Рішення від 14.01.2021 по справі 320/5224/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2021 року справа №320/5224/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сидорчук А.М., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому з урахуванням уточнення позовних вимог від 22.01.2019, 30.07.2019 (а.с.114, 136) просить суд:

- визнати дії Київського обласного військового комісаріату по не включенню премії 20% від посадового окладу, надбавки за кваліфікацію “Майстер” 7% від посадового окладу, надбавки за особливості проходження служби 50%, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень при перерахунку пенсії ОСОБА_1 , при підготовці довідки Головному управлінню Пенсійного фонду України в Київській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року - протиправними;

- зобов'язати Київський обласний військовий включити в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 наступні види грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 1.01.2018 року згідно :

Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб":

- премії 32% від посадового окладу,

- надбавки за кваліфікацію “Майстер” 7% від посадового окладу,

- надбавки за особливості проходження служби 50% з 01.01.2018 по 31.12.2018 (від посадового окладу, плюс оклад за військове звання підполковник, плюс процентна надбавка за вислугу років 45%), а з 01.01.2019 у розмірі 65% (від посадового окладу, плюс оклад за військове звання підполковник, плюс процентна надбавка за вислугу років 45%)

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 414 від 15.6.1994 р. “Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці” п. 2 Положення

- надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків від посадового окладу;

та передати довідку про новий розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 року для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.

Позов мотивовано тим, що з боку відповідача допущено протиправну бездіяльність щодо ненадання Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії.

В позові вказує, що позивач є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області і отримує пенсію згідно Закону України №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Зазначає, що 01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років. З урахуванням норм статті 63 Закону №2262, яка дає право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, позивачу у квітні 2018 року перераховано розмір пенсії. Однак позивач не погоджується із тим, що при здійсненні такого перерахунку пенсії позивача не були враховані додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував при звільненні з військової служби. Вважає, що саме відповідач є уповноваженим органом з видачі довідок про розмір грошового забезпечення, на підставі якої в подальшому має здійснюватись перерахунок його пенсії, відтак просить зобов'язати відповідача надати до ГУ ПФУ у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з врахуванням всіх складових (надбавок, доплат, підвищень) грошового забезпечення, які позивач отримував на час звільнення з лав Збройних Сил.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.10.2018 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.10.2018 відкрито провадження у справі №810/5224/18, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження призначено судове засідання на 27.11.2018, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.11.2018 витребувано докази у справі №320/5224/18.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.01.2019 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 б/н від 22.01.2019 про уточнення позовних вимог.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.01.2019 зупинено провадження в адміністративній справі №320/5224/18 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, яка перебуває у провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва.

02.08.2019 від позивача надійшло клопотання від 30.07.2019 про поновлення провадження у справі. У вказаному клопотанні також уточнюються позовні вимоги в резолютивній частині: п.2 - надбавки за особливості проходження служби 50% з 01.01.2018 по 31.12.2018 (від посадового окладу, плюс оклад за військове звання підполковник, плюс процентна надбавка за вислугу років 45%), а з 01.01.2019 у розмірі 65% (від посадового окладу, плюс оклад за військове звання підполковник, плюс процентна надбавка за вислугу років 45%).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.08.2019 поновлено провадження в адміністративній справі, призначено справу до судового розгляду на 03.10.2019.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 б/н від 30.07.2019 про уточнення позовних вимог.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 зупинено провадження в адміністративній справі №320/5224/18 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.11.2019 поновлено провадження в адміністративній справі, призначено справу до судового розгляду на 10.12.2019.

04.12.2019 на офіційну електронну адресу суду від позивача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.12.2019 зупинено провадження у справі №320/5224/18 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19).

07.02.2020 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання від 02.02.2020 про поновлення провадження у справі у зв'язку з тим, що зразкова справа №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19) розглянута Верховним Судом 17.12.2019.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про поновлення провадження у справі, у зв'язку з тим, що рішення верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 не набрало законної сили.

