28 грудня 2020 року м. Житомир справа № 240/14640/20
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Токаревої М.С.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області", Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області", третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у якому просив:
- визнати протиправною відмову надати довідку Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Житомирській області" надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру;
- зобов'язати Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Житомирській області" надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і-63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011- ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08,2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру моєї пенсії.
В обґрунтування позову зазначає, що рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі по тексту - Постанова №103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту - Порядок № 45), зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, які обов'язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення та які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та здійснення її перерахунку; норма, яка обмежувала складові грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії, перестала діяти з 05.03.2019, а тому відповідачі повинні були скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704) вказати розміри окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсій, за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби, однак листом від 06.08.2020 № 1182-33/26-2020 протиправно відмовлено.
У встановлений судом строк Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" було подано відзив на позовну заяву за змістом якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що ні Порядок, ні жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган повноваженнями самостійно чи на вимогу пенсіонера встановити розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, самостійно віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі його види.
Третьою особою було подано до суду письмові пояснення щодо позову. У поясненнях вказано, що на даний час Урядом будь яких законодавчих актів щодо зміни грошового забезпечення не було прийнято, тому підстави для перерахунку пенсії відсутні. Довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача, яка була видана у 2018 році є законною, не відкликана у визначений спосіб органом, що її видав, а тому її дані підлягають обов'язковому використанню при здійсненні перерахунку пенсії.
Усною ухвалою суду постановленою без виходу до нарадчої кімнати та занесеною до протоколу судового засідання до участі у розгляді справи у якості відповідача було залучено Міністерство внутрішніх справ України.
Міністерство внутрішніх справ України відзиву щодо заявленого позову до суду не подало.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та просив у задоволенні позову. Додатково надав пояснення що підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі Постанови № 704 відсутні, оскільки вказаною постановою підвищено грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а не поліцейських.
Представник Міністерства внутрішніх справ до суду не прибув, щодо причин неявки суд не повідомив.
Після наданих пояснень позивача та представника відповідача Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" усною ухвалою постановленою без виходу до нарадчої кімнати та занесеною до протоколу судового засідання суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області", суд дійшов наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, позивач як колишній працівник міліції, є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), яка йому була перерахована з 01.01.2016 відповідно Постанови КМ України від № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та Постанова №103.
Позивач звернувся до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України з приводу виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" у якій вказати розміри окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсій, за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби.
Листом Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області", від 06.08.2020 № 1182/33/26-2020 повідомилено позивача, що підстав для підготовки нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не має, оскільки Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” затвердженим постановою Кабінетів Міністрів України від 13.02.2008 №45 передбачено, що після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики, Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію, зокрема, і МВС. До Міністерства внутрішніх справ України інформація, а саме списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не надходили. Отже, підстави для підготовки нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, відсутні. Крім того, після визнання нечинними пунктів 1, 2, та 3 Постанови №103, Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалась перерахунку пенсій.
Вважаючи, що йому протиправно відмовили в складанні довідки про розмір грошового забезпечення за його заявою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає, що для вирішення даного спору треба з'ясувати, чи впливає рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, на перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та чи повинна позивачу перераховуватись пенсія у зв'язку з підвищенням, відповідно до Постанови № 704, грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.
Рішенням від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Суд звертає увагу, що визнані вказаним судовим рішенням протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 регламентували перерахунок пенсії, призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), тобто не стосувались позивача.
Зміни, внесені Постановою № 103 до додатку 2 Порядку № 45, які були визнані вказаним судовим рішенням протиправними та нечинними, не обмежували щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в формі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Тобто рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, ніяким чином не стосується перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), тобто позивача.
Частиною 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Види грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для поліцейських встановлені Постановою № 988, а не Постановою № 704, а тому і підстав для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням Постановою № 704 грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців - не має.
Таким чином, перевіривши в межах доводів позовної заяви бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, суд вважає, що не склавши та довідку про розмір грошового забезпечення за заявою позивача, відповідний суб'єкта владних повноважень діяв у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому відмовляє в задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" ( вул. Професора Кравченка, 2,Житомир,10014, код ЄДРПОУ 08734196), Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код 00032684), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (вул.О.Ольжича,7 м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева