15 січня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/4177/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., перевіривши заяву Луганської обласної прокуратури про роз'яснення судового рішення по справі № 360/4177/20 за позовом ОСОБА_1 до Луганської обласної прокуратури про визнання протиправними дії та бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,
13 січня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Луганської обласної прокуратури про роз'яснення судового рішення по справі № 360/4177/20 за позовом ОСОБА_1 до Луганської обласної прокуратури про визнання протиправними дії та бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до частин другої, третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) рішення, що набрало законної сили є обов'язковим до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, її посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини третьої статті 254 КАС України, суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.
Згідно з частинами другою, третьою статті 254 КАС України, за заявою учаснику справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом встановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Статтею 167 КАС України визначено загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення.
Частиною першою статті 167 КАС України встановлено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Вимога вказати в заяві по суті справи, скарзі, заяві, клопотанні або запереченні ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України стосується лише юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України. Іноземна юридична особа подає документ, що є доказом її правосуб'єктності за відповідним законом іноземної держави (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо).
До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Відповідно до частини другої статті 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
З огляду на норми статті 254 КАС України роз'ясненню підлягає лише судове рішення, яке набрало законної сили.
Роз'яснення судового рішення повинне бути зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Тобто, це стосується випадків, коди судом недоотримані вимоги ясності, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення, означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час його виконання.
Отже, в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які були предметом судового розгляду. При цьому суд, роз'яснюючи судове рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення.
Крім того, роз'ясненню підлягає рішення, яким суд розв'язав спір по суті, тобто якщо воно впливає на права, обов'язки та інтереси учасників спірних правовідносин. Не підлягає роз'ясненню те, що прийнято з процесуальних питань, які не стосуються суті спору, що виник між сторонами у справі.
Суд зазначає, що можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення надається з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення по суті (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
Виходячи із системного тлумачення наведеної норми, роз'яснено може бути судове рішення, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, внаслідок неясності щодо його виконання.
Розглянувши подану заяву вбачається, що заявник просить роз'яснити не зміст рішення суду, а ставить питання про порядок виконання такого рішення, що не може бути вирішено у порядку статті 254 КАС України.
Враховуючи, що заява Луганської обласної прокуратури про роз'яснення судового рішення по справі № 360/4177/20 є очевидно безпідставною, суд вважає за необхідне повернути її заявнику без розгляду.
Керуючись статтями 7, 161, 166, 167, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Луганської обласної прокуратури про роз'яснення судового рішення по справі № 360/4177/20 за позовом ОСОБА_1 до Луганської обласної прокуратури про визнання протиправними дії та бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії повернути заявнику без розгляду.
Копію ухвали разом з заявою та доданими до неї документами невідкладно надіслати особі, яка подала заяву.
Роз'яснити заявнику, що повернення заяви без розгляду не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Захарова