28 грудня 2020 року м. Житомир справа № 240/8774/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії на підставі постанов Олевського районного суду у справах №2-а-1364/2011 та 2-а-1783/10 протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійсниш розрахунок, нарахувати та виплатити компенсацію за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплата пенсії, нарахованої на підставі постанов Олевського районного суду у справах №2-а-1364/2011 та 2-а-1783/10 за період з 01.04.2010 по дату фактичної виплати пенсії.
В обґрунтування позову зазначає, що на виконання постанов Олевського районного суду у справах №2-а-1364/2011 та 2-а-1783/10 відповідач провів перерахунок та виплату належної позивачу пенсії, однак заборгованість сплатив лише 20.03.2017 та 27.09.2019, тобто з порушенням строків виплати.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач надіслав відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема, обґрунтовуючи свою позицію, відповідач вказав, що компенсації підлягають грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру. Однак, позивачу кошти нараховані на виконання рішення суду, тобто ця виплата носить разовий характер і не підпадає під визначення доходів, передбачених Законом України "Про компенсацію громадянам частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".
Від відповідача надійшло клопотання про залишення позову без розгляду, у зв"язку з пропуском позивачем шестимісячного строку звернення до суду.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 10.11.20 залишено позовну заяву ОСОБА_1 без руху після відкриття провадження у справі.
Ухвалою від 08.12.2020 продовжено розгляд адміністративної справи № 240/8774/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
В задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Постановою Олевського районного суду від 14.11.2020 у справі №2-а-1364/11 визнано дії управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії не у відповідності із ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи протиправними.
Зобов"язано управління Пенсійного фонду України в Олевському районі здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, як особі, яка отримує пенсію на території радіоактивного забруднення, відповідно до ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, із розрахунку 1 мінімальної заробітної плати визначеної законодавством щомісячно, починаючи з 01.12.2010 року до зупинення дії Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи чи внесення змін до нього, які б не передбачали вказані виплати та доки він отримуватиме пенсію на території IV зони посиленого радіоекологічного контролю.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області здійснити перерахунок та щомісячну виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.50 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, із розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком, визначеної законодавством щомісячно, починаючи з 01.12.2010 року із врахуванням попередніх виплат, до зупинення дії Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи чи внесення змін до нього, які б не передбачали вказані виплати та доки він перебуватиму на ІІІ групі інвалідності, щодо якої встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області здійснити перерахунок та щомісячну виплату ОСОБА_1 державної пенсії, відповідно до ч.4 ст.54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, із розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком, визначених законодавством щомісячно, починаючи з 01.12.2010 року із врахуванням попередніх виплат, до зупинення дії Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи чи внесення змін до нього, які б не передбачали вказані виплати та доки він перебуватиме на ІII групі інвалідності, щодо якої встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою.
Ухвалою Олевського районного суду від 17.11.2020 змінено спосіб та порядок виконання постанови за період з 01.12.2010 по 22.07.2011 та стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на користь ОСОБА_1 29594,29 грн. відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та 2036,37 грн. відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.12.2010 по 22.07.2011.
Постановою Олевського районного суду від 18.11.2010 у справі №2-а-1783/10 стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області 23355,75 грн. на користь ОСОБА_1 невиплаченої за період з 01.04.2010 по 01.10.2010 пенсії. Постанова суду у цій частині набрала законної сили.
На виконання постанов Олевського районного суду у справах №2-а-1364/2011 та 2-а-1783/10 відповідач провів перерахунок та виплату належної позивачу пенсії лише 20.03.2017 та 27.09.2019 (остаточно по рішенню 2-а-3164/11), що підтверджується виписками по картковому рахунку.
Позивач звернулася до відповідача із заявою про нарахування та виплату компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати частини пенсії.
Листом відповідач повідомив, що погашення заборгованості за рішенням суду здійснюється не органами Пенсійного фонду, а казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у нарахуванні і виплаті зазначеної компенсації протиправними, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійний фонд України є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Згідно із ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов'язані із здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 зі змінами і доповненнями (далі - Порядок №159).
Згідно зі статтями 1, 2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно з п. 3 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Наведене свідчить, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком №159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Також дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).
Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Тобто, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону №2050-ІІІ, Порядком №159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 03.07.2018 справа № 521/940/17, від 05.10.2019, від 05.10.2018 у справі №162/787/16-а, а згідно з п. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Судом встановлено, що нарахування та виплата позивачу доплати до пенсії відповідно до ст. ст. 39, 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відбулась на виконання судових рішень лише 20.03.2017 та 27.09.2019.
Отже, відповідачем допущено порушення встановленого строку виплати доходу, а тому у позивача виникло право на отримання компенсації втрати його частини за спірний період.
Доводи відповідача, що нараховані та виплачені позивачу за рішенням суду кошти не є доходом в розумінні ст.2 Закону №2050-ІІІ, мають характер одноразової виплати, є безпідставними, оскільки вказані кошти нараховані в результаті перерахунку пенсії та відновлення прав позивача, порушених відповідачем при виплаті пенсії у меншому розмірі. Тобто, вказані кошти є доходом в розумінні ст.2 Закону №2050-ІІІ.
Те, що бюджетом ПФУ не передбачено виплату компенсації втрати частини доходів громадян, не є підставою для порушення права позивача на компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, встановлену законодавством.
Частиною 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 242-246, 295 КАС України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії та додаткової пенсії на підставі постанов Олевського районного суду у справах №2-а-1364/2011 та 2-а-1783/10.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії та додаткової пенсії на підставі постанов Олевського районного суду у справі №2-а-1364/2011 за період з 01.12.2010 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії та у справі №2-а-1783/10 за період з 01.04.2010 по 01.10.2010, по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос