31.12.2020 Справа №607/22743/20 Провадження № 1-кс/607/9414/2020 м.Тернопіль
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 про арешт майна в рамках кримінального провадження за №42020210000000105 від 05.05.2020,
29.12.2020 старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 , звернулася до слідчого судді із клопотанням про накладення арешту в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42020210000000105 від 05.05.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, на документи, які були вилучені під час обшуку у приміщенні, де здійснювала свою діяльність Петриківська сільська рада, за адресою: с.Петриків, вул..Шептицького, 118 А Тернопільського району, Тернопільської області, а саме: список депутатів, присутніх на 51-ій сесії 7-го скликання Петриківської сільської ради; протокол засідання комісії з питань земельних відносин та охорони довкілля від 26.03.2020; протокол 51-ої сесії 7-го скликання Петриківської сільської ради; результати поіменного голосування 51-ої сесії; лист від 12.12.2019 №415 Петриківського обласного комунального дитячого будинку-інтернату; протокол засідання комісії з питань земельних відносин та охорони довкілля від 20.12.2019; список депутатів, присутніх на 48-ій сесії; протокол 47-ої сесії Петриківської сільської ради; опис речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді від 12.04.2019; лист від 29.04.2020 №125 Петриківського обласного комунального дитячого будинку-інтернату; лист Тернопільської обласної ради від 21.02.2018 №06-203; протокол засідання комісії з питань земельних відносин та охорони довкілля від 20.05.2020; список депутатів 52-ої сесії; протокол 52-ої сесії Петриківської сільської ради від 22.05.2020.
У клопотанні зазначається, що слідчим управлінням ГУНП в Тернопільській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42020210000000105 від 05.05.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, за фактом зловживання службовими особами Петриківської сільської ради, владою вбо службовим становищем, що сприинило тяжкі наслідки.
Досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням сесії Петриківської сільської ради від 12.03.2020 №2255 «Про вилучення земель та впорядкування обліку земель» землі сільськогосподарського призначення площею 10 га вартістю 12,8 млн. грн. вилучено із земель колгоспу «Поділля» (5 га), Агрофірми колгосп «Поділля» (5 га) та обліковано як ненадані у власність, чи користування землі комунальної форми власності.
Вказані земельні ділянки з 1968 року та 1990 року перебувають у користуванні установи Тернопільської обласної ради «Петриківський обласний комунальний дитячий будинок-інтернат» (с. Петриків Тернопільського району) та використовуються для організації трудової реабілітації та забезпечення вихованців основними продуктами харчування власного виробництва тощо.
Як слідує із матеріалів кримінального провадження, в установі Тернопільської обласної ради «Петриківський обласний комунальний дитячий будинок-інтернат» перебуває 88 осіб з інвалідністю, у тому числі 10 дітей та 30 переміщених осіб з тимчасово окупованих територій, які за станом здоров'я потребують стороннього догляду, побутового обслуговування, медичної допомоги, освітніх послуг та комплексу реабілітаційних заходів.
З огляду на викладене, вищезазначене рішення органу місцевого самоврядування прийнято всупереч вимог ст. 149 Земельного кодексу України, без згоди фактичного землекористувача, чим завдано шкоди установі, яка надає соціальні послуги дітям вразливих категорій. Крім того, вказане рішення суперечить вимогам абз.2 ч. 3 ст. 5 Закону України «Про охорону дитинства» в частині забезпечення місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування мережі дитячих закладів соціального захисту, зміцнення їх матеріально-технічної бази.
Таким чином у діях службових осіб Петриківської сільської ради вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, а саме зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки.
Також, в ході досудового розслідування стало відомо про те, що протоколом №1 загальних зборів членів колгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 15.01.1969 надано згоду на вилучення 5 га земель Петриківському дитбудинку інвалідів для прищеплення дітям навиків в сільськогосподарському виробництві і забезпечення їх продуктами, а протоколом №4 зборів уповноважених агрофірми-колгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 25.10.1990 надано згоду на вилучення Петриківському дитячому будинку-інтернату 5 га землі на постійне користування для потреб інтернату. Надалі, виконком Тернопільської районної ради народних депутатів 05.11.1990 із врахуванням згоди зборів уповноважених представників агрофірми-колгоспу « ІНФОРМАЦІЯ_1 » погоджено проект відводу орної землі Петриківському дитячому будинку-інтернату в постійне користування площею 5 га. Також, рішенням виконавчого комітету Тернопільської обласної ради народних депутатів №264 від 29.11.1990 затверджено проект відведення земель, згідно якого Петриківському дитячому будинку-інтернату для ведення підсобного господарства в Тернопільському районі за рахунок земель агрофірми-колгоспу «Поділля» відведено земельну ділянку площею 5 га.
