Рішення від 28.12.2020 по справі 200/5284/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2020 р. Справа№200/5284/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд: у складі головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку загального позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом Державного підприємства “Шахта ім. М.С. Сургая” до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

2 червня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного підприємства “Шахта ім. М.С. Сургая” до Головного управління ДФС у Донецькій області, у якій з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 23 жовтня 2020 року просив: визнати протиправним та скасувати у повному обсязі податкові повідомлення-рішення з рентної плати за використання надрами: №0070794908 від 2 серпня 2019 року на суму 38068,12 грн., №0070834908 від 2 серпня 2019 року на суму 5699,98 грн., № 0003194908 від 23 вересня 2019 року на суму 92541,60 грн., №0005735704 від 8 листопада 2019 року на суму 64000 грн., на загальну суму 200309,70 грн.; визнати дії відповідача щодо нарахування пені у сумі 1286780,06 грн. з рентної плати за користування надрами та зобов'язати відкоригувати дані інтегрованої картки позивача з рентної плати за користування надрами шляхом скасування пені у сумі 1286780,06 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у разі спливу 1095 денного строку з дня виникнення податкового боргу, такий борг визнається безнадійним та підлягає списанню, та з того часу у податкового органу відсутнє право вживати будь-які заходи щодо стягнення такої суми, в тому числі й винесення податкової вимоги. Проте, при винесенні спірних рішень контролюючий орган не врахував норми пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України (строку давності для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів)), тому податкові повідомлення-рішення про нарахування штрафних санкцій за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання, граничний термін якого сплинув (фактична оплата була здійснена у строк понад 1095 днів) є протиправними, винесеними з порушеннями норм чинного законодавства України та такими, що підлягають скасуванню. Позивач вказав, що самостійно не здійснював оплату податкового зобов'язання, такі платежі були здійснені відповідачем у примусовому порядку за рахунок реалізованого майна підприємства. Стосовно нарахування пені, позивач вказав, що у разі порушення платником податків граничних термінів сплати по ппр, відповідно до якого платнику податків нараховано суму штрафної санкції (фінансової санкції, штрафу) у зв'язку з порушенням податкового законодавства, контролюючими органами нараховується пеня відповідно до статті 129 ПК України, починаючи з першого дня наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання по ппр, проте з інтегрованої картки позивача не убачається, що пеня з рентної плати нараховувалася щоденно, починаючи з 2011 року. При цьому посилання податкового органу на те, що нарахування пені здійснюється автоматично не є законним, оскільки ведення особового рахунку платника податків не повинно порушувати законні права та інтереси позивача.

28 вересня 2020 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому з посиланням на правову позицію Верховного Суду у справі №640/1091/19 вказав, що датою, з якої обчислюється 1095-денний строк, впродовж якого може бути накладений штраф - є дата сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, а не дата, на яку припадає закінчення встановленого законом строку сплати узгодженого грошового зобов'язання. З останньої обчислюється тривалість прострочення, яка не повинна перевищувати 1095 днів до накладення штрафу. При цьому у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до ст. 96 ПК України або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Крім того відповідач вказав, що розстрочення виконання судового рішення не звільняє платника податків від відповідальності у вигляді штрафу, передбаченого ст. 126 ПК України. Просив у задоволенні позову відмовити.

26 жовтня 2020 року представником позивача надано додаткові пояснення у яких зазначено про безпідставність посилання відповідача на рішення Верховного Суду з приводу того, що відлік строку 1095 днів розпочинається з моменту фактичної сплати податкового боргу, оскільки Закон має вищу юридичну силу, та приписами п. 102.1 ст. 102 ПК України встановлено право контролюючого органу провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем, зокрема граничного строку сплати грошових зобов'язань. Позивач вказав, що податковий орган не мав право застосовувати штрафні санкції за несплату узгодженого податкового зобов'язання з 2011 по 2015 роки.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 5 червня 2020 року дотримання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду 31 серпня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 29 вересня 2020 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду 29 вересня 2020 року вирішено допустити заміну відповідача з Головного управління ДФС у Донецькій на Головне управління ДПС у Донецькій області та протокольною ухвалою відкладено підготовче засідання на 29 жовтня 2020 року.

