Постанова від 12.01.2021 по справі 140/4417/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2021 рокуЛьвівСправа № 140/4417/20 пров. № А/857/13805/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,

за участю секретаря судового засідання: Копанишин Х.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2020 року, головуючий суддя - Димарчук Т.М., постановлене о 18:06 год. у м. Луцьку, повний текст якого складено 08.10.2020 року, у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіті Трейдінг" до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

В березні 2020 року позивач - ТзОВ «Сіті Трейдінг» звернулося в суд з позовом до ГУ ДПС у Волинській області, в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 19.12.2019 року №0004120504, №0004140504, №0004160504, №0004190504, №0004200504.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилалося на те, що товариство здійснює належним чином бухгалтерський облік та зберігання первинних документів. Первинні бухгалтерські документи, складені у повній відповідності до вимог діючого законодавства, а також в обсязі, необхідному для підтвердження факту здійснення господарської операції, її змісту та обсягу, а також складені за підписом уповноважених осіб. Враховуючи вимоги законодавства, ведення бухгалтерського обліку, в тому числі і обліку ТМЦ, здійснюється не господарською одиницею, яка не являється юридичною особою, а безпосередньо юридичною особою, в даному випадку ТзОВ "Сіті Трейдінг".

При здійсненні фактичних перевірок вищезазначених господарських одиниць податковим органом не встановлено факту реалізації необлікованого товару поза РРО, відомості щодо яких не занесені до фіскальної пам'яті РРО, а фактично застосовано таку санкцію за начебто порушення обліку товару, що не є і не може бути підставою для застосування штрафних санкцій, передбачених ст. 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Одночасно, при здійсненні фактичних перевірок контролюючим органом не було встановлено і фактів порушення ТзОВ "Сіті Трейдінг" ведення обліку товарів (запасів).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2020 року адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 19.12.2019 року №0004120504, №0004140504, №0004190504, №0004200504; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 20.01.2020 року №0001020504; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 19.12.2019 року №0004160504 в сумі 1 695 945,64 грн.; у задоволенні решти вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у Волинській області оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та прийняти нову постанову в цій частині, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що контролюючим органом виявлено порушення пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон №265/95-ВР), а саме: порушення порядку ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, продаж та зберігання нафтопродуктів, які не обліковані у встановленому порядку за місцем їх реалізації та зберігання на загальну суму 5 008 803,59 грн., відтак правомірно прийнято оскаржені податкові повідомлення - рішення.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав подану апеляційну скаргу, вважає оскаржене рішення суду незаконним та повністю підтримав доводи, зазначені у апеляційній скарзі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, працівниками Головного управління ДПС у Київській області з 25.11.2019 року по 28.11.2019 року проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, де здійснює свою господарську діяльність ТОВ "Сіті Трейдінг", що розташована за адресою: Київська область, м. Березань, вул. Київський шлях, 1, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 28.11.2019 року №0617/1036/05/42146484 (том 1, а.с.16).

Перевіркою встановлено порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме: на АЗС встановлено факт продажу та зберігання нафтопродуктів які не обліковані у встановленому порядку за місцем їх реалізації та зберігання.

Так, на початок зміни 25.11.2019 року залишок пального у резервуарах АЗС складає: ДП Євро-5 в кількості 14344 л. по ціні 24,58 грн/л. на суму 352 575,52 грн; ДП Євро-5 в кількості 7622 л. по ціні 25,78 грн/л. на суму 196495,16 грн; бензин А-92 Євро-5-Е5 - 10080 л. по ціні 25,58 грн/л. на суму 257846,4 грн; бензин А 95-Е 5 - 2360 л. по ціні 27,38грн/л. на загальну суму 64616,8 грн; бензин А-95 Е-5 - 4986 л. по ціні 26,58 грн/л. на суму 132527,88 грн; бензин А-95 біо - 456 л. по ціні 19,58 грн/л. на суму 8928,48 грн; газ скраплений - 2985 л. по ціні 11,78 грн/л. на загальну вартість 35 163,3 грн.

Під час перевірки оператором АЗС ОСОБА_1 на письмовий запит перевіряючих про надання документів не були надані змінні звіти за формою №17-НП, засвідчені підписами матеріально-відповідальних осіб АЗС та журнал надходження нафтопродуктів на АЗС, що підтверджено письмовими поясненнями оператора АЗС ОСОБА_1 .

В акті перевірки зроблено висновок, що в порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР за місцем реалізації не обліковано в установленому порядку паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 1 326 548,54 грн.

