24 грудня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2553/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Альошиній І.В.,
за участю:
представника позивача - Іванюти О.Д.,
представників відповідача - Познякової О.В., Торбіної Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, рішень про застосування штрафних санкцій, вимоги про сплату боргу, рішення про виключення з реєстру платників єдиного податку,
встановив:
29 листопада 2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправними та скасувати рішення від 23.09.2019 р. № 0006343305 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 34015,61 грн.; вимогу від 23.09.2019 р. № Ф-0002793305 про сплату боргу (недоїмки) в розмірі 238879,08 грн.; рішення від 23.09.2019 р. № 0006353305 про застосування штрафних санкцій у розмірі 340 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 01.10.2019 р. отримав рішення від 23.09.2019 р. № 0006343305 про застосування штрафних санкцій з донарахування єдиного внеску в сумі 34015,61 грн., вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 23.09.2019 р. № Ф-0002793305 в сумі 238879,08 грн., рішення від 23.09.2019 р. № 0006353305 про застосування штрафних санкцій за неподання звіту в сумі 340 грн. З даними рішеннями та вимогою не погоджується, оскільки з 01.01.2016 р. по 31.12.2018 р. здійснював підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування та мав статус платника єдиного податку, своєчасно та в повному обсязі сплачував нарахований єдиний внесок та подавав звітність за встановленою формою, а тому не порушував вимоги пп.1, пп.4 ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Пункт 2 частини 1 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на який посилається відповідач, не застосовується до фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування. В оскаржуваних рішеннях є посилання на акт перевірки від 21.06.2019 р. № 362/21-22-13-05/ НОМЕР_1 , який не отримував. Вказує на те, що перевірка проведена з порушенням вимог Податкового кодексу України, так як копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку перевірки не отримував, перевірка проведена поза межами 10-ти денного терміну, відповідач про продовження строків перевірки та про зупинення перевірки його не повідомляв. В порушення вимог ст.ст.83, 86 ПК України відповідачем застосовані матеріали кримінального провадження, які не можуть бути підставами для висновків під час проведення перевірки, акт перевірки йому не вручено. Таким чином, результати акту документальної перевірки від 21.06.2019 р. № 362/21-22-13-05/ НОМЕР_1 не можуть бути підставою для нарахування податкових зобов'язань.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 540/2553/19 передано для розгляду судді Бездрабку О.І .
Ухвалою від 02.12.2019 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
У встановлений суддею строк позивач усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 10.12.2019 р. відкрито спрощене провадження та призначено судове засідання на 10.01.2020 р. о 10:00 год.
03.01.2020 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що контролюючим органом копію наказу від 15.04.2019 р. № 510 про проведення перевірки та повідомлення від 15.04.2019 р. № 208/21-22-13-04 вручені позивачу 17.04.2019 р. засобами поштового зв'язку, направлення на перевірку від 24.04.2019 р. № 426 пред'явлено ОСОБА_1 26.04.2019 р., про що останнім вчинено відповідний запис про ознайомлення. Під час здійснення виходу на адресу платника податків ОСОБА_1 повідомив, що первинні документи за 2016-2018 рік відсутні, що підтверджується описом речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді від 24.01.2019 р. Термін проведення перевірки перенесено та призупинено відповідно до наказу від 08.05.2019 р. № 615, який отримано позивачем 08.05.2019 р. В подальшому наказом від 13.06.2019 р. № 796 поновлено проведення перевірки з 13.06.2019 р. Даний наказ вручено ОСОБА_1 13.06.2019 р. В даному випадку посадова особа була допущена до проведення перевірки. У постанові Верховного Суду від 13.03.2018 р. по справі № 804/1113/16 вказано, що якщо платник податків вважає, що порушено порядок та підстави призначення податкової перевірки, то має захищати свої права шляхом недопуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки. Якщо ж допуск до перевірки відбувся, в подальшому предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень. Зазначає, що посадовою особою відповідача проведено документальну планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2018 р., правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 22.09.2011 р. по 31.12.2018 р., за результатами якої складено акт від 21.06.2019 р. № 362/21-22-13-05/ НОМЕР_1 . Перевіркою встановлено, що у 2016 році ФОП ОСОБА_1 порушено умови перебування на спрощеній системі оподаткування, здійснено перевищення обсягу доходу від ведення підприємницької діяльності. Так, в період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р. ТОВ "ЗООТЕХНОЛОГІЯ" на адресу позивача здійснено поставку товару (свині живою вагою) згідно видаткових та податкових накладних на загальну суму 3555869 грн. Станом на 31.12.2016 р. у ФОП ОСОБА_1 відсутні залишки товарів. Так як неможливо визначити, в який період який саме розмір націнки застосовувався, перевіркою визначено ціну на реалізований товар (півтуші свинячі) не нижче ціни придбання такого товару (п.188.1 ст.188 ПК України). Отже, під час здійснення діяльності протягом 2016 року ФОП ОСОБА_1 реалізовано товарів напівтуш свинячих на загальну суму 3555869 грн., у зв'язку з чим згідно п.293.8 ст.293 ПК України позивач в наступному податковому (звітному) кварталі повинен був перейти на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку третьої групи, або відмовитися від застосування спрощеної системи оподаткування. Крім того, такий платник податків до суми перевищення зобов'язаний застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 %. Підприємець, який до 20 числа місяця, наступного за кварталом перевищення не подав заяву на перехід відповідно до групи, автоматично переходить на загальну систему оподаткування. Розрахунок нарахування єдиного податку з суми перевищення граничного доходу: 3555869 грн. - 1500000 грн. = 2055869 грн. х 15 % = 308380,35 грн. Отже, перевіркою встановлено заниження єдиного податку за 2016 рік у сумі 308380,35 грн. Також позивачем не подано до Херсонської ДПІ податкових декларацій про майновий стан і доходи за 2017-2018 роки у зв'язку з чим порушено вимоги п.49.1, п.49.2, пп.49.18.5 п.49.18 ст.49, п.177.5 ст.177 ПК України. Крім того, встановлено порушення дотримання норм наказу "Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, які ведуть фізичні особи-підприємці, крім тих, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які проводять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення" Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 р. № 481, а саме: неведення книги. Відповідно до Журналів ветеринарно-санітарної експертизи м'яса ринків м.Херсона (форма №39-Вет) та інших матеріалів, виявлено, що ФОП ОСОБА_1 здійснено реалізацію товарів у 2017 році на суму 27021642,08 грн., у 2018 році на суму 27840003,84 грн. Згідно пояснень позивача від 06.05.2019 р. націнка на реалізований товар становила від 5 % до 15 %. Оскільки неможливо визначити, в який період який саме розмір націнки застосовувався, перевіркою визначено ціну на реалізований товар (півтуші свинячі) не нижче ціни придбання такого товару (п.188.1 ст.188 ПК України). Ціна придбання у 2017 році - 66,80 грн./кг відповідно до договорів поставки від 15.06.2017 р. № 1 5/06-17 та від 03.01.2017 р. № 03/01, укладеного між ТОВ "ЗООТЕХНОЛОГІЯ" та ФОП ОСОБА_1 . Станом на 31.12.2017 р., 31.12.2018 р. у позивача відсутні залишки товарів згідно пояснень від 06.05.2019 р. Таким чином, ФОП ОСОБА_1 занижено валові доходи внаслідок не включення у книгу доходів і витрат доходів від реалізації півтуш свинячих на ринках м.Херсона, оплачених готівкою за 2017-2018 роки у сумі 54861645,92 грн. (2017 рік - 27021642,08 грн., 2018 рік - 27840003,84 грн.). Протягом 2017-2018 років позивачем укладено договори про надання послуг із забою худоби з ТОВ "М'ясна імперія" від 03.05.2017 р. № 1/17Б та МКП ВТФ "Еліта Сервіс" від 09.01.2017 р. № 1/17Б, відповідно до який надійшло на переробку свиней живою вагою - 13748 голів, на 1587198,50 кг; вихід півтуш після переробки - 1107741,70 кг. За матеріалами кримінального провадження від 15.08.2018 р. № 32018230000000104 встановлено обставини, які свідчать про реалізацію м'яса свинини 1 категорії ФОП ОСОБА_1 на ринках Херсонської області та в мережі магазинів " ІНФОРМАЦІЯ_1 ". Відсутність придбання у 2018 році ФОП ОСОБА_1 продукції (живих свиней, туш свиней) за наявності продажу ним у роздрібній торгівлі півтуш свинячих, свідчить про те, що вказану продукцію він реалізовував після переробки продукції ТОВ "М'ясна імперія". Позивачем надано пояснення від 06.05.2019 р. що націнка на реалізований товар становила від 5 % до 15 %, проте, оскільки неможливо встановити, яка саме націнка в який період застосовувалася, то ціна реалізації визначена у мінімальному розмірі - 55,83 грн./кг. Платником податків жодних пояснень та документальних підтверджень не надано. Так як позивачем занижено суму чистого оподатковуваного доходу за 2017 рік на 27021642,08 грн., за 2018 рік на 27840003,84 грн., ФОП ОСОБА_1 донараховано ПДФО за 2017 рік у сумі 4863895,57 грн., за 2018 рік - 5011200,69 грн., військовий збір за 2017 рік у сумі 405324,63 грн., за 2018 рік у сумі 417600,06 грн. В період з 01.01.2016 р. по 31.12.2018 р. позивач не був зареєстрований платником податку на додану вартість. В той же час, внаслідок перевищення граничного обсягу доходу у 2016 році, з 01.01.2017 р. він повинен був зареєструватися платником податку на додану вартість. Однак ФОП ОСОБА_1 такої заяви не подавав. Тому перевіркою встановлено ненарахування та несплата позивачем податку на додану вартість з сум отриманих доходів від реалізації півтуш свинячих на ринках м.Херсона, оплачених готівковими коштами за 2017-2018 роки у сумі 54861645,92 грн. (2017 рік - 27021642,08 грн., 2018 рік - 27840003,84 грн.), а також не подача декларацій з податку на додану вартість за кожний звітний (податковий) місяць за період з січня 2017 року по грудень 2018 року. Внаслідок цього, донараховано грошові зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 10972329,20 грн. (2017 рік - 5404328,40 грн., 2018 рік - 5568000,80 грн.). Окрім цього, ФОП ОСОБА_1 не відображено у поданій за формою 1-ДФ звітності даних про фактично проведені виплати ФЛП ОСОБА_3 за кодом платежу "157" у сумі 81000 грн. (2016 рік - 9000 грн., 2017 рік - 36000 грн., 2018 рік - 36000 грн.), ФОП ОСОБА_4 за кодом платежу "157" у сумі 14000 грн. (2018 рік), ФОП ОСОБА_5 за кодом платежу "106" у сумі 33000 грн. (2018 рік), внаслідок чого визначено суму податкових зобов'язань з ПДФО при виплаті фізичній особі - орендодавцю доходів у сумі 5940 грн., а також військовий збір у сумі 495 грн. У зв'язку з перевищенням в календарному році обсягу доходу понад 1000000 грн. застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Між тим, позивач не застосовував реєстратор розрахункових операцій при здійснення реалізації продукції, чим допустив порушення п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Вищевикладені фактичні обставини свідчать про правомірність прийнятих відповідачем рішень.
Ухвалою від 10.01.2020 р. за заявою представника позивача здійснено перехід до загального провадження та призначено підготовче засідання на 31.01.2020 р. о 10:00 год.
03 січня 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. №№ 0025673305, 0025783305, 0025703305, 0025743305, 0025733305, 0025693305, 0025723305, 0025713305, 0025683305, 0025753305, 0025763305, 0025773305.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, так як відповідач неправомірно прийшов до висновку про перевищення у 2016 році, під час перебування на спрощеній системі оподаткування, обсягу доходу від ведення підприємницької діяльності. Зазначає, що не отримував у 2016 році від ТОВ "ЗООТЕХНОЛОГІЯ" свиней, у 2017-2018 роках не здійснював реалізації товару на суми 27021642,08 грн. та 27840003,84 грн. відповідно. Твердження відповідача про отримання доходу від реалізації туш свиней, отриманих від ТОВ "М'ясна імперія" та МКП ВТФ "Еліта Сервіс" після переробки є безпідставними, оскільки згідно договорів поставки здійснював послуги із забою худоби, а не отримував перероблені туши у власність. Вказує на те, що в рамках кримінального провадження від 15.08.2018 р. № 32018230000000104 не має статусу підозрюваного (викликали для допиту в якості свідка), досудове розслідування не закінчено, осіб, які сприяли в умисному ухиленні від сплати податків, не встановлено. До винесення вироку в рамках кримінального провадження, вилучені досудовим слідством речі, документи, протоколи допиту учасників кримінального провадження не можуть вважатися належними доказами в адміністративному судочинстві. Також зазначає, що не отримував акт перевірки, а сама перевірка проведена з порушенням Податкового кодексу України.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 540/37/20 передано для розгляду судді Бездрабку О.І .
Ухвалою від 08.01.2020 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 31.01.2020 р. о 10:00 год.
Ухвалою від 10.01.2020 р. адміністративні справи № 540/2553/19 та № 540/37/20 об'єднано в одне провадження, об'єднаній справі присвоєно № 540/2553/19.
Ухвалою від 31.01.2020 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків.
У встановлений суддею строк позивач усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 10.02.2020 р. продовжено розгляд справи та призначено підготовче засідання на 17.02.2020 р. о 09:00 год.
29.01.2020 р. відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якій зазначив, що ним вже подано відзив на позов ОСОБА_1 в рамках справи № 540/2553/19.
16 січня 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 08.11.2019 р. № 691/21-22-51-05-17/ НОМЕР_1 про виключення ОСОБА_1 з реєстру платників єдиного податку.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що станом на 31.12.2016 р. не мав доходу у розмірі 3555869 грн., не перевищував ліміту, встановленого для платника єдиного податку, а тому відповідач незаконно виключив його з реєстру платників єдиного податку. Окрім цього, вказує на порушення порядку проведення контролюючим органом перевірки, так як на офіційному веб-сайті не було оприлюднено інформацію про проведення щодо нього документальної планової перевірки.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 540/125/20 передано для розгляду судді Войтовичу І.І .
Ухвалою від 17.01.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 30.01.2020 р. о 10:30 год.
Ухвалою від 30.01.2020 р. за клопотанням представника відповідача відкладено розгляд справи на 07.02.2020 р. на 10:30 год.
06.02.2020 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якої просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, ФОП ОСОБА_1 було обрано групи платника єдиного податку: до 31.03.2015 р. - першу, з 01.04.2015 р. по 30.09.2017 р. - другу, з 01.10.2017 р. - третю. Контролюючим органом проведено документальну планову перевірку позивача, за результатами якої складено акт від 21.06.2019 р. № 362/21-22-13-05/ НОМЕР_1 , якою встановлено отримання у 2016 році доходу від провадження господарської діяльності в сумі 3555869 грн., чим перевищено гранично встановлену суму доходів, передбачених п.291.4 ст.291 ПК України. У зв'язку з недотриманням позивачем вимог п.291.4 ст.291, п.293.8 ст.293 ПК України контролюючим органом прийнято рішення від 08.11.2019 р. № 691/21-22-51-05-17/ НОМЕР_1 про виключення з 01.01.2017 р. ФОП ОСОБА_1 з реєстру платників єдиного податку.
Ухвалою від 07.02.2020 р. за клопотанням представника позивача відкладено розгляд справи на 10.03.2020 р. на 10:00 год.
Ухвалою від 17.02.2020 р. об'єднано в одне провадження адміністративні справи № 540/2553/19 та № 540/37/20, об'єднаній справі присвоєно № 540/2553/19, продовжено підготовче провадження на тридцять днів, відкладено підготовче засідання на 02.03.2020 р. на 13:00 год., витребувано у сторін докази.
Ухвалою від 02.03.2020 р. закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 12.03.2020 р. о 09:00 год.
Протокольною ухвалою від 12.03.2020 р. в судовому засіданні оголошено перерву до 16.03.2020 р. до 14:00 год.
Ухвалою від 17.03.2020 р. задоволено клопотання представника позивача про призначення судової почеркознавчої експертизи, провадження у справі зупинено до одержання результатів експертизи.
Ухвалою від 22.10.2020 р. поновлено провадження в адміністративній справі, призначено судове засідання на 04.11.2020 р. на 10:00 год.
Протокольною ухвалою від 04.11.2020 р. задоволено клопотання представників відповідача про виклик в судове засідання свідків, оголошено перерву до 17.11.2020 р. до 13:00 год.
Протокольною ухвалою від 17.11.2020 р. відкладено розгляд справи для виклику свідків на 07.12.2020 р. на 13:00 год.
Ухвалою від 07.12.2020 р. відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про застосування заходів процесуального примусу у вигляді приводу свідків, оголошено перерву в судовому засіданні до 23.12.2020 р. до 10:00 год., повторно викликано свідків.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Представники відповідача заперечували проти задоволення позову з викладених у відзиві підстав.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75, с.77 ПК України, Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", наказів ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 15.04.2019 р. № 510 та від 13.06.2019 р. № 796 та плану-графіку проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на 2019 рік посадовою особою відповідача в період з 26.04.2019 р. по 08.05.2019 р. та з 13.06.2019 р. по 19.06.2019 р. проведено документальну планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2018 р., дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 22.09.2011 р. по 31.12.2018 р., за результатами якої складено акт від 31.06.2019 р. № 362/21-22-13-05/ НОМЕР_1 .
У висновках акту перевірки зазначено, що встановлено порушення:
1. п.177.2, п.177.4 ст.177 ПК України, а саме, заниження податку на доходи фізичних осіб з підприємницької діяльності всього на суму 9875096,26 грн., в т.ч. за 2017 рік - на 4863895,57 грн., за 2018 рік - на 5011200,69 грн.;
2. п.177.5, п.177.11 ст.177, п.179.1, п.179.2 ст.179 ПК України в частині неподання податкових декларацій про майновий стан і доходи за 2017 та 2018 роки;
3. абз.2 п.291.4 ст.291, п.293.8 ст.293 ПК України, а саме, заниження єдиного податку за 2016 рік у сумі 308380,35 грн.;
4. п.2 ч.1 ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI занижено суму єдиного внеску з чистого оподатковуваного доходу на загальну суму 238879,08 грн., в т.ч. за 2017 рік - на 101277 грн., за 2018 рік - на 137602,08 грн.;
5. п.177.4 ст.177, пп.1.2 п.16-1 підрозд.10 розд.ХХ ПК України занижено суму військового збору на загальну суму 822924,69 грн., в т.ч. за 2017 рік в сумі 405324,63 грн., за 2018 рік в сумі 417600,06 грн.;
6. п.49.1, п.49.2 ст.49, п.202.1 ст.202 ПК України в частині неподання декларацій з податку на додану вартість за кожний звітний (податковий) місяць з січня 2017 року по грудень 2018 року включно;
7. ст.180, п.181.1 ст.181, ст.183, п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187 ПК України, а саме, не нарахування та не сплата до бюджету податку на додану вартість за період з 01.01.2017 р. по 31.12.2018 р. на загальну суму 10972329,20 грн., у тому числі за 2017 рік на суму 5404328,40 грн., за 2018 рік на суму 5568000,80 грн.;
8. п.119.2 ст.119 ПК України, а саме, не нарахування, не утримання, не відображення в додатку (форма №1-ДФ) виплат фізичним особам-орендодавцям з ознакою доходу "106" та не нарахування, не утримання, не відображення в 1-ДФ виплат фізичним особам-підприємцям з ознакою доходу "157" за період з ІV кварталу 2016 року по ІV квартал 2018 року;
9. п.63.3 ст.63, п.117.1 ст.117 ПК України - платником вчасно та в повному обсязі не подано повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП за 2016-2018 роки;
10. п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, вчинене вперше протягом календарного року. За вказане порушення передбачено застосування фінансової санкції згідно п.1 ст.17 вказаного Закону у розмірі 1 грн.;
11. пп.170.1.2 п.170.1 ст.170, пп."б" п.176.2 ст.176, пп.1.6 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 р. за № 111/26556, у результаті чого не відображено основну суму орендної плати, що отримується платником податку, відомості про отримані доходи фізичною особою-підприємцем, від здійснення нею підприємницької діяльності у Податковому розрахунку за формою №1-ДФ, а саме, не нарахування, не утримання, не відображення в №1-ДФ виплат фізичним особам-орендодавцям з ознакою доходу "106", в результаті чого визначено суму податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб при виплаті платникам податків доходів за період, що перевірявся, всього у сумі 5940 грн., у тому числі по періодам: за лютий 2018 року 540 грн., за березень 2018 року 540 грн., за квітень 2018 року 540 грн., за травень 2018 року 540 грн., за червень 2018 року 540 грн., за липень 2018 року 540 грн., за серпень 2018 року 540 грн., за вересень 2018 року 540 грн., за жовтень 2018 року 540 грн., за листопад 2018 року 540 грн., за грудень 2018 року 540 грн.;
12. пп.4 п.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI, а саме, платником подано звітність по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не за встановленою формою за 2017-2018 звітні роки (відсутня табл.1);
13. пп.170.1.2 п.170.1 ст.170, пп.1.1, пп.1.6 п.16-1, пп."б" п.176.2 ст.176, пп.1.6 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4, у результаті чого не відображено основну суму орендної плати, що отримується платником податку, відомості про отримані доходи фізичною особою-підприємцем, від здійснення нею підприємницької діяльності у Податковому розрахунку за формою №1-ДФ, а саме, не нарахування, не утримання, не відображення в №1-ДФ виплат фізичним особам-орендодавцям з ознакою доходу "106", в результаті чого визначено суму податкових зобов'язань з військового збору при виплаті платникам податків доходів за період, що перевірявся, всього у сумі 495 грн., у тому числі по періодам: за лютий 2018 року 45 грн., за березень 2018 року 45 грн., за квітень 2018 року 45 грн., за травень 2018 року 45 грн., за червень 2018 року 45 грн., за липень 2018 року 45 грн., за серпень 2018 року 45 грн., за вересень 2018 року 45 грн., за жовтень 2018 року 45 грн., за листопад 2018 року 45 грн., за грудень 2018 року 45 грн.;
14. пп.16.1.2, пп.16.1.3 п.16.1 ст.16, п.44.1 ст.44, п.177.10 ст.177 ПК України - незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених ст..44 ПК України строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю, а саме відсутність Книги обліку доходів та витрат.
На підставі акту перевірки контролюючим органом прийнято:
- податкове повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025673305, яким позивачу збільшено суму грошових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування на 12343870,33 грн., з яких за основним платежем на 9875096,26 грн., за штрафними санкціями на 2468774,07 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025783305, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 510 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025703305, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 340 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025743305, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 170 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025733305, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 510 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025693305, яким позивачу збільшено суму грошових зобов'язань з податку на додану вартість на 13750411,50 грн., з яких за основним платежем на 10972329,20 грн., за штрафними санкціями на 2743082,30 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025723305, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 4080 грн.
- податкове повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025713305, яким позивачу збільшено суму грошових зобов'язань з єдиного податку з фізичних осіб на 385475,44 грн., з яких за основним платежем на 308380,35 грн., за штрафними санкціями на 77095,09 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025683305, яким позивачу збільшено суму грошових зобов'язань з військового збору на 1028655,87 грн., з яких за основним платежем на 822924,69 грн., за штрафними санкціями на 205731,18 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025753305, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 1 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025763305, яким позивачу збільшено суму грошових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентом, із доходів платника податку у вигляді заробітної платини на 9990 грн., з яких за основним платежем на 5940 грн., за штрафними санкціями на 4050 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025773305, яким позивачу збільшено суму грошових зобов'язань з військового збору на 832,50 грн., з яких за основним платежем на 495 грн., за штрафними санкціями на 337,50 грн.;
- рішення від 23.09.2019 р. № 0006343305 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, відповідно до якого до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 34015,61 грн.;
- рішення від 23.09.2019 р. № 0006353305 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", згідно якого до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 340 грн.;
- вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 23.09.2019 р. № Ф-0002793305 на суму 238879,08 грн.
- рішення від 08.11.2019 р. № 691/21-22-51-05-17/ НОМЕР_1 про виключення ОСОБА_1 з реєстру платників єдиного податку.
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, рішеннями про застосування штрафних санкцій, вимогою про сплату боргу (недоїмки), рішенням про виключення з реєстру платників єдиного податку, позивач оскаржив їх до ДПС України, однак рішеннями від 15.11.2019 р. № 9576/6/99-00-08-06-01, від 13.12.2019 р. № 12945/6/99-00-08-05-04, від 11.01.2020 р. № 1381/6/99-00-04-05-03-06 скарги ФОП ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення без змін.
Вважаючи вищевказані рішення контролюючого органу протиправними, позивач звернувся з даною позовною заявою до суду про їх скасування.
Надаючи оцінку спірним рішенням суд виходить з наступних приписів законодавства.
Що стосується доводів позивача про порушення контролюючим органом порядку проведення перевірки суд зазначає наступне.
Приписами пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України (тут та надалі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 61.1 статті 61 ПК України передбачено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Порядок проведення документальних планових перевірок визначено ст.77 ПК України.
Зокрема, п.77.1 ст.77 ПК України встановлено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Пунктом 77.2 статті 77 ПК України передбачено, що до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіку, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 р. № 524 затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.06.2015 р. за № 751/27196 (тут та надалі - Порядок № 524 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 розділу І Порядку № 524 передбачено, що річний план-графік для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, складається відповідно до вимог статті 77 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.
Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку № 524 формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - територіальні органи ДФС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах III - V цього Порядку.
Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України (далі - ДФС).
Згідно пункту 3 розділу І Порядку № 524 проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року, починаючи з другого місяця поточного року, засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи "Управління документами" плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
Пунктом 1 розділу II Порядку № 524 визначено, що план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків (додаток 1) та проект коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (додаток 2) складаються з чотирьох розділів:
розділ I. Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб;
розділ II. Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів;
розділ III. Документальні планові перевірки платників податків - фізичних осіб;
розділ IV. Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зведена інформація про проведення документальних планових перевірок платників податків за розділами I, II, IV плану-графіка формується згідно з додатком 3 до цього Порядку, за розділом III плану-графіка - згідно з додатком 4 до цього Порядку.
Відповідно до пунктів 1 - 3 розділу ІV Порядку № 524 до розділу III плану-графіка відбираються платники податків - фізичні особи, які мають ризики несплати податків і зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Формування переліку платників податків - фізичних осіб до розділу III плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами цього розділу, у тому числі за даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
До плану-графіка насамперед включаються платники податків - фізичні особи, які мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів.
Згідно п.77.4 ст.77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу (п.77.6 ст.77 ПК України).
Відповідно до п.77.7 ст.77 ПК України строки проведення документальної планової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.
Згідно п.77.8 ст.77 ПК України перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної планової перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу.
Порядок оформлення результатів документальної планової перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу (п.77.9 ст.77 ПК України).
Приписами п.81.1 ст.81 ПК України визначено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
Відповідно до п.81.3 ст.81 ПК України керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи - платники податків під час перевірки, що проводиться контролюючими органами, зобов'язані виконувати вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт (довідку) про проведення перевірки та мають право надати заперечення на цей акт (довідку).
Згідно п.82.1 ст.82 ПК України тривалість перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів.
Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 5 робочих днів, інших платників податків - не більш як на 10 робочих днів.
Приписами п.82.4 ст.82 ПК України передбачено, що проведення документальної виїзної планової та позапланової перевірки великого платника податків може бути зупинено за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що оформляється наказом, копія якого не пізніше наступного робочого дня вручається платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку або надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.
Зупинення документальної виїзної планової, позапланової перевірки перериває перебіг строку проведення перевірки в разі вручення платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку або надіслання платнику податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії наказу про зупинення документальної виїзної планової, позапланової перевірки.