Ухвалою суду від 29 жовтня 2020 року вирішено продовжити строк проведення підготовчого провадження на тридцять днів та відкласти підготовче засідання до 26 листопада 2020 року.

Ухвалою суду від 26 листопада 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 22 грудня 2020 року.

У судове засідання позивач явку свого представника не забезпечив, докази належного повідомлення про розгляд справи наявні в матеріалах справи.

На підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.

Згідно частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Шахта ім. М.С. Сургая» (далі - ДП «Шахта ім. М.С. Сургая») створене відповідно до Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 5 лютого 2016року № 54 «Про створення шляхом виділу державного підприємства «Шахта ім. М.С. Сургая» на базі відокремленого підрозділу «Шахта «Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая», є юридичною особою, зареєстровано в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 40695853, юридична адреса: 85670, Донецька область, м. Вугледар, перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Донецької області, Вугледарська ДПІ з 28 липня 2016 року.

Головним управлінням ДФС у Донецькій області 28 червня 2019 року проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженого податкового (грошового) зобов'язання за користування надрами для видобування корисних копалин ДП «Шахта ім. М.С. Сургая» за період з 19 серпня 2011 року по 7 червня 2019 року, за наслідками якої складено Акт перевірки № 464/059949-08/40695853 від 28 червня 2019 року.

Перевіркою встановлено порушення позивачем термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, протягом строків, визначених п. 57.1 ст.57 та п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України, стягнення якого розстрочене (відстрочене) на підставі рішень суду відповідно до норм наказу ДПА України від 07 грудня 2010 року № 927 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії структурних підрозділів органів державної податкової служби при розстроченні (відстроченні) на підставі рішення суду сум заборгованості за платежами, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби», а саме:

За рішенням ОДПС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) 6/05-25-11 від 27.03.2014 на суму 1500000 грн.

- згідно платіжного доручення № 467/38 від 28 березня 2019 на суму 507,54 грн., граничний термін сплати 19 лютого 2014 року, кількість днів затримки 36;

- згідно платіжного доручення № 466/38 від 26.03.2019 на суму 3,86 грн., граничний термін сплати 19 лютого 2014 року, кількість днів затримки 36;

- згідно платіжного доручення № 573/38 від 16.04.2019 на суму 109,88 грн., граничний термін сплати 19 лютого 2014 року, кількість днів затримки 36;

- згідно платіжного доручення № J04239000X від 23.04.2019 на суму 102,44 грн., граничний термін сплати 19 лютого 2014 року, кількість днів затримки 36;

- згідно платіжного доручення № J0426Y4NH4 від 26.04.2019 на суму 66,58 грн., граничний термін сплати 19 лютого 2014 року, кількість днів затримки 36;

- згідно платіжного доручення № 631/38 від 02.05.2019 на суму 0,64 грн., граничний термін сплати 19 лютого 2014 року, кількість днів затримки 36;

- згідно платіжного доручення № 715/38 від 08.05.2019 на суму 240,32 грн., граничний термін сплати 19 лютого 2014 року, кількість днів затримки 36;

- згідно платіжного доручення № NJ0523GIZQR від 23.05.2019 на суму 225,50 грн., граничний термін сплати 19 лютого 2014 року, кількість днів затримки 36;

- 186,22 грн. згідно платіжного доручення № 803/38 від 13.05.2019 на суму 83,70 грн., № 805/38 від 27.05.2019 на суму 102,52 грн. граничний термін сплати 19 лютого 2014 року, кількість днів затримки 36;

- 121304,25 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 19 лютого 2014 року, кількість днів затримки 36;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №2а-3028/07 від 23.10.2007 про розстрочення податкового боргу у сумі 421284,57 грн.