На підставі акта перевірки ГУ ДПС у Волинській області 19.12.2019 року прийняло податкове повідомлення-рішення №0004140504 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2 653 097,08 грн, тобто у подвійному розмірі вартості товарних запасів, щодо яких не ведеться облік у порядку, встановленому законодавством (том 1, а.с.19).

Працівниками Головного управління ДПС у Київській області 25.11.2019 року по 29.11.2019 року проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, де здійснює свою господарську діяльність ТОВ "Сіті Трейдінг", що розташована за адресою: Київська область, Бородянський район, смт. Бородянка, провулок Семашка, земельна ділянка 5, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 29.11.2019 року №0625/1036/05/42146484 (том 1, а.с.12-13).

Перевіркою встановлено неведення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації.

Так, на початок зміни 25.11.2019 року залишок пального у резервуарах АЗС складає: ДП Євро-5 в кількості 1937,25 л. по ціні 23,48 грн/л. на суму 45486,63 грн; бензин А-95 Євро-Е5 - 2246,39 л. по ціні 26,98 грн/л. на суму 60607,60 грн; бензин А-92 Євро - 9903,56 л. по ціні 24,48 грн/л. на суму 242439,15 грн; бензин А95-Е5 - 3356,37 л. по ціні 25,48 грн/л. на загальну суму 655203,30 грн; паливо альт А-95 Е-50 - 3103,19 л. по ціні 19,08 грн/л. на суму 59208,87 грн; ДП - Євро Е-50 - 13874,49 л. по ціні 25,28 грн/л. на суму 350747,11 грн; газ скраплений - 10823,57 л. по ціні 11,78 грн/л. на загальну вартість 127501,66 грн.

На вимогу контролюючого органу до перевірки не надано змінний звіт оператора АЗС за формою №14-ГС та за формою №17-НП.

В акті перевірки зроблено висновок, що в порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР за місцем реалізації не обліковано в установленому порядку паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 971 511,33 грн.

На підставі акта перевірки ГУ ДФС у Волинській області 19.12.2019 року прийняло податкове повідомлення-рішення №0004120504 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1 943 022,66 грн., тобто у подвійному розмірі вартості товарних запасів, щодо яких не ведеться облік у порядку, встановленому законодавством (том 1, а.с.18).

Працівниками Головного управління ДПС у Київській області 26.11.2019 року по 29.11.2019 року проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, де здійснює свою господарську діяльність ТОВ "Сіті Трейдінг", що розташована за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Лісне, вул. Житомирська, 27, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 29.11.2019 року №0624/1036/05/42146484 (том 1, а.с.14).

Перевіркою встановлено неведення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації та факт продажу та зберігання нафтопродуктів які не обліковані у встановленому порядку за місцем їх реалізації та зберігання.

Так, на початок зміни 29.11.2019 року залишок пального у резервуарах АЗС складає: бензин А-95 - 1966 л. по ціні 25,98 грн/л. на суму 51076,68 грн; бензин А-95 Євро - 2021 л. по ціні 27,98 грн/л. на суму 56547,58 грн; бензин А92 - 4806 л. по ціні 25,28 грн/л. на загальну суму 121495,68 грн; паливо Альт А-95 Е - 2521 л. по ціні 19,48 грн/л. на суму 49109,08 грн; ДП - Євро Е-50- 6044 л. по ціні 23,58 грн/л. на суму 142517,52 грн; ДП - Євро Е-50 - 3880 л. по ціні 25,48 грн/л. на суму 9862,40 грн; газ скраплений - 5917 л. по ціні 11,68 грн/л. на загальну вартість 69110,56 грн.

На вимогу контролюючого органу до перевірки не надано змінний звіт оператора АЗС за формою №14-ГС та за формою №17-НП та журнал оперативного обліку скрапленого вуглеводного газу за формою №2-ГС.

В акті перевірки зроблено висновок, що в порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР за місцем реалізації не обліковано в установленому порядку паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 588 719,50 грн.

На підставі акта перевірки ГУ ДФС у Волинській області 19.12.2019 року прийняло податкове повідомлення-рішення №0004190504 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1 177 439,00 грн, тобто у подвійному розмірі вартості товарних запасів, щодо яких не ведеться облік у порядку, встановленому законодавством (том 1, а.с.21).