Встановлено, що у 2005 році директор установи Тернопільської обласної ради «Петриківський обласний комунальний дитячий будинок-інтернат» звертався в Петриківську сільську раду про надання дозволу на виготовлення Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою, площею 10 га, за результатами розгляду якого Петриківська сільська рада прийняла рішення від 18.06.2004 №259 про надання зазначеного дозволу.
Однак, вказаний Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 10 га не був виготовлений у зв'язку із відсутністю коштів, про що свідчать неодноразові звернення директора будинку-інтернату до Тернопільської обласної ради про потребу у зазначених коштах.
В подальшому, 19.04.2018 рішенням Петриківської сільської ради №1078 установі Тернопільської обласної ради «Петриківський обласний комунальний дитячий будинок-інтернат» було надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, площею 10 га. На виконання вказаного рішення було виготовлено технічну документацію, яка разом із заявою була подана директором будинку-інтернату на затвердження сесією Петриківської сільської ради. Однак, рішенням сесії від 21.12.2019 №2045 установі Тернопільської обласної ради «Петриківський обласний комунальний дитячий будинок-інтернат» було відмовлено у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.
Крім того, 17.03.2020 директор установи Тернопільської обласної ради «Петриківський обласний комунальний дитячий будинок-інтернат» листом повторно звернувся для погодження технічної документації із землеустрою, на що Тернопільська обласна рада погодила оформлення вказаної виготовленої технічної документацію, після чого вона була подана директором будинку-інтернату ТОВ «СМП Геодезія» для подальшої розробки, що свідчить про намір будинку-інтернату на виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, площею 10 га.
Беручи до уваги наведене, установою Тернопільської обласної ради «Петриківський обласний комунальний дитячий будинок-інтернат» неодноразово вживались заходи щодо виготовлення технічної документації на земельну ділянку площею 10 га, яка перебуває у його користуванні, що підтверджується матеріалами кримінального провадження, в тому числі актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області.
Незважаючи на вищевикладене, рішенням сесії Петриківської сільської ради від 12.03.2020 №2255 «Про вилучення земель та впорядкування обліку земель» землі сільськогосподарського призначення площею 10 га вартістю 12,8 млн.грн. вилучено із земель колгоспу «Поділля» (5 га), Агрофірми колгосп «Поділля» (5 га) та обліковано як ненадані у власність, чи користування землі комунальної форми власності.
Вказане рішення, як наслідок може призвести до припинення будь-яких прав установи Тернопільської обласної ради «Петриківський обласний комунальний дитячий будинок-інтернат» щодо подальшого користування земельною ділянкою, площею 10 га, що знаходиться в межах населеного пункту с.Петриків Тернопільського району, що негативно відобразиться на діяльності будинку-інтернату, а також якості та умовах проживання підопічних дітей та надання їм соціальних послуг.
Крім того, відповідно до акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки №483ДК/438 АП/09/01/30 від 26.06.2020, проведеної ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області, рішення Петриківської сільської ради від 12.03.2020 №2255 «Про вилучення земель та впорядкування обліку земель» прийнято з порушенням ст.ст. 125, 126, 140, 203 Земельного кодексу України.
Також, встановлено, що 27.03.2020, незважаючи на дію рішення від 19.04.2018 №1078 «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель» Петриківському обласному комунальному дитячому будинку-інтернату, 51-ою сесією Петриківської сільської ради було прийнято ряд рішень про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для індивідуального садівництва в межах населеного пункту відносно однієї і тієї ж земельної ділянки. І лише 22.05.2020 Петриківською сільською радою було прийнято рішення №2362 «Про зупинення дії рішення Петриківської сільської ради від 19.04.2018 №1078 «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель».
Як вбачається зі змісту клопотання, в рамках даного кримінального провадження, 24.12.2020 на підставі ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області у справі №607/21799/20 проведено обшук у приміщенні, де здійснювала свою діяльність Петриківська сільська рада, що за адресою: вул. Шептицького, 118А с. Петриків Тернопільського району Тернопільської області, за результатами якого, виявлено та вилученонаступні документи: список депутатів, присутніх на 51-ій сесії 7-го скликання Петриківської сільської ради; протокол засідання комісії з питань земельних відносин та охорони довкілля від 26.03.2020; протокол 51-ої сесії 7-го скликання Петриківської сільської ради; результати поіменного голосування 51-ої сесії; лист від 12.12.2019 №415 Петриківського обласного комунального дитячого будинку-інтернату; протокол засідання комісії з питань земельних відносин та охорони довкілля від 20.12.2019; список депутатів, присутніх на 48-ій сесії; протокол 47-ої сесії Петриківської сільської ради; опис речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді від 12.04.2019; лист від 29.04.2020 №125 Петриківського обласного комунального дитячого будинку-інтернату; лист Тернопільської обласної ради від 21.02.2018 №06-203; протокол засідання комісії з питань земельних відносин та охорони довкілля від 20.05.2020; список депутатів 52-ої сесії; протокол 52-ої сесії Петриківської сільської ради від 22.05.2020.
