про залучення відповідача в адміністративній справі
04 січня 2021 року ЛуцькСправа № 140/15799/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у письмовому провадженні питання про залучення відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Луцької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Луцької міської ради про визнання протиправними дій щодо невидачі містобудівних умов та обмежень на нове будівництво п'ятиповерхового багатоквартирного житлового будинку з підземним паркінгом на земельній ділянці кадастровий номер 0710100000:11:156:0010, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , та зобов'язання видати містобудівні умови та обмеження.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву та запереченні Луцька міська рада, покликаючись на частину третю статті 29 Закону України 17 лютого 2011 року №3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон №3038-VI), пункт 4.21 Положення про управління містобудування та архітектури Луцької міської ради, затвердженого рішенням Луцької міської ради від 24 квітня 2013 року, зазначила, що органом, уповноваженим видавати містобудівні умови та обмеження, є Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради. Водночас, Луцька міська рада будь-які рішення щодо надання позивачу містобудівних умов та обмежень не приймала, тому вважає, що позовні вимоги до неї є необґрунтованими та задоволенню не підлягають (а.с.27-30; 50-52).
У відповіді на відзив позивач вважає, що вимоги до Луцької міської ради заявлені правомірно, оскільки Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради не є юридичною особою, а є виконавчим органом Луцької міської ради, підконтрольним та підзвітним їй, підпорядковане міському голові, його заступнику згідно з розподілом обов'язків (а.с.46-47).
Вивчивши заяви по суті справи, суд дійшов висновку про необхідність залучення до участі у справі як другого відповідача Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради з таких мотивів та підстав.
Відповідно до частини третьої, четвертої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Як визначено пунктами 7, 9 частини першої статті 4 КАС України, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Предмет спору у справі обумовлений невидачею позивачу містобудівних умов та обмежень. Із заявами про видачу містобудівних умов та обмежень позивач звертався через Центр адміністративних послуг Луцької міської ради (а.с.31, 41-42). Матеріали справи містять листи Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради (від 18 березня 2020 року №486-П/2020, від 10 вересня 2020 року №1824-П/2020 та від 09 жовтня 2020 року №2133-П/2020), з яких слідує, що саме це Управління надавало відповідь за заявами позивача (а.с.8-9, 40). Незгода із розглядом порушеного питання стала підставою для звернення позивача із цим позовом до суду.
Судом враховано положення частини третьої, шостої статті 29 Закону №3038-VI. Згідно з цими нормами містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки). Надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.
У свою чергу, частиною другою статті 6 Закону №3038-VІ встановлено, що до уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України «Про архітектурну діяльність».
Відповідно до статті 13 Закону України «Про архітектурну діяльність» до уповноважених органів містобудування та архітектури належать: центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері архітектури; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері архітектури; орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань архітектури; структурні підрозділи обласних, районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій з питань архітектури; виконавчі органи сільських, селищних, міських рад з питань архітектури.
Також відповідно до підпункту 9 пункту «а» частини першої статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок.
Згідно з пунктом 1 розділу І Положення про Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради, затвердженого рішенням Луцької міської ради від 24 квітня 2013 року №40/126 (далі - Положення), Управління є виконавчим органом Луцької міської ради.
У межах своєї компетенції Управління надає містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (пункт 4.21 розділу IV Положення).
З наведеного слідує, що Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради є уповноваженим органом на прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень або про відмову в їх наданні.
Отже, враховуючи зміст позовних вимог та відсутність згоди позивача на заміну відповідача, суд дійшов висновку про залучення до участі у справі другого відповідача - Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради.
Частиною шостою статті 48 КАС України встановлено, що після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Керуючись статтями 4, 48, 248, 256 КАС України, суд
Залучити до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Луцької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відповідача - Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради (43025, місто Луцьк, вулиця Лесі Українки, 35).
Встановити відповідачу Управлінню містобудування та архітектури Луцької міської ради строк для подання відзиву на позов та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, - п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії цієї ухвали.
Встановити позивачу строк для подання до суду відповіді на відзив - два дні з дня отримання копії відзиву та доданих до нього документів.
Встановити відповідачу Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради строк для подання заперечення - два дні з дня отримання копії відповіді на відзив.
Роз'яснити учасникам справи, що відзив, відповідь на відзив, заперечення (заяви по суті справи) повинні відповідати вимогам частин другої - четвертої статті 162 КАС України. Заяви по суті справи одночасно з їх надісланням (наданням) до суду також повинні бути надіслані іншим учасникам справи. Письмові докази подаються безпосередньо до суду в оригіналі або належним чином засвідченій копії з дотриманням вимог статей 79, 94 КАС України.
Копію ухвали направити учасникам справи, а відповідачу - Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради - також копію позовної заяви та доданих до неї документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Ж.В. Каленюк