28 грудня 2020 року о/об 17 год. 45 хв.Справа № 280/8634/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (69063, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Музична, буд.2-А; код ЄДРПОУ 39816845)
про визнання дій протиправними та скасування постанови,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті; 2) скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті від 06.10.2020 за №215191 про застосування адміністративно-господарського штрафу.
У позовній заяві зазначено наступне. 19.08.2020 контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області, на 712 км. + 240 м. автодороги Н-08 проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки DАF модель ХF 95.480, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належить ОСОБА_2 , із напівпричепом ВОDEX KIS 33, державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , що належить позивачу. Після проведення габаритно-вагового контролю вказаного транспортного засобу, о 21 годині 20 хвилини інспектором було складено Акт від 19.08.2020 за №038599 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, Довідку від 19.08.2020 за №0022164 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, Розрахунок плати за проїзд, Акт від 19.08.2020 за №228525 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. На підставі Акту пізніше 06.10.2020 Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області було винесено Постанову №215191 про застосування адміністративно-господарського штрафу стосовно позивача. Позивач вважає вищезазначену Постанову незаконною та такою, що підлягає скасуванню. Із наданого талону зважування, Акту, Довідки неможливо встановити де, на якому пункті (стаціонарному чи пересувному), на яких вагах (якої марки, моделі, їх серійний номер, з якими характеристиками, можливими чи допустимими похибками) проводилося зважування. Будь-яких документів на ваги або щодо проведення метрологічної атестації позивачу не надавалась. Отримана Постанова від 20.10.2020 за №216382 ніким не засвідчена, ксерокопія документу не скріплена печаткою відповідного органу. Як видно із Довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 19.08.2020 за №0022164, пункт 7 довжина, ширина та висота транспортного засобу в габариті, а згідно п.6 повна маса транспортного засобу становить 39.42 тон, а тому рух транспортного засобу повинен здійснюватися без дозволу. Під час рейдової перевірки 19.08.2020 працівниками Укртрансбезпеки невірно визначено автомобільного перевізника та як наслідок незаконно винесено Постанову від 06.10.2020 за №215191. В даному випадку позивач є дише фізичною особою-підприємцем та власником напівпричепа, а не автомобільним перевізником у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт». Крім того, відповідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємпів та громадських формувань, основним видом діяльності позивача є 68.20 - надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем не надано до суду відзив на позовну заяву. Про день, час і місце розгляду відповідач повідомлявся належним чином.
Ухвалою судді від 01.12.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 28.12.2020 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №215191 від 06.10.2020 до ФОП ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 8500,00 грн. (а.с.7).
У вказаній Постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №215191 від 06.10.2020 зазначено: «… ФІЗИЧНА ОСОБА-ПІДПРИЄМЕЦЬ ОСОБА_1 19.08.20р., Донецька обл., 712км.+240м. а/д Н-08, Акт №228525 допущено порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за яке передбачена абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» …».
Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 ОСОБА_1 на праві власності належить напівпричіп-самоскид марки ВОDEX моделі KIS 33 з реєстраційним номером НОМЕР_3 (а.с.7-зворот).
Судом досліджено: Акт №038599 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 19.08.2020 з Додатком - Розрахунком плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу (а.с.5); Акт №228858 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 19.08.2020 (а.с.6); Довідку №0022164 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 19.08.2020 (а.с.6-зворот); адвокатський запит №9 від 15.12.2020 (а.с.18); лист Управління патрульної поліції в Запорізькій області від 16.12.2020 за №209аз/41/32/03-2020 за адвокатський запит №9 від 15.12.2020 (а.с.19).
Як зазначено у ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Згідно з абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.22.5 «Правил дорожнього руху», затверджених 10.10.2001 постановою Кабінету Міністрів України №1306 (надалі - «Правила дорожнього руху»), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
У матеріалах справи відсутні безспірні докази, що транспортний засіб марки DАF моделі ХF 95.480 з реєстраційним номером НОМЕР_2 належить позивачу на праві власності або перебуває у його користуванні.
Як зазначено у ч.8 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», органи державного нагляду (контролю) та суб'єкти господарювання мають право фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу.
Відповідачем не надано до суду доказів фіксування 19.08.2020 перевірки транспортного засобу марки DАF моделі ХF 95.480 з реєстраційним номером НОМЕР_2 у Донецькій області на 712км.+240м. а/д Н-08 за допомогою засобів аудіо- та відеотехніки, які б підтвердили належність даного транспортного засобу позивачу та/або що він є автомобільним перевізником.
Посилання позивача у позовній заяві про не зазначення/відсутність у наведених документах конкретних даних/реквізитів, на думку суду, не впливають на суть спору та можливість його вирішення судом.
Враховуючи матеріали справи, позивач не був 19.08.2020 автомобільним перевізником.
Протилежного відповідачем не доведено.
Враховуючи наведене, норми права та обставини справи, суд вважає, що відповідачем не доведено вчинення позивачем правопорушення. Оскаржувана Постанова не обґрунтована нормативно та документально відповідачем.
За вказаних обставин, суд вважає, що відповідачем необґрунтовано Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №215191 від 06.10.2020 застосовано до позивача адміністративно-господарський штраф у сумі 8500,00 грн.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №215191 від 06.10.2020 відповідачем прийнято не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже вона є не правомірною.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №215191 від 06.10.2020, винесену Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (69083, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Музична, буд.2-А; код ЄДРПОУ 39816845) відносно Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 8500 грн. 00 коп.
Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (69083, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Музична, буд.2-А; код ЄДРПОУ 39816845) судові витрати в сумі 840 грн. 80 коп.
Повернути Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з Державного бюджету України у частині сплачений 24.11.2020 Квитанцією №0.0.1918857131.1 судовий збір у сумі 1261 грн. 20 коп., оригінал якої знаходиться у матеріалах цієї справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення виготовлено у повному обсязі 04.01.2021.
Суддя О.О. Прасов