ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
місто Київ
30 грудня 2020 року справа №640/16363/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )
до1. Управління державної охорони України (далі по тексту - відповідач 1, УДО України) 2. Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач 2, ГУ ПФУ в м. Києві)
про1) визнання протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо визначення розміру посадового окладу та розміру окладу за військовим званням позивача станом на 01 січня 2018 року, станом на 01 січня 2019 року та станом на 01 січня 2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України станом на 01 січня 2018 року, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 14, 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704; 2) зобов'язання відповідача 1 оформити та надати до відповідача 2 довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку та виплати пенсії станом на 01 січня 2018 року, станом на 01 січня 2019 року та станом на 01 січня 2020 року з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, які визначаються шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої: станом на 01 січня 2018 року статтею 8 Закону України від 07 грудня 2017 року №2246-VІІІ «Про державний бюджет України на 2018 рік»; станом на 01 січня 2019 року статтею 8 Закону України від 23 листопада 2018 року №2629-VІІІ «Про державний бюджет України на 2019 рік»; станом на 01 січня 2020 року статтею 8 Закону України від 14 листопада 2019 року №294-ІХ «Про державний бюджет України на 2020 рік» на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 14, 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 та з обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, премія), вказаних у позовній заяві, розрахованих на 01 січня 2018 року, 2019 року, 2020 року, виходячи з наступного: надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень 15%, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення 50%, надбавка за особливо важливі завдання 90%, надбавка за спеціальні завдання чи державну охорону 70%, надбавка за особливості проходження служби, премія 50%, основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) з включенням у ці довідки про грошове забезпечення нової надбавки «за особливості проходження служби», встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 з 01 березня2018 року, в розмірі до 100% відповідно до наказу начальника УДОУ від посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; 3) зобов'язання відповідача 2 здійснити перерахунок пенсії станом на 01 січня 2018 року, на 01 січня 2019 року, на 01 січня 2020 року і здійснити обов'язкову виплату пенсії позивачу у повному обсязі з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року, з 01 січня 2020 року у розмірі 80 процентів грошового забезпечення з урахуванням розмірів основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) та з обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, премія), вказаних у пункті 4 прохальної частини цієї позовної заяви, та без обмеження пенсії позивача максимальним розміром (тобто без застосування обмежень у розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність); 4) стягнення з відповідача 2 у відповідності з вимогами частин першої та п'ятої статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправною бездіяльністю (недоотримані пенсійні виплати, як різниця між перерахованим розміром пенсійних виплат та фактично отриманих позивачем розміром пенсійних виплат) з 01 січня 2018 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів у відповідності з вимогами частини другої статті 55 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, у зв'язку з нездійсненням належного перерахунку пенсії позивача станом на 01 січня 2019 року та станом на 01 січня 2020 року та у зв'язку з виплатою з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року заниженого розміру пенсії; 5) зобов'язання відповідача 2 негайно виконати рішення суду згідно з вимогами пункту 1 частини другої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України та стягнення одним платежем усю суму боргу недоотриманої позивачем пенсії з 01 січня 2018 року, з огляду на те, що порушення прав позивача на законний перерахунок та на виплату позивачу належного розміру пенсії з боку відповідачів носить довготривалий протиправний характер; 6) зобов'язання відповідача 1 та відповідача 2 подати у десятиденний строк звіт до суду про виконання судового рішення
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що:
1) відповідач 1 протиправно відмовив:
- у визначенні розмірів посадового окладу та окладу за військове звання для перерахунку пенсії шляхом множення 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01 січня 2018 року, на 01 січня 2019 року та 01 січня 2020 року на відповідний коефіцієнт згідно з примітками до додатків 1 та 14 Постанови №704;
- у визначенні надбавки за вислугу років у відсотковому значенні до посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням відповідно додатку 16 Постанови №704;
- у наданні довідки з оновленими даними відповідачу 2 для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року;
2) відповідач 2 відмовив провести перерахунок пенсії без оновлених довідок про грошове забезпечення позивача, наданих відповідачем 1.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на примітки до додатків 1, 14, 16 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704, відповідно до яких визначено, що розрахунки проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт та на судову практику.
