Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
11 січня 2021 року м. Харків Справа № 520/156/21 Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка А.В., розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фаремі" до Одеської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фаремі" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати рішення про визначення коду товару № КТ-UА500020-0053-2020 від 26.08.2020 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА500020/2020/00418 Одеської митниці Держмитслужби протиправними; скасувати рішення про визначення коду товару №КТ-UА500020-0053-2020 від 26.08.2020 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА500020/2020/00418 Одеської митниці Держмитслужби; зобов'язати Одеську митницю Держмитслужби здійснити дії щодо митного оформлення товарів на підставі додаткової до тимчасової митної декларації (тип ІМ 40 ДТ) №UА500020/2020/225293 від 04.09.2020.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд вважає за необхідне передати її на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду, виходячи із наступного.
Статтею 1 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що даний Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Відповідно до частини 2 статті 20 цього Кодексу, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно із ч. 2 ст. 26 Кодексу адміністративного судочинства України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Так, згідно витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судом встановлено, що місцезнаходження юридичної особи позивача України, Сумська область, м. Конотоп, площа Європейська, б. 8.
З наданих позивачем матеріалів вбачається, що Одеська митниця Держмитслужби є юридичною особою, місцезнаходження якої - вул. Івана та Юрія Лип, 21А, м. Одеса. Тобто місцезнаходженням відповідача є Одеська область.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов до висновку, що даний позов не підсудний Харківському окружному адміністративному суду та вважає за необхідне передати його на розгляд до суду за місцезнаходженням відповідача, юрисдикція якого поширюється на Одеську область, а саме - Одеський окружний адміністративний суд.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Кодексу адміністративного судочинства України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 25, 26, 29, 243, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративну справу №520/156/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фаремі" до Одеської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішення передати до Одеського окружного адміністративного суду (65062, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14) за підсудністю.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя А.В.Зінченко