17 грудня 2020 року м. Дніпросправа № 340/1179/20
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Дурасової Ю.В.,
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.07.2020 (головуючий суддя Момонт Г.М., дата складення повного рішення 21.07.2020)
в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась з адміністративним позовом до суду до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області просить:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо припинення з 01 серпня 2016 року виплати ОСОБА_1 пенсії;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії з моменту її припинення, тобто з 01 серпня 2016 року;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії та сплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії що виникла з 01 серпня 2016 року, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, із застосуванням всіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, передбачених пенсійним законодавством України, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок ОСОБА_1 відкритий в Акціонерному товаристві «Ощадбанк».
Позов обґрунтовано тим, що позивач у зв'язку з проведенням бойових дій та антитерористичної операції у 2014 році переїхала до міста Кропивницький, де стала на облік як внутрішньо переміщена особа та з серпня 2014 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області і отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Проте, з серпня 2016 року Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області припинило виплату пенсії позивачу. Представник позивача вказує про те, що дана справа є типовою, оскільки відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №805/402/18. Стосовно строку звернення до суду представник позивача, з посиланням на правову позицію Верховного Суду, наведену у постанові від 24.04.2018 р. у справі №646/6250/17, вважає, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.07.2020 позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 серпня 2016 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком з 01 серпня 2016 року.
У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.09.2020 внесено виправлення у перший абзац мотивувальної частини рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 липня 2020 року у справі №340/1179/20, замінивши словосполучення “пенсію за віком” на “пенсію у зв'язку з втратою годувальника” та виклавши зазначений абзац у такій редакції:
“ ОСОБА_1 з 14.08.2014 р. є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 16.10.2014 р. №3504000067 про взяття на облік особи переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (а.с.18) і перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, як особа, яка отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника (а.с. 29-31)”.
Внести виправлення у третій абзац резолютивної частини рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 липня 2020 року у справі №340/1179/20, замінивши словосполучення “пенсії за віком” на “пенсії у зв'язку з втратою годувальника” та виклавши зазначений абзац у такій редакції:
“Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ 20632802) відновити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника з 01 серпня 2016 року”.
Рішення суду першої інстанції, зокрема, обґрунтовано тим, що непідтвердження фактичного місця проживання не є підставою для припинення виплати пенсії, яка передбачена Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а тому припинення виплати позивачу пенсії було здійснено не у спосіб передбачений законом.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, згідно якої просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених вимог та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
До апеляційного суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, доводи якого зводяться до законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 14.08.2014 р. є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 16.10.2014 р. №3504000067 про взяття на облік особи переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (а.с.18) і перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, як особа, яка отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника (а.с.29-31)
Розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №175239 від 10.08.2016 р. ОСОБА_1 відповідно до витягу з протоколу №9 від 20.07.2016 р. засідання виконавчого комітету Ленінської районної ради у місті Кіровограді з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, житлових субсидій та пільг, припинено виплату пенсії з 01.08.2016 р. (а.с.27, 28).
Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” №1706-VII від 20.10.2014 р., Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV від 09.07.2003 р.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Предметом спору є правомірність/протиправність дій відповідача щодо припинення з 01 серпня 2016 року виплати переміщеній особі пенсії.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлені Законом України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” від 20.10.2014 р. №1706-VII.
Відповідно до ч.3 ст.7 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. №1058-IV.
Так, частиною 1 статті 47 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.1 ст.49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, виплата пенсії особі припиняється виключно на підставі рішення територіального органу Пенсійного фонду або за рішенням суду з підстав визначених у ч.1 ст.49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” чи з інших підстав, передбачених законом.
При цьому, відповідачем не надано доказів на підтвердження наявності підстав, визначених ч.1 ст.49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, для припинення пенсії ОСОБА_1 , а також не надано рішення про припинення виплати пенсії позивачу.
Матеріалами справи підтверджується, що приймаючи рішення про припинення позивачу виплату пенсії відповідач керувалося постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” від 08.06.2016 р. №365.
Слід зазначити, що механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування визначений Порядком призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. №365 (далі за текстом - Порядок призначення).
Натомість механізм здійснення контролю за проведенням виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування визначений Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. №365 (далі за текстом - Порядок контролю).
Згідно з п.5 Порядку контролю, для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.
З огляду на пп.2 п.12 Порядку контролю, соціальні виплати за рішенням комісій або органів, що здійснюють соціальні виплати, припиняються у разі: встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
структурний підрозділ з питань соціального захисту населення та орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії припиняє соціальні виплати з місяця, що настає за тим, у якому прийнято відповідне рішення, а у випадках, передбачених підпунктом 3 пункту 4 та підпунктом 4 пункту 12 цього Порядку, - з дня припинення виплати ПАТ “Державний ощадний банк України” або з дня скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (п. 14 Порядку контролю).
Відповідно до п.15 Порядку контролю, поновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі, припинених відповідно до підпункту 2 пункту 12 цього Порядку, здійснюється за рішенням комісії, прийнятим на підставі подання структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, що внесене разом з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
У разі прийняття позитивного рішення комісією згідно з пунктом 15 цього Порядку соціальні виплати поновлюються через два місяці з місяця прийняття рішення про припинення таких виплат. Комісія може прийняти рішення про поновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі з місяця припинення таких виплат у разі, коли така особа перебуває у складних життєвих обставинах і з поважних причин не виконала вимоги структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, передбачені пунктами 6 і 7 цього Порядку. (п.16 Порядку контролю).
Отже, непідтвердження фактичного місця проживання не є підставою для припинення виплати пенсії, яка передбачена Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а тому припинення виплати позивачу пенсії було здійснено не у спосіб передбачений законом.
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що такий висновок суду першої інстанції узгоджується з висновком Верховного Суду викладеним у рішенні від 03.05.2018 р. у справі №805/402/18 (провадження №Пз/9901/20/18), залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 р.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо припинення з 01 серпня 2016 року виплати ОСОБА_1 пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії з моменту її припинення, тобто з 01 серпня 2016 року, підлягають задоволенню.
Діючи в межах вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції не переглядає частину рішення суду першої інстанції, якою відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
З огляду на результати апеляційного розгляду справи, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.07.2020 - залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в силу п.2 ч.5 ст. 328 КАС України протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
В повному обсязі постанова виготовлена 23.12.2020.
Головуючий суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова