Рішення від 29.12.2020 по справі 520/14497/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2020 р. Справа № 520/14497/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради щодо відмови у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 та зобов'язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення державної соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»;

- визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради щодо відмови у призначенні державної соціальної допомоги на дітей одинокій матері ОСОБА_1 та зобов'язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення відповідної допомоги.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що дії управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради щодо відмови у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та у призначенні державної соціальної допомоги на дітей одинокій матері є протиправними та необґрунтованими, рішення за результатами звернення ОСОБА_1 не прийняті. Вказане слугувало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому він заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що 26 травня 2020 року позивач ОСОБА_1 звернулася до УСЗН з заявою про призначення державної соціальної допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. До заяви позивач подав Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, вказавши в розділі 2 отримувані доходи за період з 01.11.2019 р. по 01.05.2020 р. членів сім'ї, а саме: допомога на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях; допомога при народженні на 2-х дітей; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям; державна соціальна допомога на 2-х дітей померлого годувальника; допомога на 2-х дітей одиноким матерям. Здійсненим УСЗН розрахунком встановлено: середньомісячний сукупний дохід сім'ї складає 9859,37 грн.. а середньомісячний сукупний дохід на 1 члена сім'ї складає 2782,72 грн.

Державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям не призначена з таких підстав: середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців перевищує прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років. Державна соціальна допомога Малозабезпеченим сім'ям не призначена з таких підстав: середньомісячний сукупний дохід перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім'ї. 1. Під час здійснення розгляду заяви позивача про призначення державних соціальних допомог управління соціального захисту населення Ізюмської міськради діяло в межах діючого законодавства України і адміністративний позов не визнає в повному обсязі, отже відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 26.05.2020 року ОСОБА_1 звернулася до управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просила призначити їй два види допомоги, а саме: 1) допомогу на дітей одиноким матерям; 2) державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.

Разом із заявою позивач надав відповідачу декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 26.05.2020 року.

Проте, листом управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради № 02-04/4319 від 22.06.2020 року у призначенні та виплати таких видів допомоги відмовлено.

В обґрунтування відмови у призначенні державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям зазначено, що на підставі поданої заяви та декларації до розрахунку допомоги включені наступні доходи за період з 01.11.2019 р. по 30.04.2020 р.: допомога на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях в розмірі 17000,00 грн.; допомога при народженні на 2-х дітей в розмірі 10320,00 грн.; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям в розмірі 44456,71 грн.; державна соціальна допомога на 2-х дітей померлого годувальника в розмірі 12704,80 грн. Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років на кожну дитину 1779,00 грн. Середньомісячний сукупний дохід на 1 члена сім'ї - 2782,72 грн. Оскільки середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців перевищує прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років, тому відсутні для призначенні державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми».

З приводу відмови у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям зазначено, що на підставі поданої заяви та декларації до розрахунку допомоги включені наступні доходи за період з 01.11.2019 р. по 30.04.2020 р.: допомога на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях в розмірі 17000,00 грн.; допомога при народженні на 2-х дітей в розмірі 10320,00 грн.; допомога на 2-х дітей одиноким матерям в розмірі 20135,24 грн.; державна соціальна допомога на 2-х дітей померлого годувальника в розмірі 12704,80 грн. Рівень забезпечення прожиткового мінімуму для Вашої сім'ї - 8302,32 грн. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - 9859,37 грн. Оскільки середньомісячний сукупний дохід перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім'ї, отже відсутні підстави для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».

Не погоджуючись із відмовою у призначенні допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї (статті 4 вказаного Закону).

Відповідно до ст. 18-3 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» з 1 січня встановлено прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років в розмірі 1779,00 грн.

Статтею 9 Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» установлено, що у 2020 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 25 відсотків; для дітей: з 1 січня 2020 року - 85 відсотків, з 1 липня - 130 відсотків; для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю - 100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму.

Слід зазначити, що у відзиві на позов відповідач зазначив, що на підставі даних декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 26.05.2020 року, яку надано разом із заявою про призначення відповідних видів державної допомоги від 26.05.2020 року, управлінням встановлено, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї складає 9 859,37 грн., а середньомісячний сукупний дохід на 1 члена сім'ї складає 2 782,72 грн., отже, на думку відповідача, відсутні підстави для призначення ОСОБА_1 допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Суд звертає увагу, що в матеріалах справи міститься копія вказаної вище декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 26.05.2020 року, в якій відсутня інформація щодо доходу сім'ї позивача.

Таким чином, при визначенні конкретних сум доходів, ніби то отриманих позивачем за вказаний період, управління безпідставно посилалося на дані декларації про доходи та майновий стан, зважаючи, що жодних даних з цього приводу декларація не містить, а інших належних та достатніх доказів щодо розміру сукупного доходу сім'ї позивача відповідач до суду не надав.

При цьому, з яких відомостей та на підставі чого управлінням визначено конкретні суми сукупного доходу сім'ї та на 1 члена сім'ї ОСОБА_1 відповідачем не зазначено, матеріали справи таких не містять.

Отже, відмова у призначенні позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з підстав того, що середньомісячний сукупний дохід перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім'ї, та відмова у призначенні державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям з підстав того, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців перевищує прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років, є безпідставною та необґрунтованою, оскільки відповідачем жодних доказів отримання позивачем доходів в розмірі, встановленому у відзиві на позов, до суду не надано.

Щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 двох видів вказаних державних допомог, оформленої листом управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради № 02-04/4319 від 22.06.2020 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.43 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення зазначеної допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин (догляд за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю віком до 16 років тощо) не може особисто зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу. Працівники дипломатичної служби та члени їх сімей, які перебувають у довготерміновому відрядженні, особисто подають письмову заяву та необхідні документи для призначення допомоги при народженні дитини, які надсилаються до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації заявників.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає і виплачує державну допомогу, протягом десяти днів з дня подання заяви. У разі подання заяви в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису про призначення допомоги при народженні дитини така допомога призначається не пізніше ніж наступного робочого дня після отримання заяви органом соціального захисту населення.

Про призначення державної допомоги сім'ям з дітьми чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п'яти днів після прийняття відповідного рішення.

Згідно п.21 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250, рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї. У разі прийняття рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги орган соціального захисту населення інформує про це уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї із зазначенням підстав для відмови та порядку оскарження рішення (з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис). Рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її призначенні може бути оскаржено заявником в органі виконавчої влади вищого рівня або в суді.

Зважаючи на те, що за результатами розгляду заяви позивача від 26.05.2020 року щодо призначення допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідач відмовив ОСОБА_1 у призначенні вказаних видів державної допомоги листом № 02-04/4319 від 22.06.2020 року, рішення не приймав, чим порушив процедуру розгляду заяви, суд вважає за необхідне зобов'язати управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 26.05.2020 року , за результатами розгляду якої прийняти відповідні рішення відповідно до Порядку № 1751 та Порядку № 250, з урахуванням висновків суду.

За таких підстав, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог адміністративного позову ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат не здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору ухвалою суду від 26.10.2020.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 134, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради (код ЄДРПОУ 03196564, адреса: 64303, Харківська область, м. Ізюм, вул. Соборна, 20) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 26.05.2020 року, за результатами розгляду якої прийняти відповідні рішення відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27 грудня 2001 р. № 1751 та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженої постановою КМУ від 24 лютого 2003 р. № 250, з урахуванням висновків суду.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Шевченко О.В.