Рішення від 23.12.2020 по справі 750/8792/20

Справа № 750/8792/20

Провадження № 2/750/1979/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2020 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

головуючого судді Требух Н.В.,

за участі секретаря судового засідання Будаш М.В.,

справа №750/8792/20

позивач Чернігівська міська рада

відповідач ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження справу за позовом Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні частиною квартири

за участі представників позивача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 відповідача ОСОБА_1 , його представника адвоката Переверзєва О.О.,-

ВСТАНОВИВ:

В вересні 2020 року Чернігівська міська рада звернулась до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 в якому просила усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні квартирою. Свої позовні вимоги мотивувала тим, що п.11 рішення виконавчого комітету Деснянської районної ради народних депутатів м.Чернігова від 11.12.1995 року №261 «Про відкриття особистих рахунків на житлову площу по ЖРЕД району» дозволено відкриття особових рахунків ОСОБА_1 на кімнату площею 17,9 кв.м в квартирі АДРЕСА_1 та кімнату площею 9.7 кв.м в цій же квартирі; ОСОБА_4 на дві кімнати площею 11.8 кв.м і 11,8 кв.м в квартирі АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 приватизував виділені йому кімнати у комунальній квартирі та отримав свідоцтво про право власності на житло від 29.03.2018 року, згідно якого він став власником 13/25 частин квартири АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер, при цьому 12/25 частин квартири, якими він користувався залишились неприватизованими та такими, що відносяться до державного житлового фонду. Представниками позивача було здійснено вихід до квартири АДРЕСА_1 для огляду 12/25 її частин, яка відносить до державного житлового фонду, однак відповідач доступ до вказаної частини квартири не надав. Вхідні двері до квартири АДРЕСА_1 не відчинив, про що складено відповідний акт. Відповідачем надано відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що проти задоволення позову заперечує в повному обсязі.

В судовому засіданні представники позивача позов підтримали і просили суд його задовольнити.

Відповідач, його представник в задоволенні позову просили суд відмовити, послались на те, що позивачем не доведено факту вчинення перешкод саме відповідачем, зазначив, що в квартирі проживає сім'я покійного брата ОСОБА_4 ..

Судом встановлені наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Пунктом 11 рішенням виконавчого комітету Деснянської районної ради народних депутатів м. Чернігова від 11 грудня 1995 року № 261 «Про відкриття особистих рахунків на житлову площу по ЖРЕД району.» дозволено відкриття : особових рахунків:

ОСОБА_1 на кімнату житл. пл. 17,9 м2 в квартирі АДРЕСА_1 та кімнату житл. пл. 9,7 м2 в цій же квартирі;

ОСОБА_4 на дві кімнати житл. пл. 11,8 м2 та 11,8 м2 в квартирі АДРЕСА_1 .

Оскільки квартира АДРЕСА_1 відноситься до державного житлового фонду ОСОБА_1 на підставі Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» на підставі розпорядження органу приватизації Чернігівської міської ради від 27.03.2018 № 108 приватизував виділені йому кімнати у комунальній квартирі АДРЕСА_1 та отримав свідоцтво про право власності на житло від 29.03.2018.

Згідно зазначеного свідоцтва ОСОБА_1 став співвласником 13/25 частин квартири АДРЕСА_1 (при цьому 13/25 частин квартири загальною площею 41,1 кв. м складається з кімнат літ4 та літ. 5 житловою площею 27.6 кв. м, в тому числі кімнати літ.4 площею 18,2 кв.м., кімнати літ. 5 площею 9,4 кв.м., балкону літ. II площею 0,8 кв. м підсобних приміщень, які знаходяться у спільному користуванні).

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , при цьому 12/25 частин квартири АДРЕСА_1 , що складаються з кімнат літ. 9 площею 12,1 кв.м.. літ 10 площею 11,9 кв.м, лоджії літ 1 площею 2.8 кв.м наймачем яких він був, залишились неприватизованими та такими, що відносяться до державного житлового фонду.

Оскільки частина квартири АДРЕСА_1 перебуває у державному житловому фонді ( а саме 12/25 її частин) представниками Чернігівської міської ради з метою огляду приміщень було здійснено вихід за адресою АДРЕСА_1 04.08.2020 року та 11.08.2020 року, однак вхідні двері їм не відчинили.

Єдиним співвласником вказаної квартири є відповідач ОСОБА_1 .

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що перешкоди не чинив, спершу повідомив, що 04.08.2020 року та 11.08.2020 року був відсутній в місті Чернігові, знаходився в смт. Олишівка, в подальшому зазначив, що дійсно 04.08.2020 року був в Чернігівській міській раді у відділі квартирного обліку. Свідок ОСОБА_5 пояснив, що бачив ОСОБА_1 в смт. Олишівка 04.08.2020 року приблизно з 10 год і до обіду, а 11.08.2020 року з 11 год і до 16 год. тобто не впродовж всього дня. Також відповідач зазначив, що у спірному приміщенні проживає родина його покійного брата, яким він і віддав ключі, однак доказів на підтвердження своїх слів він не надав, навіть не повідомив прізвища, ім.»я та по батькові осіб, які з його слів проживають у спірній частині квартири. За життя ОСОБА_4 в 12/25 частинах квартири АДРЕСА_1 членів своєї родини не зареєстрував, правом на приватизацію не скористався. Отже, інші особи, які на законних підставах мають право на користування 12/25 частин спірної квартири відсутні.