Позивач також вважає, що до оновлених довідок про розмір грошового забезпечення необхідно вказати розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, що були у розрахунку його пенсії до 01 січня 2018 року (на підставі довідки УДО України від 14 березня 2017 року №2/6-28) та залишились після 01 січня 2018 року відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 травня 2019 року, ухвал Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 лютого 2020 року та 27 лютого 2020 року по справі 826/6915/18 та рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 12 червня 2019 року по справі №755/12739/17.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 липня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/16363/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання, зобов'язано відповідача 1 надати суду інформацію про розмір надбавки за особливості проходження служби.
Відповідач 1 у відзиві на позовну заяву зазначив, що:
- надання довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій можливо лише у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку раніше призначених пенсій, яке на даний час не прийнято;
- на момент направлено довідки про розмір грошового забезпечення позивача відповідачу 2 додаток №2 Порядку №45 передбачав включення до довідки посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років;
- вимоги щодо включення до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення зазначених позивачем додаткових видів грошового забезпечення станом на день перерахунку пенсії не закріплено чинним законодавством, а постанова Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року №1294, якою визначалися зазначені додаткові види грошового забезпечення, втратила чинність на підставі Постанови №704;
- відповідно до пункту 4 Постанови №704 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14 до цієї постанови.
Позивач 25 серпня 2020 року надав до суду заяву про виправлення описок, в якій просить виправити описки в тексті позовної заяви, зокрема, на сторінці 11 в даті підписання позову слово «червня» виправити на «липня».
Позивач надав відповідь на відзив відповідача 1, відповідно до якого зазначив, що відповідач 1 не спростував твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог, не навів заперечень щодо наведених обставин та правових підстав позову; повторно зазначає, що усі надбавки, що входили до розрахунку пенсії до 01 січня 2018 року включені до складу пенсії після 01 січня 2018 року відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 травня 2019 року по справі 826/6915/18; відповідач 1 не надав суду інформацію про розмір надбавки «за особливості проходження служби» за посадою заступника директора департаменту.
Відповідач 1 надав клопотання про долучення до матеріалів справи службової записки стосовно середнього розміру надбавки за особливості проходження служби та заперечення проти відповіді позивача на відзив УДО України.
Відповідно до наданого заперечення відповідач 1 вважає хибним і помилковим твердження позивача, що розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, повинні визначатися шляхом множення 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 01 січня 2018 року, 2019 та 2020 років, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатками 1, 14 і 16 та повторно обґрунтовує свої заперечення пунктом 4 Постанови №704, який є не скасованим та чинним, повторно зазначає, що надання довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій можливо лише у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку раніше призначених пенсій, яке на даний час не прийнято; на момент направлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача відповідачу 2 додаток №2 Порядку №45 був чинний та передбачав включення до довідки посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років.
Крім того, відповідач 1 зазначає, що позивач у відповіді на відзив наголошує, що позов ним подано 17 липня 2020 року, проте позов фактично датований 17 червня 2020 року, що підтверджує факт звернення позивача до суду до винесення постанови Великою Палатою Верховного Суду України в зразковій адміністративній справі №160/8324/19, на яку посилається позивач, а тому вважає, що посадові особи УДО України діяли у межах і спосіб, встановлені чинним законодавством.
Позивач надав пояснення до заперечення відповідача 1 на відповідь позивача, в яких зазначив, що довідка УДО України від 29 березня 2018 року №2/6-409 застаріла, оскільки до неї включено лише три складові грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років), при цьому Окружним адміністративним судом м. Києва 28 травня 2019 року по справі 826/6915/18 прийнято рішення про включення у розрахунок пенсії всіх надбавок, які позивач отримував до 2018 року; звертає увагу на штамп канцелярії Окружного адміністративного суду м. Києва на позовній заяві, яким підтверджується дата подання позову та підтримує позовні вимоги.
