02 січня 2021 року справа № 580/5948/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Паламаря П.Г.,
за участю секретаря Трегулова Б.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білозірської сільської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) подав у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Білозірської сільської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області (далі - відповідач), в якому просить:
-визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення про визнання особи такою, що відмовилась від посади сільського голови;
-зобов'язати відповідача прийняти рішення про визнання особи такою, що відмовилась від посади сільського голови;
-зобов'язати відповідача прийняти рішення про призначення повторних виборів Білозірського сільського голови Черкаського району Черкаської області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідачем в порушення вимог Виборчого законодавства України неправомірно, на його думку, не прийнято рішення щодо визнання особи такою, що відмовилась від посади сільського голови Білозірської сільської ради, на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
Відповідач подав заяву на адміністративний позов, в якому просив у задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що обраний на посаду сільського голови Білозірської сільської ради, на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 , 09.11.2020 подав заяву про реєстрацію його як сільським головою, а тому відсутня бездіяльність з боку відповідача. При цьому просив, розгляд справи, здійснювати за його відсутності.
Сторони в судове засідання не з'явилися.
Оскільки сторони повідомлені відповідно до положень статті 268 КАС України про дату, час та місце розгляду цієї справи, однак не прибули у судове засідання, то суд дійшов висновку, що їх неявка не перешкоджає розгляду справи.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Верховна Рада України постановою від 15 липня 2020 року №795-IX призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.
З урахуванням Постанови Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" №807-IX від 17.07.2020 та розпоряджень Кабінету Міністрів України від 12.06.2020, якими визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад областей, Центральна виборча комісія постановою №160 від 08.08.2020 призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а постановою №176 від 14.08.2020 призначила перші вибори депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року.
На сайті Білозірської громади - http://bilozirska.gromada.org.ua/news/1604411862/ опубліковано 03.11.2020 о 15 год. 57 хв. постанову Білозірської сільської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області від 28.10.2020 № 32 “Про визнання обраним сільським головою Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області ОСОБА_2 ”.
09.11.2020 ОСОБА_2 подано заяву про реєстрацію його сільським головою Білозірської сільської ради на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року з додатком.
Згідно п. 2 рішення Білозірської сільської ради від 17.11.2020 №1-1/VIII “Про підсумки виборів та визнання повноважень сільського голови Білозірської сільської ради”, яке опубліковане на офіційному сайті Білозірської громади - http://bilozirska. gromada.org.ua, заслухавши інформацію голови ТВК, сесія Білозірської сільської ради вирішила визнати повноваження Білозірського сільського голови ОСОБА_2 та вважати його таким, що вступив на посаду.
При цьому, 30.11.2020 на офіційному сайті Білозірської громади - http://bilozirska. gromada.org.ua/news/, на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.11.2020 у справі №580/4975/20, опубліковано повідомлення Білозірської сільської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області від 28.10.2020 “Про результати виборів сільського голови Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області”.
Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає, що гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України від 19.12.2019 №396-IX (далі - ВК України).
Згідно ч. 1 ст. 282 ВК України, територіальна виборча комісія з відповідних місцевих виборів не пізніш як на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює шляхом опублікування у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, міської, районної в місті, районної, селищної, сільської ради, сільських, селищних, міських голів, а також розміщує їх на офіційному веб-сайті комісії чи відповідної ради (за наявності), регіонального, територіального представництва Центральної виборчої комісії (у разі їх утворення).
Частиною 1 ст. 283 ВК України, визначено, що особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, для її реєстрації зобов'язана подати до територіальної виборчої комісії з відповідних місцевих виборів протягом двадцяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів виборів заяву про реєстрацію її депутатом, сільським, селищним, міським головою, а у разі наявності в неї іншого представницького мандата - копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або відповідної місцевої ради.
Як вбачається з поданих документів 09.11.2020 ОСОБА_2 подано заяву про реєстрацію його сільським головою Білозірської сільської ради, як обраного на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року з відповідним додатком.
Відповідно до ч. 5 ст. 283 ВК України у разі невиконання без поважних причин та у строки, передбачені частинами першою та другою цієї статті, особою, обраною депутатом в багатомандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою, вимог частини першої цієї статті або подання цією особою до виборчої комісії заяви про відмову від депутатського мандата, посади сільського, селищного, міського голови, територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання особи такою, що відмовилася від депутатського мандата, посади сільського, селищного, міського голови, та призначає повторні вибори відповідно депутата у багатомандатному виборчому окрузі, сільського, селищного, міського голови.
Отже, судом встановлено, що оскільки ОСОБА_2 подана вчасно заява про реєстрацію його сільським головою Білозірської сільської ради, а тому відсутня в даному випадку бездіяльність відповідача щодо прийняття рішення про визнання особи такою, що відмовилася від посади сільського голови та призначення повторних виборів.
Відповідно до ч. 6 ст. 283 ВК України, рішення територіальної виборчої комісії про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови оголошуються на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, районної у місті, міської, обласної ради, Верховної Ради Автономної Республіки Крим та є підставою для набуття повноважень, складення присяги депутата, сільського, селищного, міського голови.
Суд наголошує, що згідно п. 2 рішення Білозірської сільської ради від 17.11.2020 №1-1/VIII “Про підсумки виборів та визнання повноважень сільського голови Білозірської сільської ради”, заслухавши інформацію голови ТВК, сесія Білозірської сільської ради вирішила визнати повноваження Білозірського сільського голови ОСОБА_2 та вважати його таким, що вступив на посаду.
Таким чином, в діях Білозірської сільської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області відсутня бездіяльність щодо прийняття рішення про визнання особи такою, що відмовилась від посади сільського голови, а також щодо прийняття рішення про призначення повторних виборів Білозірського сільського голови Черкаського району Черкаської області.
А тому, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Щодо посилання позивача на публікацію на офіційному сайті Білозірської громади - http://bilozirska. gromada.org.ua/news/, 30.11.2020 повідомлення Білозірської сільської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області від 28.10.2020 “Про результати виборів сільського голови Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області”, як на підставу відсутності заяви після встановленої дати, то останнє є безпідставне, оскільки здійснено на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.11.2020 у справі №580/4975/20, а заява про реєстрацію сільським головою ОСОБА_2 подана ще 09.11.2020 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 273 КАС України, виборець, учасник всеукраїнського референдуму (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.
ОСОБА_1 звернувшись до суду з позовом до суб'єкта владних повноважень, не надано належних доказів того, що відповідач порушив особисті виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі як виборця.
Також позивачем не надано до суду докази, що вказували на порушення інших власних особистих прав та законних інтересів позивача, пов'язаних з участю у виборчому процесі.
Частиною 2 ст. 273 КАС України, законодавець визначив суб'єктів судового захисту порушеного виборчого права та забезпечив неможливість спотворення конституційно визначеного захисту виборчого права, шляхом впровадження ефективного контролю, що має на меті унеможливити будь-які зловживання та маніпулювання.
Отже, відсутність порушеного права чи інтересу позивача є підставою для прийняття рішення про відмову у задоволенні позову. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.
При цьому, виборчим комісіям, як спеціальним органам державної влади, притаманні певні принципи діяльності, дотримання яких перевіряє суд через алгоритм закладений у ч. 2 ст. 2 КАС України, з'ясовуючи чи прийнято оскаржуване рішення: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Тобто йдеться про принципи дотримання процедур і строків, яких повинна дотримуватися комісія під час ухвалення власних рішень.
Відповідно до ст. 33 ВК України, виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.
Згідно із ч. 3 ст. 32 ВК України, виборчі комісії діють на підставі, у межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку, відповідачем доведено правомірність вчинених дій, а позивачем в свою чергу не надано жодних доказів на порушення відповідачем виборчого законодавства та про порушення його прав та інтересів, як виборця.
Враховуючи приписи ст. 139 КАС України, судові витрати зі сплати судового збору не підлягають компенсації на користь позивача.
Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 268, 272, 273, 275 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом двох днів з дня проголошення рішення.
Суддя П.Г. Паламар