- 3319,60 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 24 листопада 2014 року, кількість днів затримки 1655;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №805/3486/13-а від 19.04.2013 про розстрочення податкового боргу у сумі 741325,69 грн. строком на 70 місяців. Графік погашення розстрочених сум №9/19013 від 16.05.2013 (щомісячна сума - 12355,43)

- 12355,45 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 19 лютого 2013 року, кількість днів затримки 2299;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №805/8618/13-а від 26.09.2013 про розстрочення податкового боргу у сумі 586500,61 грн., починаючи з жовтня 2013 по серпень 2023 року (щомісячна сума - 4887,51)

- 4887,51 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 20.05.2013 року, кількість днів затримки 2209;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №2-а-11137/08 від 18.07.2008 про розстрочення податкового боргу у сумі 348538 грн., строком на 8 років (щомісячна сума - 3631)

- 3631 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 01.12.2014 року, кількість днів затримки 1648;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №2-17316/08 від 27.10.2008 про розстрочення податкового боргу у сумі 387930 грн., строком на 10 років (щомісячна сума - 3233)

- 3233 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 01.12.2014 року, кількість днів затримки 1648;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №2а-32642/09/0570 від 17.09.2009 про розстрочення податкового боргу у сумі 394329 грн., строком на 120 місяців (щомісячна сума -3259)

- 3258,92 грн. згідно платіжного доручення № 169735684 від 31.07.2019 на суму 408889,7 грн., граничний термін сплати 03.12.2014 року, кількість днів затримки 1646;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №2а-8696/09/0570 від 07.09.2009 про розстрочення податкового боргу у сумі 582418 грн., строком на 120 місяців (щомісячна сума - 4854)

- 4853,40 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 03.12.2014 року, кількість днів затримки 1646;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №2а-14832/09/0570 від 12.10.2009 про розстрочення податкового боргу у сумі 566418грн., строком на 8 років (щомісячна сума - 5900)

- 5900 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 03.12.2014 року, кількість днів затримки 1646;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №2а-3393/09/0570 від 31.08.2009 про розстрочення податкового боргу у сумі 470309 грн., строком на 120 місяців (щомісячна сума - 3919)

- 3919,24 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 03.12.2014 року, кількість днів затримки 1646;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №2а-15026/10/0570 від 10.09.2010 про розстрочення податкового боргу у сумі 175868,82 грн., строком на 60 місяців (щомісячна сума - 2931,15)

- 2931,15 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 08.12.2014 року, кількість днів затримки 1641;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №2а/0570/11064/2011 від 23.08.2011 про розстрочення податкового боргу у сумі 297369,95 грн., строком на 120 місяців (щомісячна сума - 2778,08)

- 2478,08грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 19.08.2011 року, кількість днів затримки 2849;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №805/387/13-а від 25.02.2013 про розстрочення податкового боргу у сумі 810384,42 грн., строком на 60 місяців (щомісячна сума - 13506,41)

- 13506,41 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 28.11.2012 року, кількість днів затримки 2382;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №2а-3028/07 від 23.10.2007 про розстрочення податкового боргу у сумі 421284,57 грн., строком на 10 місяців (щомісячна сума - 3319,60)

- 3319,60 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 23.12.2014 року, кількість днів затримки 1626;

За рішенням ОДПС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) 6/05-25-11 від 27.03.2014 на суму 1500000 грн.

- 3319,60 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 28.02.2014 року, кількість днів затримки 29;

- 886 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 27.02.2014 року, кількість днів затримки 28;

- 2834,38 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 28.02.2014 року, кількість днів затримки 27;

- 10753,40 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 10.03.2014 року, кількість днів затримки 17;

- 13506,40 грн. згідно платіжного доручення № 142655551 від 07.06.2019 на суму 246777,76 грн., граничний термін сплати 24.03.2014 року, кількість днів затримки 3.

Сплата податкового боргу частково здійснена підприємством, що підтверджується меморіальним ордером №467/38 від 05.04.2019 на суму 507,54 грн., №466/38 від 08.04.2019 на суму 3,86 грн., №573/38 від 22.04.2018 на суму 109,88 грн., №J04239000Х від 23.04.2019 на суму 102,44 грн., №J0426Y4NH4 на суму 66,58 грн., №631/38 від 02.05.2019 на суму 0,64 грн., №751/38 від 14.05.2019 на суму 240,32 грн., №J0523GIZQR від 23.05. 2019 на суму 225,50 грн., №803/38 від 27.05.2019 на суму 83,70 грн., №805/38 від 27.05.2019 на суму 102,52 (том 1, а.с.28-36).