Працівниками Головного управління ДПС у Київській області 25.11.2019 року проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, де здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "Сіті Трейдінг", що розташована за адресою: Київська область, Вишгородський район, с. Лютіж, "Поле" урочище, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 29.11.2019 №0628/1036/05/42146484 (том 1, а.с.13).

Перевіркою встановлено неведення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації та факт продажу та зберігання нафтопродуктів, які не обліковані у встановленому порядку за місцем їх реалізації та зберігання.

Так, на початок зміни 25.11.2019 року залишок пального у резервуарах АЗС складає: бензин А-95 преміум плюс в кількості 3319,23 л. по ціні 19,78 грн/л. на суму 65654,37 грн; ДП Євро в кількості 3284,51 л. по ціні 25,78 грн/л. на суму 84674,67 грн; ДП в кількості 8772,26 л. по ціні 24,48 грн/л. на суму 214744,92 грн; бензин А-92 - 44,33 л. по ціні 25,48 грн/л. на суму 140055,15 грн; бензин А95-Євро - 3549,38 л. по ціні 27,98 грн/л. на загальну суму 99311,65 грн; бензин А-95 - 9196,83 л. по ціні 26,48 грн/л. на суму 243532,06 грн.

На вимогу контролюючого органу оператором АЗС ОСОБА_2 не були надані змінні звіти за формою №17-НП, засвідчені підписами матеріально-відповідальних осіб АЗС та журнал надходження нафтопродуктів на АЗС, що підтверджено письмовими поясненнями оператора АЗС ОСОБА_2 .

Крім того, перевіркою на АЗС з магазином, що знаходиться за адресою: Київська область, Вишгородський район, с. Лютіж, "Поле" урочище, встановлено факт реалізації нафтопродуктів на АЗС без застосування РРО на загальну суму 13 653,17 грн.

В акті перевірки зроблено висновок, що в порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР за місцем реалізації не обліковано в установленому порядку паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 847 972,82 грн, а також в порушення пункту 1 статті 3 Закону №265/95-ВР реалізовано нафтопродуктів на АЗС без застосування РРО.

На підставі акта перевірки ГУ ДФС у Волинській області 19.12.2019 року прийняло податкове повідомлення-рішення №0004160504 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1 695 945,46 грн, тобто у подвійному розмірі вартості товарних запасів, щодо яких не ведеться облік у порядку, встановленому законодавством та про застосування до позивача на підставі пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1,00 грн за непроведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій (том 1, а.с.20).

Працівниками Головного управління ДПС у Київській області 25.11.2019 року проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, де здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "Сіті Трейдінг", що розташована за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Проліски, вул. Броварська, 4-А, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 28.11.2019 року №0621/1036/05/42146484 (том 1, а.с. 15).

Перевіркою встановлено неведення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації та факт продажу та зберігання нафтопродуктів, які не обліковані у встановленому порядку за місцем їх реалізації та зберігання.

Так, на початок зміни 25.11.2019 року залишок пального у резервуарах АЗС складає: Бензин А95 - в кількості 3858,91 л. по ціні 26,68 грн/л. на суму 102955,72 грн; ДП Євро 5 в кількості 3266,35 л. по ціні 25,98 грн/л. на суму 84859,77 грн; ДП Євро 5 в кількості 5393,18 л. по ціні 24,38 грн/л. на суму 131485,73 грн; бензин А-92 Євро5 - 3109,27 л. по ціні 25,58 грн/л. на суму 79535,13 грн; бензин А95-аль - 3938,62 л. по ціні 19,78 грн/л. на загальну суму 77905,90 грн; бензин А-95 Е-5 - 1194,14 л. по ціні 28,18 грн/л. на суму 33650,86 грн; газ скраплений - 8158 л. по ціні 11,78 грн/л. на загальну вартість 96103,01 грн.

На вимогу контролюючого начальником АЗС не надано до перевірки журнал оперативного обліку СВГ за формою №2-ГС, змінний звіт оператора за формою №14-ГС та змінні звіти за формою №17-НП ведення яких на АЗС (АГЗП) є обов'язковими та передбачено відповідними інструкціями, що підтверджено письмовими поясненнями начальника АЗС ОСОБА_3 .

В акті перевірки зроблено висновок, що в порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР за місцем реалізації не обліковано в установленому порядку паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 606 496,12 грн.

На підставі акта перевірки ГУ ДФС у Волинській області 19.12.2019 року прийняло податкове повідомлення-рішення №0004200504 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1 212 992,24 грн, тобто у подвійному розмірі вартості товарних запасів, щодо яких не ведеться облік у порядку, встановленому законодавством (том 1, а.с.22).

