Справа № 187/1570/20
3/0187/630/20
іменем України
21 грудня 2020 року смт Петриківка
Суддя Петриківського районного суду Дніпропетровської області Говоруха В.О., розглянувши в смт. Петриківка у відкритому судовому засіданні справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження м.Тараща, Київська область, працюючого водієм, місце проживання АДРЕСА_1 ; РНКПОУ НОМЕР_1 , за порушення ст. 44-3 КУпАП (в редакції згідно із Законом № 530-IX від 17.03.2020), -
Встановив:
18.11.2020 року до суду від Петриківського ВП надійшов адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 . Згідно протоколу серії АПР18 №671459 від 16.11.2020 про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 16.11.2020 о 15:40 год. надаючи послуги приватного нерегулярного перевезення пасажирів, знаходячись за кермом автомобіля Мерседес Бенц н/з НОМЕР_2 був без індивідуальних засобів захисту, зокрема респіратора/захисної маски, чим порушив положення Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» № 641 від 22.07.2020 (далі Постанова №641) п. 10 пп.1.
Згідно вимог п.1 ч.1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення в першу чергу вирішує питання чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Статтею 8 КУпАП (Чинність закону про відповідальність за адміністративні правопорушення) визначено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Судом встановлено, що на час складення стосовно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення, а саме 16.11.2020, стаття 44-3 КУпАП діяла в редакції згідно із Законом № 530-IX від 17.03.2020, а саме: «порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». Так само, на час складення вказаного протоколу про адміністративне правопорушення за статтею 44-3 КУпАП та його надходження до Петриківського районного суду Дніпропетровської області, такі справи розглядалися місцевим судом.
Згідно підпункту 1 пункту 10 Постанови №641, на порушення якого посилається старший сержант поліції у протоколі серії АПР18 №671459 від 16.11.2020, на території України на період дії карантину забороняється перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Однак, 21.11.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 1000-IX від 06.11.2020, яким внесено зміни до ст.44-3 КУпАП, а саме її викладено в такій редакції:
«Стаття 44-3. Порушення правил щодо карантину людей
Порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»
Тобто правопорушення, яке ставиться в вину ОСОБА_1 було конкретизовано в ч.2 ст.44-3 КУпАП.
Також згадуваним законом були внесені зміни до ст. 221 КУпАП, в якій зокрема зазначено, що судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 44-3 КУпАП виключно по частині першій. Тобто справи про адміністративні правопорушення, які полягають у перебуванні в громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно станом на сьогодні судом не розглядаються та йому не підсудні.
Натомість справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 44-3 КУпАП, що стосуються зокрема правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, розглядають органи Національної поліції.
Таким чином, враховуючи положення статті 8 КУпАП, а саме провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення, дана справа має розглядатися органом Національної поліції.
Беручи до уваги те, що визначальним принципом здійснення правосуддя взагалі, та зокрема в справах про адміністративні правопорушення, є принцип верховенство права, оскільки Петриківський районний суд Дніпропетровської області не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та КУпАП, справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП (в редакції згідно із Законом № 530-IX від 17.03.2020) необхідно повернути до Петриківського ВП Новомосковського ВП ГУНП в Дніпропетровській області для розгляду.
Керуючись ст.ст. 278, 280, 283-285, 289, 294 КУпАП, суд -
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за статтею 44-3 КУпАП (в редакції згідно із Законом № 530-IX від 17.03.2020) повернути до Петриківського ВП Новомосковського ВП ГУНП в Дніпропетровській області для розгляду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її винесення апеляційної скарги.
Суддя: В. О. Говоруха