Оплата іншої частини податкового зобов'язання здійснена у примусовому порядку за рахунок реалізованого майна ДП «Шахта ім. М.С. Сургая», що підтверджується листом ГУ ДФС у Донецькій області від 07.06.2019 (том 1, а.с.37).

На підставі встановлених в Акті перевірки порушень, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 2 серпня 2019 року № 0070794908, відповідно до якого на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 36, 36, 36, 36, 36, 36, 36, 36, 36, 36,1655, 2299, 2209, 1648, 1648, 1646, 1646, 1646, 1616, 1641, 2849, 2382, 1626 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 190340,60 грн. застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 20% у сумі 38608,12 грн. (а.с.24).

Та податкове повідомлення-рішення від 2 серпня 2019 року №0070834908, відповідно до якого на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 29, 28, 27, 17, 3 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 56999,78 грн. застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 10% у сумі 5699,78 грн.(а.с.26).

Також 28 серпня 2019 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженого податкового (грошового) зобов'язання за користування надрами для видобування корисних копалин ДП «Шахта ім. М.С. Сургая» за період з 19 серпня 2011 року по 19 серпня 2019 року, за наслідками якої складено Акт перевірки № 650/05-99-49-08/40695853.

Перевіркою встановлено порушення позивачем термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, протягом строків, визначених п. 57.1 ст.57 та п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України, стягнення якого розстрочене (відстрочене) на підставі рішень суду відповідно до норм наказу ДПА України від 07 грудня 2010 року № 927 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії структурних підрозділів органів державної податкової служби при розстроченні (відстроченні) на підставі рішення суду сум заборгованості за платежами, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби», а саме:

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №2а-32642/09/0570 від 17.09.2009 про розстрочення податкового боргу у сумі 394329 грн., строком на 120 місяців (щомісячна сума - 3259)

- 1836,56 згідно платіжного доручення № 508 від 18 серпня 2019 року на суму 174200 грн., граничний термін сплати 4 травня 2015 року, кількість днів затримки 1567;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №2а-14832/09/0570 від 12.10.2009 про розстрочення податкового боргу у сумі 566418 грн., строком на 8 років (щомісячна сума - 5900)

- 5900 згідно платіжного доручення № 508 від 18 серпня 2019 року на суму 174200 грн., граничний термін сплати 4 травня 2015 року, кількість днів затримки 1567;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №2а-15026/10/0570 від 10.09.2010 про розстрочення податкового боргу у сумі 175868,82грн., строком на 60місяців (щомісячна сума - 2931,15)

- 2931,15 грн. згідно платіжного доручення № 508 від 18 серпня 2019 року на суму 174200 грн., граничний термін сплати 7 травня 2015 року, кількість днів затримки 1564;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №2а/0570/11064/2011 від 23.08.2011 про розстрочення податкового боргу у сумі 297369,95 грн., строком на 120 місяців (щомісячна сума - 2478,08)

- 2478,08 грн. згідно платіжного доручення № 508 від 18 серпня 2019 року на суму 174200 грн., граничний термін сплати 19 серпня 2011 року, кількість днів затримки 2922;

За ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №805/387/13а від 25.02.2013 про розстрочення податкового боргу у сумі 810384,42 грн., строком на 60 місяців (щомісячна сума - 13506,41)

- 13506,41 грн. згідно платіжного доручення № 508 від 18 серпня 2019 року на суму 174200 грн., граничний термін сплати 28 листопада 2012 року, кількість днів затримки 2455;

За розрахунком з плати за користування надрами для видобування корисних копалин №9087028369 від 06.05.2015 за 1 квартал 2015 року(сума 78778,98 грн.)

- 78778,98 грн. згідно платіжного доручення № 508 від 18 серпня 2019 року на суму 174200 грн., граничний термін сплати 20 травня 2015 року, кількість днів затримки 1551;

За розрахунком з плати за користування надрами для видобування корисних копалин №9087028369 від 06.05.2015 за 1 квартал 2015 року

- 357276,82 грн. згідно платіжного доручення № 508 від 18 серпня 2019 року на суму 174200 грн., граничний термін сплати 20 травня 2015 року, кількість днів затримки 1551.

