Рішення від 29.12.2020 по справі 380/7852/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/7852/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,

з участю позивача ОСОБА_1 представників відповідача Полуліх Н.І., Козуб О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі-відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), в якому просить:

- визнати протиправними дії відділу перерахунків пенсій №8 (Личаківський район) Управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ у Львівській області щодо перерахунку пенсії з 21.03.2020 без врахування заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок пенсії з 21.03.2020 з врахуванням заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу, на підставі довідок Головного управління Держпраці у Львівській області від 23.03.2020 №376912/07 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та від 24.03.2020 №3778/1/10/44 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 24.03.2020 №3777/1/10/44.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 з 21.03.2015 призначено пенсію як особі, що досягла пенсійного віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі-Закон № 1058-IV) та з 07.09.2017 переведено на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 (далі - Закон № 889-VIII). Після призначення пенсії позивач продовжував працювати. ОСОБА_1 з 20.03.2020 звільнено із займаної посади за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію відповідно до статті 83 Закону № 889-VIII. Після звільнення позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з більшого заробітку, до якої долучив довідки Головного управління Держпраці у Львівській області від 23.03.2020 №376912/07, від 24.03.2020 №3778/1/10/44 та №3777/1/10/44. Однак ГУ ПФУ у Львівській області відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що Законом №889-VIII не передбачено можливості перерахунку пенсії працюючому державному службовцю. Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та додаткових пояснень до відзиву на позовну заяву. Вказав, що Законом №889-VIII не передбачено можливості перерахунку пенсії державним службовцям. Після звільнення позивача з посади державного службовця, йому поновлено виплату пенсії відповідно до Закону №889-VIII. Просить відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою від 29.09.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Відповідачем 21.10.2020 подано відзив на позовну заяву (вх. №54027) та 21.12.2020 доповнення до відзиву на позовну заяву.

Позивачем 29.10.2020 подано відповідь на відзив (вх. №56543).

Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 з 21.03.2015 призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.

Відповідно до протоколу про призначення пенсії від 16.03.2015 №892 на час призначення пенсії загальний стаж позивача складав 42 роки 1 місяць 18 днів.

ОСОБА_1 після призначення пенсії продовжував працювати, що підтверджується записами трудової книжки НОМЕР_1 :

- відповідно до наказу від 17.09.2015 №22-л прийнятий на посаду інженера по охороні праці ц ТзОВ «Євро ПЕТ»;

- відповідно до наказу від 27.04.2016 №3-л звільнений з роботи по переводу до Головного управління Держпраці у Львівській області згідно із статтею 5 статті 36 КЗпП України;

- відповідно до наказу від 28.04.2016 №93-К ОСОБА_1 призначений як такий, що пройшов за конкурсом на посаду головного державного інспектора відділу розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму Головного управління Держпраці у Львівській області.

Згідно з розпорядженням відповідача від 04.10.2017 №188081 ОСОБА_1 з 07.09.2017 переведено на пенсію державного службовця відповідно до Закону №889-VIII.

Загальний стаж позивача складає 44 роки 4 місяць 4 днів.

Стаж державної служби на день звернення за призначенням пенсії відповідно до Закону №889-VIII становив 26 років 7 місяці 13 днів.

Розрахунок пенсії проведено виходячи з 60 відсотків від заробітку в розмірі 5 233 грн 42 к . При цьому, розмір пенсії, що виплачувався становив 2 759 грн 54 к.

Наказом від 16.03.2020 ОСОБА_1 звільнений з посади головного державного інспектора відділу розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію, відповідно до статті 83 Закону №889-VIII.

Згідно з довідкою ГУ Держпраці у Львівській області від 23.03.2020 №3769 12/07 ОСОБА_1 з 28.04.2016 по 20.03.2020 працював у ГУ Держпраці у Львівській області на посаді головного державного інспектора відділу розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму.

На день звільнення стаж державної служби ОСОБА_1 становив 39 років 4 місяці 01 день.