Відповідач 1 подав до суду 20 жовтня 2020 року клопотання про залишення без розгляду пояснень до заперечення відповідача 1 на відповідь позивача, оскільки дії позивача ставлять під сумнів порядок розгляду справи у суді, встановлений статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства щодо підстав, часу та черговості подання заяв по суті справи, що визначаються Кодексом адміністративного судочинства або судом у визначених кодексом випадках.
Позивач надав пояснення до клопотання відповідача 1, відповідно до яких просить залишити його позовні вимоги без змін, а клопотання відповідача 1 без задоволення.
Позивачем 20 листопада 2020 року подано клопотання про порушення Кабінетом Міністрів України Конституції України при прийнятті Постанови №704, змін до неї та врахування цього при винесенні рішення судом.
23 листопада 2020 року позивач надав до суду заяву, відповідно до якої просить врахувати висновки Верховного Суду, викладені в рішенні від 17 грудня 2020 року по справі №160/8324/19, прискорити розгляд справи та долучити до матеріалів справи копії листів, наданих з клопотанням від 20 листопада 2020 року, роздруковані в кращій якості.
16 грудня 2020 року позивач подав заяву, відповідно до якої просить долучити до матеріалів справи копію рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 вересня 2020 року по справі №640/4681/20, яке набрало законної сили 10 листопада 2020 року, у зв'язку з тим, що рішення ним отримано 15 грудня 2020 року та врахувати висновки, викладені в цьому рішенні при розгляді справи.
В матеріалах справи докази надання відзиву на позовну заяву відповідачем 2 відсутні, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України може бути кваліфіковано судом як визнання позову. Суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши клопотання відповідача 1 про залишення без розгляду пояснень позивача до заперечення відповідача 1, суд зазначає таке.
Пунктом 3 частини третьої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи судом за правилами загального позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом.
Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Підстави, час та черговість подання заяв по суті справи визначаються цим Кодексом або судом у визначених цим Кодексом випадках.
Частина перша статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні встановлені статтею 261 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Враховуючи викладене, суд задовольняє клопотання відповідача 1 та залишає без розгляду пояснення позивача до заперечення відповідача 1.
Розглянувши клопотання позивача про порушення Кабінетом Міністрів України Конституції України при прийнятті Постанови №704 та змін до неї суд відмовляє в його задоволені, оскільки клопотання не стосується предмету розгляду справи.
Розглянувши заяву позивача від 16 грудня 2020 року суд вважає за можливе задовольнити клопотання позивача про долучення до матеріалів справи копії рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 вересня 2020 року по справі №640/4681/20, яке набрало законної сили 10 листопада 2020 року, оскільки на дату подачі позову зазначене рішення у позивача було відсутнє.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З розрахунку пенсії по пенсійній справі СБ 2976 станом на 31 грудня 2017 року (розрахунок пенсії на виконання рішення суду з 01 березня 2017 року по 31 грудня 2017 року) вбачається, що пенсія призначена з 12 листопада 1994 року, основний розмір пенсії становить 80% грошового забезпечення (вислуга років 30), пенсію позивачу з грошового забезпечення, яке складалось з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2 050,00 грн., оклад за військове звання - 135,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 40%, особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15%, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення 50%, надбавка за особливо важливі завдання 90%, надбавка за спеціальні завдання чи державну охорону 70%, премія 50%.
Згідно із розрахунками пенсії станом на 01 січня 2018 року, на 01 липня 2019 року, 01 грудня 2019 року та 13 квітня 2020 року (розрахунки пенсії на виконання рішення) основний розмір пенсії позивача становить 100% грошового забезпечення (вислуга років 30), пенсію обчислено, виходячи із таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 9 590,00 грн., оклад за військове звання - 1480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50%, особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15%, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення 50%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, надбавка за спеціальні завдання чи державну охорону 70%, премія 50%.
Позивач звернувся до відповідача 1 із заявою від 28 грудня 2019 року, відповідно до якої просить підготувати та надати нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року.
Відповідач 1 у відповідь на заяву позивача листом від 28 січня 2020 року №2/6-106 повідомив позивача, що рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 року в зразковій адміністративній справі №160/8324/19 не набрало законної сили; вирішення питання про надання довідок можливе лише після ухвалення остаточного рішення Великою Палатою Верховного Суду; на виконання вимог постанови постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» введено в дію Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Управління державної охорони України, затверджений наказом Управління державної охорони України 27 липня 2018 року №295/дск.
Позивач звернувся до відповідача 1 із заявою від 23 березня 2020 року про проведення відповідних визначень розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням шляхом множення 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 01 січня 2018 року, 2019 та 2020 років, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з примітками до додатків 1 та 14 Постанови №704; проведення визначення надбавки за вислугу років у відсотковому значенні до посадового окладу за військовим званням відповідно до додатку 16 Постанови №704 та надання довідок з оновленими даними до ГУ ПФУ в м. Києві для перерахунку пенсії.
За результатами розгляду заяви позивача щодо надання оновлених довідок до ГУ ПФУ в м. Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22 березня 2020 року відповідач 1 у листі від 22 квітня 2020 року №216-385 відмовив в оформленні нових довідок та повідомив, що на виконання Постанови №45 для перерахунку пенсії, УДО України вже надавало довідку №2/6-409 від 29 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 у 2018 році, на даний час УДО України не отримало списків від ГУ ПФУ в м. Києві та не має правових підстав для надання запитуваних довідок.
Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення позивача, видану УДО України від 29 березня 2018 року №2/6-409 розмір грошового забезпечення за посадою заступник начальника відділу (прирівняна до заступника директора Департаменту) становить: посадовий оклад - 9 590,00 грн., оклад за військовим званням - 1 480,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4 535,00 грн.
Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.
Стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі по тексту - Постанова №103).
Пунктом 1 Постанови №103 встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Із набранням чинності Постановою №103 внесені зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова №704), який викладено в такій редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
Додатки 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704, в яких у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру. Зокрема, у цих примітках наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, в залежності від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться.
В пункті 1 приміток Додатку 1 до Постанови №704 закріплено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
У примітці Додатку 14 Постанови №704 визначено, що оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли розмір окладу визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
Отже, зміст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови №704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.
В свою чергу, суд зазначає, що текст приміток до Додатків до Постанови №704, в силу вимог абзацу сьомого підпункту 2 пункту 20 Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06 вересня 2005 №870, не є нормою права, оскільки їх застосування допускається в окремих випадках без набуття ними характеру нормативних положень.
Крім того, пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-VIII, який набрав чинності 01 січня 2017 року, встановлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Згідно з Постановою №704 (в редакції Постанови №103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року.
Такі ж правила діють при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби.
Пункт 4 Постанови №704, в редакції чинній на дату перерахунку пенсії позивачу, був чинним, а, отже, підлягав застосуванню відповідачем 1 під час складання довідки.
Таким чином, суд вважає помилковими доводи позивача щодо необхідності застосування при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата станом на 01 січня 2018 року, на 01 січня 2019 року та на 01 січня 2020 року, враховуючи положення приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови №704, оскільки ці примітки не містять норм права та не узгоджуються з пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-VIII.
Суд не приймає посилання позивача на висновки, викладені в рішеннях Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 березня 2019 року у справі №640/20875/18, Харківського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2019 року у справі №520/2567/19, Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 травня 2019 року у справі №640/21496/18 та постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року по справі №857/11413/19, оскільки висновки, що викладені в судових рішеннях першої інстанції та апеляційної інстанції за участі інших учасників не є обов'язковими для застосування.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач 1 діяв правомірно, застосовуючи при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням таку розрахункову величину як прожитковий мінімум для працездатних осіб, визначений законом на 01січня 2018 року, а тому відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо визначення розміру посадового окладу та розміру окладу за військовим званням позивача станом на 01 січня 2018 року, станом на 01 січня 2019 року та станом на 01 січня 2020 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України станом на 01 січня 2018 року, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 квітня 2020 року у справі № 580/368/20 від 06 липня 2020 року у справі №640/21192/18.
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103.
Відповідно до частини другої статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до частини першої статті 325 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили з дати її прийняття.
