Рішення від 30.12.2020 по справі 520/16605/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2020 р. № 520/16605/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 рр. (6188,89 грн) при призначенні пенсії у 2020 році ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 рр. (7763,17 грн), як для осіб, яким пенсія призначається у 2020 році та виплатити заборгованість, що виникла починаючи з 07.08.2020.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що використання показника середньомісячної заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки при призначенні пенсії у 2020 році, не відповідає вимогам чинного законодавства України та є таким, що порушує його права.

Ухвалою суду від 08.12.2020 відкрито спрощене провадження у справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначив, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2020 по справі №520/1246/2020 управління призначило позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкову державне пенсійне страхування» та зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 30 жовтня 2019 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, з заявою про призначення пенсії на підставі ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та п. 2 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №204850004680 від 04.11.2019 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, згідно даного рішення позивачу не враховано до пільгового стажу за Списком №1 період роботи електрослюсарем підземним з 11.06.1980 по 13.08.1981 на шахтоуправлінні "Рассвет" виробничого об'єднання по добуванню антрациту "Шахтарськанграцит" у зв'язку із ненаданням до управління уточнюючої довідки.

31 січня 2020 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Харківського окружного адміністративного суду, в якому, зокрема, просив скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV та ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №І788-ХII.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2020 по справі №520/1246/2020 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV та ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХII.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV та ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ, з урахуванням висновків суду щодо зарахування до пільгового стажу за Списком №1 період роботи електрослюсарем підземним з 11.06.1980 по 13.08.1981 на шахтоуправлінні "Рассвет" виробничого об'єднання по добуванню антрациту "Шахтарськанграцит" та періоду навчання за спеціальністю в професійно - технічному училищі №72 міста Кіровське Донецької області на підставі диплому серії НОМЕР_2 .

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Згідно з ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішення набрало законної сили 07.08.2020.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання рішення суду від 05.03.2020 по справі №520/1246/2020 призначено пенсію позивачу згідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV та ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ.

Як зазначено позивачем в позовній заяві, в серпні 2020 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо отримання розрахунку заробітної плати, згідно якого розраховано його пенсію.

Листом від 10.09.2020 №7187-10495/3-03/8-2000/20 відповідачем надано розрахунок заробітної плати ОСОБА_1 за період з 1992 року по 2019 рік. Вказаним розрахунком підтверджено, що пенсію позивачу призначено з дати набрання рішенням законної сили, а саме з 07.08.2020.

В призначенні пенсії відповідачем застосовано показник середньої заробітної плати за 2016-2018 роки, проте, на думку позивача, відповідач мав застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) за 2017-2019 роки, що передують року призначення пенсії, оскільки пенсія за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 призначена з 07.08.2020.

Вважаючи, що відповідач невірно визначив показник середньої заробітної плати при обчисленні пенсії за віком, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Положеннями частини першої статті 9 Закону №1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 року громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 року (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років) призначаються такі види державних пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.

Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Заявою про призначення пенсії та розпискою-повідомленням, які містяться в матеріалах справи, підтверджується, що дата звернення позивача за призначенням пенсії за віком - 30.10.2019.

Отже Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області правомірно обчислено пенсію позивача станом на час його звернення до пенсійного органу з відповідною заявою та правильно застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) за 2016-2018 роки.

Щодо призначення пенсії позивачу з дати набрання рішенням законної сили, а саме з 07.08.2020, суд зазначає наступне.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За загальним правилом, закріпленим у частині першій статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Відповідно до пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Натомість, у порушення вказаних норм, Головним управлінням ПФУ в Харківській області пенсію за віком відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про пенсійне забезпечення" ОСОБА_1 призначено з 07.08.2020, тобто з дати набрання законної сили рішенням суду по справі №520/1246/2020.

При цьому суд враховує, що ні Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ані Порядок №22-1 не містять положень про те, що у разі вирішення спору про зарахування стажу для призначення пенсії за віком у судовому порядку призначення пенсії відбувається з дати набранням відповідним рішенням суду законної сили.

Відтак, пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про пенсійне забезпечення" у зв'язку з досягненням віку та наявністю стажу мала бути призначена позивачу з дня звернення.

Отже, з огляду на вищевикладені фактичні обставини справи, суд не вбачає порушення прав позивача в частині розрахунку середньої заробітної плати при призначенні пенсії.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 щодо визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 рр. (6188,89 грн) при призначенні пенсії у 2020 році ОСОБА_1 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 рр. (7763,17 грн), як для осіб, яким пенсія призначається у 2020 році та виплатити заборгованість, що виникла починаючи з 07.08.2020 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344, код 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.А. Волошин