Постанова від 30.12.2020 по справі 520/10138/2020

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2020 р. Справа № 520/10138/2020

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Григорова А.М.,

Суддів: Подобайло З.Г. , Ральченка І.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.09.2020 року, головуючий суддя І інстанції: Тітов О.М., м. Харків, повний текст складено 02.09.20 року по справі № 520/10138/2020

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду через електронний кабінет системи "Електронний суд" з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд першої інстанції:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області: щодо відмови в обчисленні, перерахунку та виплаті позивачу пенсії з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року у зв'язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року за справою №520/9873/19 згідно з оновленими довідками ХОВК від 15 квітня 2020 року № ФХ-105468, статей 43, 51, 55, 63 Закону України від 09.04.92 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.91 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; щодо відмови в виплаті позивачу з 01 січня 2018 року різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року N 2050-111 “Про компенсацію громадянам втрати частини доході в у зв'язку з порушенням строків їх виплати”; щодо відмови, протягом п'яти робочих днів, після надходження від Харківського обласного військового комісаріату повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року, подати до Харківського обласного військового комісаріату списки осіб, в тому числі позивача, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5), на підставі статті 24 “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області: обчислити, перерахувати та виплатити позивачу пенсію з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року у зв'язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року за справою №520/9873/19 згідно з оновленими довідками ХОВК від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468, статей 43, 51, 55, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.91 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; провести розрахунок на виплату недоотриманої позивачем суми пенсії за період з 01 січня 2018 року, а саме різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-111 “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати”, який узгодити з позивачем; здійснити дії, визначені законодавством, відповідно до статей 17, 24 “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, а саме: а) протягом п'яти робочих днів, після надходження від ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року, подати до Харківського обласного військового комісаріату списки осіб, втому числі позивача, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). б) не пізніше 10 днів після одержання від ІНФОРМАЦІЯ_1 списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі позивача, з зазначеними у них змінами розмірів видів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій, провести обчислення, перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року; при отриманні від Харківського обласного військового комісаріату оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, як додаткових документів, які впливають на розмір пенсії позивача, виданих відповідно до законодавства, обчислювати, перераховувати та виплачувати позивачу пенсії відповідно до законодавства України в “автоматичному” режимі без зустрічних дій позивача. При необхідності перевіряти вищевказані довідки.

- стягнути на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області різницю між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року N 2050-111 “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати”, згідно з розрахунком на виплату недоотриманої позивачем суми пенсії за період з 01 січня 2018 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті 382 КАС України.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.09.2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 18.05.2020 щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області обчислити, перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року у зв'язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року за справою №520/9873/19 згідно з оновленими довідками ХОВК від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468, статей 43, 51, 55, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 недоотриманої суми пенсії за період з 01 січня 2018 року, а саме різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-111 “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати”.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.09.2020 року по справі №520/10138/20 в частині задоволених позовних вимог та ухвалити у відповідній частині постанову, якою відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування вимог скарги зазначає, що не погоджується з рішенням суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, вважає його необґрунтованим, незаконним, постановленим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Так, зазначає, що на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 по справі №520/10730/19 з 01.01.2018 року пенсію позивача перераховано відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 № 103, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.03.2019. Вважає, що довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії № ФХ 105468 від 15.04.2020, видані ІНФОРМАЦІЯ_2 не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 та з 01.01.2019. Вказує, що довідка № ФХ 105468 від 05.03.2019 була складена ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103. Зміст довідки не суперечить положенням постанови від 21.02.2018 р. №103. Зазначає, що із врахуванням п. 2 ст. 265 КАС України до спірних правовідносин, що склались між сторонами у справі до 05.03.2019, положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 підлягають застосуванню. Посилається, що визнання не чинними в подальшому п.п.1,2 постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 не може мати наслідком зобов'язання відповідача до вчинення певних дій за період до 05.03.2019, оскільки цей факт не розповсюджує свою дію на правовідносини, що склались між позивачем та відповідачем до набрання відповідним судовим рішенням законної сили. Крім того, зазначає, що компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу. При цьому, слід враховувати, що основною умовою для виплати громадянину, передбаченої положеннями Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Таким чином, обов'язок здійснити компенсацію втрати частини доходів настає лише у випадку порушення встановлених строків їх виплати. Зазначає, що у даному випадку, позивач просить нарахувати компенсацію на ще не виплачені суми пенсії, що не підпадає під визначення доходів, передбачених Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати”, за порушення строків виплати яких сплачується компенсація. Вказує, що вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплати компенсації спрямовані на майбутнє та є передчасними, а тому не підлягають задоволенню. Вважає, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасування судового рішення в частині задоволених вимог.

