29 грудня 2020 року м. Житомир
справа № 240/17275/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірною відмови, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області призначити пенсію, як потерпілому від аварії на ЧАЕС 3-ї категорії зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з моменту звернення, тобто 15.06.2020.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що набув право на призначення пільгової пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки з 01.12.1986 по 18.01.1990 проживав без реєстрації та з 18.01.1990 по даний час проживає та зареєстрований в с.Гладковичі Овруцького районну Житомирської області, яке належить до переліку населених пунктів, віднесених до зони гарантованого добровільного відселення. Подані ним документи, при зверненні до територіального органу Пенсійного фонду України, не викликають сумнівів щодо його проживання в зоні гарантованого добровільного відселення. Вважає, що відмова відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на шість років є необґрунтованою.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем.
Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву від 04.11.2020 (за вх.№45475/20) та матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 .
В обґрунтування своїх доводів відповідач зазначає, що позивачу було правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком на умовах, визначених ч.2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку, як особі, яка постійно проживала чи працювала у зоні гарантованого добровільного відселення, оскільки документи, що були подані позивачем до органу Пенсійного фонду України для призначення пенсії, підтверджують, що позивач згідно із довідки, виданої Гладковицькою сільською радою Овруцького району Житомирської області №2229 від 12.12.2019, постійно проживаєте в с.Гладковичі Овруцького району Житомирської області з 18.01.1990 по даний час, однак в такій довідці зазначено дату народження, яка не відповідає паспортним даним.
Також вказує, що довідка №2320 від 28.12.2019, видана Гладковицькою сільською радою Овруцького району Житомирської області, підтверджує фактичне проживання без реєстрації в с.Гладковичі Овруцького району Житомирської області з 01.12.1986 по 18.01.1990, а не підтверджує факт постійного проживання або постійної роботи, що передбачено п.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Тобто, станом на 01.01.1993 ОСОБА_1 постійно проживав чи постійно працював у зоні гарантованого добровільного відселення 2 роки 11 місяців 22 дні. Тому, просить у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суд розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має посвідчення серії НОМЕР_1 потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), видане Житомирською обласною державною адміністрацією 26.11.2019 (а.с.5).
Згідно з копією паспорта громадянина України ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.4, 4 зворот, 25).
Відповідно до змісту довідки №2229 від 12.12.2019 та довідки №1330 від 15.09.2020, виданих Гладковицькою сільською радою Овруцького району Житомирської області, ОСОБА_1 з 18.01.1990 по даний час постійно проживає в с.Гладковичі Овруцького району Житомирської області, що відноситься до зони гарантованого добровільного відселення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 №106 (а.с.11, 27).
Згідно з довідкою №2320 від 28.12.2019 та довідкою №1332 від 15.09.2020, виданих Гладковицькою сільською радою Овруцького району Житомирської області, ОСОБА_1 з 01.12.1986 по 18.01.1990 фактично проживав без реєстрації с.Гладковичі Овруцького району Житомирської області, яке згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 №106 відноситься до зони гарантованого відселення від наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 10, 27).
15 червня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.26).
Листом від 26.06.2020 №0600-0329-8/29339 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відмову в призначенні йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 6 років відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з тих підстав, що згідно із довідки, виданої Гладковицькою сільською радою Овруцького району Житомирської області №2229 від 12.12.2019, постійно проживаєте в с.Гладковичі Овруцького району Житомирської області з 18.01.1990 по даний час, однак в такій довідці зазначено дату народження, яка не відповідає паспортним даним.
Також вказано, що довідка №2320 від 28.12.2019 видана Гладковицькою сільською радою Овруцького району Житомирської області, підтверджує фактичне проживання без реєстрації в с.Гладковичі Овруцького району Житомирської області з 01.12.1986 по 18.01.1990, а не підтвердження факту постійного проживання або постійної роботи, що передбачено п.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зазначено, що з урахуванням періоду роботи в колгоспі ім.Репкіна згодом КСП „Колос” с.Гладковичі з 09.01.1990 по 24.09.1999, станом на 01.01.1993 позивач пропрацював в зоні гарантованого (добровільного) відселення 2 роки 11 місяців 22 дні.
Згідно поданих документів страховий стаж заявника становить 22 роки 2 місяці 4 дні, з них підтверджений період проживання в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 лише 2 роки 11 місяців 22 дні (а.с.6-7).
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII (далі - Закон №796-XII) пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Положеннями ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року №1788-XII визначено умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом №796-XII або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до абз. 1 ст.55 Закону №796-XII передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 11 Закону №796 до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох рокв.
Відповідно до частини третьої статті 15 Закону №796 підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Статтею 55 Закону №796 визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Приписами статті 55 Закону №796 передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема, особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років.
Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Аналогічний правовий підхід щодо застосування зазначених норм матеріального права міститися у постанові Верховного Суду від 06 лютого 2018 року в справі №556/1153/17.