19.08.2020 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання від 17.08.2020 про поновлення провадження у справі у зв'язку з тим, що зразкова справа №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19) розглянута Верховним Судом 17.12.2019, а також клопотання про уточнення позовних вимог, які передані судді Кушновій А.О. 31.08.2020.

Так, у клопотанні про уточнення позовних вимог від 17.08.2020 позивач виклав прохальну частину позову у такій редакції:

- визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 по не включенню премії 20% від посадового окладу, надбавки за кваліфікацію “Майстер” 7% від посадового окладу, надбавки за особливості проходження служби 50%, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень при перерахунку пенсії ОСОБА_1 , при підготовці довідки Головному управлінню Пенсійного фонду України в Київській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019 - протиправними;

- зобов'язати Київський обласний військовий включити в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 наступні види грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019 згідно:

Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб":

- премії 32% від посадового окладу,

- надбавки за кваліфікацію “Майстер” 7% від посадового окладу,

- надбавки за особливості проходження служби 65% (від посадового окладу, плюс оклад за військове звання підполковник, плюс процентна надбавка за вислугу років 45%)

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 414 від 15.06.1994 “Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці” п. 2 Положення

- надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків від посадового окладу;

та передати довідку про новий розмір грошового забезпечення з 01.04.2019 для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 поновлено провадження в адміністративній справі №320/5224/18 та призначено судове засідання на 22.09.2020.

У судове засідання 22.09.2020 сторони не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином та своєчасно.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 б/н від 17.08.2020 про уточнення позовних вимог. Подальший розгляд справи буде здійснюватися з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 17.08.2020.

В матеріалах справи наявна заява позивача про розгляд справи за відсутністю позивача (а.с.147).

Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, у відзиві на позовну заяву зазначив про те, що згідно з положеннями Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Таким чином, КОВК не уповноважений надавати органам Пенсійного фонду України довідки про додаткові види грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби.

У поясненнях третьої особи зазначено, що Київським обласним військовим комісаріатом було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному постановою КМУ №103 від 21.02.2018. Таким чином, на підставі зазначеної довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області 04.04.2018 було здійснено перерахунок пенсії позивачу відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України №704 та №103.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Васильківським МВ ГУ МВС України в Київській області 15.03.2011 (а.с.52).

Судом встановлено, що позивач з 01.01.2007 є пенсіонером, після звільнення з військової служби перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ).

У позовній заяві позивач зазначає, що у квітні 2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 на ім'я позивача була видана і направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України за формою, встановленою в додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. У довідці зазначено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років.

З Автоматизованої системи розрахунку пенсій Пенсійного фонду України по пенсійній справі ОСОБА_1 № ФК76778-Міноборони вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова №704) та від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103) було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018. Пенсію за результатами проведеного перерахунку призначено із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 6200,00 грн.; оклад за військове звання - 1410,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 45% - 3424,50 грн.; всього 11034,50 грн. Основний розмір пенсії складає 62% грошового забезпечення (вислуга років 24) у розмірі 6841,39 грн. (а.с.112).

У відповіді на відзив позивач зазначив, що доказів, що КОВК не є уповноваженою особою для надання довідки відповідач не надав, крім того, відповідач свідомо приховав інформацію про те, що він веде картки обліку на звільнених, де вказані і додаткові види грошового забезпечення та відповідає за перерахунок пенсій.

Не погоджуючись з позицією відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону №2011 до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011).

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262 встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з положеннями статті 63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Вказана постанова набрала чинності з 01 березня 2018 року.

Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

13.02.2008 Кабінетом Міністрів України було прийнято Порядок №45, пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №103, якою, серед іншого, були внесені зміни до Порядку №45.

Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 у редакції Постанови №103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та відповідний територіальний орган Пенсійного Фонду, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим та четвертим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону №2262, Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей” (зі змінами) та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто на відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку №45.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Отже, саме з 5 березня 2019 року - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 та статті 9 Закону № 2011.