Таким чином, пункт 6 Постанови №103 та зміни до пункту 4 Постанови №704 втратили чинність з 29 січня 2020 року.
Отже, з 29 січня 2020 року розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» встановлений прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2018 року в розмірі 1 700,00 грн., а мінімальна заробітна плата відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» складає 4 723,00 грн.
Таким чином, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням з 29 січня 2020 року повинен бути 2361,50 грн.
За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням позивача, починаючи з 29 січня 2020 року, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14 Постанови №704.
Суд встановив, що в частині позовних вимог до відповідача 1 оформити та надати відповідачу 2 довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку та виплати пенсії станом на 01 січня 2018 року, станом на 01 січня 2019 року та станом на 01 січня 2020 року з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії вказана справа відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 17 грудня 2019 року №160/8324/19 за результатами зразкової справи, в частині підготування та надання ГУ ПФУ оновленої довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії.
Зазначене, відповідно до частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, є підставою для врахування судом відповідних правових висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Як зазначено вище, питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та відповідно до якої Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року №45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку №45 в редакції, чинній на дату перерахунку пенсії позивачу, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 викладено в новій редакції та в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
У компетенцію Кабінету Міністрів України входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте, зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, а тому з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити відповідачі у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача 1 із заявою про видачу нових довідок про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, на відповідача 1 покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
При цьому, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3- 1 (далі по тексту - Порядок 3-1)
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 у справі №553/3619/16-а.
З 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Разом із цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача 1 у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідачем 1 відповідно до пункту 7 Постанови №103 оформлена та подана до ГУ ПФУ в м. Києві довідка про розмір грошового забезпечення від 29 березня 2018 року №2/6-409 з урахуванням таких складових як: посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років станом на 01 березня 2018 року.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача 1 оформити та надати відповідачу 2 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 05 березня 2019 року з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14 Постанови №704 та довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 29 січня 2020 року з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, які визначаються шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої: станом на 01 січня 2020 року статтею 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1 та 14, Постанови Кабінету Міністрів України №704.
В частині питання обов'язкового урахування в довідках про розмір грошового забезпечення таких щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки особам, які працюють в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення 50%, надбавки за особливо важливі завдання 90%, надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону 70%, надбавки за особливості проходження служби, премії 50%, суд зазначає таке.
Позивач в обґрунтування вимог щодо обов'язкового включення в довідку про розмір грошового забезпечення надбавки особам, які працюють в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення 50%, надбавки за особливо важливі завдання 90%, надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону 70%, премії 50% посилається на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 травня 2019 року у справі 826/6915/18 та рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 12 червня 2019 року по справі №755/12739/17.
Суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/6915/18 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в м. Києві, зокрема, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в м. Києві щодо неврахування при перерахунку, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пенсії ОСОБА_1 надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 50%, надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%, надбавки за спеціальні завдання чи держохорону у розмірі 70%, премії у розмірі 50%, які він отримував до перерахунку пенсії та зобов'язано ГУ ПФУ в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію, включаючи надбавку за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%, надбавку за інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 50%, надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%, надбавку за спеціальні завдання чи держохорону у розмірі 70%, премію у розмірі 50%, починаючи з 01 січня 2018 року, з урахуванням проведених раніше виплат.
Як вбачається зі змісту Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/6915/18 від 28 травня 2019 року, судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію з 12 листопада 1994 року, яка обчислена, виходячи із сум грошового забезпечення (до проведення перерахунку): посадовий оклад - 2050,00 грн.; оклад за військове звання - 135,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 874,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 307,50 грн.; надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення 50% - 1025,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50% - 1529,50 грн.; надбавка за спеціальні звання чи державну охорону 70% - 1435,00 грн.; премія 50% - 1025,00 грн.
У квітні 2018 року ГУ ПФУ в м. Києві на виконання Постанови №103 позивачу з 01 січня 2018 року перераховано пенсію на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01 березня 2018 року, виданої УДО України, що становить 16 605,00 грн., та складається з: окладу за посадою - 9590,00 грн.; окладу за спеціальним званням - 1 480,00 грн.; надбавки за вислугу років 50% - 5 535,00 грн., в розмірах, визначених Постановою №704.