Вказані документи містять інформацію, яка має значення для підтвердження обставин, які підлягають доказуванню в даному кримінальному провадженні, а тому вони відповідають критеріям, зазначеним у ст.98 КПК України і є речовими доказами.
Таким чином, з огляду на вищевикладене в органу досудового розслідування виникла необхідність в накладенні арешту на вищевказані вилучені документи , на підставі п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, а саме з метою збереження речових доказів у кримінальному провадженні.
Старший слідчий в ОВС слідчого управління ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 в судовому засіданні клопотання підтримала, просила задовольнити.
Враховуючи, що представник Петриківської сільської ради в судове засідання не з'явився, заяв та клопотаннь до суду не надавав, слідчий суддя вважає можливим розглянути клопотання за відсутності представника власника майна, що не суперечить вимогам статті 172 КПК України.
Застухавши пояснення слідчого, дослідивши клопотання та долучені до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що в провадженні СУ ГУНП в Тернопільській області перебуває кримінальне провадження №42020210000000105 від 05.05.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, за фактом зловживання службовими особами Петриківської сільської ради владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки.
У клопотанні слідчого наведені відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, які в сукупності з доданими матеріалами кримінального провадження дають слідчому судді підстави дійти висновку, що було вчинено вказане кримінальне правопорушення.
Слід зазначити, що на даному етапі слідчий суддя не вирішує питання, які має вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, оцінювати докази з точки зору їх достатності, допустимості для визнання особи винуватою чи невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення. Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних прийшов до висновку, що надані суду матеріали є достатніми для застосування в рамках даного кримінального провадження такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна.
У клопотанні слідчий просить накласти арешт на документи, вилучені під час проведення обшуку у приміщенні, де здійснювала свою діяльність Петриківська сільська рада, що за адресою: вул. Шептицького, 118А с. Петриків Тернопільського району Тернопільської області, з метою забезпечення збереження речових доказів.
Належність вказаних у клопотанні документів Петриківській сільській раді підтверджується тим, що вони перебували у приміщенні, де здійснювала свою діяльність Петриківська сільська рада, на момент проведення обшуку 24.12.2020, а також ці обставини підтвердила слідчий у судовому засіданні.
Крім того, під час розгляду клопотання встановлено, що 24.12.2020 на підставі ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області у справі №607/21799/20 проведено обшук уприміщенні, де здійснювала свою діяльність Петриківська сільська рада, що за адресою: вул. Шептицького, 118А с. Петриків Тернопільського району Тернопільської області, у ході якого виявлено та вилучено документи, перелік який зазначений у протоколі обшуку від 24.12.2020. Зазначеною ухвалою слідчого судді, дозвіл на відшукання зазначених документів був прямо наданий в ухвалі. З огляду на викладене є підстави вважати вилучені документи тимчасово вилученим майном у розумінні ч. 7 ст. 236 КПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 167 КПК України тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб, у володінні яких перебуває зазначене у частині другій цієї статті майно, можливості володіти, користуватися та розпоряджатися певним майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення. Частиною другою цієї статті визначено, що тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони: підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди; є предметом кримінального правопорушення.
З клопотанням про арешт майна до слідчого судді має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором (ч. 1 ст. 171 КПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 7 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачено такий вид заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна.
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів, що передбачено п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України. Правилами ч. 3 ст. 170 КПК України передбачено, що в такому випадку арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
У статті 98 КПК України визначені такі критерії щодо речових доказів: матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення. Документи є речовими доказами, якщо вони місять ознаки, зазначені у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. Сторона кримінального провадження, потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, зобов'язані надати суду оригінал документа. Оригіналом документа є сам документ, а оригіналом електронного документа - його відображення, якому надається таке ж значення, як документу.
Частиною 1 статті 100 КПК України визначено, що речовий доказ, який був наданий стороні кримінального провадження або нею вилучений, повинен бути якнайшвидше повернутий володільцю, крім випадків, передбачених статтями 160-166, 170-174 цього Кодексу.
