Рішення від 11.01.2021 по справі 540/2876/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2876/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради (далі-відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м.Херсоні ради, яке зазначене в повідомленні про припинення надання житлової субсидії від 05 серпня 2020 року за №596/38 в частині зобов'язання ОСОБА_1 повернути до державного бюджету переплачену суму субсидії в розмірі 10977,98 грн.

Ухвалою від 06.10.2020 р. позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків, а саме : надати обґрунтовану заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та вказати обставини, які можуть бути враховані судом, як поважні для поновлення пропущеного строку із наданням відповідних доказів ; подання до суду завірених належним чином копій письмових доказів для відповідача; подання до суду оригіналу або належним чином засвідченої копії оскаржуваного рішення або клопотання про її витребування.

21.10.2020 р. позивач вимоги ухвали виконав, у зв'язку з чим ухвалою від 23.10.2020 року провадження у справі відкрито, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст.262 КАС України).

Згідно з ч.2 ст.262 КАС України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 17.09.2015 року вона звернулася до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії . Стверджує, що з вересня 2015 року по квітень 2019 року житлова субсидія нараховувалась на домогосподарство в автоматичному режимі без особистого звернення на трьох осіб. Проте, як зазначає позивач у квітні 2020 року вона отримала два повідомлення про припинення надання житлової субсидії, у яких зазначено, що на підставі висновків проведеної перевірки довідок про доходи, що надані разом із заявою виявлено, що ОСОБА_1 подала неповну/невірну інформацію про сімейний стан заявниці. Крім того, внаслідок зазначеного їй було надмірно виплачені кошти у сумі 10977,98 грн., які згідно Положення №848 підлягають поверненню. Позивач не погоджується із зазначеним рішення про повернення суми надміру перерахованої житлової субсидії оскільки, житлова субсидія у період з 01.05.2018 по 30.04.2019 р. була призначена на підставі документів, поданих у 2015 році, і жодної недостовірної інформації нею не було подано. У зв'язку із зазначеним просить задовольнити позов в повному обсязі.

13.11.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує щодо заявлених позовних вимог з огляду на наступне. Вперше позивач звернулася до управління 14.09.2015 р. із заявою про призначення житлової субсидії, у якій зазначила, що за адресою АДРЕСА_1 зареєстровані - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - донька заявниці та ОСОБА_3 - син заявниці. На підставі поданих документів позивачу була призначена житлова субсидія.

Однак, у зв'язку зі змінами у законодавстві з 01.05.2018 р. змінилось визначення членів домогосподарства, тобто до складу домогосподарства враховувались не тільки зареєстровані особи але і члени їх сімей, які зареєстровані за іншою адресою.

Відповідач зазначає, що у зв'язку із ненадходженням від позивача інформації про членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства, які зареєстровані за іншою адресою, субсидія з 01.05.2018 на наступний період (неопалювальний сезон) була призначена ОСОБА_1 без її звернення відповідно до вимог Положення.

Проте, відповідач стверджує, що у липні 2019 року йому стало відомо, що ОСОБА_1 знаходиться у шлюбі та у зв'язку із несвоєчасним поданням відомостей про свій сімейний стан, управлінням було надлишково нараховано житлову субсидію позивачу за період з 30.06.2018 по 01.01.2019 р. у розмірі 7066,49 грн. та за період з 01.02.2019 по 31.05.2019 у розмірі 3911,49 грн.

Крім того, відповідач наголошує, що протягом 2019-2020 років позивача було неодноразово повідомлено про наявність переплати та надміру отриманих бюджетних коштів, відтак вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду. На підставі зазначеного вважає вимоги позивача необґрунтованими та просить відмовити у задоволення позовних вимог у повному обсязі.

19.11.2020 р. позивач надіслав до суду відповідь на відзив відповідача, відповідно до якої позивач заперечує той факт, що вона знала про наявність переплати ще у 2019 році, оскільки повідомлення від 09.08.2019 р. №935/38, про яке зазначає відповідач, на її адресу не надходило. Крім того, позивач наголошує, що подана нею заява від 27.09.2019 р. про перерахунок субсидії з травня 2018 року на даний час комісією не розглянута, та жодні результати розгляду відсутні.

У своєму запереченні на відповідь на відзив від 24.12.2020 р. відповідач стверджує, що протягом 2019 року державний соціальний інспектор неодноразово через телефон повідомляла позивача про наявне переплату та необхідність звернутися до управління із заявою про перерахунок та подачі нового пакету документів. Стверджує, що підтвердженням того, що позивач знала про виникнення переплати є її звернення до управління із заявою від 27.09.2019 про перерахунок субсидії з травня 2018 року взявши в розрахунок дохід її чоловіка. Відтак, наголошує, що позивач знала про виникнення переплати ще у 2019 році.

Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням наданих доказів та уточнених позовних вимог, судом встановлені наступні обставини.

14.09.2015 р. ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у місті Херсон ради із заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Разом із заявою позивач подала декларації про доходи і витрати осіб, яка звернулися за призначенням житлової субсидії, у якій серед осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні зазначені: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

На підставі поданих документів ОСОБА_1 була призначена житлова субсидія.