17.12.2020 року позивачем через електронний кабінет системи "Електронний суд" було направлено до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому посилаючись на те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, необхідні для проведення перерахунку пенсії, позивач має законні підстави для перерахунку його пенсії на підставі довідок Харківського обласного військового комісаріату №ФХ-105468-1 та №ФХ - 105468-2 від 15 квітня 2020 року, а оскаржуване рішення суду відповідає Конституції України та Законам України і змін не вимагає, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Учасники по справі про дату час та місце розгляду апеляційної скарги були повідомлені заздалегідь та належним чином.

Позивач був повідомлений про дату час та місце розгляду апеляційної скарги на його електронну адресу згідно заяви, викладеній ним в позовній заяві.

Відповідач був повідомлений про дату час та місце розгляду апеляційної скарги, що підтверджується його відміткою на супровідному листі суду.

Враховуючи неприбуття учасників справи в судове засідання призначене на 24.12.2020 року, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, а також подання скаржником апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке було ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, на підставі положень ст.311 КАС України, колегія суддів ухвалила апеляційний розгляд справи по справі продовжити в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів зазначає, що з огляду на ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

25.11.2019 р. Харківським окружним адміністративним судом винесено рішення, яким визнано протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату щодо не врахування при обчисленні з 01 січня 2018 року грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти та зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат: оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року та з на 01 січня 2019 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року та на 01 січня 2019 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.

Позивач, 07 квітня 2020 року направив заяву до відповідача в якій, з-поміж іншого, просив відповідача: - в пункті 2: відповідно до статті 24 “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, протягом п'яти робочих днів після надходження повідомлення від ІНФОРМАЦІЯ_1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій подати до Харківського обласного військового комісаріату списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). - в пункті 3: після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_1 оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2018 року та станом на 01 січня 2019 року, перерахувати та виплатити позивачу пенсію згідно оновлених довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум, а також виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ від 19.10.2000 року.

У своїй відповіді від 25 травня 2020 року за №3497-2837/Ч-02/8-2000/20 відповідач повідомив , що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 року по справі № 520/10730/19 різниця пенсії, обчислена за рішенням суду за період з 01.01.2018 по 01.03.2020 року, та компенсація втрати частини доходів, яка нарахована на виконання рішення суду, буде виплачуватись відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 “Про питання погашення заборгованості пенсійних виплат за рішенням суду”.

По пунктах 2,3 заяви позивача від 07 квітня 2020 року у відповіді відповідача було зазначено, що порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі-Закон), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), та зроблено висновок, що на сьогодні законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, у зв'язку з повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_1 копій повідомлення до відповідача про підстави для перерахунку позивачу пенсії і двох оновлених довідок відповідно до рішення суду, 28 квітня 2020 року позивач повторно звернувся до відповідача з запитом на отримання публічної інформації, в якому зазначив, що обчислення і перерахунок пенсії не був проведений своєчасно з вини саме ІНФОРМАЦІЯ_1 , що на підставі нових виправлених довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідач зобов'язаний обчислити та перерахувати позивачу пенсію з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року та виплатити різницю між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" №2050-Ш від 19.10.2000, та що перерахунок проводиться на підставі прямої дії статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ”.

