Рішення від 21.12.2020 по справі 260/1936/20

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2020 року м. Ужгород№ 260/1936/20

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ващиліна Р.О.

при секретарі судового засідання Неміш Т.В.

за участю сторін:

позивача: представник - Бурдюх В.В.,

відповідача: представник - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Закарпатській області до Публічного акціонерного товариства "Мукачівприлад" про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Публічного акціонерного товариства "Мукачівприлад", в якому просить стягнути з Публічного акціонерного товариства "Мукачівприлад", ЄДРПОУ 00226282 із місцезнаходженням вул. Миру, буд. 151, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, податковий борг у розмірі 1825387,27 грн., в тому числі пеня у розмірі 48431,42 грн., по платежам 50 18010400 "Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості" у розмірі 24220,41 грн., в тому числі пеня у розмірі 386,00 грн.; 50 18010500 "Земельний податок з юридичних осіб" у розмірі 1782177,67 грн., в тому числі пеня у розмірі 48045,42 грн.; 30 14010100 "Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" у розмірі 18650,64 грн.; 85 11021000 "Податок на прибуток приватних підприємств" у розмірі 338,55 грн. за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що заборгованість відповідача виникла у зв'язку з несплатою ним самостійно визначеного грошового зобов'язання в поданих податкових декларацій з податку на нерухоме майно, плати за землю, податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств, а також штрафних санкцій, нарахованих за результатами проведених податкових перевірок. Контролюючим органом було здійснено всі визначені законодавством заходи щодо стягнення податкового боргу, в тому числі, скеровано на адресу такого платника податків податкову вимогу. Однак такі дії не призвели до позитивного результату, а тому сума податкового боргу підлягає стягненню в судовому порядку.

В судовому засіданні 21 грудня 2020 року представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Відповідач явку свого уповноваженого представника в судове засіданні не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, хоча був належним чином проінформований про дату, час та місце судового розгляду.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 червня 2020 року відкрито загальне позовне провадження в даній адміністративній справі, надано відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву та повідомлено, що згідно з вимогами ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Зазначену ухвалу направлено на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення та отримано представником відповідача 10 липня 2020 року.

Разом з тим, відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надав, про поважність причин неподання такого суд не повідомив, із заявою про продовження процесуальних строків для подання такого до суду не звертався.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У зв'язку з вищенаведеним, враховуючи положення ч. 6 ст. 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши подані позивачем документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Публічне акціонерне товариство "Мукачівприлад" (далі ПАТ "Мукачівприлад") зареєстроване за адресою: Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Миру, буд. 151; та йому присвоєно ідентифікаційний код 00226282.

19 лютого 2018 року ПАТ "Мукачівприлад" подало до Мукачівської ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області звітну податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік, відповідно до якої відповідачем самостійно визначено суму податку на нерухоме майно за 2018 рік, яка підлягає сплаті до бюджету, у розмірі 14709,80 грн. (арк. спр. 29 - 30).

Також 20 лютого 2019 року ПАТ "Мукачівприлад" подало до ГУ ДФС у Закарпатській області (Мукачівське управління) звітну податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2019 рік, відповідно до якої відповідачем самостійно визначено суму податку на нерухоме майно за 2019 рік, яка підлягає сплаті до бюджету, у розмірі 16479,40 грн. (арк. спр. 31).

19 лютого 2018 року ПАТ "Мукачівприлад" подало до Мукачівської ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області звітну податкову декларацію з плати за землю за 2018 рік, в якій самостійно зазначило суму грошового зобов'язання, що підлягає сплаті, у розмірі 273810,36 грн. (арк. спр. 32 - 33).

20 лютого 2019 року відповідач подав до ГУ ДФС у Закарпатській області (Мукачівське управління) звітну податкову декларацію з плати за землю за 2019 рік, в якій самостійно зазначив суму грошового зобов'язання, що підлягає сплаті, у розмірі 1642862,13 грн. (арк. спр. 34 - 35).

Окрім того, ПАТ "Мукачівприлад" було подано до контролюючого органу наступні звітні податкові декларації з податку на додану вартість:

- за листопад 2019 року, відповідно до якої сума податкового зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету становить 237191,00 грн. (арк. спр. 36 - 37);

- за грудень 2019 року, відповідно до якої сума податкового зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету становить 37,00 грн. (арк. спр. 38 - 39).

Також 02 березня 2020 року ПАТ "Мукачівприлад" подало до ГУ ДПС у Закарпатській області (Мукачівське управління) звітну податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2019 рік, в якій самостійно визначило суму податку на прибуток у розмірі 360,00 грн. (арк. спр. 40 - 41).

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Вказане кореспондується з положенням пп.16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №755-VI, із змінами і доповненнями (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - ПК України).