При цьому перевірка може бути зупинена на загальний строк, що не перевищує 30 робочих днів, а в разі необхідності проведення експертизи, отримання інформації від іноземних державних органів щодо діяльності платника податків, завершення розгляду судом позовів з питань, пов'язаних з предметом перевірки, відновлення платником податків втрачених документів перевірка може бути зупинена на строк, необхідний для завершення таких процедур.
Пунктом 86.1 статті 86 ПК України встановлено, що результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.
Строк складення акта (довідки) про результати перевірки не зараховується до строку проведення перевірки, встановленого цим Кодексом (з урахуванням його продовження).
У разі незгоди платника податків з висновками акта (довідки) такий платник зобов'язаний підписати такий акт (довідку) перевірки із зауваженнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта (довідки) або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.
Згідно п.86.3 ст.86 ПК України акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).
У разі відмови платника податків або його законних представників від підписання акта (довідки) посадовими особами контролюючого органу складається відповідний акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати виїзної планової чи позапланової документальної перевірки у день його підписання або відмови від підписання вручається або надсилається платнику податків чи його законному представнику.
Відмова платника податків або його законних представників від підписання акта перевірки або отримання його примірника не звільняє платника податків від обов'язку сплатити визначені контролюючим органом за результатами перевірки грошові зобов'язання.
У разі відмови платника податків або його законних представників від отримання примірника акта або довідки про результати перевірки або неможливості його вручення та підписання у зв'язку з відсутністю платника податків або його законних представників за місцезнаходженням такий акт або довідка надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. У зазначених у цьому абзаці випадках контролюючим органом складається відповідний акт.
Згідно п.86.7 ст.86 ПК України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення та/або додаткові документи розглядаються контролюючим органом протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податків (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень та/або додаткових документів, про що такий платник податків зазначає у запереченнях та/або листі про надання додаткових документів в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу.
З матеріалів справи слідує, що Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі отримано лист прокуратури Херсонської області від 20.03.2019 р. вх. № 4856/9, в якому повідомлялося про встановлені в кримінальному провадженні № 32018230000000104 обставини, зокрема щодо діяльності ФОП ОСОБА_1 .
На підставі даного листа Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі 25.03.2019 р. за № 1885/8/21-22-13-04 звернулося до Державної фіскальної служби України з листом щодо погодження проекту коригування плану-графіку проведення документальних перевірок на 2019 рік та включити ФОП ОСОБА_1 до плану-графіку на квітень 2019 року для перевірки встановлених ризиків.
Державна фіскальна служба України погодила проект коригування плану-графіку проведення документальних перевірок на 2019 рік та включила ФОП ОСОБА_1 до плану-графіку на квітень 2019 року, що підтверджується витягом з офіційного сайту ДПС України (а.с.167-170 т.23).
Тому доводи позивача про те, що його не включено до плану-графіку перевірок на 2019 рік не відповідає дійсності та спростовуються витягом з офіційного сайту ДПС України.
15.04.2019 р. відповідачем прийнято наказ № 510 "Про проведення документальної планової перевірки платника податків ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 )", відповідно до якого вирішено провести документальну планову перевірку платника податків ОСОБА_1 з 26.04.2019 р. тривалістю 10 робочих днів за період діяльності з 01.01.2016 р. по 31.12.2018 р. з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за період з 22.09.2011 р. по 31.12.2018 р. правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.70 т.1).
Також 15.04.2019 р. винесено повідомлення № 208/21-22-13-04 про проведення з 26.04.2019 р. документальної планової перевірки платника податків ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби, яке отримано позивачем 17.04.2019 р., про що свідчить інформація з офіційного сайту Укрпошти (а.с.71-73 т.1), а 24.04.2019 р. - направлення на перевірку № 426.
Копію наказу від 15.04.2019 р. № 510 та направлення на проведення перевірки від 24.04.2019 р. № 426 вручено ОСОБА_1 26.04.2019 р. під підпис (а.с.74 т.1).
26.04.2019 р. за № 1835/ФОП/21-22-13-05 позивачу направлено запит про надання письмових пояснень та їх документального підтвердження щодо здійснення господарської діяльності, який отримано ОСОБА_1 26.04.2019 р. (а.с.75-76 т.1).
06.05.2019 р. ОСОБА_1 надав пояснення, в яких зазначив, що під час здійснення підприємницької діяльності зберігав товарно-матеріальні цінності на складських об'єктах та у приміщеннях, які перебувають у власності та в оренді, а саме: у цеху по фасуванню м'ясних полуфабрикатів ( АДРЕСА_1 ), у приміщеннях ( АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 ). Залишки товарно-матеріальних цінностей станом на 01.01.2016, 01.01.2017 р., 01.01.2018 р., 31.12.2018 р. відсутні. На реалізований товар націнка застосовувалася від 5 - 15 % від собівартості (а.с.77 т.1).
07.05.2019 р. посадовою особою відповідача складено акт № 142/21-22-13-05/ НОМЕР_1 "Про неможливість проведення документальної планової перевірки платника податків ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 )", оскільки при виході за податковою адресою платника податків ОСОБА_1 повідомив, що первинні документи щодо здійснення ним підприємницької діяльності за 2016-2018 роки відсутні, можливість їх поновлення відсутня, що підтверджується описом речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді від 24.01.2019 р. (а.с.78-79 т.1).
У зв'язку з цим, начальником Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі прийнято наказ від 08.05.2019 р. № 615 "Про призупинення та перенесення термінів проведення планової документальної перевірки платника податків ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 )", відповідно до якого призупинено та перенесено терміни проведення перевірки до дати отримання вилучених документів в повному обсязі, чи їх копій або забезпечення доступу до них. На даному наказі міститься напис "отриманно 08.05.19" та підпис (а.с.80 т.1).
В подальшому 13.06.2019 р. начальником Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі прийнято наказ № 796 "Про поновлення проведення документальної планової перевірки платника податків ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 )", згідно якого перевірку поновлено з 13.06.2019 р. (а.с.81 т.1).
На вищевказаному наказі зроблено напис "отриманно 13.06.19" та підпис.
Позивач заперечує той факт, що підписи на наказах від 08.05.2019 р. № 615 та від 13.06.2019 р. № 796 належить йому, у зв'язку з чим ухвалою від 17.03.2020 р. було призначено судову почеркознавчу експертизу.
Однак, згідно висновку експерта від 28.09.2020 р. № 20-2065 вирішити питання "Чи виконані записи "отриманно 08.05.19" на наказі від 08.05.2019 р. № 615 та "отриманно 13.06.19" на наказі від 13.06.2019 р. № 796 самим ОСОБА_1 або іншою особою?" не виявилося можливим (а.с.100-104 т.23).
В той же час, допитана під час судового засідання в якості свідка ОСОБА_7 (ревізор, яка проводила перевірку) пояснила, що накази від 08.05.2019 р. № 615 "Про призупинення та перенесення термінів проведення документальної планової перевірки платника податків ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 )" та від 13.06.2019 р. № 796 "Про поновлення проведення документальної планової виїзної перевірки платника податків ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 )" вона особисто вручила ОСОБА_1 в приміщення контролюючого органу, який на оригіналі зробив запис про отримання та підписався.
Суд критично оцінює показання ОСОБА_1 , допитаного в якості свідка, про те, що він не отримував вищевказані накази, оскільки він є зацікавленою особою, і ці показання спростовуються показаннями свідка ОСОБА_7 , яку попереджено про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивих показань та які надані під присягою.
Крім того, 13.06.2019 р. позивачем отримано запит відповідача від 13.06.2019 р. № 503/ФОП/21-22-13-05 "Про надання письмових пояснень та їх документальних підтверджень щодо здійснення фінансово-господарської діяльності", про що свідчить відповідна відмітка та підпис позивача і щодо отримання якого ОСОБА_1 не заперечує.
Дана обставини підтверджує показання свідка ОСОБА_7 про те, що 13.06.2019 р. позивач перебував у приміщення контролюючого органу і йому надавався наказ від 13.06.2019 р. № 796.
Також безпідставними є доводи позивача про порушення строків проведення перевірки з наступних підстав.
Зі змісту п.82.1 ст.82 ПК України тривалість документальної планової перевірки щодо суб'єктів малого підприємництва не повинна перевищувати 10 робочих днів, а продовження строків проведення такої перевірки можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 5 робочих днів.
В силу приписів п.82.4 ст.82 ПК України керівнику (його заступнику або уповноваженій особі) контролюючого органу надано право на прийняття рішення про зупинення перевірки на строк не більше 30 робочих днів, яке перериває перебіг строку проведення перевірки.
Тобто, загальний строк документальної планової перевірки позивача не повинен перевищувати 15 робочих днів, в який не входить строк, на який зупинено перевірку.
З матеріалів справи слідує, що документальну планову перевірку ФОП ОСОБА_1 проведено в період з 26.04.2019 р. по 08.05.2019 р. та з 13.06.2019 р. по 19.06.2019 р. (з урахуванням наказів від 08.05.2019 р. № 615 "Про призупинення та перенесення термінів проведення документальної планової перевірки платника податків ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 )" та від 13.06.2019 р. № 796 "Про поновлення проведення документальної планової перевірки платника податків ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 )"). Тобто, загальний строк перевірки склав 13 робочих днів, строк зупинення перевірки - 24 робочих дні, що узгоджується з вимогами ст.82 ПК України.
Наказом ДФС України від 31.07.2014 р. № 22 затверджено Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків (далі - Методичні рекомендації).
Підпунктом 1.2.6 пункту 1.2 розділу І Методичних рекомендацій визначено, що у разі, якщо під час проведення документальної перевірки до органу державної фіскальної служби за місцем обліку від платника податків надійшло повідомлення про втрату, пошкодження або дострокове знищення документів або вилучення документів правоохоронними органами та іншими органами (у зв'язку з чим особами, які здійснюють (очолюють) перевірку, обґрунтовано встановлено неможливість подальшого проведення перевірки) такі особи складають акт довільної форми.
На підставі цього акта органом державної фіскальної служби, яким було призначено перевірку, видається наказ про перенесення термінів проведення такої перевірки на строк, визначений відповідно до пункту 44.5 статті 44 або пункту 85.9 статті 89 розділу ІІ Кодексу, копія якого вручається платнику податків (посадовим особам платника податків або його законним (уповноваженим) представникам).
Новий наказ про проведення перевірки не видається та нові направлення на проведення перевірки не виписуються.
Після отримання копій всіх вилучених правоохоронними органами та іншими органами документів або забезпечення доступу до них терміни проведення перевірки поновлюються не пізніше наступного робочого дня, про що видається наказ про поновлення перевірки, копія якого вручається платнику податків (посадовим особам платника податків або його законним (уповноваженим) представникам).
Судом встановлено, що при виході за податковою адресою платника податків для проведення документальної планової перевірки ОСОБА_1 повідомив про відсутність документів щодо здійснення підприємницької діяльності за 2016-2018 роки у зв'язку з їх вилученням правоохоронними органами, про що складено акт від 07.05.2019 р. № 142/21-22-13-05/ НОМЕР_1 .
Даний акт став підставою для прийняття наказу від 08.05.2019 р. № 615 про призупинення та перенесення термінів проведення перевірки.
В подальшому, згідно актів приймання-передачі матеріалів кримінального провадження для проведення документальної перевірки ФОП ОСОБА_1 від 13.05.2019 р. (а.с.206-213 т.1) слідчим було передано матеріали головного державному ревізору-інспектору відділу КПР фізичних осіб управління податків і зборів фізичних осіб ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі Броніній Т.О., яка, в свою чергу, повернула ці матеріли відповідно до актів від 21.06.2019 р. (а.с.196-205 т.1).
Тобто, після отримання доступу до документів, які були вилучені у ФОП ОСОБА_1 правоохоронними органами, відповідачем 13.06.2019 р. винесено наказ № 796 про поновлення проведення документальної планової перевірки.
Таким чином, накази про призупинення та перенесення термінів проведення документальної планової перевірки та про поновлення проведення документальної планової перевірки прийнято за наявності визначених податковим законодавством підстав.
Суд не бере до уваги твердження позивача про не направлення на його адресу акту перевірки, так як згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення акт перевірки було направлено ОСОБА_1 на адресу його місця проживання: АДРЕСА_6 , але поштове відправлення повернулося 03.08.2019 р. з відміткою "адресат відсутній" (а.с.112-113 т.1).
Підсумовуючи вищевикладене, доводи позивача про порушення порядку проведення документальної планової перевірки є безпідставними.
Що стосується правомірності прийнятих за результатами перевірки податкових повідомлень-рішень, рішень про застосування штрафних санкцій, вимоги про сплату боргу (недоїмки), рішення про виключення позивача з реєстру платників єдиного податку суд зазначає наступне.
Пунктом 291.2 статті 291 ПК України передбачено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
За змістом п.291.3 ст.291 ПК України фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Згідно п.291.4 ст.291 ПК України суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:
1) перша група - фізичні особи-підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень;
2) друга група - фізичні особи-підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.
Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб-підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи-підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи;
3) третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень;
4) четверта група - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Абзацом 1 пункту 292.1 статті 292 ПК України визначено, що доходом платника єдиного податку є для фізичної особи-підприємця - дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Відповідно до п.292.6 ст.292 ПК України датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до статті 296 цього Кодексу (п.292.13 ст.292 ПК України).
Визначення доходу здійснюється для цілей оподаткування єдиним податком та для надання права суб'єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування (п.292.14 ст.292 ПК України).
Згідно пп.2 п.293.8 ст.293 ПК України платники єдиного податку другої групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у пункті 291.4 статті 291 цього Кодекс) (1500000 грн.), в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування.
Такі платники до суми перевищення зобов'язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків.
Підприємець, який до 20 числа місяця, наступного за кварталом перевищення не подав заяву на перехід відповідно до групи, автоматично переходить на загальну систему оподаткування.
Згідно абз.1 пп.298.2.3 п.298.2 ст.298 ПК України платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку першої і другої груп та нездійснення такими платниками переходу на застосування іншої ставки - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.