Також позивач направив до відповідача копії повідомлення від 16 квітня 2020 року №ФХ- 105468/1193ВСЗ і двох нових виправлених довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468-1 та №ФХ- 105468-2. В пункті 7 запиту просив надати інформацію про вхідний номер і дату отримання відповідачем листа Харківського обласного військового комісаріату від 16 квітня 2020 року № ФХ-105468/1193ВСЗ і двох нових виправлених довідок; дату проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року згідно оновлених довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468; якщо вищевказаний перерахунок не проведений, та з якої причини; розмір перерахованої пенсії; розмір заборгованості, що утворилася після перерахунку пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходів; коли ця заборгованість буде виплачена.

Листом від 06 травня 2020 року за №2000-0203-8/19732 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило, що до Головного управління надійшло повідомлення за №ФХ- 105468/1193ВСЗ за вхідним №2971 від 16.04.2020 від ІНФОРМАЦІЯ_1 з двома оновленими довідками про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1

16 травня 2020 року позивач направив до відповідача повторний запит на отримання публічної інформації, в якому повідомив, що по пункту 7 у відповіді відповідача вказав тільки номер і дату отримання довідок.

Листом від 22 травня 2020 року за №2000-0203-8/25691 відповідач повідомив, що згідно нових довідок Харківського обласного військового комісаріату від 15.04.2020 року за №ФХ-105468/1 та №ФХ-105468/2, головним управлінням прийнято рішення від 18.05.2020 року. У вказаному рішенні Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області стверджує що нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно з Законом, після дати набрання рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18 законної сили, до Головного управління не надходило, посилається на нормативно-правові акти, які, на думку позивача, не мають ніякого відношення до спірного питання, так як стосуються тільки виплати пенсії. Відповідач робить висновок, у зв'язку з вищевикладеним, та відсутністю зобов'язань щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 р. та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2020 по справі №520/9873/19, підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відсутні.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо не перерахунку його пенсії, а свої законні права порушеними, звернувся з позовом до суду.

Приймаючи рішення про часткове задоволення адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок про розмір грошового забезпечення від 15 квітня 2020 року №ФХ - 105468. Крім того, задовольняючи позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області урахування компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-111 “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” при виплаті різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, суд першої інстанції, зокрема, виходив з того, що на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.

Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Частиною 1 ст.46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Приписами ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ (далі по тексту - Закону № 2011-ХІІ) визначається питання грошового забезпечення військовослужбовців.

Так, ч.2 ст.9 Закону № 2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частина 18 ст.43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, повноваження щодо визначення умов, порядку перерахунку пенсій та їх розмірів належать Кабінету Міністрів України.

Кабінет Міністрів України Постановою від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" затвердив порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 45 (далі по тексту - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Колегія суддів зазначає, що Постановою Кабінет Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 10 Постанови №704 зазначена постанова набирає чинності з 01.03.2018.

Отже, з набранням чинності Постановою від 30.08.2017 №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців виникли підстави для перерахунку пенсії.

Колегія суддів зауважує, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Як вбачається з матеріалів даної справи, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 року по справі №520/10730/19 (яке набрало законної сили 02.03.2020 року відповідно до ухвали Другого апеляційного адміністративного суду від 02.03.2020 року, якою апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.11.2019 року по справі № 520/10730/19 повернуто скаржнику) було задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 з 22.05.2013 в переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності, призначенні пенсії по інвалідності в розмірі 60 % відповідних сум грошового забезпечення, перерахунку основного розміру пенсії в розмірі 60 % відповідних сум грошового забезпечення та виплаті різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ від 19.10.2000; щодо відмови з 01.01.2018 в перерахунку пенсії згідно з новою виправленою довідкою Харківського обласного військового комісаріату № ФХ-105468/ від 05.03.2019 та виплати ОСОБА_1 різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ від 19.10.2000; щодо зменшення розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 за рахунок виплати 75 % суми підвищеної пенсії з 05.03.2019 згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності з 22.05.2013 згідно заяви ОСОБА_1 та призначити з 22.05.2013 пенсію по інвалідності в розмірі 60 % відповідних сум грошового забезпечення, перерахувати з 22.05.2013 основний розмір пенсії в розмірі 60 % відповідних сум грошового забезпечення та виплатити ОСОБА_1 різницю між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ від 19.10.2000. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 05.03.2019 в розмірі 100 % суми підвищення з урахуванням раніше виплачених сум, та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ від 19.10.2000. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2018 згідно з новою виправленою довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФХ-105468/___від 05.03.2019 з урахуванням раніше виплачених сум, та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ від 19.10.2000. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Крім того, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року по справі №520/9873/19 (набрало законної сили 02.03.2020 року відповідно до постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2020 року, якою залишено без змін рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року) адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Харківського обласного військового комісаріату ( АДРЕСА_3 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не врахування при обчисленні з 01 січня 2018 року грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 :- оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року та з на 01 січня 2019 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року та на 01 січня 2019 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти. В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Колегія суддів зауважує, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок, затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі по тексту - Порядок №3-1).

