15.01.2021 227/4689/20
Іменем України
15 січня 2021 року м. Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Здоровиця О.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Добропільського ВП Покровського відділу поліції ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, продавчині продовольчих товарів в магазині «Олімп» у ФОП ОСОБА_2 , яка мешкає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,
у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП,
До суду надійшов протокол серії ВАБ № 072386 від 24.11.2020 року про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.44-3 КУпАП та додані до нього матеріали.
Згідно ст.278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, вирішується питання щодо правильності складання протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення, і у разі виявлених порушень ст.256 КУпАП справа разом з адмінпротоколом повертається до органу, що їх склав для належного дооформлення.
Протокол про адміністративне правопорушення разом з матеріалами до нього слід повернути до Добропільського ВП Покровського ВП ГУНП України в Донецькій області, для належного дооформлення, як складеного в порушення вимог ст.256 КУпАП виходячи з наступного.
Відповідно до ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 072386 від 24.11.2020 року, складеного поліцейським СРПП Добропільського ВП старшим сержантом поліції Тимофєєвим В.А., вбачається, що «м.Добропілля пр.-т Шевченко буд.9 гр. ОСОБА_1 перебуваючи на робочому місці, а саме продавцем продовольчих товарів в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », здійснювала продаж продуктів харчування без засобів індивідуального захисту (органів дихання, масок, респіраторів в тому числі саморобних), чим порушила постанову Кабінету Міністрів №641 від 22.07.2020 п.п.10».
Але, в той же час, описуючи суть правопорушення поліцейський в протоколі не зазначає дату та час вчинення адміністративного правопорушення, які є обов'язковими відомостями, що повинні бути зазначені в протоколі відповідно до ст.256 КУпАП.
Враховуючи те, що згідно ч.2 ст.38 КУпАП, стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, встановлення дати та часу вчинення адміністративного правопорушення має суттєве значення для обчислення строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Слід зазначити, що протокол про адміністративне правопорушення має важливе значення для процесу доказування за умови, якщо він правильно складений. Тому в протоколі повинні об'єктивно відбиватися відомості, що мають значення для розгляду справи по суті.
Крім того, з протоколу також вбачається, що дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Згідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ставиться у провину те, що вона в магазині здійснювала продаж продуктів без засобів індивідуального захисту: маски, респіратора, в тому числі виготовлених самостійно. Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_1 , які додані до протоколу, вказані дії нею були вчиненні 24.11.2020 року.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», який набрав чинності 21.11.2020 року, статтю 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення доповнено частиною другою такого змісту:
"Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".
Тобто з 21.11.2020 року до Кодексу України про адміністративні правопорушення включено спеціальну норму, якою передбачена відповідальність за дії вказані в протоколі серії ВАБ № 072386 від 24.11.2020 року.
Таким чином, суть адміністративного правопорушення, яка описана у вищевказаному протоколі, підпадає під склад правопорушення передбаченого ч.2 ст.44-3 КУпАП.
При цьому слід зазначити, що згідно ст.222 КУпАП, компетенція розгляду справ про адміністративні правопорушення за ч.2 ст.44-3 КУпАП, віднесена до органів Національної поліції від імені яких розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Як зазначив ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ в своїх роз'ясненнях, що містяться в Постанові Пленуму ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ № 11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами, цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», протокол складений без додержання вимог ст.256 КУпАП, може бути повернутий постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи наведене, те, що вказані в даній постанові обставини мають суттєве значення для розгляду даної справи, вважаю необхідним протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.44-3 КУпАП повернути на дооформлення.
В ході доопрацювання необхідно усунути вищезазначені недоліки, а також виконати інші дії в яких виникне необхідність.
При цьому, вважаю, що слід наголосити, що при доопрацюванні, необхідно врахувати вимоги Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 року №1376, згідно якої не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, стосовно якої його складено (п.п.6, 7).
Керуючись ст. 256, 278 КУпАП, суддя -
Повернути протокол серії ВАБ № 072386 від 24.11.2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.44-3 КУпАП, разом з доданими матеріалами, до Добропільського ВП Покровського ВП ГУНП України в Донецькій області, для належного дооформлення, з питань викладених в постанові.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя О.В. Здоровиця