просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
про залишення позовної заяви без руху
11 січня 2021 року м.Харків Справа № 913/8/21
Господарський суд Луганської області у складі судді Масловського С.В., розглянувши матеріали позовної заяви №22-25-44 від 30.12.2020
за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області (місцезнаходження: вул.Гагаріна, буд. 93, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400)
до відповідача - Комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства "Рубіжнетеплокомуненерго" Рубіжанської міської ради (місцезнаходження: вул. Іванова, буд. 157, м. Рубіжне, Луганська область, 93000)
про стягнення 42826 грн 86 коп.
Державна екологічна інспекція у Луганській області звернулася до Господарського суду Луганської області з позовом до Комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства "Рубіжнетеплокомуненерго" Рубіжанської міської ради, в якому просить:
- зменшити розмір судового збору за подання позову на 69 грн 24 коп, встановивши його у розмірі 2032 грн 76 коп.;
- стягнути з Комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства "Рубіжнетеплокомуненерго" Рубіжанської міської ради на користь держави шкоду, заподіяну внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 42826 грн 86 коп.
В обґрунтування заявленого клопотання про зменшення розміру судового збору, позивачем зазначено, що приписами статті 11 Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік" встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2020 рік у частині доходів є надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України.
Пунктом 7 ч.3 ст. 29 Бюджетного кодексу України передбачено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Приписами п.4 ч.1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України врегульовано, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територіальних громад - 50%, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20%.
У зв'язку з тим, що станом на кінець 2020 року у Державній екологічній інспекції у Луганській області сума грошових коштів, передбачених для сплати судового збору наявна в розмірі 2032 грн 76 коп., Державна екологічна інспекція у Луганській області просить суд зменшити розмір судового збору за подання позовної заяви на 69 грн 24 коп. та встановити його в розмірі 2032 грн 76 коп.
Порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначено Законом України "Про судовий збір". У відповідності до ч.1 ст.4 зазначеного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Відповідно до ч.2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, відстрочення, розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, або звільнення від його сплати є правом, а не обов'язком суду.
Враховуючи зміст ст.8 Закону України "Про судовий збір" відстрочення, розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, або звільнення від його сплати, може мати місце за наявності виключних обставин, які свідчать про об'єктивну неможливість сплатити судовий збір під час подання позовної заяви.
Особа, яка заявляє клопотання (заяву) про звільнення, відстрочення або зменшення розміру судового збору, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Статтею 129 Конституції України, як однією із засад судочинства, визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом. Крім того, загальний принцип рівності усіх перед законом визначено нормами ст.24 Конституції України, ст.7 Господарського процесуального кодексу України.
У контексті зазначених норм слід мати на увазі, що всі підприємства та організації, які звертаються до господарського суду, за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів, зобов'язані дотримуватись процесуальної форми подання позову. При здійсненні судочинства, господарський суд повинен забезпечити процесуальну рівність сторін, не допускати процесуальних переваг однієї сторони перед іншою.
Водночас, в порушення вимог ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, Державною екологічною інспекцією у Луганській області в обґрунтування заявленого клопотання про зменшення розміру судового збору не подано до суду доказів важкого фінансового становища, як підстави для зменшення розміру судового збору, існуючих на час звернення з цим клопотанням до суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем не наведено обставин, які мали б виключний характер та свідчили б про наявність достатніх підстав для зменшення розміру судового збору, передбачених ч.1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", та не обґрунтовано належними і допустимими доказами відсутність можливості сплатити судовий збір у встановлених законом порядку і розмірі.
За таких обставин, клопотання Державної екологічної інспекції у Луганській області про зменшення розміру судового збору не є обґрунтованим, доведеним належними та допустимими доказами, а тому задоволенню не підлягає.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст.164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України "Про судовій збір".
Відповідно до п.п.1 п.2 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з приписами ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", з 01.01.2020 встановлюється прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2102 грн 00 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, Державна екологічна інспекція у Луганській області звернулась до господарського суду з позовом майнового характеру, а саме з вимогою про стягнення шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 42826 грн 86 коп.
Отже за подання позовної заяви позивач мав сплатити судовий збір за одну вимогу майнового характеру - із розрахунку ціни позову, а саме в сумі 2102 грн 00 коп.
Судом встановлено, що Державна екологічна інспекція у Луганській області звертаючись до суду із позовною заявою надало суду платіжне доручення №259 від 30.12.2020 на підтвердження сплати судового збору за подання позовної заяви в сумі 2032 грн 76 коп., а отже платіжне доручення не є належним доказом сплати судового збору у визначеному законом розмірі.
Відповідно до ч.1 ст.174 Господарського процесуального кодексу України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи відсутність доказів сплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст.162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. У задоволенні клопотання Державної екологічної інспекції у Луганській області про зменшення розміру судового збору за подання позовної заяви - відмовити.
2. Позовну заяву залишити без руху.
3. Позивачу протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви, а саме: надати докази сплати судового збору в розмірі 2102 грн 00 коп.
4. Роз'яснити Державній екологічній інспекції у Луганській області, що в разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається згідно з п.4 ст.174 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили з дня її підписання 11.01.2021 та оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Масловський