Матеріали справи свідчать, що відповідно до довідки №2229 від 12.12.2019 та довідки №1330 від 15.09.2020 (аналогічного змісту), виданих Гладковицькою сільською радою Овруцького району Житомирської області, ОСОБА_1 з 18.01.1990 по даний час постійно проживає в с.Гладковичі Овруцького району Житомирської області, що відноситься до зони гарантованого добровільного відселення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 №106. Зазначена обставина щодо постійного проживання позивача з 18.01.1990 по даний час у с.Гладковичі Овруцького району Житомирської області також підтверджується відповідними записами у паспорті громадянина України серії НОМЕР_2 (а.с.4, 11, 25, 27).
Згідно з ч.3 ст.55 Закону №796-XII призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному управлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Положеннями п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема:
- документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
При цьому, згідно з пунктом 38 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що документами, які підтверджують право позивача на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на шість років є: паспорт громадянина України, посвідчення громадянина, потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період проживання на цій території.
Житомирською обласною держаною адміністрацією 26.11.2019 ОСОБА_1 повторно видано посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) серія НОМЕР_1 . Посвідчення позивачу видане в порядку та за зразком, який передбачений Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року №551 (а.с.5).
На час звернення до відповідача, належність позивача до особи потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і воно вказує на те, що позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсії за віком.
Щодо підстав відмови органом Пенсійного фонду у призначенні позивачу пенсії відповідно до ст.55 Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд зазначає наступне.
Суд критично ставиться до доводів відповідача, в обґрунтування відмови у призначенні пенсії, з підстав відсутності у позивача необхідного періоду постійного проживання (роботи) у зоні гарантованого (добровільного) відселення з моменту аварії на ЧАЕС не менше 3 років станом на 01.01.1993 та зазначає наступне.
Матеріали справи свідчать, що згідно з довідкою №2320 від 28.12.2019 та довідкою №1332 від 15.09.2020, виданими Гладковицькою сільською радою Овруцького району Житомирської області, ОСОБА_1 з 01.12.1986 по 18.01.1990 фактично проживав без реєстрації с.Гладковичі Овруцького району Житомирської області, яке згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 №106 відноситься до зони гарантованого відселення від наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.40).
Окрім того, суд зауважує, що відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_3 ОСОБА_1 з 07.12.1987 по 04.01.1990 працював у Овруцькому міжрегіональному управлінні сільського господарства, що знаходилось в м.Овручі, яке у свою чергу згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 №106 відноситься до зони гарантованого відселення від наслідків аварії на ЧАЕС.
Тому, згідно з положеннями Закону №796-XII відмова органу Пенсійного фонду України у призначенні їй пенсії зі зниженням пенсійного вікує є протиправною та необґрунтованою, зважаючи на наступне.
Матеріали справи підтверджують постійне проживання позивача в зоні посиленого радіоекологічного контролю в період з 18.01.1990 по даний час, що в сукупності дає йому право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 6 років (за наявності понад 30 повних років проживання (один рік за 2 роки проживання) з 18.01.1990 по момент звернення до органу Пенсійного фонду України для призначення пенсії - 15.06.2020.
Конституційний Суд України у рішенні №8-рп/2005 від 11.10.2005 у справі №1-21/2005 визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося звуження прав, зокрема, звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.
Також Конституційний Суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
З огляду на викладене, зокрема, зміст та обсяг досягнутих та наданих соціальних гарантій не може бути позбавлено шляхом неможливості доведення правомірності наявного у позивача права на користування соціальною пільгою.
Оскільки на час звернення до відповідача, належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 3 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і воно вказує на те, що позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Як свідчать матеріали справи та не заперечується органом Пенсійного фонду України, страховий стаж ОСОБА_1 становить 22 роки 2 місяці 22 дні (а.с.7).
При цьому, суд зазначає, що подані позивачем документи в сукупності не викликають сумнівів щодо його проживання в зоні гарантованого (добровільного) відселення та наявності у позивача статусу особи, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи. Інших підстав неможливості призначення позивачу пенсії за віком відповідачем не наведено, а тому суд вважає, що відмова у призначенні позивачу пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порушує конституційне право позивача на пенсійне забезпечення та соціальний захист, а отже є протиправною.
Щодо часу з якого слід призначити позивачу пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:
- пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
За таких обставин, враховуючи дату звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком - 15 червня 2020 року, дату народження позивача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , дату досягнення пенсійного віку (54 роки) - 23.12.2019 суд вважає, що така пенсія повинна бути призначена з 15.06.2020, тобто зі зниженням пенсійного віку понад 5 років, за наявності права на зниження пенсійного віку на 6 років.
Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи те що, відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій, з огляду на з"ясовані обставини справи суд дійшов висновку про задоволення позову.
В силу приписів ч. 1 ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір у сумі 840,80 грн. підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 255, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання неправомірною відмови, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на шість років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 15.06.2020.
Сягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 840 (вісімсот сорок) грн 80 (вісімдесят) коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено в повному обсязі 29 грудня 2020 року.
Суддя А.В. Горовенко