Відповідно до матеріалів пенсійної справи на час звільнення позивач отримував пенсію у розмірі, обчисленому відповідно до Закону № 1058-IV.

ОСОБА_1 26.03.2020 звернувся з заявою про проведення перерахунку пенсії з більшого заробітку, до якої долучив довідки ГУ Держпраці у Львівській області від 23.03.2020 №3769 12/07 та від 24.03.2020 №3778/1/10/44 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та №3777/1/10/44 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) .

ГУ ПФУ у Львівській області листом №2559-2880/П-02/8-1300/20 відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю на підставі вказаних довідок ГУ Держпраці у Львівській області. Своє рішення про відмову відповідач мотивував тим, що Законом №889-VIII не передбачено перерахунку пенсії державним службовцям.

Не погодившись з діями пенсійного органу щодо відмови у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, передбачено Законом № 889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016.

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі-Закон № 3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пенсія за віком у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців,- визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Аналіз вищенаведених норм чинного законодавства свідчить, що Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), у такої особи зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, право на пенсію одержують особи, зазначені в пунктах 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, які мають необхідний стаж державної служби, страховий стаж та відповідний вік і в жодному із зазначених вище Законів не зазначається, що таке право особа одержує при умові, що їм раніше пенсія за Законом України «Про державну службу» не призначалась.

Правовідносини обчислення пенсії після звільнення з посади державної служби регулюються Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок № 622).

Згідно з пунктом 3-1 Порядку № 622 державні службовці, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.

Відповідно до пункту 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03. 1995 № 108/95-ВР (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11. 1991 № 1788-XII (далі-Закон № 1788-XII) до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно із статтею 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, має враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки як перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії.

Як встановлено судом, на час переведення позивача на пенсію державного службовця відповідно до Закону №889-VIII (з вересня 2017 року) ОСОБА_1 продовжував працювати на посаді державного службовця до 23.03.2020 та відповідно з його заробітної плати сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Виходячи з вищенаведених норм чинного законодавства в сукупності, ОСОБА_1 має право на обчислення пенсії державного службовця із врахуванням заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за весь час державної служби, включаючи період роботи з 28.04.2016 по 20.03.2020 у ГУ Держпраці у Львівській області на посаді головного державного інспектора відділу розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для обчислення і виплати ОСОБА_1 пенсії державного службовця після звільнення з посади державної служби є неправомірними.

Як на правомірність відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії державного службовця, відповідач посилається на норми статті 90 Закону № 889-VIII, зміст якої дослівно виглядає так: «Пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», стверджуючи при цьому, що це стосується лише порядку призначення пенсій і не стосується перерахунку пенсій державним службовцям.

Суд вважає такі доводи помилковими, оскільки термін «пенсійне забезпечення» включає в себе не тільки призначення пенсії, а й зміну та перерахунок призначеної пенсії.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Львівській області вказані вимоги щодо обов'язку довести правомірність своїх дій не виконало.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що дії відповідача по відмові у перерахунку пенсії позивача не відповідають визначеним частиною 2 статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах та порушують право позивача на перерахунок пенсії державного службовця за весь період страхового стажу, тому їх слід визнати протиправними, задовольнивши першу з позовних вимог.

Друга позовна вимога є похідною від першої, тому з метою належного та ефективного захисту прав позивача, керуючись пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 за весь період страхового стажу. При цьому, суд звертає увагу, що враховуючи, що з заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернувся 26.03.2020, то саме із вказаної дати повен бути проведений провести перерахунок пенсії позивача.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов слід задовольнити повністю.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Львівській понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в сумі 840 грн 80 к., сплаченого квитанцією від 21.09.2020 №126. Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 261-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з 26.03.2020 з врахуванням заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) провести перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з 26.03.2020 за весь період страхового стажу.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) 840 (вісімсот сорок ) грн 80 к. судових витрат.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 04 січня 2021 року.

Суддя О.П. Хома