Згідно повідомлень Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м.Херсоні ради про припинення надання житлової субсидії 08.08.2019 р. виплата субсидії ОСОБА_1 припинена з 01.06.2019 р. у зв'язку з не повідомленням управління про сімейний стан заявника. Зазначено у зв'язку із вказаним ОСОБА_1 надмірно виплачені кошти за період з 30.06.2018 р. по 01.01.2019 р. у сумі 7066,49 грн; за період з 01.02.2019 р. по 31.05.2019 р. у сумі 3911,49 грн.

Згідно протоколу від 21.11.2019 №37 засідання комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, призначення та надання населенню субсидій, пільг для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива ОСОБА_1 відмовлено в призначенні субсидії згідно з п.14.3 Положення про порядок надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно повідомлень Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м.Херсоні ради від 19.03.2020 року та 05.08.2020 р. загальна сума надмірно сплачених ОСОБА_1 коштів за період з 30.06.2018 по 31.05.2019 р. складає 10977,98 грн.

Не погодившись із рішенням відповідача щодо зобов'язання повернути переплачену суму субсидії, позивач звернулася до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

У своєму відзиві та запереченні на відповідь на відзив відповідач наполягав на застосуванні строку позовної давності до поданого адміністративного позову, вказавши, що позивачу було відомо про наявність переплати ще у 2019 році.

Слід зазначити, що згідно із ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 3 ст. 122 КАС України).

Позивач у заяві на усунення недоліків позовної заяви вказує, що повідомлення про припинення надання житлової субсидії вона отримала 03.04.2020 р., а до суду звернулася 02.10.2020 р., тобто в межах строку звернення передбаченого КАС України.

Суд не погоджується з твердженням відповідача про те, що ОСОБА_1 було повідомлено по наявність переплати ще повідомленням від 09.08.2019 р. №935/38, оскільки доказів надсилання зазначеного повідомлення відповідач до суду не надав. Натомість управління надало суду копію чека від 24.03.2020 р. про направлення на адресу позивача повідомлення від 19.03.2020 р. №300/38.

Також, суд критично оцінює доводи відповідача про те, що позивач знала про наявність переплати під час подання заяви від 27.09.2019 р. щодо перерахунку субсидії з травня 2018 р., оскільки лише сам факт звернення позивача із заявою не може беззаперечно свідчити про обізнаність ОСОБА_1 про наявність переплати.

Крім того, відповідач не був позбавлений можливості належним чином повідомити ОСОБА_1 про припинення надання субсидії на наявність переплати під час звернення останні до управління із заявою, та надати відповідні докази такого повідомлення.

Оскільки, відповідач не надав інших доказів обізнаності ОСОБА_1 про наявність переплати, а позивач стверджує, що дізналась про дану обставину лише 03.04.2020 р., суд вважає, що позивач не пропустила строк звернення до суду.

Дослідженню у даній справі підлягає обставина щодо не повідомлення позивачем управління соціального захисту про її сімейний стан, що стало підставою для прийняття спірного рішення.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій визначаються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807) (далі - Положення).

Згідно з пунктом 3 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Відповідно до пункту 78 Положення після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств:

- у складі яких є особи, зазначені у підпункті 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому та сьомому підпункту 3 пункту 14 цього Положення);

- у складі яких є внутрішньо переміщені особи;

- у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб;

- які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;

- які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.

Пунктом 79 визначено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктами 50 - 59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61 - 63 цього Положення.

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлових субсидій на понаднормову площу житла приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства і переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), складу сім'ї члена домогосподарства, працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів (п. 10 Положення).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Пунктом 90 Положення визначено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо:

- зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств, зазначених в абзацах третьому, четвертому і шостому пункту 78 цього Положення;

- зміни соціального статусу членів домогосподарства;

- зміни у складі сім'ї члена домогосподарства;

- зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;

- зміни переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;

- зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об'єднання;

- настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення.

У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання подаються нові заява та декларація.

Судом встановлено, що позивач отримує субсидію з 2015 року. Також судом встановлено, що з 27 листопада 1999 року позивач перебуває у шлюбі з ОСОБА_4 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Пунктом 119 Положення визначено, що за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: - домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуг; - громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг; - у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; - громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; - під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; - виникнення обставин, зазначених у пункті 18 цього Положення.

У випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.

Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що поверненню підлягає саме надміру перерахована (виплачена) житлова субсидія.

Суд наголошує, що позивач знаходиться у шлюбі з листопада 1999 року та будь-яких змін в її сім'ї не відбувалось, а інформація про обставини для перерахунку житлової субсидії, зокрема зміни у складі сім'ї члена домогосподарства (члена сім'ї, який не зареєстрований за адресою домогосподарства) позивачем не надавалася, оскільки це не передбачалось законодавством, чинним в той час коли ОСОБА_1 подавала декларацію (2015 рік).