На підтвердження того, що вилучені під час обшуку документи містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження №42020210000000105 від 05.05.2020, слідчий зазначила та підтвердила наданими до клопотання матеріалами, що вилучені документи зберегли на собі сліди злочину, оскільки в них міститься інформація, що може підтвердити факт зловживання службовими особами Петриківської сільської ради владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, відтак слідчим доведено, що відомості, які містяться у відшуканих документах, мають суттєве значення для досудового розслідування та є речовими доказами у кримінальному провадженні.
Необхідність накладення арешту на вказане майно обумовлена тим, що відомості, які містяться у документи, які були тимчасово вилучені під час обшуку у приміщенні, де здійснювала свою діяльність Петриківська сільська рада, нададуть можливість провести належне розслідування кримінального провадження, забезпечить виконання вимог ст. 2, 9, 28, 94, 100 КПК України щодо виконання завдань кримінального провадження, забезпечення повного, всебічного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, надання їм належної правової оцінки та прийняття законного і обґрунтованого рішення, належного утримання речових доказів стороною обвинувачення.
Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку, що вилучені під час обшуку у приміщенні, де здійснювала свою діяльність Петриківська сільська рада, за адресою с.Петриків, вул..Шептицького, 118 А Тернопільського району, Тернопільської області, документи відповідають критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України, так як містять інформацію та відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а зловживання службовими особами Петриківської сільської ради владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки.
Накладення арешту на таке майно не є припиненням права власності на нього або позбавленням такого права. Хоча власник обмежується у реалізації всіх правомочностей права власності, однак такий захід є тимчасовим. Негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна, слідчим суддею не встановлено. Отже, накладення арешту на вилучені під час обшуку документи відповідають критерію розумності та співрозмірності обмеження права власності завданням кримінального провадження, з огляду на те, що інформація, яка міститься на них може бути використана як докази під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду клопотання слідчий суддя також враховує, що ухвалою Тернопільського апеляційного суду від 23.11.2020, в рамках кримінального провадження №42020210000000105 від 05.05.2020 накладено арешт на земельну ділянку із кадастровим номером 6125286700:02:001:0382, площею 10 га, яка знаходиться в межах населеного пункту с. Петриків Тернопільського району Тернопільської області, розпорядником якої є Петриківська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області.
Відповідно до ч. 4 ст. 173 КПК України, у разі задоволення клопотання слідчий суддя застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя зобов'язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
Під час розгляду клопотання слідчою суддею не встановлено підстав, що призведуть до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
На підставі наведеного вище, з урахуванням визначення поняття арешту майна, закріпленого у ч. 1 ст. 170 КПК України, яке саме по собі передбачає тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, слідчий суддя прийшов до висновку про наявність необхідних і достатніх підстав для задоволення клопотання слідчого шляхом накладення арешту на документи, які вилучені 24.12.2020 під час обшуку приміщення, де здійснювала свою діяльність Петриківська сільська рада, за адресою : с.Петриків, вул..Шептицького, 118 А, Тернопільського району, Тернопільської області.
Керуючись ст.ст. 98, 167, 170 -173, 369-372 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна задовольнити.
Накласти арешт на документи, які вилучені 24.12.2020 під час обшуку приміщення, де здійснювала свою діяльність Петриківська сільська рада, за адресою : с.Петриків, вул..Шептицького, 118 А, Тернопільського району, Тернопільської області, а саме: список депутатів, присутніх на 51-ій сесії 7-го скликання Петриківської сільської ради; протокол засідання комісії з питань земельних відносин та охорони довкілля від 26.03.2020; протокол 51-ої сесії 7-го скликання Петриківської сільської ради; результати поіменного голосування 51-ої сесії; лист від 12.12.2019 №415 Петриківського обласного комунального дитячого будинку-інтернату; протокол засідання комісії з питань земельних відносин та охорони довкілля від 20.12.2019; список депутатів, присутніх на 48-ій сесії; протокол 47-ої сесії Петриківської сільської ради; опис речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді від 12.04.2019; лист від 29.04.2020 №125 Петриківського обласного комунального дитячого будинку-інтернату; лист Тернопільської обласної ради від 21.02.2018 №06-203; протокол засідання комісії з питань земельних відносин та охорони довкілля від 20.05.2020; список депутатів 52-ої сесії; протокол 52-ої сесії Петриківської сільської ради від 22.05.2020.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 .
Відповідно до ч.1 ст. 174 КПК України, особи, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.
Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, яка не була присутньою при оголошенні ухвали протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1