Згідно зі ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

П. 46.1 ст. 46 ПК України дає визначення поняттю "податкова декларація", відповідно до якого, такою є документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Ст. 54 ПК України передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до вимог п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Проте самостійно визначену суму податкового зобов'язання відповідачем сплачено в повному обсязі не було.

Згідно пп. 14.1.162. п. 14.1 ст. 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Відповідно до пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПК України, при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, нарахування пені розпочинається після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Так, в порядку пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПК України "Мукачівприлад" нараховано пеню у розмірі 48431,53 грн. за наступними платежами:

- «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» у розмірі 386,11 грн.;

- «Земельний податок з юридичних осіб» у розмірі 48045,42 грн.

Окрім того, за результатами порушень, виявлених внаслідок проведених камеральних перевірок своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, своєчасності сплати податку на додану вартість та несвоєчасного подання декларації з податку на додану вартість за грудень 2019 року та січень 2020 року, контролюючим органом відносно ПАТ "Мукачівприлад" винесено наступні податкові повідомлення-рішення:

- №0009215204 від 19.02.2020, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 2073,36 грн.;

- №0009395204 від 20.02.2020, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 300,79 грн.;

- №0009415204 від 20.02.2020, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 7,50 грн.;

- №0009405204 від 20.02.2020, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1020,00 грн.;

- №0018925204 від 26.03.2020, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 519,99 грн.;

- №0018945204 від 26.03.2020, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1020,00 грн (арк. спр. 42 - 61).

Зазначені податкові повідомлення-рішення надіслані відповідачу в порядку, передбаченому п. 42.2 ст. 42 ПК України (арк. спр. 43, 52, 56, 61).

Відповідно до положень п. 120.1 ст. 120 ПК України, неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Згідно п. 1201.1 ст. 1201 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Окрім того п. 126.1 ст. 126 ПК України передбачена відповідальність платників податків за порушення правил сплати (перерахування) податків. Так, зокрема, вказаною законодавчою нормою передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Прийняті контролюючим органом податкові повідомлення-рішення стосовно ПАТ "Мукачівприлад" ні в адміністративному, ані в судовому порядку оскаржені не були.

П. 57.3 ст. 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Сума визначеного контролюючим органом за результатами проведених перевірок грошових зобов'язань та нарахованих штрафних санкцій відповідачем у встановлені ПК України терміни сплачена не була.

Пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України дає визначення поняттю «податковий борг», відповідно до якого таким є сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

У зв'язку з несплатою в повному обсязі податкових зобов'язань у встановлені ПК України строки ПАТ "Мукачівприлад" було виставлено в порядку, передбаченому п. 59.1 ст. 59 ПК України, податкову вимогу від 02.01.2018 №14552-17 (арк. спр. 62).

Незважаючи на вищенаведене, станом на день розгляду даної справи в суді відповідач податковий борг в добровільному порядку не сплатив.

Таким чином, в ПАТ "Мукачівприлад" наявний податковий борг у розмірі 1825387,27 грн., в тому числі пеня у розмірі 48431,42 грн. по наступним платежам:

- 50 18010400 "Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості" у розмірі 24220,41 грн., в тому числі пеня у розмірі 386,00 грн.;

- 50 18010500 "Земельний податок з юридичних осіб" у розмірі 1782177,67 грн., в тому числі пеня у розмірі 48045,42 грн.;

- 30 14010100 "Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" у розмірі 18650,64 грн.;

- 85 11021000 "Податок на прибуток приватних підприємств" у розмірі 338,55 грн.

Нормами п. 95.3 ст. 95 ПК України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Разом з тим, згідно п. 95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 ПК України).

За наведених обставин, враховуючи вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ

1. Позов Головного управління ДПС у Закарпатській області (місцезнаходження: вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ - 43143065) до Публічного акціонерного товариства "Мукачівприлад" (місцезнаходження: вул. Миру, буд. 151, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ - 00226282) про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Мукачівприлад" (місцезнаходження: вул. Миру, буд. 151, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ - 00226282) податковий борг у розмірі 1825387,27 грн. (Один мільйон вісімсот двадцять п'ять тисяч триста вісімдесят сім гривень 27 коп.), в тому числі пеня у розмірі 48431,42 грн., по платежам: 50 18010400 "Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості" у розмірі 24220,41 грн., в тому числі пеня у розмірі 386,00 грн.; 50 18010500 "Земельний податок з юридичних осіб" у розмірі 1782177,67 грн., в тому числі пеня у розмірі 48045,42 грн.; 30 14010100 "Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" у розмірі 18650,64 грн.; 85 11021000 "Податок на прибуток приватних підприємств" у розмірі 338,55 грн. за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII Перехідних положень КАС України).

У зв'язку з перебуванням у період з 22 по 30 грудня 2020 року головуючого судді Ващиліна Р.О. у відпустці повний текст рішення виготовлено 31 грудня 2020 року.

СуддяР.О. Ващилін