану вартість.

Відповідно до підпункту 2, 6, 8, 9 пункту 4 Положення про Головне управління ДПС у Луганській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 № 14 (в редакції наказу Державної податкової служби України від 12.02.2020 № 81) ГУ ДПС відповідно до покладених на нього завдань: здійснює контроль за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість; здійснює у межах повноважень, передбачених законом, формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, інших реєстрів, банків і баз даних, ведення яких покладено законодавством на ДПС, а також реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; забезпечує ведення обліку податків і зборів, платежів; здійснює адміністрування податків і зборів, платежів, єдиного внеску, у тому числі проводить відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (платників єдиного внеску).

Офіс великих платників податків ДПС у клопотанні від 02.07.2020 про залучення співвідповідача зазначає, що з 01.01.2018 матеріали облікової справи ПАТ «Луганськтепловоз» передані на облік до ГУ ДФС у Луганській області, правонаступником якого є ГУ ДПС у Луганській області.

Згідно з частиною третьою статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача (частина четверта статті 48 КАС України).

Зважаючи на те, що на час розгляду адміністративної справи функції з адміністрування позивача податком на додану здійснює Головне управління ДПС у Луганській області, суд вважає за необхідне залучити його до участі у справі як відповідача по справі.

Керуючись статтями 48, 241, 243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Клопотання Офісу великих платників податків ДПС про процесуальне правонаступництво та про залучення співвідповідача у справі № 812/167/17 за позовом Публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» до Офісу великих платників податків ДФС в особі Харківського управління, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії задовольнити.

Здійснити процесуальне правонаступництво відповідача у справі № 812/167/17 змінивши - Офіс великих податків ДФС в особі Харківського управління, на його правонаступника - Офіс великих платників податків ДПС.

Залучити до участі у справі як відповідача Головне управління ДПС у Луганській області.

Запропонувати Головному управлінню ДПС у Луганській області надати до суду протягом 15 днів з дня вручення цієї ухвали суду відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) іншим учасникам справи копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз'яснити Головному управлінню ДПС у Луганській області, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Луганській області надати до суду у строк до 29 січня 2021 року, такі докази:

- довідку про залишок боргу позивача за спірний період;

- докази щодо проведення камеральної перевірки заявлених у податковій декларації за червень 2016 року до бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення або підписання та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя О.В. Захарова