Сплата розстроченої рентної плати за користування надрами здійснено підприємством 19.08.2019, що підтверджується платіжним дорученням №508 від 19.08.2019 на суму 174200 грн. , №509 від 19.08.2019 на суму 288508 грн.

На підставі встановлених в Акті перевірки порушень, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 23 вересня 2019 року № 0003194908, відповідно до якого на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 1567, 1567, 1564, 2922, 2455, 1551, 1551 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 462707,99 грн. застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 20% у сумі 92541,60 грн. (а.с.80).

Підприємством подано заперечення до висновків вказаного акта, які залишені без змін Головним управлінням ДПС у Донецькій області 19 вересня 2020 року (том 1, а.с.82,83-84).

15 жовтня 2019 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженого податкового (грошового) зобов'язання за користування надрами для видобування корисних копалин ДП «Шахта ім. М.С. Сургая» за І квартал 2015 року, за наслідками якої складено Акт перевірки № 54/05-99-57-04/40695853.

Так, перевіркою встановлено порушення підприємством термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, протягом строків, визначених п. 57.1 ст.57 та п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України, а саме: за розрахунком з плати за користування надрами для видобування корисних копалин №9087028369 від 6 травня 2015 року за І квартал 2015 року - 320000 грн. згідно платіжного доручення № 477 від 27 вересня 2019 року на суму 320000 грн., граничний термін сплати 20.05.2015 року, кількість днів затримки 1590.

Сплата податкового боргу здійснена 27.09.2019, що підтверджується платіжним дорученням №477 в сумі 320000 грн. (том 1, а.с.97).

На підставі встановлених в Акті перевірки порушень, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 8 листопада 2019 року № 0005735704, відповідно до якого на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 1590 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 320000 грн. застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 20% у сумі 64000 грн. (т. 1 а.с.93).

Підприємством подано заперечення до висновків вказаного акта, які залишені без змін Головним управлінням ДПС у Донецькій області 19 вересня 2020 року (а.с.94,95-96).

Позивач, вважаючи зазначені податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що прийняті з порушенням вимог податкового законодавства, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

Згідно з пунктом 126.1. статті 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Підпунктом 14.1.39. пункту 14.1 статті 14 ПК України надано визначення грошовому зобов'язанню платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до пункту 54.1. статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

За приписами підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК Україниконтролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (п.75.1ст.75 ПК України).

Основним завданням камеральної перевірки є перевірка складання податкових декларацій і розрахунків, що включає в себе арифметичний підрахунок підсумкових сум податкових зобов'язань, що підлягають сплаті до відповідного бюджету або бюджетному відшкодуванню, та перевірка правильності застосування ставок податків і податкових пільг, правильність відображення показників, необхідних для обчислення бази оподаткування; виявлення арифметичних або методологічних помилок.

Відповідно до підпункту75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій(розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

За приписами пункту 76.3 статті 76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Предметом перевірки ДП «Шахта ім. М.С. Сургая» було питання своєчасності сплати узгодженого податкового (грошового) зобов'язання з рентної плати за користування надрами зі строком сплати зобов'язань, який сплинув у період з 2011 року по 2015 рік, при цьому фактична сплата була здійснена у 2019 році (тобто у строк понад 1095).

Таким чином, суд вважає, що до такої перевірки мають бути застосовані положення статті 102 ПК України, як до перевірки проведеної з «інших питань».

Тобто, на цю камеральну перевірку з інших питань розповсюджуються положення абзацу другого пункту 76.3 статті 76 ПК України і таку перевірку контролюючий орган мав право проводити у строк не пізніше 1095 днів, що мають бути відраховані саме від граничного строку сплати грошових зобов'язань, а не строку фактичного виконання зобов'язання, як помилково вважає податковий орган.

Згідно статті 203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Згідно матеріалів справи граничними строками виконання позивачем грошових зобов'язань згідно податкових розрахунків з плати за користування надрами для видобування корисних копалин є 2011-2015 роки.

