28 грудня 2020 року Справа № 160/17202/20
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турова О.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
23.12.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо винесення 29 березня 2019 року Постанови про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору в розмірі 3582476,40грн. (ВП №48085285) та винесення 03 квітня 2019 року Постанови про відкриття виконавчого провадження №58791950 про примусове виконання вищезазначеної Постанови №48085285 від 29 березня 2019 року;
- зобов'язати Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України повернути ОСОБА_1 , грошові коштів в розмірі 132403 євро 72 цента, які були зняті 01 листопада 2019 року з його банківського рахунку № НОМЕР_1 , та 100232 гривні 59 копійок, які були зняті 04 листопада 2019 року з його банківського рахунку № НОМЕР_2 .
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.12.2020 року зазначена вище справа розподілена судді Туровій О.М.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України.
Частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
З матеріалів позовної заяви слідує, що позивачем додано до позовної заяви оригінал квитанції № ПН2372809 від 23.12.2020 року про сплату судового збору у розмірі 840,80 грн. Однак, судовий збір сплачено не у повному розмірі.
Так, з поданої позовної заяви слідує, що позивачем заявлено позовні вимоги, а саме: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо винесення 29 березня 2019 року Постанови про стягнення з позивача виконавчого збору в розмірі 3582476,40грн. (ВП №48085285) (вимога майнового характеру) та зобов'язати відповідача повернути позивачеві грошові кошти в розмірі 132403 євро 72 цента, які були зняті 01 листопада 2019 року з його банківського рахунку № НОМЕР_1 , та 100232 гривні 59 копійок, які були зняті 04 листопада 2019 року з його банківського рахунку № НОМЕР_2 (пов'язані вимоги майнового характеру); 2) визнати протиправними дії відповідача щодо винесення 03 квітня 2019 року Постанови про відкриття виконавчого провадження №58791950 про примусове виконання вищезазначеної Постанови №48085285 від 29 березня 2019 року (вимога немайнового характеру); 3)Відповідно до п.3 ст.6 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до положень статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” встановлено з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 2102,00 грн.
Приписами пп. 1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” визначено, що за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою встановлено ставку судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (840,80 грн.).
Приписами пп. 1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” визначено, що за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою-підприємцем встановлено ставку судового збору - 1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (840,80 грн.) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (10510,00 грн.)
Таким чином, за заявлені позивачем позовні вимоги повинно бути сплачено судовий збір у загальному розмірі 11350,80 грн.
Враховуючи вищевикладене, позивачем сплачено судовий збір не у повному обсязі, а тому позивачеві слід доплатити судовий збір у сумі 10510,00 грн. (11350,80 - 840,80 грн. = 10510,00 грн.) на реквізити суду:
Отримувач коштів: УК у Чечел.р.м.Дніпра/Чечел.р/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989253
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA 238999980313131206084004008
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу*;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Також, відповідно до частин 1, 2 статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України, здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Адміністративна процесуальна правоздатність - абстрактна умова володіння всіма процесуальними правами і обов'язками, яка передбачає можливість конкретної особи стати суб'єктом конкретних процесуальних правовідносин, стати персоніфікованим носієм прав і обов'язків, передбачених законом для даного суб'єкта і даних правовідносин. Тому особою, що бере участь у справі, можуть бути лише особи, які володіють процесуальною правоздатністю.
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Відповідно до ч.2 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Позовну заяву подано від імені ОСОБА_1 , проте, документів на підтвердження адміністративної процесуальної дієздатності вказаної особи до матеріалів позовної заяви не долучено (копія документу, що посвідчує особу позивача), у зв'язку із чим, у суду відсутня можливість ідентифікувати особу підписанта поданого адміністративного позову та з'ясувати факт наявності в нього адміністративної процесуальної дієздатності.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” від 20.11.2012р. №5492-VІ (далі-Закон №5492) документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: 1)документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну; тимчасове посвідчення громадянина України; 2) документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус: посвідчення водія; посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон; посвідка на постійне проживання; посвідка на тимчасове проживання; картка мігранта; посвідчення біженця; проїзний документ біженця; посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту; проїзний документ особи, якій надано додатковий захист.
За наведених обставин, позивачеві слід подати завірену належним чином копію документа на підтвердження адміністративної процесуальної дієздатності позивача (документ, що посвідчує особу позивача) для суду та відповідача.
