11 січня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3543/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 20.10.2020 року №171769,
встановив:
11.11.2020 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач, Укртрансбезпека) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 20.10.2020 року №171769
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не є автомобільним перевізником та не здійснює перевезень вантажів самостійно або з допомогою найманих осіб. Належні йому, зазначені в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, вантажний автомобіль та напівпричіп в законному порядку було надано у користування громадянину ОСОБА_2 . Під час вчинення порушення ОСОБА_2 здійснював перевезення вантажу для ТОВ «ІКОВЕСТ». Позивач стверджує, що він не є суб'єктом правопорушення і не може нести відповідальність відповідно до ст.ст. 48, 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", якими керувалось Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки Херсонська область при винесенні постанови № 171769 від 20 жовтня 2020 року. На підставі наведеного просить скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 171769 від 20 жовтня 2020 року.
Ухвалою суду від 13 листопада 2020 року відкрито спрощене провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач про свою правову позицію суд не повідомив, відзив на позов та витребувані ухвалою суду документи та матеріали не надав, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Розглянувши надані позивачем документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
02.09.2020 року Управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області на 169 км автомобільної дороги Н-03 ділянка між селом Лажева та містом Хмельницький, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів. Під час перевірки був зупинений транспортний засіб марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , та напівпричіп марки KRONE, номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , котрий надав для перевірки посадовим особам Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області наступні документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки DAF, модель FTG 105, номерний знак НОМЕР_1 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки KRONE, модель SD, номерний знак НОМЕР_2 ; товарно-транспортну накладну №130181 від 02.09.2020.
Габаритно-ваговим контролем зазначених транспортного засобу та напівпричепу було встановлено, що їх загальна маса становила 57 т, при нормі 40 т.
За результатами габаритно-вагового контролю складена довідка від 02.09.2020 року без номера та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 02 вересня 2020 року без номера.
Також було складено розрахунок від 02.09.2020 року №415 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно товарно-транспортної накладної №130181 від 02.09.2020 року, відповідно до якого позивачу нараховано до сплати 936 євро.
Таким чином, перевіркою виявлено, що при наданні послуг з перевезення вантажів мало місце перевищення вагових обмежень без оформлення дозволу, який дає право на рух автомобільним транспортом автомобільними дорогами України, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, що є порушенням статті 48 Закону України від 05 квітня 2001 року №2344-ІІІ "Про автомобільний транспорт".
За цим фактом складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 02 вересня 2020 року без номера (надалі - акт перевірки), яким встановлено порушенням вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт": відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України при перевищенні вагових обмежень.
За даними свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки DAF, модель FTG 85.410, номерний знак НОМЕР_1 та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки KRONE, модель SD, номерний знак НОМЕР_2 , працівники Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області дійшли висновку, що перевезення здійснювалося ОСОБА_1 .
Матеріали за результатами проведеної перевірки передані на розгляд до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в Херсонській області.
Відповідач не повідомляв позивача про розгляд питання застосування адміністративно-господарського штрафу.
Постановою від 20.10.2020 року №171769 про застосування адміністративно-господарського штрафу, в.о. заступника начальника Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в Херсонській область на підставі абзацу 16 частини першої статті 60 вказаного Закону України "Про автомобільний транспорт" стягнуто з перевізника ОСОБА_1 адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00 грн.
Позивач не погодився з правомірністю зазначеної постанови та звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору по суті суд враховує наступне.
Згідно з абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За правилами частини четвертої статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
В акті перевірки від 02 вересня 2020 року встановлено факт перевезення вантажу з перевищенням габаритних або вагових обмежень без дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами.
З аналізу статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" слідує, що адміністративно-господарські штрафи застосовуються за порушення законодавства про автомобільний транспорт саме до автомобільних перевізників.
За визначенням статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Отже, власником транспортного засобу і автомобільним перевізником не завжди є одна і та сама особа.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки DAF, модель FTG XF105, номерний знак НОМЕР_3 , серії НОМЕР_4 , та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки KRONE, модель SD, номерний знак НОМЕР_5 , серії НОМЕР_6 , власником цих транспортних засобів є ОСОБА_1 .
