Україна
Донецький окружний адміністративний суд
28 грудня 2020 р. Справа№200/9821/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МК АГРОТРАНС" до Державної служба України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови
Товариство з додатковою відповідальністю "МК АГРОТРАНС" звернулося до суду із позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови № 177459 від 08.09.2020 про застосування штрафу у сумі 34 000 грн.
Позивач зазначив, що 10.07.2020 під час проходження габаритно-вагового контролю транспортним засобом позивача посадовими особами відповідача складені акти про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 228090, № 0008485, втім, необхідна довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю відповідачем не складалась та позивачу не надавалась. Не зважаючи на відсутність такої довідки, на підставі складених актів відповідачем прийнято спірну постанову, якою до позивача застосований адміністративно-господарський штраф.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив порушення відповідачем встановленого порядку зважування транспортного засобу. Чинним законодавством передбачено, що вимірювальні засоби мають утримуватись у робочому стані, водночас, в акті відсутні ідентифікуючі відомості зважувального засобу, що не дає можливості встановити проведення його метрологічної атестації з подальшим клеймуванням та видачею відповідного свідоцтва. Акти відповідача складені із порушеннями, оскільки цифрові показники фактичної маси автомобіля та осьові навантаження у тонах в тисячі разів перевищують реальні показники маси вантажівок-тягачів.
Крім цього, позивач зазначив, що його не повідомлено завчасно про дату, час та місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди визначив в наданому суду відзиві.
За змістом викладеного у відзиві під час проведення рейдової перевірки габаритно-вагового контролю посадові особи державної служби з безпеки на транспорті діяли у відповідності до положень Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 та Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри якого перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879.
Відповідач зазначив, що оскаржувана постанова винесена на підставі актів № 228090 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та акт № 0008485 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрі з повним дотриманням вимог чинного законодавства. Зі всіма складеними документами, на підставі яких встановлено порушення, водій позивача був ознайомлений під час проведення перевірки. Відповідач зауважив, що позивачем не надано жодного документу, який би спростовував виявлене відповідачем порушення.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27.10.2020 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Товариство з додатковою відповідальністю "МК АГРОТРАНС" є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 42432759, місцезнаходженням підприємства є: 87548, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Зелінського, будинок 89.
01.07.2020 між позивачем (замовник) та ОСОБА_1 (виконавець) укладено договір про надання послуг № 29цпх, за умовами якого замовник доручив, а виконавець зобов'язався надати послуги з перевезення вантажу на транспортному засобі замовника.
06.04.2020 між позивачем (орендарем) та ОСОБА_2 (орендодавець) укладено договір оренди № б/н,ю умовами якого прийняття позивачем позивач в порядку та на умовах зазначеного договору у строкове платне володіння та користування строком до 31.12.2022 транспортний засіб - автомобіль марки DAF (модель TE 95 XF 480), державний номер НОМЕР_1 , що є власністю орендодавця.
10.07.2020 на автодорозі Н-08 «Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя-Маріуполь» 712+243 км посадовими особами відповідача у межах рейдової перевірки проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля транспортного засобу марки DAF, державний номер НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 та складено довідку № 00119920 про результати здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до довідки № 00119920 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 10.07.2020 показники навантаження на осі автомобіля становить: 7850, 2) 14270, 3) 6910, 4) 6440, 5) 7100, повна маса транспортного засобу - 42650 тонн. Зазначені показники відповідають талону про зважування № 2462 від 10.07.2020.
За результатами перевірки складено акт № 228090 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та акт № 0008485 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.
За змістом акту № 228090 від 10.07.2020 під час перевірки на автомобільній дорозі Н-08 «Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя-Маріуполь» 712+243 км виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху без відповідного дозволу, що є порушенням абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до акту № 0008485 від 10.07.2020 повна фактична маса автотранспорту становить 42 650 кг (42,65 тн), в той час як допустима - 40 000 кг (40,0 тн); фактичні осьові навантаження - 7,85/14,27/20,45 (тн), допустиме - 11/11/22 (тн).
За результатами проведеного габаритно-вагового контролю складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 10.07.2020 відповідно до якого позивачу нараховано до сплати331,65 евро.
Водій позивача ознайомлений з актами та розрахунком.
27.08.2020 Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області направлено рекомендованим листом 8433347765468 на адресу товариства позивача повідомлення від 26.08.2020 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, призначеної на 08.09.2020. Зазначене повідомлення повернулось відповідачу 05.09.2020 із відміткою про невручення (в точці видачі у м. Маріуполі перебувало з 01.09.2020).
08.09.2020 відповідачем розглянуто справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт та прийнято постанову № 177459 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу у сумі 34 000,00 грн. за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (надалі - Закон № 2344-III).