Оскільки відповідач чинить перешкоди для доступну працівників відділу квартирного обліку та приватизації житлового фонду Чернігівської міської ради до кімнат позначених літерами 9, 10 та лоджією під літ 1, які відносяться до державного житлового фонду та перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Чернігова, Чернігівська міська рада як представник власника та виконавчим органом якої є зазначений відділ змушена звернуся до суду з позовом про усунення перешкод у користуванні.

12/25 частин квартири АДРЕСА_1 , що складаються з кімнат, літ. 9, 10 та лоджії літ.1 відповідно до електронної бази обліку приватизованого майна та інформації відділу квартирного обліку та приватизації житлового фонду Чернігівської міської ради є не приватизованими та відносяться до державного житлового фонду, що перебуває у власності територіальної громади м. Чернігова.

Відповідно до статті 4 ЖК Української РСР жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території Української РСР створюють житловий фонд.

Житловий фонд включає: жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд); жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх об'єднанням, профспілковим та іншим громадським організаціям (громадський житловий фонд); жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово-будівельних кооперативів); жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд); квартири в багатоквартирних жилих будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення).

Згідно статті 5 ЖК Української РСР державний житловий фонд перебуває у віданні місцевих Рад народних депутатів (житловий фонд місцевих Рад) та у віданні міністерств, державних комітетів і відомств (відомчий житловий фонд).

Відповідно до ст. 18 ЖК Української РСР управління житловим фондом здійснюється власником або уповноваженим ним органом у межах, визначених власником.

Таким чином, саме Чернігівська міська рада є розпорядником державного житлового фонду, до якого належить частина квартири АДРЕСА_1 .

Згідно зі ст. 51 ЖК УРСР жилі приміщення в будинках житлового фонду місцевих Рад народних депутатів надаються громадянам виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті з депутатів Рад, представників громадських організацій, трудових колективів.

Відповідно до частин 1 ст. 58 ЖК УРСР на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.

Статтею 61 ЖК УРСР визначено, що користування жилим приміщенням у будинках державного і громадського житлового фонду здійснюється відповідно до договору найму жилого приміщення.

Договір найму жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду укладається в письмовій формі на підставі ордера на жиле приміщення між наймодавцем - житлово-експлуатаційною організацією (а в разі її відсутності - відповідним підприємством, установою, організацією) і наймачем - громадянином, на ім'я якого видано ордер.

Відповідно до пунктів 5 та 6 ч. 1 ст. 15 ЖК УРСР до компетенції органів місцевого самоврядування належить здійснення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (частина перша статті 36), а також контролю за станом цього обліку на підприємствах, в установах, організаціях (стаття 41), затвердження рішення про взяття громадян за місцем роботи на облік потребуючих поліпшення житлових умов (стаття 39); приймання рішення про надання жилих приміщень у будинках житлового фонду місцевої Ради (стаття 51), затвердження спільних рішень адміністрації і профспілкового комітету підприємства, установи, оганізації про надання жилих приміщень у будинках відомчого житлового фонду (стаття 52).

Згідно з ст. 43 ЖК Української РСР громадянам. Які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов. Жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Відповідно до п.2 Положення про відділ квартирного обліку та приватизації житлового фонду Чернігівської міської ради основними завданнями відділу є:

2.1.1 Забезпечення виконання повноважень органів місцевого самоврядування з житлових питань та приватизації житлового фонду згідно з чинним законодавством;

2.1.3 Облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов за місцем їх проживання, а також контроль за станом цього обліку на підприємствах, установах, організаціях міста;

2.1.5 Облік житлового фонду (у тому числі службового житла), здійснення контролю за його використанням;

2.2 відділ відповідно до покладених на нього завдань:

2.2.2 веде облік житла, вносить пропозиції виконавчому комітету міської ради щодо розподілу і перерозподілу звільненої житлової площі, видає ордери;

2.2.17 здійснює контроль за своєчасністю заселення житлових приміщень.

Відповідно до ч.1 ст.317 ЦК України власникові належить права володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Згідно ст..319 ЦК України власник користується, розпоряджається. Володіє своїм майном на власний розсуд. Власник майна має право вчиняти будь-які дії щодо свого майна, які не суперечать закону.

За змістом ч.1 ст.321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ст..391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позову про усунення перешкоди у користуванні та розпорядженні Чернігівською міською радою майном шляхом зобов'язання ОСОБА_1 надати доступ посадовим особам відділу квартирного обліку та приватизації житлового фонду Чернігівської міської ради до 12/25 частин квартири АДРЕСА_1 шляхом відкриття вхідних дверей до квартири АДРЕСА_1 .

Судові витрати підлягають розподілу у відповідності до ст.141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258-260, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні Чернігівською міською радою 12/25 частин квартири АДРЕСА_1 , що складаються з кімнати літ.9 площею 12,1 кв.м, кімнатою літ.10 площею 11,9 кв.м, лоджії літ.1 площею 2,8 кв.м. та приміщень загального користування, а саме кухня площею 7,2 кв.м, вбиральна площею 1,0 кв.м, ванної кімнати площею 2.6 кв.м, коридору площею 12.6 кв.м, комора площею 0,8 кв.м.

Зобов'язати ОСОБА_1 надати доступ посадовим особам відділу квартирного обліку та приватизації житлового фонду Чернігівської міської ради до 12/25 частин квартири АДРЕСА_1 шляхом відкриття вхідних дверей до квартири АДРЕСА_1 .

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Чернігівськї міської ради 2102 грн. у відшкодування сплаченого судового збору.

Рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач Чернігівська міська рада ( місто Чернігів вулиця Магістратська 7 код ЄДРПОУ 34339125)

Відповідач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 )

Повне рішення виготовлено 02.01.2021 року.

Суддя Н.В.Требух