Водночас, згідно з наданою під час проведення перевірки товарно-транспортною накладною №130181 від 02 вересня 2020 року, оформленою вантажовідправником ТОВ "ІКОВЕСТ", автомобільним перевізником зазначено ТОВ "ІКОВЕСТ".
Таким чином, ОСОБА_1 не був перевізником на момент проведення рейдової перевірки 02.09.2020 року при перевезенні вантажу.
Статтею 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що у цьому Законі наведені терміни вживаються в такому значенні: послуга з перевезення пасажирів чи вантажів - перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуги за плату.
Статтею 50 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що договір про перевезення вантажу автомобільним транспортом укладається відповідно до цивільного законодавства між замовником та виконавцем у письмовій формі (договір, накладна, квитанція тощо).
Згідно із розділом 1 (Терміни та поняття) Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року №363, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1998 року за №128/2568 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Правила №363), наведені у цих Правилах терміни та поняття вживаються в такому значенні:
перевізник - фізична або юридична особа - суб'єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами;
договір про перевезення вантажів - двостороння угода між перевізником, вантажовідправником чи вантажоодержувачем, що є юридичним документом, яким регламентуються обсяг, термін та умови перевезення вантажів, права, обов'язки та відповідальність сторін щодо їх додержання;
замовлення на перевезення вантажів - документ, який подає вантажовідправник перевізникові на доставляння обумовленої партії вантажів в узгоджені терміни;
замовник - вантажовідправник або вантажоодержувач, який уклав з перевізником договір про перевезення вантажів;
вантажовідправник - будь-яка фізична або юридична особа, яка подає перевізнику вантаж для перевезення;
вантажоодержувач - будь-яка фізична або юридична особа, яка здійснює приймання вантажів, оформлення товарно-транспортних документів та розвантаження транспортних засобів у встановленому порядку.
Також за змістом визначень, що наведені у Правилах №363, товарно-транспортна документація - комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу; товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Відповідно до пункту 11.1 розділу 11 (Правила оформлення документів на перевезення) Правил № 363 основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил. Товарно-транспортна накладна може оформлюватись суб'єктом господарювання без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім'я, по батькові) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які надають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.
Також постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2009 року №207 затверджено Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні для водія юридичної особи або фізичної особи - підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах (пункт 1). При цьому, як вбачається із пункту 1 вказаного Переліку, для водія юридичної особи або фізичної особи - підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, необхідно мати товарно-транспортну накладну.
Із змісту товарно-транспортної накладної №130181 від 02.09.2020 року слідує, що вантажовідправником пшениці є ТОВ "ІКОВЕСТ", перевізником зазначено ТОВ "ІКОВЕСТ", пункт навантаження - с. Лажева Хмельницької області, пункт розвантаження - м. Хмельницький, вантажоодержувач - ТОВ "ІКОВЕСТ". Перевезення здійснюється автомобілем ДАФ, державний номерний знак НОМЕР_1 , водій ОСОБА_2 .
Вказана товарно-транспортна накладна була пред'явлена водієм ОСОБА_2 посадовим особам Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області під час рейдової перевірки, що не спростовано відповідачем.
Доказів про те, що водій ОСОБА_2 здійснював перевезення вантажу в інтересах позивача відповідач не надав.
Відтак, у ході судового розгляду справи не знайшли свого підтвердження висновки акта перевірки від 02.09.2020 року про порушення саме позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності оскаржуваної постанови.
Отже, з наведених вище підстав та виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позов належить задовольнити повністю шляхом прийняття рішення про визнання протиправною та скасування прийнятої на підставі зазначеного акту постанови від 20.10.2020 року №171769 про застосування до ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у сумі 34000,00 грн.
Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Херсонська область № 171769 від 20.10.2020 року про застосування адміністративно - господарського штрафу в сумі 34000 грн.
Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (03135, м.Київ, пр. Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_7 ) сплачений судовий збір у сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя І.І. Войтович
кат. 113070200