Аналіз даних правових норм свідчить про те, що фізична особа-підприємець має право самостійно обрати спрощену систему оподаткування та реєструється платником єдиного податку за умови (для платників єдиного податку другої групи), що протягом календарного року не використовує працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з нею у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб, і обсяг доходу не перевищує 1500000 грн. В разі перевищення доходу у розмірі 1500000 грн., така фізична особа-підприємець в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою повинна перейти на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку третьої групи, або відмовитися від застосування спрощеної системи оподаткування. У разі не подання заяви на перехід до третьої групи, така фізична особа-підприємець автоматично переходить на загальну систему оподаткування.
З матеріалів справи слідує, що ФОП ОСОБА_1 в період з 01.01.2016 р. по 31.12.2018 р. перебував на спрощеній системі оподаткування та був платником єдиного податку другої групи - до 09.09.2017 р., а з 09.09.2017 р. - третьої групи.
Під час перевірки встановлено, що у 2016 році ФОП ОСОБА_1 порушено умови перебування на спрощеній системі, а саме здійснено перевищення обсягу доходу від ведення підприємницької діяльності для платників єдиного податку другої групи.
Так, в період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р. ТОВ "ЗООТЕХНОЛОГІЯ" на адресу ФОП ОСОБА_1 здійснено поставки свиней живою вагою 127698 кг на загальну суму 3555869 грн., а саме: згідно видаткової накладної від 06.05.2016 р. № 214, податкової накладної від 06.05.2016 р. № 18/2 - 14337 кг на суму 458784 грн.; видаткової накладної від 10.05.2016 р. № 246, податкової накладної від 10.05.2016 р. № 22/2 - 14327 кг на суму 444137 грн.; видаткової накладної від 01.06.2016 р., податкової накладної від 01.06.2016 р. № 4/2 - 14766 кг на суму 381740,50 грн.; видаткової накладної від 22.06.2016 р. № 338, податкової накладної від 22.06.2016 р. № 84/2 - 14199 кг на суму 425970 грн.; видаткової накладної від 25.06.2016 р. № 348, податкових накладних від 24.05.2016 р. № 98/2, від 25.06.2016 р. № 101/2 - 13883 кг на суму 416490 грн.; видаткової накладної від 04.07.2016 р. № 362/2, податкової накладної від 04.07.2016 р. № 17/2 - 14576 кг на суму 327960 грн.; видаткової накладної від 08.07.2016 р. № 371/1, податкової накладної від 08.07.2016 р. № 59/2 - 10891 кг на суму 234156,50 грн.; видаткової накладної від 27.08.2016 р. № 469/3, податкової накладної від 27.08.2016 р. № 219/2 - 5220 кг на суму 125280 грн.; видаткової накладної від 31.08.2016 р. № 475, податкової накладної від 31.08.2016 р. № 241/2 - 1199 кг на суму 32373 грн.; видаткової накладної від 07.09.2016 р. № 483, податкової накладної від 07.09.2016 р. № 59/2 - 1180 кг на суму 32450 грн.; видаткової накладної від 14.09.2016 р. № 490, податкової накладної від 14.09.2016 р. № 99/2 - 1004 кг на суму 28112 грн.; видаткової накладної від 21.09.2016 р. № 500, податкової накладної від 21.09.2016 р. № 147/2 - 872 кг на суму 23980 грн.; видаткової накладної від 05.10.2016 р. № 521, податкової накладної від 05.10.2016 р. № 22/2 - 1192 кг на суму 30992 грн.; видаткової накладної від 11.10.2016 р. № 528, податкової накладної від 11.10.2016 р. № 56/2 - 1336 кг на суму 34068 грн.; видаткової накладної від 18.10.2016 р. № 537, податкової накладної від 18.10.2016 р. № 92/2 - 1189 кг на суму 29130,50 грн.; видаткової накладної від 24.10.2016 р., податкової накладної від 24.10.2016 р. № 116/2 - 1480 кг на суму 35520 грн.; видаткової накладної від 31.10.2016 р., податкової накладної від 31.10.2016 р. - 1434 кг на суму 34416 грн.; видаткової накладної від 30.12.2016 р., податкових накладних від 29.12.2016 р. № 156/2, від 30.12.2016 р. № 160/2 - 14613 кг на суму 460309,50 грн. (а.с.171-199 т.23).
Вказані первинні бухгалтерські документи спростовують доводи позивача про те, що у 2016 році він не отримував свиней від ТОВ "ЗООТЕХНОЛОГІЯ".
13.06.2019 р. відповідачем направлено на адресу позивача запит № 503/ФОП/21-22-13-05 "Про надання письмових пояснень та їх документальних підтверджень щодо здійснення фінансово-господарської діяльності" (отримано ФОП ОСОБА_1 13.06.2019 р.), в якому просив надати письмові пояснення з наданням первинних документів з наступних питань: походження товару (туші свиней 1-ї категорії), договори купівлі-продажу, перевезення, зберігання); видаткові накладні (придбання, продажу); рахунки-фактури на придбання, продаж вищевказаних товарів; сертифікати відповідності та/або паспорти якості; акти про прийняття товару за кількістю та якістю; товарно-транспортні накладні; акти списання товарів; за якою ціною реалізовувалися туші свиней 1-ї категорії на ринку та через торгові точки протягом 2016 року, 2017 року, 2018 року (вказати середній показник або зазначити величину з мінімальної до максимальної) (а.с.82 т.1).
На даний запит ФОП ОСОБА_1 пояснень та документів не надано.
В той же час, відповідно до пояснень позивача від 06.05.2019 р. залишки товарно-матеріальних цінностей станом на 01.01.2017 р. відсутні (а.с.77 т.1).
Отже, документально підтверджено отримання позивачем в період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р. від ТОВ "ЗООТЕХНОЛОГІЯ" свиней живою вагою 127698 кг (1412 голів) на загальну суму 3555869 грн., залишки яких на кінець звітного (податкового) періоду - 31.12.2016 р. відсутні.
Під час виробництва туш використовуються норми ДСТУ 7158:2010 "М'ясо. Свинина в тушах і півтушах. Технічні умови", затверджені наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.03.2010 р. № 85 "Про затвердження національних стандартів України, змін до національних стандартів України та скасування чинності нормативних документів". Зокрема, вага півтуш свинячих від свиней живою вагою становить 7 %, залишок 30 % - субпродукти, голови, ніжки, жир та ін.
Таким чином, питома вага півтуш свинячих у загальній кількості придбаних товарів (свині живою вагою) становить після переробки 89388,90 кг.
Оскільки неможливо визначити, в який період який саме розмір націнки застосовувався, перевіркою визначено ціну на реалізований товар (півтуші свинячі) не нижче ціни придбання такого товару відповідно до п.188.1 ст.188 ПК України, а тому під час здійснення діяльності (оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами) протягом 2016 року ФОП ОСОБА_1 реалізовано товарів - напівтуш свинячих у загальній кількості 89388,90 кг на загальну суму 3555869 грн.
Так як відповідно до п.291.4 ст.291 ПК України сума отриманих доходів платника єдиного податку фізичної особи-підприємця, як платника другої групи єдиного податку, не повинна перевищувати 1500000 грн., сума перевищення отриманого позивачем доходу в 2016 році складає 2055869 грн. (3555869 грн. - 1500000 грн.).
У порушення вимог п.293.8 ст.293 ПК України позивачем не було застосовано до суми перевищення ставку податку у розмірі 15 %, у зв'язку з чим відповідачем правомірно визначено ФОП ОСОБА_1 суму грошового зобов'язання з єдиного податку з фізичних осіб в розмірі 308380,35 грн. (2055869 грн. х 15 %).
Пунктом 123.1 статті 123 ПК України передбачено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкових зобов'язань, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Так як контролюючим органом визначено грошові зобов'язання з єдиного податку у розмірі 308380,35 грн., то штрафна санкція складає 77095,09 грн. (308380,35 грн. х 25 %).
Враховуючи вищевикладене, відповідачем правомірно нараховано позивачу грошові зобов'язання з єдиного податку у сумі 385475,44 грн., з яких за основним платежем - 308380,35 грн., за штрафними санкціями - 77095,09 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025713305.
У зв'язку з перевищенням обсягу доходу понад 1500000 грн. в період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р., позивач повинен був з 01.01.2017 р. перейти на загальну систему оподаткування, особливості оподаткування доходів від обрання якої встановлено ст.177 ПК України.
Згідно п.177.1 ст.177 ПК України доходи фізичних осіб-підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу, зокрема, 18 відсотків.
Відповідно до п.177.2 ст.177 ПК України об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи-підприємця.
Перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, отриманих фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності наведено у п.177.4 ст.177 ПК України.
Під час проведення перевірки позивача встановлено, що ФОП ОСОБА_1 здійснено реалізацію товарів у 2017 році на суму 27021642,08 грн., у 2018 році на суму 27840003,84 грн.
Реалізація позивачем товарів на вказані суми підтверджується журналами реєстрації зразків продукції, що надходить у ДЛВСЕ № 7 на ринку "Центральний" Херсонської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини за періоди з 30.12.2016 р. по 17.01.2017 р., з 17.01.2017 р. по 29.01.2017 р., з 29.01.2017 р. по 11.02.2017 р., з 11.02.2017 р. по 14.03.2017 р., з 14.03.2017 р. по 11.04.2017 р., з 11.04.2017 р. по 11.05.2017 р., з 11.05.2017 р. по 04.06.2017 р., з 04.06.2017 р. по 01.07.2017 р., з 01.07.2017 р. по 04.08.2017 р., з 04.08.2017 р. по 06.09.2017 р., з 06.09.2017 р. по 11.10.2017 р., з 11.10.2017 р. по 18.11.2017 р., з 21.12.2017 р. по 06.02.2018 р., з 06.02.2018 р. по 24.03.2018 р., з 24.03.2018 р. по 12.06.2018 р., з 12.06.2018 р. по 31.08.2018 р., з 31.08.2018 р. по 24.11.2018 р., з 24.11.2018 р. по 26.02.2019 р., журналами ветеринарно-санітарної експертизи м'яса у ДЛВСЕ № 9 на ринку "Дніпровський" за період з 03.01.2017 р. по 29.07.2017 р., з 30.07.2017 р. по 31.07.2017 р., з 03.01.2018 р. по 23.08.2018 р., з 24.08.2018 р. по 31.12.2018 р., журналами ветеринарно-санітарної експертизи м'яса у ДЛВСЕ № 1 на ринку "Овочевий" за період з 01.07.2016 р. по 29.06.2018 р., з 01.08.2018 р. по 30.08.2018 р., журналами ветеринарно-санітарної експертизи м'яса у ДЛВСЕ № 4 на ринку "Шуменський" за період з 28.08.2015 р. по 24.06.2017 р., з 25.06.2017 р. по 23.09.2018 р., з 23.09.2018 р. по 30.12.2018 р., журналами ветеринарно-санітарної експертизи м'яса у ДЛВСЕ № 5 на ринку м.Херсон, вул.