Працівниками Головного управління ДПС у Київській області 20.12.2019 року проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, де здійснює свою господарську діяльність ТзОВ "Сіті Трейдінг", що розташована за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Ходосівка, вул. Обухівське шосе-2, будинок 8, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 26.12.2019 року №0817/1036/05/42146484 (том 2, а.с.241).

Перевіркою встановлено неведення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації.

Ha запит перевіряючих №1 від 20.12.2019 року надано до перевірки два журнали обліку надходження нафтопродуктів за формою №13-НП, а саме - зa період з 28.08.2018 року по 25.10.2019 року та зa період з 04.11.2019 року по дату перевірки. Також надано два журнали оперативного обліку скрапленого газу, щo надійшов на AЗC зa формою 2-ГС, а саме: за період з 17.03.2019 року по 24.10.2019 року та за період з 05.11.2019 року по дату перевірки. Інших журналів щодо ведення обліку пального на AЗC не надавались. Кoнтpoлюючoмy органу дo перевірки не надано журнал обліку нафтопродуктів за формою №13-НП зa період з 26.10.2019 року по 03.11.2019 року та журнал обліку скрапленого вуглеводного газу за формою №2-ГС за період з 25.10.2019 року по 04.11.2019 року. В наданих поясненнях від 23.12.2019 року начальник AЗC Задорожний В. Ф. підтвердив вказані факти та зазначив, щo інші журнали не використовувались.

В акті перевірки зроблено висновок, що в порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР за місцем реалізації не обліковано в установленому порядку паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 667 555,28 грн.

На підставі акта перевірки ГУ ДФС у Волинській області 20.01.2020 року прийняло податкове повідомлення-рішення №0001020504 про застосування до позивача на підставі статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1 335 110,56 грн., тобто у подвійному розмірі вартості товарних запасів, щодо яких не ведеться облік у порядку, встановленому законодавством (том 2, а.с. 242).

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність та законність оскаржених податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Волинській області від 19.12.2019 року №0004120504, №0004140504, №0004190504, №0004200504, від 20.01.2020 №0001020504 та від 19.12.2019 року №0004160504 в сумі 1 695 945,64 грн.

Такі висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи, виходячи з наступного.

У відповідності до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Як встановлено пунктом 12 статті 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

Статтею 20 Закону №265/95-ВР передбачено, що до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до підпунктів 4.2.5.4 - 4.2.5.6 пункту 4.2 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства палива та енергетики України, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 20.05.2008 року № 281/171/578/155 для дистанційного керування ПРК і ОРК мають використовуватись технічні засоби, що належать до складу спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів, унесених до Державного реєстру електронних контрольно-касових апаратів і комп'ютерних систем України для сфери застосування на АЗС. Зазначені засоби мають відповідати технічним вимогам до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для сфери застосування на АЗС та забезпечувати реєстрацію грошових коштів і надання розрахункових документів у єдиному технологічному циклі з відпусканням нафтопродуктів.

Місцеве керування ПРК і ОРК має передбачати можливість функціонування з РРО.

Обсяг реалізації нафтопродукту, що фіксується лічильником сумарного обліку ПРК і ОРК за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касового апарата за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу. При цьому розбіжність за добу між показами лічильника сумарного обліку і даними звітних документів касового апарата не повинна перевищувати 0,1% від об'єму відпущених пального або олив.

Згідно із підпунктом 10.2.10 пункту 10.2 цієї Інструкції на підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою №17-НП (додаток 14).

Облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою №17-НП (підп. 10.3.1.3 п. 10.3 вказаної Інструкції).

Також пунктом 10.3 цієї Інструкції передбачено, що Відпуск нафтопродуктів за безготівковим розрахунком за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем. Відпуск нафтопродуктів відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою №16-НП (додаток 16).

Кількість відпущеного нафтопродукту фіксується у відомості, яка ведеться безпосередньо на АЗС, що підтверджується підписами оператора АЗС та водія.

Підприємства, АЗС на підставі відомостей про відпуск нафтопродуктів періодично, але не менше одного разу на місяць, виписують зведені відомості-рахунки кожному споживачу за марками нафтопродуктів та цінами, установленими протягом місяця. У рахунках обов'язково зазначаються кількість та загальна вартість відпущених нафтопродуктів, у тому числі податок на додану вартість.