Також, відповідно до ч.1, абз.1 ч. 2, ч.3 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з п.1 ч.2 ст.287 КАС України позовну заяву у справах такої категорії може бути подано до суду: у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
З позовної заяви ОСОБА_1 слідує, що 29 березня 2019 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рубель І.В. було винесено Постанову про стягнення з позивача виконавчого збору в розмірі 3 582 476,40 грн. (ВП №48085285), а 03 квітня 2019 року Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кузьменко О.С. було відкрито виконавче провадження №58791950 про примусове виконання вищезазначеної Постанови №48085285 від 29 березня 2019 року. В подальшому, у вересні 2019 року позивачем було отримано виклик державного виконавця і вимогу щодо надання декларації про доходи, яка в подальшому була ним надана. 01 листопада 2019 року з його особистого рахунку № НОМЕР_1 були зняті грошові кошти в розмірі 132403 (сто тридцять дві тисячі чотириста три) євро 72 цента на виконання постанови про стягнення виконавчого збору від 29 березня 2019 року № №48085285, а 04 листопада 2019 року з його особистого рахунку № НОМЕР_3 були зняті грошові кошти в розмірі 100232 (сто тисяч двісті тридцять дві) гривні 59 копійок, на виконання постанови про стягнення виконавчого збору від 29 березня 2019 року. За твердженням позивача, останній тривалий час мирним шляхом намагався вирішити питання щодо закриття виконавчого провадження про стягнення з нього виконавчого збору та звертався до відповідача із відповідними усними та письмовими заявами. Зокрема, 09 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача та отримав письмову відповідь останнього, що виконавче провадження №58791950 про примусове виконання Постанови №48085285 від 29 березня 2019 року щодо стягнення виконавчого збору в розмірі 3582476,40 грн. не було завершене, а направлене для примусового виконання у Заводській відділ Державної виконавчої служби м. Кам'янське Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) та роз'яснено порядок оскарження дій державних виконавців, в тому числі у судовому порядку.
Водночас, жодних доказів на підтвердження того, що протягом періоду з 04 листопада 2019 року (з дня, коли позивач дізнався про існування постанови про стягнення виконавчого збору від 29 березня 2019 року, з діями відповідача відносно винесення якої він не погоджується, оскільки саме цієї дати з його рахунків були списані значні кошти на погашення виконавчого збору, стягнутого цією постановою) і до 09.11.2020р. (дати коли він звернувся до відповідача з завою про отримання інформації про рух виконавчого провадження №58791950 про примусове виконання Постанови №48085285 від 29 березня 2019 року і дізнався, що воно не завершене) ОСОБА_1 вживав будь-які заходи досудового врегулювання цього спору, а також не мав об'єктивної можливості скористатися своїм правом на судове оскарження дій відповідача, що оскаржуються ним у цьому позові, позивачем ані надано, ані наведено у своїй позовній заяві.
При цьому, з позовною заявою про оскарження дій відповідача щодо винесення ним постанови про стягнення виконавчого збору в розмірі 3582476,40грн. (ВП №48085285) та постанови про відкриття виконавчого провадження №58791950 про примусове виконання вищезазначеної Постанови №48085285 від 29 березня 2019 року, а також про зобов'язання відповідача повернути позивачеві грошові кошти в розмірі 132403 євро 72 цента, які були зняті 01 листопада 2019 року з його банківського рахунку № НОМЕР_1 , та 100232 гривні 59 копійок, які були зняті 04 листопада 2019 року з його банківського рахунку № НОМЕР_2 , ОСОБА_1 звернувся лише 23.12.2020р., тобто зі значним пропуском десятиденного строку на оскарження таких дій, встановленого п.1 ч.2 ст.287 КАС України, при цьому, жодних доказів наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду з цим позовом ОСОБА_1 не надав.
Згідно з ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Всупереч наведеному позивачем не подано разом із позовом заяву про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин пропуску цього строку.
Відповідно до ч.1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
За приписами ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на те, що позовна заява ОСОБА_1 подана без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне залишити цю позовну заяву без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачеві строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду:
- оригіналу документа про доплату судового збору за подання до суду цієї позовної заяви у розмірі 10510,00 грн.;
- завіреної належним чином копії документа на підтвердження адміністративної процесуальної дієздатності позивача (документа, що посвідчує особу позивача) для суду та відповідача;
- заяву про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин пропуску цього строку.
Роз'яснити позивачеві, що відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, що звернулася з позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Турова