Згідно з п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 11.08.2020 по справі №520/2986/19 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 по справі №553/3619/16-а.

При цьому, до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу або пенсіонера у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Колегія суддів зазначає, що Харківським обласним військовим комісаріатом на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2020 по справі №520/9873/19 було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомлення за №ФХ-105468/1193 ВСЗ за вхідним №2971 від 16.04.2020 до якого було додано дві довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від 15.04.2020 №ФХ-105468.

Крім того, позивачем також було направлено до відповідача копію вищевказаного повідомлення Харківського обласного військового комісаріату разом з двома довідками про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від 15.04.2020 №ФХ-105468.

Відповідно до приписів Порядку №45, пенсійний орган здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноваженого органу, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку, а тому у відповідача виник обов'язок зі здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі отриманих довідок.

Колегія суддів вважає, що отримавши наведені вище довідки, відповідач повинен був здійснити обчислення, перерахунок та виплату позивачу пенсію з 01.01.2018 та з 01.01.2019 року у зв'язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року по справі №520/9873/19, яке набрало законної сили 02.03.2020 року, згідно з двома оновленими довідками Харківського обласного військового комісаріату від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів даної справи, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 18.05.2020 року було відмовлено у перерахунку пенсії позивача на підставі довідок Харківського обласного військового комісаріату від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468.

Доводи апеляційної скарги про те, що довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від 15.04.2020 №ФХ-105468, видані ІНФОРМАЦІЯ_2 не можуть бути підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 та з 01.01.2019, колегія суддів вважає необґрунтованими з урахуванням наведених вище висновків.

Також, колегія суддів зауважує, що апеляційна скарга відповідача фактично не містить обґрунтувань щодо невідповідності чинному законодавству складових та зазначених в них розмірів довідок Харківського обласного військового комісаріату від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468.

Крім того, невідповідність чинному законодавству складових та зазначених в них розмірів в довідках Харківського обласного військового комісаріату від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468 не було підставою для прийняття відповідачем рішення від 18.05.2020 року (рішення про розгляд заяви ОСОБА_1 , щодо перерахунку пенсії за вислугу років, передбаченої Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 18.05.2020 року).

Колегія суддів зауважує, що з матеріалів даної справи вбачається, що довідки Харківського обласного військового комісаріату від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468 були складені на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, якою було підвищено та змінено структуру грошового забезпечення військовослужбовців.

При цьому, колегія суддів зауважує увагу, що складові довідок Харківського обласного військового комісаріату від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468 відповідають складовим первинної довідки (довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від 05 березня 2019 року №ФХ 105468), крім розміру таких складових у грошовому еквіваленті.

Також, щодо посилання в апеляційній скарзі на те, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 по справі №520/9873/19 не було покладено зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, а тому відповідно і відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача, то колегія суддів їх вважає необґрунтованими та такими, що не впливають на вирішення даної справи, оскільки відповідач, отримавши дві довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від 15.04.2020 №ФХ-105468 мав вчинити дії направлені на обчислення, перерахунок та виплату пенсії позивача.

Таким чином, з огляду на наведеного вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції (враховуючи ч.2 ст. 9 КАС України) про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 18.05.2020 щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468.