Комкова, 77-а, за період з 03.01.2017 р. по 30.12.2018 р., журналами ветеринарно-санітарної експертизи м'яса у ДЛВСЕ № 3 на ринку "Північний" за період з 01.01.2017 р. по 16.03.2017 р., з 17.03.2017 р. по 31.10.2017 р., з 01.11.2017 р. по 22.06.2018 р., з 23.06.2018 р. по 17.02.2019 р., журналами ветеринарно-санітарної експертизи м'яса у ДЛВСЕ № 2 на ринку "Таврійський" за період з 04.01.2015 р. по 30.09.2018 р., з 02.10.2018 р. по 30.12.2018 р., журналом ветеринарно-санітарної експертизи м'яса у ДЛВСЕ № 8 на ринку "Залізничний" за період з 20.05.2017 р. по 11.05.2018 р., журналами ветеринарно-санітарної експертизи м'яса у ДЛВСЕ № 6 на ринку "Острів" за період з 03.01.2015 р. по 26.12.2017 р., з 01.05.2018 р. по 26.08.2018 р., журналами реєстрації видачі ветеринарних свідоцтв форми № 2, журналами реєстрації видачі ветеринарних довідок, корінцями ветеринарних свідоцтво форми № 2 з наступними номерами: з 185851 по 185860, з 185871 по 185920, з 185971 по 186000, з 186001 по 186030, з 186051 по 186080, з 186051 по 186080, з 186431 по 186432, з 186401 по 186430, з 186433 по 186450, з 186451 по 186460, з 186601 по 186632, з 186633 по 186650, з 186801 по 186817, з 186081 по 186180, товарно-транспортними накладними № Р4486 від 06.07.2018 р., № Р4550 від 07.07.2018 р., № Р4571 від 09.07.2018 р., № Р4655 від 11.07.2018 р., № Р4697 від 12.07.2018 р., № Р4769 від 13.07.2018 р., № Р4781 від 14.07.2018 р., № Р4946 від 19.07.2018 р., № Р5041 від 21.07.2018 р., № Р5064 від 22.07.2018 р., № Р5217 від 26.07.2018 р., № Р5344 від 29.07.2018 р., № Р5349 від 30.07.2018 р., № Р5403 від 31.07.2018 р., № Р5431 від 01.08.2018 р., № Р5478 від 02.08.2018 р., № Р5520 від 03.08.2018 р., № Р5605 від 06.08.2018 р., № Р5653 від 07.08.2018 р., № Р5697 від 08.08.2018 р., № Р5735 від 09.08.2018 р., № Р5782 від 10.08.2018 р., № Р5831 від 11.08.2018 р., № Р6052 від 16.08.2018 р., № Р6118 від 17.08.2018 р., № Р6171 від 18.08.2018 р., № Р6212 від 19.08.2018 р., № Р6217 від 20.08.2018 р., № Р6291 від 21.08.2018 р., № Р5472 від 01.08.2018 р., № Р5514 від 02.08.2018 р., № Р5531 від 03.08.2018 р., № Р5674 від 03.08.2018 р., № Р5645 від 05.08.2018 р., № Р5663 від 06.08.2018 р., № Р5700 № Р5745 від 09.08.2018 р., № Р5827 від 10.08.2018 р., № Р5873 від 11.08.2018 р., № Р6058 від 12.08.2018 р., № Р6330 від 14.08.2018 р., № Р6547 від 15.08.2018 р., № Р6061 від 15.08.2018 р., № Р6122 від 17.08.2018 р., № Р6202 від 18.08.2018 р., № Р6264 від 20.08.2018 р., № 6243 від 21.08.2018 р., № Р6299 від 22.08.2018 р., № Р6443 від 25.08.2018 р., № Р6462 від 25.08.2018 р., № Р6499 від 25.08.2018 р., Р6542 від 29.08.2018 р., № Р6595 від 30.08.2018 р., № Р6561 від 31.08.2018 р., від 08.08.2018 р., № 375 від 04.10.2017 р., № Р5040 від 21.07.2018 р., № Р6509 від 27.08.2018 р., № Р6555 від 28.08.2018 р., № Р6587 від 29.08.2018 р., № Р6623 від 30.08.2018 р., № Р5427 від 31.07.2018 р., № Р6701 від 01.09.2018 р., № Р6732 від 02.09.2018 р., № Р6736 від 03.09.2018 р., № Р6779 від 04.09.2018 р., № Р6849 від 06.09.2018 р., № Р6891 від 07.09.2018 р., № Р6968 від 09.09.2018 р., № Р6972 від 10.09.2018 р., № Р7022 від 11.09.2018 р., № Р7059 від 12.09.2018 р., № Р7132 від 14.09.2018 р., № Р7094 від 13.09.2018 р., № Р7204 від 16.09.2018 р., № Р7251 від 18.09.2018 р., № Р7285 від 19.09.2018 р., № Р7318 від 20.09.2018 р., № Р7365 від 21.09.2018 р., № Р7417 від 22.09.2018 р., № Р7452 від 23.09.2018 р., № Р7605 від 28.09.2018 р., № Р6811 від 05.09.2018 р., № Р9543 від 07.12.2018 р., ветеринарними довідками № 170459 від 01.08.2018 р., № 170464 від 02.08.2018 р., № 170475 від 03.08.2018 р., № 170481 від 04.08.2018 р., № 170492 від 05.08.2018 р., № 170499 від 07.08.2018 р., № 170515 від 08.08.2018 р., № 170522 від 09.08.2018 р., № 170532 від 10.08.2018 р., № 170539 від 11.08.2018 р., №№ 170755, 170762, від 12.08.2018 р., № 170550 від 14.08.2018 р., № 170567 від 15.08.2018 р., №№ 170572, 170581 від 16.08.2018 р., № 170595 від 17.08.2018 р., №№ 170604, 170766, від 18.08.2018 р., № 170783 від 20.08.2018 р., № 170785 від 21.08.2018 р., № 170799 від 22.08.2018 р., № 170805 від 23.08.2018 р., № 170812 від 24.08.2018 р., № 170822 від 25.08.2018 р., № 170829 від 27.08.2018 р., № 170838 від 28.08.2018 р., № 170843 від 29.08.2018 р., № 170855 від 30.08.2018 р., № 176055 від 06.09.2018 р., № 176072 від 08.09.2018 р., № 176077 від 09.09.2018 р., № 176079 від 10.09.2018 р., № 176085 від 11.09.2018 р., № 176090 від 12.09.2018 р., № 176095 від 13.09.2018 р., № 176103 від 14.09.2018 р., № 176112 від 15.09.2018 р., №176115 від 18.09.2018 р., № 176122 від 19.09.2018 р., № 176128 від 20.09.2018 р., № 166949 від 22.09.2018 р., № 166976, відомостями переміщення тварин, актами виконаних робіт та наданих послуг від 11.10.2017 р. № 1, від 14.10.2017 р. №№ 2, 3, від 17.10.2017 р. № 4, від 23.10.2017 р. № 5, від 26.10.2017 р. №№ 6, 7, від 31.10.2017 р. №№ 8, 9, від 03.11.2017 р. №№ 10, 11, від 08.11.2017 р. №№ 11, 12, від 15.11.2017 р. №№ 12, 13, 14, від 20.11.2017 р. №№ 13, 15, 16, від 24.11.2017 р. №№ 14, 17, 18, від 29.11.2017 р. №№ 15, 19, 20, від 04.12.2017 р. №№ 16, 17, 21, від 09.12.2017 р. №№ 17, 18, 22, 23, від 11.12.2017 р. №№ 18, 19, 24, від 15.12.2017 р. №№ 19, 21, 26, від 18.12.2017 р. №№ 20, 23, 27, від 22.12.2017 р. №№ 21, 22, 24, 27, 28, від 26.12.2017 р. №№ 23, 25, 29, від 14.12.2018 р. №№ 105, 119, від 20.12.2018 р. №№ 106, 107, 120, 121, від 11.12.2018 р. №№ 104, 118, від 04.12.2018 р. №№ 103, 116, 117, від 30.11.2018 р. №№ 102, 115, 116, від 26.11.2018 р. №№ 1, 98, 99, 114, від 27.11.2018 р. №№ 2, 100, 101, 115, від 20.11.2018 р. №№ 96, 97, 112, 113, 114, від 14.11.2018 р. №№ 94, 95, 111, 112, 113, від 08.11.2018 р. №№ 93, 110, від 02.11.2018 р. №№ 92, 109, від 03.11.2018 р. № 109, від 31.10.2018 р. №№ 91, 108, від 25.10.2018 р. №№ 90, 107, від 20.10.2018 р. №№ 89, 106, від 13.10.2018 р. №№ 88, 105, від 12.10.2018 р. №№ 87, 104, від 09.10.2018 р. №№ 86, 103, 104, від 01.10.2018 р. №№ 83, 101, 102, від 04.10.2018 р. №№ 85, 102, 103, від 26.09.2018 р. №№ 84, 103, від 24.09.2018 р. №№ 82, 101, від 19.09.2018 р. №№ 80, 99, від 18.09.2018 р. №№ 79, 98, від 17.09.2018 р. №№ 78, 97, від 14.09.2018 р. №№ 81, 100, від 10.09.2018 р. №№ 77, 97, від 07.09.2018 р. №№ 76, 96, від 05.09.2018 р. №№ 75, 95, від 01.09.2018 р. №№ 74, 94, від 28.08.2018 р. №№ 73, 93, від 20.08.2018 р. №№ 72, 90, 91, від 17.08.2018 р. №№ 71, 89, 90, від 10.08.2018 р. №№ 70, 88, від 08.08.2018 р. №№ 69, 87, 89, від 03.08.2018 р. №№ 68, 86, від 01.08.2018 р. №№ 67, 85, від 24.04.2018 р. №№ 33, 42, 48, від 21.04.2018 р. №№ 32, 41, 46, 47, від 18.04.2018 р. №№ 31, 40, від 16.04.2018 р. №№ 30, 39, 44, 45, від 11.04.2018 р. №№ 29, 38, 42, 43, від 06.04.2018 р. №№ 28, 41, від 30.03.2018 р. №№ 27, 36, 40, від 28.03.2018 р. №№ 26, 34, 39, від 26.03.2018 р. №№ 25, 32, 37, 38, від 23.03.2018 р. №№ 24, 31, 36, від 21.03.2018 р. №№ 23, 30, 34, 35, від 19.03.2018 р. №№ 22, 29, 33, від 16.03.2018 р. №№ 21, 28, 32, від 13.03.2018 р. №№ 20, 27, 30, 31, від 09.03.2018 р. №№ 19, 26, 28, від 07.03.2018 р. №№ 18, 25, 29, від 06.03.2018 р. №№ 17, 24, 27, від 05.03.2018 р. №№ 15, 23, 25, 26, від 26.02.2018 р. №№ 14, 22, 24, від 23.02.2018 р. №№ 13, 23, від 20.02.2018 р. № 19, від 17.02.2018 р. № 18, від 14.02.2018 р. № 16, від 10.02.2018 р. №№ 12, 13, 16, 17, від 08.02.2018 р. №№ 11, 12, 15, від 06.02.2018 р. №№ 10, 11, 13, 14, від 03.02.2018 р. №№ 9, 10, 12, від 01.02.2018 р. №№ 8, 9, 11, від 30.01.2018 р. №№ 7, 8, 9, 10, від 26.01.2018 р. №№ 6, 7, від 24.01.2018 р. №№ 5, 6, 7, від 20.01.2018 р. №№ 4, 5, 6, від 15.01.2018 р. №№ 3, 4, від 10.01.2018 р. №№ 2, 3, від 09.01.2018 р. №№ 1, 2, від 29.07.2018 р. №№ 66, 84, від 27.07.2018 р. №№ 65, 83, 85, від 25.07.2018 р. №№ 63, 80, 81, 83, від 24.07.2018 р. №№ 64, 82, від 21.07.2018 р. №№ 62, 79, 81, від 17.07.2018 р. № 61, від 16.07.2018 р. №№ 59, 77, 79, від 14.07.2018 р. №№ 60, 78, від 10.07.2018 р. №№ 58, 76, від 07.07.2018 р. №№ 57, 75, від 05.07.2018 р. №№ 56, 73, 74, від 03.07.2018 р. №№ 55, 72, 73, від 30.06.2018 р. №№ 54, 70, 72, від 27.06.2018 р. №№ 53, 68, 71, від 23.06.2018 р. №№ 52, 67, 70, від 11.06.2018 р. №№ 46, 59, 65, від 19.06.2018 р. №№ 51, 65, 69, від 18.06.2018 р. №№ 50, 68, 69, від 15.06.2018 р. №№ 48, 63, 67, від 13.06.2018 р. №№ 47, 60, 66, від 08.06.2018 р. №№ 45, 58, 64, від 06.06.2018 р. №№ 49, 63, 64, від 31.05.2018 р. №№ 44, 62, від 29.05.2018 р. №№ 43, 55, 61, від 23.05.2018 р. №№ 42, 54, 60, від 18.05.2018 р. №№ 41, 53, 59, 60, від 12.05.2018 р. №№ 40, 52, 57, 58, від 10.05.2018 р. №№ 39, 50, 56, від 07.05.2018 р. №№ 38, 48, 54, 55, від 04.05.2018 р. №№ 37, 46, 49, від 01.05.2018 р. №№ 36, 52, від 29.04.2018 р. №№ 35, 53, від 27.04.2018 р. №№ 50, 51, видатковими накладними від 03.01.2017 р. № РН-0000002, від 05.01.2017 р. № РН-0000006, від 06.01.2017 р. № РН-0000008, від 17.01.2017 р. № РН-0000017, від 05.02.2017 р. № 951, від 07.02.2017 р. № 981, від 29.03.2017 р. № 2529, від 30.03.2017 р. № 2559, від 04.04.2017 р. № 2715, від 05.04.2017 р. № 2747, від 20.03.2017 р. № 2241, від 24.03.2017 р. № 2386, від 15.06.2017 р. № РН-659/п, від 24.06.2017 р. № РН-0000184, від 31.07.2017 р. № РН-0000241, від 11.08.2017 р. № РН-0000252, від 19.08.2017 р. № РН-0000260, від 22.08.2017 р. №№ РН-0000263, РН-00263/1, від 25.08.2017 р. № РН-0000268, від 29.08.2017 р. №№ РН-0000269, РН-00269/1, від 01.09.2017 р. №№ РН-0000274, РН-0000275, від 12.09.2017 р. №№ РН-1497/п, РН-1498/п, від 16.09.2017 р. №№ РН-0000281, РН-0000282, від 25.09.2017 р. №№ РН-0000285, РН-0000286, від 28.09.2017 р. №№ РН-0000291, РН-0000292, від 29.09.2017 р. №№ РН-0000294, РН-0000295, від 04.10.2017 р. № РН-0000300, від 06.10.2017 р. № РН-1694/п, від 12.10.2017 р. № РН-1748/п, від 13.02.2018 р. № 14, від 14.02.2018 р. № 15, від 19.02.2018 р. № 17, від 16.03.2018 р. № 37, від 12.04.2018 р. № 43, від 25.04.2018 р. № 44, від 14.05.2018 р. № 51, від 09.06.2018 р. № 61, від 14.06.2018 р. № 62, від 22.06.2018 р. № 66, від 23.06.2018 р. № 4026, від 29.06.2018 р. № 71, від 02.07.2018 р. №№ 72, 4336, від 03.07.2018 р. № 4388, від 05.07.2018 р. № 4469, від 06.07.2018 р. № 77, від 14.07.2018 р. № 78, від 18.07.2018 р. № 80, від 23.07.2018 р. № 82, від 27.07.2018 р. № 84, від 03.08.2018 р. № 86, від 08.08.2018 р. № 87, від 14.08.2018 р. № 88, від 20.08.2018 р. № 92, від 02.10.2017 р. № ДІ-0000002, від 11.12.2017 р. № 24, від 14.12.2017 р. № 20, від 15.12.2017 р. № 25, від 18.12.2017 р. № 27, від 26.12.2017 р. № 1303, від 14.12.2018 р. №№ 109, 119, від 20.12.2018 р. № 120, від 27.11.2018 р. № 117, від 12.11.2018 р. № 112, від 09.11.2018 р. № 111, від 20.10.2018 р. № 95, від 13.10.2018 р. № 93, від 12.10.2018 р. № 92, від 09.10.2018 р. № 91, від 01.10.2018 р. № 88, від 04.10.2018 р. № 90, від 26.09.2018 р. № 89, від 24.09.2018 р. № 87, від 19.09.2018 р. № 85, від 18.09.2018 р. № 84, від 17.09.2018 р. № 83, від 14.09.2018 р. № 86, від 10.09.2018 р. № 82, від 07.09.2018 р. № 81, від 05.09.2018 р. № 80, від 01.09.2018 р. № 79, від 28.08.2018 р. №№ 77, 78, від 20.08.2018 р. №№ 75, 76, від 10.08.2018 р. № 73, від 03.08.2018 р. №№ 81, 72, від 01.08.2018 р. № 70, рахунками на оплату від 13.02.2018 р. № 2, від 14.02.2018 р. № 3, від 19.02.2018 р. № 4, від 12.04.2018 р. № 6, від 18.04.2018 р. № 7, від 14.05.2018 р. № 9, від 09.06.2018 р. № 12, від 14.06.2018 р. № 13, від 22.06.2018 р. № 14, від 29.06.2018 р. № 15, від 