Разом з цим до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Водночас відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у підготовці нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача із включенням до неї всіх додаткових видів грошового забезпечення, які мав позивач на момент звільнення з військової служби, та наданні такої довідки до ГУ ПФУ для здійснення перерахунку пенсії є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262, статті 9 Закону №2011 та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме премії 32% від посадового окладу, надбавки за кваліфікацію “Майстер” 7% від посадового окладу, надбавки за особливості проходження служби 65% (від посадового окладу, окладу за військове звання підполковник, процентної надбавки за вислугу років 45%), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", 15 % від посадового окладу, - для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Саме такий правовий висновок висловлений Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 86432492), яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 90228179).

У цьому рішенні вказані обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права:

- позивачами у них є особи, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ;

- відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (орган, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії);

- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку із відмовою уповноваженим органом підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії;

- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов'язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704.

Таким чином, дана адміністративна справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи.

Частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

За таких обставин, враховуючи правовий висновок Верховного Суду, викладений у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості вимог позивача в частині визнання протиправними дій відповідача щодо не підготовки та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

При цьому, суд враховує, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45, набрало законної сили 05.03.2019.

Відповідно до приписів статті 265 КАС України з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині.

Відповідно до положень статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Цей принцип, закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, треба розуміти так, що дія акта починається з моменту набрання ним чинності і припиняється з втратою актом чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

30.09.2010 Конституційний Суд України ухвалив рішення №20-рп/2010 у справі щодо конституційності Закону України “Про внесення змін до Конституції України” від 08.12.2004 № 2222-ІV, яким визначено юридичні наслідки визнання нормативно-правового акта нечинним, часові межі чинності такого акта, а також і відповідні межі дії відновлених норм з початкової редакції Основного Закону.

Таким чином, за загальним правилом, моментом припинення календарної дії приписів закону в цих випадках є момент набрання законної сили відповідним судовим рішенням. Тобто, відповідний акт визнається нечинним на майбутнє.

У зв'язку з викладеним, з метою належного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Київського обласного військового комісаріату щодо не підготовки та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме премії 32% від посадового окладу, надбавки за кваліфікацію “Майстер” 7% від посадового окладу, надбавки за особливості проходження служби 65% (від посадового окладу, окладу за військове звання підполковник, процентної надбавки за вислугу років 45%), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", 15 % від посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

Крім того, відновлення порушених прав позивача потребує зобов'язання Київського обласного військового комісаріату підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме премії 32% від посадового окладу, надбавки за кваліфікацію “Майстер” 7% від посадового окладу, надбавки за особливості проходження служби 65% (від посадового окладу, окладу за військове звання підполковник, процентної надбавки за вислугу років 45%), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", 15 % від посадового окладу, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Відтак позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення до суду позивачем був сплачений судовий збір за ставками судового збору, які діяли в 2018 році, на суму 704,80 грн. згідно квитанції №39 від 01.10.2018 (а.с.3).

Враховуючи задоволення позову, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на суму 704,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Київського обласного військового комісаріату щодо не підготовки та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме премії 32% від посадового окладу, надбавки за кваліфікацію “Майстер” 7% від посадового окладу, надбавки за особливості проходження служби 65% (від посадового окладу, окладу за військове звання підполковник, процентної надбавки за вислугу років 45%), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", 15 % від посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (ідентифікаційний код: НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 ), станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме премії 32% від посадового окладу, надбавки за кваліфікацію “Майстер” 7% від посадового окладу, надбавки за особливості проходження служби 65% (від посадового окладу, окладу за військове звання підполковник, процентної надбавки за вислугу років 45%), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", 15 % від посадового окладу, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) судовий збір у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Київського обласного військового комісаріату (ідентифікаційний код: НОМЕР_2 , місцезнаходження: 03113, м. Київ, пров. Артилерійський, буд. 5-в).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Дата складення повного тексту рішення суду - 14.01.2021.

Суддя Кушнова А.О.