Разом з тим, ці обставини не мали негативного впливу на розмір виплаченої на користь позивача та призначеної позивачу субсидії, оскільки по суті не змінила майновий стан позивача.

Також, слід зазначити, що відповідач як суб'єкт владних повноважень та на якого покладено обов'язок призначення житлових субсидій та контролю за їх цільовим використанням, в період часу з 1 травня 2018 року по 01 жовтня 2019 року не виконав вказаний прямий свій обов'язок, передбачений пунктом 3 Положення, в редакції затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 329.

Згідно п. 56 Положення структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням. Для забезпечення об'єктивного, неупередженого і всебічного розгляду комісією справи по суті структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може запропонувати заявнику подати додаткові документи, які не передбачені цим Положенням, але необхідні для прийняття рішення. Заявник має право самостійно подати додаткові документи навіть у разі, коли структурний підрозділ з питань соціального захисту населення не пропонував подати такі документи для розгляду комісією (п. 14 Положення в редакції від 27 квітня 2018 року).

Відповідачем не надано суду доказів, що в період з травня 2018 року по вересень 2019 року Управлінням було вжито певних заходів задля виконання покладених на нього обов'язків. Таким чином, відповідач не скористався власними правами, які визначені п. 14 Положення та продовжив в автоматичному режимі призначати та виплачувати позивачу субсидію.

У разі коли документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, подано не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів, яких не подано одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.

Якщо документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, протягом 30 днів з дня подання заяви не додані громадянином, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймає рішення про відмову в призначенні житлової субсидії, про що інформує заявника в порядку, встановленому цим пунктом.

Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії (п.14 Положення у редакції від 27 квітня 2018 року).

Станом на 01.05.2018 р. відповідач не здійснив перевірку, наданих позивачем в декларації відомостей, призначивши їй субсидію без перевірки соціального статусу позивача, зокрема не з'ясувавши відомостей щодо перебування позивача у шлюбі, кількості осіб зареєстрованих в приміщенні тощо, та 1 травня 2018 року призначив субсидію позивачу в автоматичному режимі.

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 Цивільного Кодексу України (далі ЦК України).

Згідно ч. 1статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.

Пунктом 12 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року N 848 (у редакції, чинній на час призначення позивачу субсидії, яка продовжувалась в автоматичному режимі), передбачено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні.

Обов'язок щодо надання достовірної інформації про доходи зареєстрованих у квартирі осіб з метою отримання субсидій у відповідності до пункту 13 Положення покладено на отримувача субсидій.

Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію (пункт 20 Положення у редакції станом на час призначення позивачу субсидії).

Тобто, механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді житлової субсидії передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача субсидій, а саме через його зловживання, зокрема подання документів з недостовірними відомостями

Законодавець пов'язує повернення надмірно отриманих коштів, наданих у вигляді житлової субсидії, саме з недобросовісністю набувача, яку згідно статті 81 ЦПК України має довести, у даному випадку, відповідач.

Враховуючи викладене, судом не встановлено наявності в діях позивача умислу на навмисне неподання інформації про сімейний стан на момент вирішення питання про отримання субсидії та виходячи з необхідності дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права позивача, суд дійшов висновку про відсутність підстав для примусового повернення отриманих відповідачем коштів у вигляді житлової субсидії.

З матеріалів справи не встановлено зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) або зміни у складі сім'ї члена позивача, а тому позивач не була зобов'язана повідомляти відповідачу дані про членів сім'ї, зокрема, і у формі нових заяви і декларації.

Позивач є добросовісним набувачем, оскільки надмірне перерахування (виплата) субсидії відбулось, через неналежне виконання відповідачем обов'язків щодо перевірки наданих позивачем відомостей, після відповідних змін у порядку наданні житлових субсидій.

Під час вирішення справи суд враховує правову позицію викладену Верховним Судом у постанові від 13 листопада 2019 року у справі № 332/2805/18.

Відповідно до положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Положеннями статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначено, враховуючи, що відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірності своїх дій та прийнятого рішення про припинення надання житлової субсидії та зобов'язання повернути надмірно сплачену сум житлової субсидії, суд вбачає підстави для задоволення позовних вимог.

Згідно з наказами голови суду від 30.11.2020 р. №05-06/75 та №05-06/76 у період з 16.12.2020 р. по 31.12.2020 р. включно головуюча суддя Морська Г.М. перебувала у відпустці, у зв'язку з чим рішення по справі № 540/2876/20 прийняте - 11.01.2021 р.

За правилами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м.Херсоні ради (код ЄДРПОУ 37542197, 73000, м.Херсон, вул.Суворова, 29) про припинення виплати субсидії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) з 1 червня 2019 року та повернення надмірно виплачених коштів в сумі 10971 грн. 98 коп., яке оформлене повідомленням про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії №596/38 від 05 серпня 2020 року.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м.Херсоні ради (код ЄДРПОУ 37542197, 73000, м.Херсон, вул.Суворова, 29) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) сплачений судовий збір у сумі 840 ( вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Г.М. Морська

кат. 112030000