Погашення податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин відбулося у 2019 році.

Камеральні перевірки відповідачем проведено у 2019 році, та спірні податкові повідомлення-рішення прийнято у 2019 році, тобто з порушенням строків давності, визначених статтею 102 ПК України.

Проведення відповідачем спірної перевірки поза межами строків, встановлених ПК України, тягне за собою скасування податкового повідомлення - рішення, що було прийнято за її наслідками.

Таким чином, ураховуючи дати прийняття відповідачем спірних податкових повідомлень-рішень, якими до позивача застосовані штрафні санкції (які законодавець відносить до визначення поняття «грошове зобов'язання»), а також дати граничних строків сплати грошових зобов'язань, суд дійшов висновку, що спірні податкові повідомлення-рішення про застосування штрафу прийнято податковим органом поза межами 1095 днів.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Разом з тим, суд зазначає, що у разі наявності рішень Верховного Суду, у яких викладена різна правова позиція, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Верховного Суду (постанова Верховного Суду від 30 січня 2019 року по справі № 755/10947/17).

Суд зазначає, що норма пункту 102.1. статті 102 ПК України пов'язує відлік строку давності саме з останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, а не з фактичною сплатою позивачем узгодженої у минулих роках суми податкового зобов'язання.

При цьому, судом враховується правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 13 листопада 2020 року у справі № 826/11626/15, від 10 травня 2018 року у справі № 820/3544/17.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 3 квітня 2020 року у справі №640/1091/19, оскільки обставини справи не є тотожними. Так, у справі № 640/1091/19 судом було встановлено, що камеральна перевірка була проведена в межах строків, встановлених статтею 102 Податкового кодексу України, при цьому у спірних правовідносинах перевірка була проведена з порушенням встановлених строків.

На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №0070794908 від 2 серпня 2019 року на суму 38068,12 грн., №0070834908 від 2 серпня 2019 року на суму 5699,98 грн., № 0003194908 від 23 вересня 2019 року на суму 92541,60 грн., №0005735704 від 8 листопада 2019 року на суму 64000 грн., на загальну суму 200309,70 грн.

Стосовно позовних вимог в частині визнання протиправними дій щодо нарахування пені у сумі 1286780,06 грн. з рентної плати за користування надрами та зобов'язати відкоригувати дані інтегрованої картки позивача з рентної плати за користування надрами шляхом скасування пені у сумі 1286780,06 грн. суд зазначає наступне.

Так, при прийнятті рішення у цій адміністративній справі суд не надає оцінку правомірності визначення суми пені з рентної плати за користування надрами, оскільки, як зазначено вище, спірним питанням у межах справи, є саме законність нарахування податковим органом пені, а не її розмір.

Відповідно до підпункту 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Згідно інтегрованої картки платника податків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин ДП «Шахта ім. М.С. Сургая» нарахування пені здійснювалося після зарахування коштів в рахунок погашення заборгованості (том 2, а.с. 99 - 145)

Як встановлено судом та не оспорюється сторонами, пеня нарахована на суму податкового боргу, сплата якої була розстрочена ухвалами Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2007 у справі №2-а3028/07, від 19.04.2013 у справі №805/3486/13-а, від 18.07.2008 у справі №2-а11137/08, від 27.10.2008 у справі №2-а-17316/08, від 17.09.2009 у справі №2-а-32642/09/0570, від 24.09.2009 у справі №2-а-8696/09/0570, від 29.09.2010 у справі №2а-14832/09/0570, від 31.08.2009 у справі №2-а3393/09/0570 від 10.09.2010 у справі №2-а15026/100570, від 28.07.2011 у справі №2а/0570/11064/2011, від 25.02.2013 у справі №805/387/13-а, від 23.10.2007 у справі №2-а-3028/07, від 17.09.2009 у справі №2а-32642/09/0570, від 12.10.2009 у справі №2а-14832/09/0570, від 10.09.2010 у справі №2а-15026/10/0570, від 23.08.2011 у справі №2а/0570/11264/2011, від 25.02.2013 у справі №805/387/13-а, рішеннями ОДПС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу 6/05-25-11 від 27.03.2014, №9087028369 від 06.05.2015.