Рішенням Дніпровського районного суду м. Києва від 12 червня 2019 року по справі №755/12739/17 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в м. Києві, зокрема, визнано протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки УДО України №2/6-28п від 14 березня 2017 року з урахуванням збільшення розміру надбавки за виконання особливо важливих завдань до 90% у відповідності до Закону України №614-VIII від 15 липня 2015 року, частини другої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, статей 43, 51, 55, 63 Закону України №2262-ХІІ від 09 квітня1992 року та зобов'язано ГУ ПФУ в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії, у відповідності до статей 43, 51, 55, 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року за період з 01 березня 2017 року по 01 січня 2018 року на підставі довідки УДО України №2/6- 28п від 14 березня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням збільшення розміру надбавки за виконання особливо важливих завдань з 50% до 90%, а також вислуги років позивача (30 років) та визначених при звільненні з військової служби відсотків (80%), з яких обчислюється основний розмір його пенсії.
Під час розгляду справи №755/12739/17 Дніпровським районним судом м. Києва встановлено, що УДО України направило ГУ ПФУ в м. Києві довідку №2/6-28п від 14 березня 2017 року про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , в якій посадовий оклад позивача зазначено у відповідному розмірі - 2050,00 грн. та надбавка за виконання особливо важливих завдань - 90%.
Отже, Окружним адміністративним судом м. Києва під час розгляду справи №826/6915/18 та Дніпровським районним судом м. Києва під час розгляду справи №755/12739/17 не досліджувалось питання включення УДО України до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови №704 надбавки особам, які працюють в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення 50%, надбавки за особливо важливі завдання 90%, надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону 70%, премії 50%, а тому не можуть мати у цій справі преюдиційне значення.
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Також слід зазначити, що преюдицію утворюють виключно лише ті обставини, які безпосередньо досліджувалися і встановлювалися судом, що знайшло відображення в мотивувальній частині судового акта. Лише згадувані, але такі, що не одержали оцінку суду, обставини не можуть розглядатися як встановлені судом і не набувають властивості преюдиціальності. Тобто, преюдиціальні факти слід відрізняти від оцінки іншим судом певних обставин.
Аналогічний правовий висновок викладений в постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 березня 2020 року у справі №№676/3499/17 та від 06 березня 2020 року у справі №820/5583/16.
Враховуючи вищевикладене, суд не бере до уваги посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 травня 2019 року у справі №826/6915/18 та Дніпровського районного суду м. Києва від 12 червня 2019 року у справи №755/12739/17.
Як встановлено судом, до складових грошового забезпечення позивача відповідно до довідки УДО України від 14 березня 2017 року №2/6-28п за нормами чинними на 01 квітня 2012 року були включені: надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень 15%, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення 50%, надбавка за особливо важливі завдання 90%, надбавка за спеціальні завдання чи державну охорону 70%, премії 50%.
Відповідно до пункту 5 Порядку №45, в редакції, чинній станом на 05 березня 2019 року, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується з урахуванням, зокрема: надбавки за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячних надбавок, доплат та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інших щомісячних надбавок, доплат, підвищення та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
В абзаці сьомому пункту 5 Порядку №45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Абзацами третім та четвертим підпункту 1 пункту 5 Постанови №704 установлено надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.
Постанова Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року №1294, якою визначалися, зокрема, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавка за особливо важливі завдання та надбавка за спеціальні завдання чи державну охорону, втратила чинність на підставі Постанови №704.
З аналізу вказаних норм вбачається, що надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення, за особливо важливі завдання та за спеціальні завдання чи державну охорону станом на 05 березня 2019 року чинним законодавством не передбачені.
Позиція про неможливість включення до складу грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у рішенні від 12 березня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а.
Щодо визначення розмірів додаткових видів грошового забезпечення у процентному відношенні суд зазначає, що визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить до повноважень відповідача 1, виходячи із розмірів, установлених Кабінетом Міністрів України, та виходячи із середніх розмірів, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 05 березня 2019 року надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливості проходження військової служби та премії.
Статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України, а тому позовні вимоги в частині урахування відповідачем 1 в довідці про розмір грошового забезпечення позивача основного розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення направлені не до тієї особи.
В частині позовних вимог про зобов'язання відповідача 2 здійснити перерахунок пенсії позивачу станом на 01 січня 2018 року, на 01 січня 2019 року, на 01 січня 2020 року і здійснити обов'язкову виплату пенсії позивачу у повному обсязі з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року, з 01 січня 2020 року у розмірі 80 процентів грошового забезпечення з урахуванням розмірів основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) та з обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, премія), вказаних у пункті 4 прохальної частини цієї позовної заяви, та без обмеження пенсії позивача максимальним розміром (тобто без застосування обмежень у розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність), суд відмовляє з огляду на таке.
В матеріалах справи міститься довідка про розмір грошового забезпечення, видана УДО України від 29 березня 2018 року №2/6-409, до якої включено посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, визначені за нормами, чинними станом на 01 березня 2018 року.
Зважаючи на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довідка із зазначенням складових грошового забезпечення, враховуючи відсутність у відповідача 2 іншої довідки, яка б включала вказані позивачем додаткові види грошового забезпечення, суд дійшов висновку про відсутність у ГУ ПФУ в м. Києві підстав для перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які не були зазначені у довідці, як на час виникнення спірних правовідносин, так і на час розгляду справи, а тому, відсутні і підстави для зобов'язання відповідача 2 здійснити перерахунок пенсії та виплату пенсії позивачу станом на 01 січня 2018 року, на 01 січня 2019 року, на 01 січня 2020 року з обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 2 коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправною бездіяльністю з 01 січня 2018 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з не здійсненням належного перерахунку пенсії позивача та у зв'язку з виплатою заниженого розміру пенсії задоволенню не підлягають з таких підстав.
Відповідно до частини другої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
За змістом частини другої статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 (далі по тексту - Порядок №159).
Згідно зі статтями 1 та 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Відповідно до пункту 2 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Наведене свідчить, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Під час розгляду справи суд встановив, що відповідач 2 здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року на підставі довідки, наданої УДО України та на даний час відсутні підстави для нового перерахунку відповідачем 2 пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином обставини для нарахування додаткових сум пенсії у відповідача 2 відсутні та, як наслідок, відсутні підстави для зобов'язання відповідача 2 виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів (недоотриманої пенсії).
Позовні вимоги до відповідача 2 щодо зобов'язання негайно виконати рішення суду та подати у десятиденний строк звіт до суду про виконання судового рішення задоволенню не підлягають, оскільки є похідними від вимоги здійснити перерахунок пенсії.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У зв'язку з тим, що дане рішення вимагає від УДО України вчинення певних дій, суд вважає за можливе встановити для суб'єкта владних повноважень - відповідача 1 подати звіт про виконання судового рішення в десятиденний строк з дня набрання цим рішенням законної сили.
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати зі сплати судового збору відшкодуванню не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 72-77, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Зобов'язати Управління державної охорони України оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку та виплати пенсії станом на 05 березня 2019 року з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, надбавки за вислугу років згідно з додатком 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 та з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливості проходження служби та премії.
3. Зобов'язати Управління державної охорони України оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку та виплати пенсії станом на 29 січня 2020 року з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 01 січня 2020 року статтею 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, надбавки за вислугу років згідно з додатком 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 та з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливості проходження служби та премії.
4. В іншій частині адміністративного позову відмовити.
5. Встановити Управління державної охорони України строк в десять днів з дня набрання рішенням суду законної для подання звіту про виконання рішення.
6. Попередити Управління державної охорони України про можливість застосування заходів, передбачених частиною другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );
Управління державної охорони України (01024, м. Київ, вул. Богомольця, буд. 8; ідентифікаційний код 00037478);
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16; ідентифікаційний код 42098368).
Суддя В.А. Кузьменко