02.07.2018 р. № 16, від 06.07.2018 р. № 17, від 14.07.2018 р. № 18, від 18.07.2018 р. № 19, від 23.07.2018 р. № 20, від 27.07.2018 р. № 21, від 03.08.2018 р. № 22, від 08.08.2018 р. № 23, від 14.08.2018 р. № 24, податковими накладними від 15.06.2017 р. № 125/2, від 21.06.2017 р. № 164/2, від 22.06.2017 р. № 176/2, від 24.06.2017 р. № 216/2, від 28.07.2017 р. № 315/2, від 31.07.2017 р. № 334/2, від 11.08.2017 р. № 124/2, від 19.08.2017 р. № 203/2, від 22.08.2017 р. № 225/2, від 25.08.2017 р. № 272/2, від 31.08.2017 р. № 343/2, від 01.09.2017 р. №№ 17/2, 18/2, від 12.09.2017 р. №№ 120/2, 121/2, від 16.09.2017 р. №№ 175/2, 176/2, від 25.09.2017 р. №№ 244/2, 245/2, від 28.09.2017 р. №№ 284/2, 285/2, від 29.09.2017 р. №№ 300/2, 301/2, від 04.10.2017 р. № 32/2, від 06.10.2017 р. № 54/2, від 12.10.2017 р. № 100/2, деклараціями виробника м'ясної продукції від 05.02.2017 р. № 951, від 07.02.2017 р. № 981, від 17.02.2017 р. № 1248, від 18.02.2017 р. № 1286, від 20.02.2017 р. № 1321, від 21.02.2017 р. № 1367, від 22.02.2017 р. № 1393, від 23.02.2017 р. № 1427, від 24.02.2017 р. № 1470, від 25.02.2017 р. № 1514, від 28.02.2017 р. №№ 1587, 1614, від 02.03.2017 р. № 1658, від 03.03.2017 р. №№ 1699, 1739, від 04.03.2017 р. № 1747, від 06.03.2017 р. № 1814, від 09.03.2017 р. № 1900, від 10.03.2017 р. № 1944, від 13.03.2017 р. № 2055, від 15.03.2017 р. № 2104, від 17.03.2017 р. № 2169, від 16.03.2017 р. № 2105, від 20.03.2017 р. № 2241, від 22.03.2017 р. № 2345, від 24.03.2017 р. № 2386, від 28.03.2017 р. № 2499, від 29.03.2017 р. № 2529, від 30.03.2017 р. №№ 2559, 2580, від 01.04.2017 р. № 2637, від 03.04.2017 р. № 2673, від 04.04.2017 р. № 2715, від 05.04.2017 р. № 2747, від 06.04.2017 р. № 2784, від 10.04.2017 р. № 2888, від 13.04.2017 р. № 2989, від 18.04.2017 р. № 3099, від 20.04.2017 р. № 3132, від 24.04.2017 р. № 3188, від 26.04.2017 р. № 3273, від 28.04.2017 р. № 3318, від 01.05.2017 р. № 3423, від 03.05.2017 р. № 3458, від 05.05.2017 р. № 3528, від 08.05.2017 р. № 3583, від 10.05.2017 р. № 3636, від 13.05.2017 р. № 3716, від 15.05.2017 р. № 3728, від 19.05.2017 р. № 3881, від 22.05.2018 р. № 3940, від 24.05.2017 р. № 3980, від 26.05.2017 р. № 4042, від 30.05.2017 р. № 4101, від 19.06.2017 р. №№ 4600, 4602, від 20.06.2017 р. № 4608, від 21.06.2017 р. № 4657, від 22.06.2017 р. № 4664, від 23.06.2017 р. № 4704, від 24.06.2017 р. № 4744, від 26.06.2017 р. № 4792, від 28.06.2017 р. № 4821, від 30.06.2017 р. № 4887, від 03.07.2017 р. № 4946, від 05.07.2017 р. № 5006, від 10.07.2017 р. № 5131, від 12.07.2017 р. № 5185, від 14.07.2017 р. № 5252, від 15.07.2017 р. № 5256, від 17.07.2017 р. № 5284, від 20.07.2017 р. № 5365, від 24.07.2017 р. № 5450, від 26.07.2017 р. № 5500, від 28.07.2017 р. № 5584, від 31.07.2017 р. № 5630, від 02.08.2017 р. № 5657, від 04.08.2017 р. № 5713, від 07.08.2017 р. № 5795, від 08.08.2017 р. № 5803, від 09.08.2017 р. №№ 5828, 5858, від 10.08.2017 р. № 5864, від 11.08.2017 р. №№ 5895, 5926, від 12.08.2017 р. № 5929, від 14.08.2017 р. № 5953, від 15.08.2017 р. № 5985, від 16.08.2017 р. №№ 6012, 6013, від 18.08.2017 р. № 6073, від 21.08.2017 р. № 6127, від 23.08.2017 р. № 6223, від 25.08.2017 р. № 6255, від 28.08.2017 р. № 6307, від 30.08.2017 р. № 6363, від 01.09.2017 р. № 6394, від 04.09.2017 р. № 6464, від 06.09.2017 р. № 6507, від 08.09.2017 р. № 6569, від 11.09.2017 р. № 6593, від 13.09.2017 р. № 6654, від 15.09.2017 р. № 6696, від 18.09.2017 р. № 6738, від 20.09.2017 р. № 6773, від 22.09.2017 р. № 6823, від 25.09.2017 р. № 6865, від 27.09.2017 р. № 6891, від 29.09.2017 р. № 6939, від 02.10.2017 р. № 7010, від 04.10.2017 р. № 7052, від 06.10.2017 р. № 7100, від 09.10.2017 р. № 7146, від 11.10.2017 р. № 7197, від 13.10.2017 р. № 7277, від 16.10.2017 р. № 7407, від 18.10.2017 р. № 7505, від 20.10.2017 р. № 2, від 23.10.2017 р. № 47, від 26.10.2017 р. № 82, від 27.10.2017 р. № 106, від 30.10.2017 р. № 170, від 01.11.2017 р. № 195, від 03.11.2017 р. № 243, від 06.11.2017 р. № 292, від 08.11.2017 р. №№ 310, 329, від 10.11.2017 р. № 352, від 13.11.2017 р. № 387, від 15.11.2017 р. № 426, від 17.11.2017 р. № 483, від 20.11.2017 р. № 525, від 22.11.2017 р. № 562, від 24.11.2017 р. № 610, від 27.11.2017 р. № 652, № 692 від 29.11.2017 р., № 742 від 01.12.2017 р., № 788 від 04.12.2017 р., № 833 від 06.12.2017 р., № 866 від 08.12.2017 р., № 935 від 11.12.2017 р., № 991 від 13.12.2017 р., від 15.12.2017 р. №№ 1047, 1366, 1367, від 18.12.2017 р. № 1109, від 20.12.2017 р. № 1136, від 22.12.2017 р. № 1219, від 25.12.2017 р. № 1275, від 26.12.2017 р. №№ 1303, 1304, від 27.12.2017 р. № 1309, від 28.12.2017 р. № 1338, від 29.12.2017 р. № 1403, від 03.01.2018 р. № 37, від 04.01.2018 р. № 60, від 05.01.2018 р. № 78, від 08.01.2018 р. № 94, від 10.01.2018 р. № 129, від 12.01.2018 р. № 154, від 13.01.2018 р. № 178, від 15.01.2018 р. № 216, від 16.01.2018 р. № 223, від 17.01.2018 р. № 245, від 18.01.2018 р. № 264, від 19.01.2018 р. № 284, від 20.01.2018 р. № 319, від 22.01.2018 р. № 347, від 23.01.2018 р. № 362, від 24.01.2018 р. № 382, від 25.01.2018 р. № 401, від 26.01.2018 р. № 407, від 27.01.2018 р. № 443, від 28.01.2018 р. № 264, від 29.01.2018 р. № 473, від 30.01.2018 р. № 493, від 31.01.2018 р. № 521, від 01.02.2018 р. № 525, від 02.02.2018 р. № 552, від 03.02.2018 р. № 581, від 05.02.2018 р. № 622, від 06.02.2018 р. № 632, від 07.02.2018 р. № 651, від 08.02.2018 р. № 681, від 09.02.2018 р. № 732, від 10.02.2018 р. № 743, від 12.02.2018 р. № 767, від 13.02.2018 р. № 809, від 14.02.2018 р. № 832, від 15.02.2018 р. № 839, від 16.02.2018 р. № 863, від 17.02.2018 р. № 905, від 19.02.2018 р. № 914, від 20.02.2018 р. № 947, від 22.02.2018 р. № 1009, від 24.02.2018 р. № 1052, від 26.02.2018 р. № 1061, від 27.02.2018 р. № 1094, № 1229 від 06.03.2018 р., № 1240 від 07.03.2018 р., № 1277 від 08.08.2018 р., № 1283 від 09.03.2018 р., № 1309 від 10.03.2018 р., № 1347 від 12.03.2018 р., № 1374 від 13.03.2018 р., № 1380 від 14.03.2018 р., № 1403 від 15.03.2018 р., № 1437 від 16.03.2018 р., № 1481 від 17.03.2018 р., № 1488 від 19.03.2018 р., № 1529 від 20.03.2018 р., № 1553 від 21.03.2018 р., № 1564 від 22.03.2018 р., № 1624 від 23.03.2018 р., № 1649 від 24.03.2018 р., № 1689 від 26.03.2018 р., № 1697 від 27.03.2018 р., №№ 1753 1725 від 28.03.2018 р., № 1755 від 29.03.2018 р., № 1789 від 30.03.2018 р., № 1844 від 31.03.2018 р., № 1853 від 02.04.2018 р., № 1910 від 03.04.2018 р., № 1915 від 04.04.2018 р., № 1979 від 05.04.2018 р., № 1984 від 06.04.2018 р., № 2019 від 09.04.2018 р., № 2038 від 10.04.2018 р., № 2072 від 11.04.2018 р., № 2079 від 12.04.2018 р., № 2122 від 13.04.2018 р., № 2138 від 16.04.2018 р., № 2162 від 17.04.2018 р., № 2188 від 18.04.2018 р., № 2285 від 21.04.2018 р., № 2298 від 23.04.2018 р., № 2334 від 24.04.2018 р., № 2381 від 25.04.2018 р., № 2415 від 26.04.2018 р., № 2452 від 27.04.2018 р., № 2496 від 28.04.2018 р., № 2551 від 02.05.2018 р., № 2604 від 03.05.2018 р., № 2646 від 05.05.2018 р., № 2707 від 07.05.2018 р., № 2765 від 09.05.2018 р., № 2791 від 10.05.2018 р., № 2799 від 11.05.2018 р., № 2832 від 12.05.2018 р., № 2890 від 14.05.2018 р., № 2897 від 15.05.2018 р., № 2945 від 16.05.2018 р., № 2956 від 17.05.2018 р., № 2989 від 18.05.2018 р., № 3020 від 19.05.2018 р., № 3045 від 21.05.2018 р., № 3114 від 22.05.2018 р., № 3122 від 23.05.2018 р., № 3152 від 24.05.2018 р., № 3186 від 25.05.2018 р., № 3276 від 28.05.2018 р., № 3290 від 29.05.2018 р., № 3317 від 30.05.2018 р., № 3345 від 31.05.2018 р., № 3377 від 01.06.2018 р., № 3413 від 02.06.2018 р., № 3445 від 04.06.2018 р., № 3477 від 05.06.2018 р., № 3503 від 06.06.2018 р., № 3534 від 07.06.2018 р., № 3569 від 08.06.2018 р., №№ 3594, 3600 від 09.06.2018 р., № 3659 від 11.06.2018 р., № 3692 від 12.06.2018 р., №№ 3723, 3750 від 14.06.2018 р., № 3795 від 15.06.2018 р., № 3821 від 16.06.2018 р., № 3865 від 18.06.2018 р., № 3878 від 19.06.2018 р., № 3921 від 20.06.2018 р., № 3932 від 21.06.2018 р., №№ 3961, 3995 від 22.06.2018 р., №№ 4026, 4028 від 23.06.2018 р., № 4080 від 25.06.2018 р., № 4088 від 26.06.2018 р., № 4138 від 27.06.2018 р., №№ 4217, 4255 від 29.06.2018 р., від 02.07.2018 р. №№ 4303, 4336, 4339, від 03.07.2018 р. №№ 4382, 4388, від 04.07.2018 р. № 4394, № 4429 від 05.07.2018 р., від 06.07.2018 р. № 4486, № 4558 від 08.07.2018 р., № 4524 від 07.07.2018 р., №№ 4482, 4475 від 06.07.2018 р., № 4649 від 11.07.2018 р., № 4689 від 12.07.2018 р., № 4730 від 13.07.2018 р., №№ 4772, 4779, від 14.07.2018 р., № 4809 від 16.07.2018 р., № 4805 від 15.07.2018 р., № 4857 від 17.07.2018 р., №№ 4901, 4907 від 18.07.2018 р., №№ 5040, 5067 від 21.07.2018 р., № 5078 від 23.07.2018 р., № 5265 від 27.07.2018 р., № 5427 від 31.07.2018 р., від 05.07.2018 р. № 4471, № 4556 від 07.07.2018 р., № 4571 від 09.07.2018 р., № 4655 від 11.07.2018 р., № 4697 від 12.07.2018 р., № 4769 від 13.07.2018 р., № 4781 від 14.07.2018 р., від 03.08.2018 р. № 5521, від 08.08.2018 р. № 5694, від 14.08.2018 р. № 5963, від 20.08.2018 р. № 6225, № 5472 від 01.08.2018 р., № 5514 від 02.08.2018 р., № 5531 від 03.08.2018 р., № 5574 від 04.08.2018 р., № 5645 від 06.08.2018 р., № 5663 від 07.08.2018 р., № 5700 від 08.08.2018 р., № 5745 від 09.08.2018 р., № 5827 від 10.08.2018 р., № 5873 від 11.08.2018 р., № 5958 від 13.08.2018 р., № 6011 від 14.08.2018 р., № 6047 від 15.08.2018 р., № 6061 від 16.08.2018 р., №№ 6122, 6226 від 17.08.2018 р., № 6202 від 18.08.2018 р., № 6289 від 20.08.2018 р., № 6343 від 21.08.2018 р., № 6399 від 22.08.2018 р., № 6448 від 23.08.2018 р., № 6462 від 24.08.2018 р., № 6499 від 25.08.2018 р., № 6547 від 27.08.2018 р., № 6583 від 28.08.2018 р., № 6619 від 29.08.2018 р., № 6660 від 30.08.2018 р., від 26.09.2018 р. № 7727, від 24.09.2018 р. № 7503, від 19.09.2018 р. № 7325, від 17.09.2018 р. № 7323, від 14.09.2018 р. № 7368, від 31.10.2018 р. № 8581, від 25.10.2018 р. № 8393, від 20.10.2018 р. № 8388, від 13.10.2018 р. № 8159, від 12.10.2018 р. № 8077, від 09.10.2018 р. № 7945, від 01.10.2018 р. № 7682, від 04.10.2018 р. № 7794, від 30.11.2018 р. № 9587, від 27.11.2018 р. № 9549, від 26.11.2018 р. № 9547, від 27.11.2018 р. № 9548, від 20.11.2018 р. №№ 9105, 9107, від 14.11.2018 р. №№ 8954, 8955, від 08.11.2018 р. № 8773, від 02.11.2018 р. № 8681, від 14.12.2018 р. № 9874, від 20.12.2018 р. №№ 9994, 9995, від 11.12.2018 р. № 9692, від 04.12.2018 р. № 9588 (а.с.138-221 т.2, а.с.1-125, 160-209 т.3, а.с.1-250 т.4, а.с.1-13, 16-246 т.5, а.с.235-250 т.6, а.с.1-71, 84-183, 198-255 т.7, а.с.1-240 т.8, а.с.1-227 т.9, а.с.1-117, 125-220 т.12, а.с.1-212 т.13, а.с.1-234 т.14, а.с.1-243 т.15, а.с.1-230 т.16, а.с.1-229 т.17, а.с.1-207 т.18, а.с.1-239 т.19, а.с.1-238 т.20, а.с.1-237 т.21, а.с.56-222 т.22, а.с.200-240 т.23, а.с.1-165 т.24).