Звіряння розрахунків з споживачами за відпущені нафтопродукти здійснюється щомісяця не пізніше п'ятого числа наступного за звітним місяця.

Відпуск дизельного палива за відомостями відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП за марками та видами.

Форму, зміст та ступінь захисту бланків талонів установлює емітент талона. При цьому необхідними елементами змісту талона є його серійний та порядковий номери.

Заправлення за талонами відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП.

Форму, зміст та ступінь захисту бланків талонів установлює емітент талона. При цьому необхідними елементами змісту талона є його серійний та порядковий номери.

Заправлення за талонами відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП.

Відпуск нафтопродуктів за платіжними картками здійснюється на підставі вимог Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» та Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 19 квітня 2005 року №137, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 травня 2005 року за №543/10823, та інших нормативно-правових актів.

Відпуск нафтопродуктів за платіжними картками відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП.

Як передбачено пунктами 13.5, 13.13 Інструкції №281/171/578/155 для здійснення інвентаризації розпорядчим документом керівника підприємства створюються робочі і постійно діючі інвентаризаційні комісії, до складу яких залучаються особи, що мають досвід здійснення інвентаризації. Забороняється вводити до складу робочої інвентаризаційної комісії головного бухгалтера підприємства та матеріально відповідальних осіб.

Забороняється призначати головою робочої інвентаризаційної комісії у тих самих матеріально відповідальних осіб одного й того самого працівника два рази підряд.

Розпорядчим документом керівника підприємства установлюються терміни початку та завершення робіт з інвентаризації.

Під час здійснення інвентаризації нафти та/або нафтопродуктів необхідно: перевірити наявність готівки, талонів, торгових карток і відомостей на АЗС; визначити придатність до застосування ЗВТ та градуювальних таблиць. ЗВТ, що використовуються під час інвентаризації (у тому числі резервуари), мають бути повірені або пройти державну метрологічну атестацію; визначити об'єм і масу нафти та/або нафтопродуктів за марками і видами в резервуарах, технологічних трубопроводах, залізничних цистернах, танках наливного судна в порядку, установленому цією Інструкцією.

Результати вимірювань у резервуарах і технологічних трубопроводах інвентаризаційною комісією заносяться до журналу реєстрації проведення вимірювань нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою №7-НП, а також до акта вимірювання нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою №3-НП (додаток 26). Розрахунки наявності нафти та/або нафтопродуктів у технологічних нафтопродуктопроводах підприємств заносяться до відомості наявності нафтопродуктів (нафти) у технологічних нафтопродуктопроводах за формою №23-НП (додаток 27) та на АЗС до відомості нафтопродуктів у технологічних трубопроводах АЗС за формою №35-НП (додаток 28).

Співставлення даних обліку звітів АЗС за формою №16-НП та №17-НП, даних РРО з фактичними вимірюваннями залишків пального в резервуарах, тобто визначення різниці між кількістю нафтопродуктів, які надійшли на АЗС та кількістю реалізованих нафтопродуктів є належним та правомірним способом перевірки наявності неоприбуткованих нафтопродуктів (якщо різниця показників є меншою ніж кількість фактично наявного в резервуарах пального, то має місце реалізація товарів, які не обліковані у встановленому порядку).

Такого висновку дійшов Верховний Суд у своїх постановах від 12.03.2020 року у справі №823/1917/16 та від 28.05.2020 року у справі №823/1978/16.

Колегія суддів також зазначає, що Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що формулювання законів не завжди чіткі. Тому їх тлумачення та застосування залежить від практики. І роль розгляду справ у судах полягає саме в тому, щоб позбутися таких інтерпретаційних сумнівів з урахуванням змін у повсякденній практиці (рішення у справі "Кантоні проти Франції" (Cantoni v. France" № 17862/91), у справі "Вєренцов проти України"№ 20372/11).

З урахуванням наведеного, перевіркою правомірно встановлено неведення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації та факт продажу та зберігання нафтопродуктів, які не обліковані у встановленому порядку за місцем їх реалізації та зберігання.

Аналізуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку щодо наявності у контролюючого органу правових підстав для застосування до позивача штрафних санкцій передбачених статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» через що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, відтак задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального і процесуального права, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, через що судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області задовольнити, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2020 року у справі №140/4417/20 - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, виключно у випадках передбачених частиною 4 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Л. Я. Гудим

судді О. М. Довгополов

В. В. Святецький

Повний текст постанови складено 15.01.2021 року.