Відповідно до частини 12 статті 6 Закону № 2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно до вимог статті 33 Закону «Про автомобільні дороги» (далі - Закон № 2862-IV) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною четвертою статті 48 Закону № 2344-III визначено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
За змістом абзацу 16 частини першої статті 60 Закону № 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Пунктом 16 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 передбачено можливість здійснення габаритно-вагового контролю під час проведення рейдової перевірки.
Здійснення габаритно-вагового контролю регламентовано Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879).
Згідно з пунктами 3, 4 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
За приписами пункту 13 Порядку № 879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Пунктами 16, 18 Порядку № 879 визначено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення, на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 879 власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
Правила оформлення результатів перевірки та застосування адміністративно-господарських штрафів визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1567.
Так, згідно пунктів 20-21 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Згідно з пунктом 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
За п. 27 Порядку № 1567 у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів 10.07.2020 на автомобільній дорозі Н-08 «Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя-Маріуполь» 712+243 км під час габаритно-вагового контролю автомобілю марки DAF, державний номер НОМЕР_1 , що перебував в користуванні позивача, під керуванням водія ОСОБА_1 , встановлено перевищення наведеним транспортним засобом нормативно допустимих вагових параметрів, що становлять порушення Закону України «Про автомобільний транспорт». Порушення нормативно допустимих параметрів зафіксовано в складених уповноваженими особами територіального Управління відповідача документах під час проведення габаритно-вагового контролю, зокрема, талоні пересувного пункту габаритно-вагового контролю про зважування № 2462, довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 00119920 від 10.07.2020 та актах № 228090, № 0008485 від 10.07.2020. Саме на підставі цих документів Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт встановлено порушення позивачем статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», внаслідок чого на підставі статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 08.09.2020 прийнято постанову № 177459 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 34000 грн.
Відповідно до талону пересувного пункту габаритно-вагового контролю про зважування № 2462 та довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 00119920 від 10.07.2020 під час зважування транспортного засобу встановлено перевищення нормативно допустимого навантаження, яке склало: склало: 1) 7850, 2) 14270, 3) 6910, 4) 6440, 5) 7100, повна маса транспортного засобу - 42650 кг, при нормативно допустимому 40 тн (40000 кг).
Судом не приймаються доводи позивача про протиправність прийнятої постанови через ненадання відповідачем довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю, оскільки надання зазначеної довідки не впливає на факт встановлення порушення, що полягає в перевищенні транспортним засобом нормативних вагових параметрів. Будь-яких документів які б спростовували встановлені посадовими особами відповідача під час здійснення контролю результати здійснення габаритно-вагового контролю позивач не надав.
Положеннями Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому Постановою КМУ від 08.11.2006 № 1567 передбачено, що виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Таким чином, наявний в матеріалах справи акт, отримання якого під час перевірки не заперечується позивачем, є належним та допустимим доказом вчинення позивачем порушення Закону України «Про автомобільний транспорт», що полягає у перевезенні вантажу з перевищенням вагового обмеження за відсутності відповідного дозволу та є підставою для застосування адміністративно-господарських санкцій відповідно до абз. 16 частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ.
Відповідач під час розгляду справи надав свідоцтво про повірку засобу вимірювальної техніки - приладу автоматичного для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісі 030Т-АS2-PWIA, згідно якого встановлено, що прилад відповідає ДСТУ OIML R134-1:2010 «Прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантажень на вісь. Частина 1. Загальні технічні вимоги та методи випробування 2D». Дане свідоцтво є чинним до 22.04.2021. Отже, зважування здійснювалось технічними засобами, що пройшли повірку, мають відповідне свідоцтво та є придатними до застосування, з огляду на що судом не приймаються посилання позивача на зважування технічними засобами, що не пролящи повірку у встановленому чинним законодавством порядку.
З аналізу пунктів 25-27 Порядку № 1567 виходить, що у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. Наявні в матеріалах справи документи свідчать про направлення відповідачем позивачу повідомлення про розгляд справи про накладення адміністративно-господарських санкцій, та неотримання позивачем зазначеного повідомлення з незалежних від відповідача причин. Враховуючи викладене, суд вважає, що за таких обставин відповідачем не порушено порядок вирішення питання про застосування адміністративно-господарських санкцій.
Встановлені під час розгляду справи обставини свідчать про правомірність постанови про застосування адміністративно-господарських санкцій № 177459 від 08.09.2020 та відсутність підстав для її скасування.
Отже, заявлені позивачем вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Підстави здійснення розподілу судових витрат відсутні.
З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "МК АГРОТРАНС" до Державної служба України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови № 177459 від 08.09.2020 про застосування штрафу у сумі 34 000 грн., - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Відомості про сторін:
Позивач: Товариство з додатковою відповідальністю "МК АГРОТРАНС", адреса: 87548, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Зелінського, будинок 89, код ЄДРПОУ 42432759;
Відповідач: Державної служба України з безпеки на транспорті, адреса: 03135, м. Київ, проспект Перемоги, будинок 14, код ЄДРПОУ 39816845.
Суддя А.С. Михайлик