З пояснень ФОП ОСОБА_1 від 06.05.2019 р. слідує, що націнка на реалізований товар становила від 5 % до 15 %. Проте, оскільки неможливо визначити, в який період який саме розмір націнки застосовувався, перевіркою визначено ціну на реалізований товар (півтуші свинячі) не нижче ціни придбання такого товару відповідно до п.188.1 ст.188 ПК України.
Ціна придбання згідно матеріалів перевірки у 2017 році становить 66,80 грн./кг згідно договору поставки № 1 5/06-17 від 15.06.2017 р., предметом поставки якого є сировина - тушки та субпродукти свинячі, та договору поставки № 03/01 від 03.01.2017 р., предметом поставки якого є свині в живій вазі, укладених між ТОВ "ЗООТЕХНОЛОГ1Я" та ФОП ОСОБА_1 .
Станом на 31.12.2017 р., 31.12.2018 р. у позивача відсутні залишки товарів, про що зазначено у поясненнях ФОП ОСОБА_1 від 06.05.2019 р.
В ході перевірки встановлено заниження ФОП ОСОБА_1 валових доходів внаслідок не включення до книги обліку доходів та витрат доходів від реалізації півтуш свинячих на ринках м.Херсона, оплачених готівковими коштами за 2017-2018 роки у сумі 54861645,92 грн.: 2017 рік - 27021642,08 грн., 2018 рік - 27840003,84 грн.
Протягом 2017-2018 років ФОП ОСОБА_1 укладено договори про надання послуг з забою худоби з ТОВ "М'ясна імперія" від 03.05.2017 р. № 1/17Б та МКП ВТФ "Еліта Сервіс" від 09.01.2017 р. № 1/17Б.
Всього надійшло на переробку свиней живою вагою 13748 голів на 1587198,5 кг; вихід півтуш після переробки 1107741,7 кг, у т. ч. протягом 2017 року надійшло на переробку свиней живою вагою 2474 голів на 276505 кг: вихід півтуш після переробки - 193325,7 кг, протягом 2018 року надійшло на переробку свиней живою вагою - 11274 голів на 1310693,5 кг; вихід півтуш після переробки - 914416 кг.
Супровідними документами для переміщення м'яса свинини, також є ветеринарна довідка - в межах району, ветеринарне свідоцтво "форми 2" - в межах України. Вказані довідки та свідоцтва є бланками суворої звітності, які надаються ветеринарному лікарю державної установи під звіт.
Відповідно до реєстраційних свідоцтв (відомостей переміщення), виданих ДП "Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин" та журналу реєстрації прибуття тварин, які знаходяться у користуванні державних ветеринарних лікарів, живі свині прибувають від постачальників ТОВ "М'ясна Імперія" безпосередньо до бойні ФОП ОСОБА_1 .
Згідно первинних бухгалтерських документів, а саме, договору від 01.01.2018 р. № ЗХ-001, видаткових накладних (у переробку), актів про надання послуг з переробки, актів забою за формою - 100, придбані/постачальників свині в живій вазі, ТОВ "М'ясна Імперія" по бухгалтерському рахунку 206 "Матеріали передані в переробку" передає на переробку ФОП ОСОБА_1 .
Відповідно до журналів ветеринарно-санітарної експертизи м'яса у Державних лабораторіях ветеринарно-санітарної експертизи ринків м.Херсона, інших ринків, корінців ветеринарних свідоцтв та інших ветеринарних документів, декларацій виробника м'ясної продукції, журналів державних лікарів ветеринарної медицини, ФОП ОСОБА_1 (засновник ТОВ "М'ясна Імперія") протягом 2017-2018 років здійснює реалізацію туші свиней охолоджених за готівку фізичним особам, що здійснюють продаж м'яса на ринках Херсона та Херсонської області та в мережах магазинів " ІНФОРМАЦІЯ_1 ".
Допитані в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 підтвердили факт поставки ФОП ОСОБА_1 у 2017-2018 роках півтуш свинячих для реалізації на ринку "Центральний" м.Херсона.
Таким чином, враховуючи відсутність придбання у 2018 році ФОП ОСОБА_1 продукції (живих свиней, туш свиней) за наявності продажу ним у роздрібній торгівлі півтуш свинячих, свідчить, що вказану продукцію він реалізує після переробки продукції ТОВ "М'ясна Імперія".
ФОП ОСОБА_1 надано пояснення від 06.05.2019 р. про те, що націнка на реалізований товар становила від 5 % до 15 %. Проте, так як неможливо встановити, яка саме націнка в який період застосовувалась, то ціна реалізації визначена у мінімальному розмірі 55,83 грн./кг.
За даними перевірки, у зв'язку з ненаданням позивачем документів, які підтверджують витрати, на запити контролюючого органу від 26.04.2019 р. № 1835/ФОП/21-22-13-05, від 13.06.2019 р. № 2503/ФОП/21-22-13-05 витрати за період з 01.01.2017 р. по 31.12.2018 р. складають 0.00 грн.
В свою чергу, згідно п.177.2 ст.177 ПК України об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
При цьому, пп.177.4.4 п.177.4 ст.177 ПК України передбачено, що до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1 - 177.4.3 цього пункту.
Наведені норми свідчать про те, що фізична особа-підприємець зобов'язана документально підтверджувати витрати, що виникли в процесі здійснення нею господарської діяльності.
Обов'язку документального підтвердження розміру доходів і витрат під час контрольного заходу кореспондує необхідність оформлення контролюючим органом такого інформативного додатку до акта перевірки як оригінали або завірені в установленому законодавством порядку копії документів, що підтверджують наявність або відсутність фактів порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Презумпція добросовісності платника податків означає, що подані платником контролюючому органу документи податкової звітності є дійсними, повно та об'єктивно відтворюють господарські операції, що є об'єктом оподаткування та/або фінансові показники яких впливають на податковий обов'язок платника податків.
Пунктом 177.10 статті 177 ПК України визначено, що фізичні особи-підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Форма Книги обліку доходів і витрат та порядок її ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п.44.1 ст.44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Пунктом 44.3 статті 44 ПК України передбачено, що платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених у пункті 44.1 цієї етапі, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складання якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання-з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності.
Згідно п.44.6 ст.44 ПК України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам органу державної податкової служби, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки (у випадках, передбачених абзацами другим і четвертим пункту 44.7 цієї статті), такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.
В даному випадку позивачем не надано жодного документального доказу у підтвердження здійснення ним витрат.
Позивач не скористався передбаченим ст.44 ПК України правом надання відповідних документів у підтвердження понесених витрат ні до закінчення перевірки, ні при поданні заперечень на акт перевірки. Не надано таких документів і до суду.
Підсумовуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що позивачем в порушення п.177.2 ст.177 ПК України занижено суму чистого оподатковуваного доходу за 2017-2018 роки на загальну суму 54861645,92 грн. (за 2017 рік на 27021642,08 грн., за 2018 рік на 27840003,84 грн.).
У 2017 році за даними перевірки сума валового доходу ФОП ОСОБА_1 склала 27021642,08 грн., валові витрати - 0 грн., чистий дохід - 27021642,08 грн., а тому податок з доходів фізичних осіб за результатами річного декларування становить за 2017 рік - 4863895,57 грн. (27021642,08 грн. х 18 %).
У 2018 році за даними перевірки сума валового доходу ФОП ОСОБА_1 склала 27840003,84 грн., валові витрати - 0 грн., чистий дохід - 27840003,84 грн., а тому податок з доходів фізичних осіб за результатами річного декларування становить за 2018 рік - 5011200,69 грн. (27840003,84 грн. х 18 %).
Враховуючи викладене, суд вважає правомірним визначення контролюючим органом позивачу суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 9875096,26 грн.
Пунктом 123.1 статті 123 ПК України передбачено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкових зобов'язань, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Оскільки відповідачем визначено грошові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 9875096,26 грн., то штрафна санкція складає 2468774,07 грн. (9875096,26 грн. х 25 %).
Враховуючи вищевикладене, відповідачем правомірно нараховано позивачу грошові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 12343870,33 грн., з яких за основним платежем - 9875096,26 грн., за штрафними санкціями - 2468774,07 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025673305.
Згідно п.121.1 ст.121 ПК України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
В свою чергу, у зв'язку з встановлення відповідачем порушення порядку ведення книги обліку доходів і витрат, встановленого наказом Міністерства доходів і зборів України "Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, які ведуть фізичні особи-підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення" від 16.09.2013 р. № 481 внаслідок не включення у книгу доходів і витрат доходів від реалізації півтуш свинячих за 2017-2018 роки, суд вважає правомірним застосування контролюючим органом до позивача штрафних санкцій в сумі 510 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025783305.
Відповідно до п.177.5, п.177.11 ст.177 ПК України фізичні особи-підприємці зобов'язані подавати до контролюючого органу декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду, а саме у строк, визначений підпунктом 49.18.5 пункту 49.18 статті 49 цього Кодексу.
Згідно ст.179 ПК України платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.
Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб-підприємців протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (пп.49.18.5 п.49.18 ст.49 ПК України).
Пунктом 120.1 статті 120 ПК України встановлено, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Позивачем у порушення вищенаведених приписів чинного законодавства не подавались декларації про майновий стан та доходи за 2017 та 2018 роки, у зв'язку з чим контролюючим органом правомірно застосовано до позивача штрафні санкції у сумі 340 грн. (170 грн. х 2) згідно податкового повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025703305.
Приписами п.296.10 ст.296 ПК України встановлено, що реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку: першої групи; другої і третьої груп (фізичні особи-підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку.
Так як ФОП ОСОБА_1 за результатами господарської діяльності за 2016 рік було перевищено обсяг доходу 100000 грн., то він повинен був з 01.01.2017 р. застосовувати реєстратор розрахункових операцій.
Згідно п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (тут та надалі - Закон № 265/95-ВР в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
За приписами п.1 ст.17 Закону № 265/95-ВР у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого об'єкт господарювання вчинене вперше, застосовується фінансова санкція у розмірі 1 гривня.
За таких обставин відповідачем правомірно застосовано до позивача фінансова санкція у розмірі 1 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025753305.
Відповідно до пп.1, 2 п.180.1 ст.180 ПК України для цілей оподаткування платником податку на додану вартість є, зокрема, будь-яка особа, що провадить або планує провадити господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цього розділу; будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.
Пунктом 181.1 статті 181 ПК України визначено, що у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.
Пунктом 183.1 статті 183 ПК України встановлено, що будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.
Відповідно до п.183.2 ст.183 ПК України у разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу.
Пунктом 183.4 статті 183 ПК України передбачено, що у разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку, на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом, у випадках, визначених главою 1 розділу XIV цього Кодексу, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу, реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом. Якщо такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 182.1 статті 182 цього Кодексу, реєстраційна заява подається у строк, визначений пунктом 183.3 цієї статті.
У разі зміни ставки єдиного податку відповідно до підпункту "б" підпункту 4 пункту 293.8 статті 293 цього Кодексу реєстраційна заява подається не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату податку на додану вартість.
Підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування, зокрема, є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Згідно п.188.1 ст.188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
За наслідками проведеної перевірки відповідачем було встановлено, що у зв'язку з перевищенням за результатами діяльності за 2016 рік гранично допустимої суми доходів, яку може отримати платник єдиного податку другої групи, позивач втратив право на застосування спрощеної системи оподаткування як платник єдиного податку другої групи. При цьому, ФОП ОСОБА_1 не здійснено у встановлені строки перехід на сплату єдиного податку за іншою ставкою оподаткування (третьої групи платників єдиного податку) та у порушення вимог ст.177 ПК України не здійснено перехід на загальну систему оподаткування.