Так, згідно з пунктом 31.1 статті 31 ПК України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що на платника податків покладено обов'язок здійснити у встановлені податковим законодавством строки сплату узгодженого грошового зобов'язання. Не сплачене у встановлений законом строк, узгоджене грошове зобов'язання визначається сумою податкового боргу платника податків.

Пунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України передбачено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Згідно з пунктом 129.4 ПК України, пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Згідно з підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Отже, передумовою нарахування пені з підстав, визначених пунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України, є несплата платником податків суми узгодженого податкового зобов'язання у встановлені законом строки.

Зі змісту статті 32 ПК України вбачається, що зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Зміна строку сплати податку здійснюється у формі: відстрочки; розстрочки. Зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обов'язку.

Розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу, відповідно до пункту 100.1 статті 100 ПК України, є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.

Тобто розстрочення (відстрочення) податкового боргу здійснюється виключно на платній основі, а плата (проценти) дорівнюють саме розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.

Таким чином, оскільки розстрочення сплати податкового боргу є платним, то за розстрочення, що передбачено статтею 100 ПК України (за договором) платою є проценти, що дорівнюють розміру пені, розмір якої визначено пунктом 129.4 статті 129 ПК України, а за розстрочення сплати податкового боргу за судовим рішенням - пеня, розмір якої визначено пунктом 129.4 статті 129 ПК України.

З огляду на вищевикладене, а також те, що розстрочення є лише формою розрахунків платника з бюджетом шляхом зміни строків платежу, яка може застосовуватись, в тому числі, і у процедурі примусового стягнення податкового боргу, при такому розстроченні має враховуватись стаття 100 ПК України, яка містить правове регулювання з цього питання. Рішення суду про розстрочення сплати податкового боргу є лише процесуальним рішенням, що визначає спосіб виконання судового рішення про стягнення податкового боргу шляхом розстрочення сплати боргу та не звільняє платника податків від відповідальності у вигляді пені, передбаченої підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України, а така пеня фактично і є платою за таке розстрочення.

Суд зазначає, що постановлення Донецьким окружним адміністративним судом ухвал про розстрочення сплати податкового боргу не змінює статус такої заборгованості та не спростовує того факту, що боржник вчинив податкове правопорушення у вигляді його несплати і таке правопорушення триває до часу погашення боргу в добровільному чи примусовому порядку.

Відповідна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 06 березня 2019 року у справі №2а-25767/10/0570, від 23 квітня 2019 року у справі №808/8492/13-а та від 25 жовтня 2019 року у справі №803/115/16, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).

На підставі викладеного вище суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно відображена в інтегрованій картці платника (ІКП) пеня, нарахована у встановленому законом розмірі на суми податкового боргу, які були розстрочені судовими рішеннями.

Стосовно тверджень позивача щодо неправомірного нарахування та відображення в ІКП пені разом з прийняттям спірних податкових повідомлень-рішень, суд зазначає, що згідно ІКП підприємства, нарахування пені здійснювалося під час зарахування надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу.

При цьому, відповідно до підпункту 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 ПК України способом здійснення контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів.

Відповідно до статті 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Згідно з приписами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.

Відповідно до статті 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (пункт 74.1); зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань (пункт 74.2).

Станом на час внесення відповідачем даних про нарахування пені на суми податкового боргу, які були розстрочені судовим рішенням, в ІКП позивача діє Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року № 422, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 травня 2016 року за № 751/28881 (далі - Порядок № 422).

Вказаний Порядок № 422 містить спеціальний розділ VІ, яким врегульоване відображення в ІКП сум погашення податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску, розстрочення (відстрочення) зобов'язань (боргів), а також списання податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску.

Главою 3 розділу VІ Порядку № 422 передбачена процедура перенесення до ІКП показників, пункт 1 якої містить такі приписи.

Надання розстрочок (відстрочок) грошових зобов'язань (податкового боргу) відображається в ІКП як зменшення суми грошових зобов'язань (податкового боргу) за датою укладання договору про розстрочення (відстрочення).

Для відображення розстрочених (відстрочених) сум грошових зобов'язань (податкового боргу) в ІКП відображається обліковий показник (операція) щодо надання розстрочення (відстрочення) усієї суми розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань (податкового боргу) згідно з договором про розстрочення (відстрочення).

Відображення в ІКП чергової суми розстрочення (відстрочення) здійснюється шляхом використання облікових показників (операцій) щодо нарахування платежу згідно з графіком погашення розстрочених (відстрочених) сум, передбаченим договором про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) (спеціальним законом або рішенням суду).

Погашення суми розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) здійснюється у загальному порядку погашення згідно з черговістю виникнення.

При нарахуванні чергової частки розстрочення (відстрочення) сум податкового боргу в ІКП відбувається нарахування пені за несвоєчасну сплату на суму нарахованої частки податкового боргу за період:

з 91-го дня після останнього дня граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного Податковим кодексом України, і по дату надання розстрочення (відстрочення) податкового боргу (у випадку, коли податковий борг виник в результаті несплати платником податків грошового зобов'язання, визначеного у поданій ним звітності);

з 1-ого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні, і по дату надання розстрочення (відстрочення) податкового боргу (у випадку, коли податковий борг виник в результаті несплати платником податків грошового зобов'язання, визначеного органом ДФС).

При погашенні розстрочених (відстрочених) сум у день фактичного погашення розстроченого (відстроченого) грошового зобов'язання (податкового боргу) (його частини) за весь період користування розстроченням (відстроченням) в ІКП здійснюється нарахування процентів за користування розстроченням (відстроченням).

Нарахування процентів, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 глави 12 розділу II Податкового кодексу України, відображається в ІКП шляхом операцій з нарахувань суми процентів за користування кредитом.

Нарахування процентів розпочинається наступного дня після початку дії розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) та/або наступного дня після граничного строку сплати чергової частки розстроченого (відстроченого) грошового зобов'язання (податкового боргу) по день фактичного погашення чергової частки розстроченого (відстроченого) грошового зобов'язання (податкового боргу) включно.

У разі дострокового погашення у повному обсязі розстрочених (відстрочених) сум датою реєстрації додаткової угоди до договору в ІКП проводиться:

нарахування розстрочених (відстрочених) сум, строк сплати яких не настав;

нарахування процентів за фактичний строк користування розстроченням (відстроченням);

нарахування пені за несвоєчасну сплату (у разі дострокової сплати розстроченого (відстроченого) податкового боргу);

погашення розстрочених (відстрочених) сум, нарахованих процентів та пені за несвоєчасну сплату (у разі дострокової сплати розстроченого (відстроченого) податкового боргу).

З урахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно відображена в інтегрованій картці платника (ІКП) пеня, нарахована на суми податкового боргу, які були розстрочені судовим рішенням, тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Державного підприємства “Шахта ім. М.С. Сургая” частково обґрунтованими, тому позов слід задовольнити частково.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Згідно квитанцій про сплату судового збору, позивачем за подання даного адміністративного позову було сплачено судовий збір в розмірі 21020 грн.

Оскільки позовні вимоги суд задовольняє в частині скасування податкових повідомлень-рішень №0070794908 від 2 серпня 2019 року на суму 38068,12 грн., №0070834908 від 2 серпня 2019 року на суму 5699,98 грн., № 0003194908 від 23 вересня 2019 року на суму 92541,60 грн., №0005735704 від 8 листопада 2019 року на суму 64000 грн., на загальну суму 200309,70 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3004,65 грн. (200309,70*1,5%)

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Державного підприємства “Шахта ім. М.С. Сургая” до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0070794908 від 2 серпня 2019 року на суму 38068,12 грн., №0070834908 від 2 серпня 2019 року на суму 5699,98 грн., № 0003194908 від 23 вересня 2019 року на суму 92541,60 грн., №0005735704 від 8 листопада 2019 року на суму 64000 грн., на загальну суму 200309,70 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ: 43142826) на користь Державного підприємства “Шахта ім. М.С. Сургая” (місцезнаходження: Донецька область, м. Вугледар, код ЄДРПОУ: 40695853) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3004,65 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу VІ “Прикінцевих положень” Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя В.С. Дмитрієв