Оскільки наведене вище рішення пенсійного органу є протиправним та такими, що підлягає скасуванню, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним способом порушеного права позивача на отримання належного йому розміру пенсії буде зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області обчислити, перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року у зв'язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року за справою №520/9873/19 згідно з оновленими довідками ХОВК від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468, статей 43, 51, 55, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 недоотриманої суми пенсії за період з 01 січня 2018 року, а саме різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами.

При цьому, колегія суддів зауважує, що позивачу підлягають виплаті суми перерахованої пенсії з урахуванням раніш виплачених сум.

Разом з тим, щодо задоволених судом першої інстанції вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області урахування компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-111 “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” при виплаті різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно зі ст.1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Статтею 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" визначено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Частиною 2 ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Колегія суддів зауважує, що нарахування та виплата суми пенсії ставить первинною подією щодо компенсації втрати частини пенсії, яка нараховується та виплачується, відповідно, після та за результатом нарахування та виплати основної суми пенсії.

Вищевказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка була викладена в постановах від 10.07.2018 р. по справі №404/6317/16-а, від 25.10.2018 р. по справі №420/1410/17, від 10.02.2020 р. по справі №134/87/16-а.

Окрім того, колегія суддів зауважує, що позивач просить нарахувати компенсацію на ще не виплачені суми пенсії, що не підпадає під визначення доходів, передбачених Законом "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати". Відсутні підстави вважати, що право позивача на отримання компенсації буде порушено пенсійним органом.

Щодо посилання суду першої інстанції на те, що компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені, то колегія суддів зазначає, що дійсно право на таку компенсацію виникає при затримці її виплати, але виплачена вона повинна бути в момент виплати суми заборгованості і лише в разі не виплати цієї суми при виплаті заборгованості це право буде порушене. Тобто, не заперечуючи права позивача на отримання компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати у зв'язку з тим, що спірні суми не були нараховані та виплачені своєчасно, колегія суддів зазначає, що право позивача на її отримання буде порушено лише в разі невиплати органами пенсійного фонду цієї компенсації в момент виплати суми заборгованості.

Стосовно доводів позивача про те, що нарахування компенсації втрати частини доходів, передбачено нормою прямої дії ч.2 ст.55 Закону №2262-ХІІ, то колегія суддів відхиляє вказані доводи з огляду на наведені вже вище висновки суду.

Щодо посилання позивача на правові позиції Верховного Суду, зокрема Великої Палати Верховного Суду, то колегія суддів зауважує, що в межах даної справи підлягають наведені вище правові позиції суду касаційної інстанції.

З урахуванням наведеного вище, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції дійшов передчасного та необґрунтованого висновку про задоволення вимог позову в наведеній вище частині.

Відповідно, колегія суддів не приймає доводи позивача в обґрунтування задоволених судом першої інстанції вимог позивача в наведеній вище частині.

Таким чином, з огляду на викладене вище, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а оскаржуване рішення суду першої інстанції скасуванню в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області урахування компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-111 “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” при виплаті різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами з прийняттям в цій частині нового рішення, яким у задоволенні позову належить відмовити. В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.09.2020 року по справі №520/10138/2020 підлягає залишенню без змін.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, а доводи відповідача щодо правомірності проведеної перевірки є помилковими.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, що відповідно до вимог ст.317 КАС України є підставою для скасування судового рішення частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині.

Оскільки, відповідно до п.3 ч.6 ст.12 КАС України справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, і дана справа відноситься до справ незначної складності, а також враховуючи те, що дана справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно вказане рішення (постанова) суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.

Керуючись ст.ст.311, 315, 317, 321, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу - задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.09.2020 по справі №520/10138/2020 - скасувати в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області урахування компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-111 “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” при виплаті різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами.

Прийняти в цій частині нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.09.2020 року по справі №520/10138/2020 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)А.М. Григоров

Судді(підпис) (підпис) З.Г. Подобайло І.М. Ральченко