З огляду на встановлення факту перевищення суми доходу у розмірі 1000000 грн., позивач в силу положень п.183.4 ст.183 ПК України повинен був з 01.01.2017 р. подати до контролюючого органу заяву про реєстрацію платником податку на додану вартість та отримати свідоцтво платника ПДВ, однак цього не здійснив.
Відповідно до п.183.10 ст.183 ПК України будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Пунктом 123.1 статті 123 ПК України передбачено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Враховуючи викладене та встановлений факт отримання позивачам у 2017 та 2018 роках доходів на загальну суму 54861645,92 грн. (за 2017 рік - 27021642,08 грн., за 2018 рік - 27840003,84 грн.), відповідачем правомірно визначено ФОП ОСОБА_1 податкове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 10972329,20 грн. (54861645,92 грн. х 20 %) за основним платежем та за штрафними санкціями в сумі 2743082,30 грн. (10972329,20 грн. х 25 %) згідно податкового повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025693305.
Не здійснивши реєстрацію платником податку на додану вартість позивач у порушення вимог п.49.1, п.49.2 ст.49 ПК України не подавав за перевіряємий період податкові декларації з ПДВ за кожний звітний (податковий) період, а саме за період: січень 2017 року - грудень 2018 року включно, що тягне за собою відповідальність, встановлену п.120.1 ст.120 ПК України, відповідно до якого неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючого органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
З огляду на викладене, обґрунтованим є податкове повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025723305 про застосування до позивача штрафу в сумі 4080 грн. (170 грн. х 24).
Перевіркою дотримання ФОП ОСОБА_1 обов'язків щодо подання Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) встановлено порушення, а саме п.119.2 ст.119 ПК України - не нарахування, не утримання, невідображення в розрахунку за формою №1-ДФ виплат фізичним особам-орендодавцям з ознакою доходу "106" (надання майна в лізинг, оренду або суборенду згідно з п.170.1 ст.170 ПК України) та не нарахування, не утримання, не відображення в 1-ДФ виплат фізичним особам підприємцям з ознакою доходу "157".
Згідно довідника ознак доходів, наведеного у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4, дохід, виплачений самозайнятій особі, відображається у податковому розрахунку за формою 1ДФ під ознакою доходу "157".
Підпунктом 47.1.2 пункту 47.2 статті 47 ПК України визначено, що відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть фізичні особи - платники податків та їх законні чи уповноважені представники у випадках, передбачених законом.
Приписами п.51.1 ст.51 ПК України передбачено, що платники податків, в тому числі податкові агенти, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків.
В той же час, ФОП ОСОБА_1 в порушення пп.47.1.2 п.47.1 ст.47, ст.51 ПК України не відображено у поданій за формою 1-ДФ звітності даних про фактично проведені виплати: ФОП ОСОБА_3 (рнокпп НОМЕР_71 ) за кодом платежу "157" у сумі 81000 грн., в тому числі за 2016 рік - 9000 грн., за 2017 рік - 36000 грн., за 2018 рік - 36000 грн. та не зазначено у розрахунку 1-ДФ за IV квартал 2016 року, І-IV квартали 2017 року та І-IV квартали 2018 року, що призвело до зменшення податкових зобов'язань ФОП ОСОБА_3 при визначенні таких зобов'язань у відповідному періоді; ФОП ОСОБА_4 (рнокпп НОМЕР_72 ) за кодом платежу "157" у сумі 14000 грн. та не зазначено у розрахунку 1-ДФ за IV квартал 2018 року, що призвело до зменшення податкових зобов'язань ФОП ОСОБА_4 при визначенні таких зобов'язань у відповідному періоді; фізичній особі ОСОБА_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_73 за кодом платежу "106" у сумі 33000 грн., в тому числі за лютий 2018 року - 3000 грн., за березень 2018 року - 3000 грн., за квітень 2018 року - 3000 грн., за травень 2018 року - 3000 грн., за червень 2018 року - 3000 грн., за липень 2018 року - 3000 грн., за серпень 2018 року - 3000 грн., за вересень 2018 року - 3000 грн., за жовтень 2018 року - 3000 грн., за листопад 2018 року - 3000 грн., за грудень 2018 року - 3000 грн., та не зазначено у розрахунку 1-ДФ за І-IV квартали 2018 року, що призвело до зменшення податкових зобов'язань ОСОБА_5 при визначенні таких зобов'язань у відповідному періоді.
Пунктом 119.2 статті 119 ПК України визначено, що неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми отриманої оплати від фізичних осіб за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.
Приписами п.127.1 ст.127 ПК України передбачено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Позивачу було нараховано податок на доходи фізичних осіб (по виплатам ОСОБА_5 ) на загальну суму 5940 грн., з яких по звітним періодам: лютий 2018 року - 540 грн. (3000 грн. х 18 %), березень 2018 року - 540 грн. (3000 грн. х 18 %), квітень 2018 року - 540 грн. (3000 грн. х 18 %), травень 2018 року - 540 грн. (3000 грн. х 18 %), червень 2018 року - 540 грн. (3000 грн. х 18 %), липень 2018 року - 540 грн. (3000 грн. х 18 %), серпень 2018 року - 540 грн. (3000 грн. х 18 %), вересень 2018 року - 540 грн. (3000 грн. х 18 %), жовтень 2018 року - 540 грн. (3000 грн. х 18 %), листопад 2018 року - 540 грн. (3000 грн. х 18 %), грудень 2018 року - 540 грн. (3000 грн. х 18 %), у зв'язку з чим розмір штрафних санкцій складає: лютий 2018 року - 135 грн. (540 грн. х 25 %), березень 2018 року - 270 грн. (540 грн. х 50 %), квітень 2018 року - 405 грн. (540 грн. х 75 %), травень 2018 року - 405 грн. (540 грн. х 75 %), червень 2018 року - 405 грн. (540 грн. х 75 %), липень 2018 року - 405 грн. (540 грн. х 75 %), серпень 2018 року - 405 грн. (540 грн. х 75 %), вересень 2018 року - 405 грн. (540 грн. х 75 %), жовтень 2018 року - 405 грн. (540 грн. х 75 %), листопад 2018 року - 405 грн. (540 грн. х 75 %), грудень 2018 року - 405 грн. (540 грн. х 75 %), а всього - 4050 грн.
Враховуючи наведене, контролюючим органом правомірно застосовано до ФОП ОСОБА_1 штрафні санкції у розмірі 510 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025733305 та донараховано грошові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходу платника податку у вигляді заробітної плати, у сумі 5940 грн. за основним платежем та у сумі 4050 грн. за штрафними санкціями згідно податкового повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025763305.
Пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України визначено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Згідно пп.1.1-1.5 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу, а саме: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.
Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Для резидента об'єктом оподаткування є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
Приписами п.123.1 ст.123 ПК України передбачено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
З урахуванням встановлення об'єкту оподаткування військовим збором, яким відповідно до ст.163 ПК України є дохід, нарахований (виплачений, наданий) на користь позивача протягом звітного податкового періоду в сумі 54861645,92 грн. (за 2017 рік - 27021642,08 грн., за 2018 рік - 27840003,84 грн.), відповідачем правомірно визначено позивачу грошове зобов'язання з вказаного збору в сумі 822924,69 грн. (54861645,92 грн. х 1,5 %) за основним платежем та 205731,18 грн. (822924,69 грн. х 25 %) за штрафними санкціями згідно податкового повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025683305.
Крім того, перевіркою встановлено не відображення у поданій ФОП ОСОБА_1 за формою 1-ДФ звітності даних про фактично проведені у 2018 році виплати фізичній особі ОСОБА_5 із кодом платежу "106" у сумі 33000 грн. (лютий 2018 року - 3000 грн., березень 2018 року - 3000 грн., квітень 2018 року - 3000 грн., травень 2018 року - 3000 грн., червень 2018 року - 3000 грн., липень 2018 року - 3000 грн., серпень 2018 року - 3000 грн., вересень 2018 року - 3000 грн., жовтень 2018 року - 3000 грн., листопад 2018 року - 3000 грн., грудень 2018 року - 3000 грн.), внаслідок чого відповідача нараховано військовий збір у сумі 495 грн. (33000 грн. х 1,5 %).
Пунктом 127.1 статті 127 ПК України передбачено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Позивачу було нараховано військовий збір на загальну суму 495 грн., з яких по звітним періодам: лютий 2018 року - 45 грн., березень 2018 року - 45 грн., квітень 2018 року - 45 грн., травень 2018 року - 45 грн., червень 2018 року - 45 грн., липень 2018 року - 45 грн., серпень 2018 року - 45 грн., вересень 2018 року - 45 грн., жовтень 2018 року - 45 грн., листопад 2018 року - 45 грн., грудень 2018 року - 45 грн., у зв'язку з чим розмір штрафних санкцій складає: лютий 2018 року - 11,25 грн. (45 грн. х 25 %), березень 2018 року - 22,50 грн. (45 грн. х 50 %), квітень 2018 року - 33,75 грн. (45 грн. х 75 %), травень 2018 року - 33,75 грн. (45 грн. х 75 %), червень 2018 року - 33,75 грн. (45 грн. х 75 %), липень 2018 року - 33,75 грн. (45 грн. х 75 %), серпень 2018 року - 33,75 грн. (45 грн. х 75 %), вересень 2018 року - 33,75 грн. (45 грн. х 75 %), жовтень 2018 року - 33,75 грн. (45 грн. х 75 %), листопад 2018 року - 33,75 грн. (45 грн. х 75 %), грудень 2018 року - 33,75 грн. (45 грн. х 75 %), а всього - 337,50 грн.
Таким чином, відповідачем правомірно визначено позивачу суму грошових зобов'язань з військового збору у розмірі 495 грн. за основним платежем та 337,50 грн. за штрафними санкціями згідно податкового повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025773305.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 взятий на облік в якості платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 21.09.2011 р.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
Відповідно до п.4 ч.1 ст.1 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Пунктом 2 частини 1 статті 7 Закону № 2464-VI визначено, що базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
Згідно ч.5 ст.8 Закону № 2464-VI єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.
В ході перевірки податковим органом було визначено суму доходу, отриманого позивачем від здійснюваної ним підприємницької діяльності, яка підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, у розмірі 54861645,92 грн., з яких 27021642,08 грн. за 2017 рік та 27840003,84 грн. за 2018 рік.
В свою чергу, у порушення п.2 ч.1 ст.7 Закону № 2464-VI, позивачем нарахування єдиного соціального внеску здійснювалось виходячи з бази оподаткування, визначеної як мінімальний розмір заробітної плати, встановлений на бюджетний рік, а не на суму доходу отриманого ним від здійснюваної ним підприємницької діяльності, яка підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, наслідком чого стало заниження суми єдиного внеску, яка підлягає сплаті до бюджету на суму 238879,08 грн., з яких за 2017 рік - 101277 грн., за 2018 рік - 137602,08 грн. (розрахунок наведено в таблиці 40 акту перевірки, а.с.105 т.1).
Відповідно до ст.6 Закону № 2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; допускати посадових осіб органу доходів і зборів до проведення перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а до проведення перевірки щодо достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, та для призначення пенсій - посадових осіб органів Пенсійного фонду за наявності направлення та/або наказу про перевірку та посвідчення осіб, надавати їм передбачені законодавством документи та пояснення з питань, що виникають у процесі перевірки; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Згідно ст.25 Закону № 2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
При цьому, п.п.3, 7 ч.11 ст.25 Закону № 2464-VI визначено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску; за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, органом доходів і зборів здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.
Враховуючи встановлення допущення позивачем порушень положень Закону № 2464-VI, суд вважає правомірними рішення від 23.09.2019 р. № 0006353305 про застосування штрафних санкцій в сумі 340 грн. (170 грн. х 2) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", рішення від 23.09.2019 р. № 0006343305 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно ненарахованого єдиного внеску в сумі 34015,61 грн.; вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 23.09.2019 р. № Ф-0002793305 на суму 238879,08 грн.
Перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1 станом на 31.12.2018 р. не надано інформацію до контролюючого органу за формою № 20-ОПП щодо об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням та через які провадиться діяльність, а саме перелічених у таблиці 8 акту перевірки: цех по фасуванню м'ясних напівфабрикатів за адресою: АДРЕСА_1 , приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , приміщення за адресою: АДРЕСА_5 , магазин продовольчих товарів за адресою: АДРЕСА_3 , продовольчий магазин за адресою: АДРЕСА_4 .
Разом з тим, відповідно до п.63.3 ст.63 ПК України платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.
Заява про взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку подається у відповідний контролюючий орган протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об'єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню.
Однак, ФОП ОСОБА_1 в порушення п.63.3 ст.63 ПК України до контролюючого органу не подано повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП за 2016-2018 роки.
Пунктом 117.1 статті 117 ПК України передбачено, що неподання у строки та у випадках, передбачених цим Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 170 гривень.
Тому відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафну санкцію у розмірі 170 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 23.09.2019 р. № 0025743305.
Приписами пп.3 п.299.10 ст.299 ПК України передбачено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпункту 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.
Відповідно до п.299.11 ст.299 ПК України у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.
Так як актом документальної планової виїзної перевірки від 21.06.2019 р. № 362/21-22-13-05/ НОМЕР_1 встановлено порушення вимог перебування ФОП ОСОБА_1 на спрощеній системі оподаткування як платника єдиного податку другої групи, відповідачем обґрунтовано прийнято рішення від 08.11.2019 р. № 691/21-22-51-05-17/ НОМЕР_1 про виключення ФОП ОСОБА_1 з 01. січня 2017 року з реєстру платників єдиного податку.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність своїх рішень, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (73026, м.Херсон, просп.Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 39394259) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, рішень про застосування штрафних санкцій, вимоги про сплату боргу, рішення про виключення з реєстру платників єдиного податку.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 04 січня 2021 р.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 111060000