Справа № 495/6345/20
Номер провадження 3/495/1826/2020
28 грудня 2020 рокум. Білгород-Дністровський
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Боярський О.О.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Старокозацької сільської ради про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 41 ч.3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Білгород-Дністровського міськрайонного суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 25.09.2020 року № ОМС-ОД864/1281/АВ/П/ПТ про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.. 41 ч.3 КУпАП.
Відповідно до даного протоколу, під час здійснення заходу державного контролю, встановлено не дотримання у повному об'ємі власником або уповноваженим ним органом зобов'язання стосовно не можливості допущення працівника до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням, та своєчасного повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Факт недотримання вищезазначеної правової норми, спостерігається відносно працівника ОСОБА_2 , яка в термін з 10.08.2020 року по 20.08.2020 року включно, була допущена Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 до виконання обов'язків за посадою продавця продовольчих товарів, виконувала доручені їй роботи (завдання) та отримувала заробітну плату.
Вказане твердження обумовлене обставинами викладеними у розділі ІІ «Акту» № ОМС-ОД864/1281/АВ від 25.09.2020 року та також підтверджується наданим письмовим поясненням (датованим - 14 вересня 2020 року) ФОП ОСОБА_1 , за яким Підприємець повністю визнає факт допуску ОСОБА_2 до роботи без належного оформлення трудових відносин.
Враховуючи вищенаведене, дії ФОП ОСОБА_1 щодо допуску у свій час (а саме: в період з 10.08.2020 р. по 20.08.2020 р.) працівника ОСОБА_2 до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням, та своєчасного повідомлення про «Прийняття на роботу» центрального органу виконавчої влади, перешкодило належній реалізації відповідній громадянці її права на працю, гарантованого Конституцією та Кодексом законів про працю України, а також позбавила її права на соціальний захист у випадку безробіття, при тимчасовій втраті працездатності у разі нещасного випадку на виробництві або внаслідок професійного захворювання, права на відпочинок, щорічну оплачувану відпустку, право на здорові і безпечні умови праці, на об'єднання в професійні спілки - та може свідчити про грубе потурання ст.21, ст.51, ч.1 ст.21 та ч.1, 3 ст.24 КЗпП України, в частині належного оформлення трудових правовідносин та забезпечення гарантій і рівності трудових прав.
З'ясований факт не відповідає вимогам ч.1 ст.21, ч.3 ст.24 КЗпП України, та постанові КМУ № 413 від 17.06.2015 року.
Розгляд справи був призначений на 11.11.2020 року.
11.11.2020 року розгляд справи був відкладений на 02.12.2020 року, у зв'язку із неявкою особи відносно якої складено протокол ОСОБА_1 . До суду не повернулось поштове повідомлення про вручення судової повістки.
02.12.2020 року розгляд справи був відкладений на 09.12.2020 року, у зв'язку із неявкою особи відносно якої складено протокол.
09.12.2020 року розгляд справи був відкладений на 28.12.2020 року, у зв'язку із неявкою особи відносно якої складено протокол.
28.12.2020 року у судове засідання особа відносно якої складено протокол ОСОБА_1 не з'явилась, повідомлялась.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов до наступного.
Відповідно до ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня з дня його виявлення.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, а саме, ОСОБА_1 було вчинено адміністративне правопорушення 25.09.2020 року.
Враховуючи викладене, тримісячний строк з дня вчинення правопорушення сплинув 25.12.2020 року, а відтак строк для притягнення до адміністративної відповідальності також сплинув 25.12.2020 року.
Відповідно до п.7 ст. 247 КупАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 38, п.7 ст. 247, ст. 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення суддя , -
Провадження по адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 41 ч.3 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова судді може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: О.О. Боярський