Справа № 404/7282/20
Номер провадження 3/404/2733/20
15 січня 2021 року суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда Поступайло Володимир Васильович, за участю прокурора Солопова В.Ю., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , громадянки України, працюючої до 26.11.2019 року поліцейським взводу №1 роти №4 батальйону Управління патрульної поліції в Кіровоградській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, проживаючої по АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , обіймаючи на момент звільнення 26.11.2019 року посаду поліцейського взводу №1 роти №4 батальйону Управління патрульної поліції в Кіровоградській області та маючи спеціальне звання рядового поліції, будучи відповідно до п.п.«з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, будучи звільненою з 26.11.2019 року зі служби в поліції на підставі п.5 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію», без поважних причин несвоєчасно 01 червня 2020 року подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (з 05 серпня 2019 року по 26 листопада 2019 року). Вказаними діями ОСОБА_1 порушила вимоги ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», підпункт другий частини 5 Розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016 року, згідно з якими ОСОБА_1 зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, до 23.12.2019 року включно, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У суді ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, не визнала та пояснила, що її дійсно 26.11.2019 року було звільнено з Управління патрульної поліції в Кіровоградській області, при цьому повідомлено про необхідність та строки подачі декларації перед звільненням та після звільнення. Через деякий час (який саме вона не пам'ятає, оскільки не придала цьому значення) вона заповнила та подала відразу дві декларації. При цьому, вона вважала, що обидві декларації подала вчасно. Проте, з часом вона отримала лист від Національного агентства з питань запобігання корупції про неподання декларації перед звільненням, у зв'язку з чим зайшла до свого особистого кабінету на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, де побачила, що вказана декларація не була відправлена з невідомих їй причин. У зв'язку з вказаним, вона повторно відправила декларацію перед звільненням. Вона погоджується із відомостями зазначеними на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції про фактичне подання нею декларації перед звільненням 01.06.2020 року, проте вона була впевнена, що вказана декларація була подана нею вчасно раніше, але не перевіряла цього. Вказує, що вона не мала злісного умислу на порушення законодавства України та просить закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім пояснень ОСОБА_1 , її вина у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується:
- протоколом №26/2020 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 20.11.2020 року (а.с.1-7),
- копією витягу з наказу №590 о/с від 05.08.2019 року про прийняття на службу в поліції за конкурсом та призначення з 05.08.2019 року ОСОБА_1 (а.с.10);
- копією витягу з наказу №928 о/с від 26.11.2019 року про звільнення з 26.11.2019 року ОСОБА_1 (а.с.11);
- копією посадової інструкції поліцейського патрульної поліції (а.с.12);
- копією пам'ятки-ознайомлення поліцейських, державних службовців та працівників Національної поліції України з обмеженнями, пов'язаними зі службою в поліції та вимогами антикорупційного законодавства, а саме з вимогами Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративне правопорушення, з якою ознайомлено ОСОБА_1 01.11.2019 року (а.с.13-15);
- копією пам'ятки-застереження працівника поліції про спеціальні обмеження, передбачені законодавством України, з відміткою ОСОБА_1 про її ознайомлення (а.с.16);
- копіями рекомендацій для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при прийнятті на службу/роботу та при звільненні зі служби/роботи з відміткою про ознайомлення ОСОБА_1 , відповідно до яких останню повідомлено про необхідність подання декларації при припиненні діяльності в органах та підрозділах поліції (а.с.17, 18);
- копією повідомлення про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особою, уповноважено на виконання функцій держави або місцевого самоврядування направлене до Національного агентства з питань запобігання корупції 08.01.2020 року, відповідно до якого ОСОБА_1 , яка працювала на посаді поліцейського взводу №1 роти №4 батальйону Управління патрульної поліції в Кіровоградській області не подала декларацію перед звільненням за 2019 рік (а.с.19);
- відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які роздруковано, згідно з якими декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, перед звільненням, подана ОСОБА_1 01.06.2020 року о 14 год. 39 хв. (а.с.20-24).
Наведені докази узгоджуються між собою, є належними та допустимими, у своїй сукупності підтверджують обставини, встановлені в суді. При цьому, будь-які дані, які б спростовували чи ставили під сумнів досліджені докази, відсутні і не встановлені.
Відповідно до абзацу 1 пункту 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з підпунктом другим частини 5 Розділу ІІ Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016 року декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону.
При цьому суд враховує, що неподання відповідної декларації ОСОБА_1 було вчинено протягом значного проміжку часу після звільнення - протягом майже шести місяців. ОСОБА_1 як особі, яка певний час обіймала вказану раніше посаду поліцейського, тобто працівника правоохоронного органу, не могли бути не відомі обов'язки щодо необхідності знання поліцейським та виконання ним вимог Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі щодо фінансового контролю, що доводилося до відома останній (а.с.13-18). Крім того, обізнаність про необхідність та строки подачі декларації перед звільненням не заперечується самою ОСОБА_1 .
Твердження ОСОБА_1 про відсутність злісного умислу на порушення законодавства України, про те, що вона не придала значення часу подачі вказаної декларації та була впевнена у своєчасності своїх дій, не перевіривши цього, суд оцінює як такі, що дані з метою уникнення відповідальності за вчинене, оскільки вони спростовуються сукупністю досліджених у судовому засіданні доказів, серед яких, у тому числі пояснення самої ОСОБА_1 у судовому засіданні, згідно з якими вона не заперечує того факту, що фактично декларацію перед звільненням нею було подано після зауваження НАЗК 01.06.2020 року, тобто після наданого законодавством двадцятиденного терміну.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, суд вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, а її дії підпадають під ознаки правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки вона, будучи суб'єктом декларування в розумінні Закону України «Про запобігання корупції», як особа, яка припиняла діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, без поважної причини, несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Крім того, судом не встановлено підстав для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з закінченням строків притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки відповідно до ст.38 КУпАП вказані строки не сплинули та будь-яких підстав і обґрунтування для застосування положень вказаної статті ОСОБА_1 у суді не зазначено. Згідно з ч.3 ст.38 КУпАП (в редакції станом на момент вчинення ОСОБА_1 правопорушення) адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. Крім того, згідно з ч.4 ст.38 КУпАП (в редакції станом на момент розгляду справи 24.12.2020 року) адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. При цьому з моменту вчинення правопорушення не сплинуло два роки, а з моменту виявлення правопорушення, про який вказано у протоколі (20.11.2020 року), не сплинули визначені ст.38 КУпАП строки.
При накладенні стягнення згідно з вимогами ст.33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Із врахуванням особи винної, яка має на утриманні малолітню дитину, не працює, суд вважає за можливе накласти стягнення у межах закону, який порушила ОСОБА_1 , у виді штрафу у мінімальному розмірі.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП та ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь держави судовий збір в розмірі 454 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст.33, 40-1, 172-6, 283, 284, 285 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 454 грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення через Кіровський районний суд м.Кіровограда.
Суддя Кіровського районного
суду м. Кіровограда В.В. Поступайло