14 грудня 2020 року м. Житомир справа № 240/19857/20
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Нагірняк М.Ф.,
секретар судового засідання Добровольська Н.А.,
за участю: позивач - ОСОБА_1 ,
представник позивача -Войдевич О.А.,
представник відповідача - Федосюк В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою.
Ухвалою суду від 17.11.2020року позовну заяву прийнято розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі і її призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду від 17.11.2020року відмовлено в задоволенні клопотання Позивача про забезпечення позову.
В судовому засіданні Позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі і пояснили, що 10.09.2019року Позивач звертався до Відповідача з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0га на території Левківської сільської ради Житомирського району Житомирської області. Позивач зазначає, що за результатами розгляду вказаного клопотання отримав відмову, яку рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 03.02.2020року (справа №11124/19) визнано протиправною та зобов'язано Відповідача повторно розглянути клопотанням від 10.09.2019року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо цієї ж земельної ділянки з урахуванням висновків суду.
За результатами повторно розгляду Відповідачем, на думку Позивача та його представника, повторно протиправно відмовлено в наданні такого дозволу. Позивач та його представник вважають, що є всі законні підстави для зобов'язання Відповідача надати Позивачу дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо цієї ж земельної ділянки.
Представник Відповідача, Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, в судове засіданні проти позову заперечила і пояснила, що спірна земельна ділянка відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики оборони, а не до земель сільськогосподарського призначення. По цій причині у Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області відсутні повноваження щодо розпорядження цією земельної ділянкою, а тому Позивачу правомірно було відмовлено в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо цієї ж земельної ділянки.
Заслухавши доводи Позивача, його представника, представника Відповідача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність регулюються правовими нормами Земельного кодексу України, що були чинні на день виникнення таких відносин.
Судом встановлено та визнається сторонами, що 11.06.2019року Позивач звертався до Відповідача з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0га на території Левківської сільської ради Житомирського району Житомирської області. За результатами розгляду вказаного клопотання Відповідачем листом від 30.09.2019року відмовлено Позивачу в наданні такого дозволу.
Судом встановлено та визнається сторонами, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 03.02.2020року (справа №11124/19) таку відмову визнано протиправною та зобов'язано Відповідача повторно розглянути клопотанням від 10.09.2019року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо цієї ж земельної ділянки з урахуванням висновків суду (а.с.29-34).
Судом встановлено та визнається сторонами, що Відповідачем на виконання вказаного судового рішення прийнято оскаржуваний наказ від 03.09.2020року про відмову в наданні Позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,0га на території Левківської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
Як зазначено в дослідженому судом оскаржуваному наказі, таке рішення мотивовано виключно відсутністю у Відповідача повноважень щодо розпорядження землями промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики оборони та іншого призначення. Даних про перебування спірної земельної ділянки у користуванні інших осіб, наказ не містить (а.с.21).
Таке рішення Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області частково не відповідає обставинам справи та не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, з огляду на таке.
Безспірно, відповідно до вимог ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи, до яких відноситься Відповідач, передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Тобто, Відповідач наділений повноваженнями щодо розпорядження виключно землями сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою статті 122 Земельного кодексу України.
На підтвердження своїх доводів представником Відповідача надано лише інформаційну довідку до надання дозволу на складання документації із землеустрою щодо спірної земельної ділянки (а.с.57).
За змістом вимог ч.1 ст.20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Таким чином, в розумінні вимог ст.73 КАС України вказана інформаційна довідка не є належним доказом на підтвердження того, до якої категорії земель відноситься спірна земельна ділянка.
Отже, у Відповідача на час повторного розгляду клопотання Позивача з урахуванням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 03.02.2020року (справа №11124/19) були відсутні належні докази щодо віднесення спірної земельної ділянки до тої чи іншої категорії за своїм цільовим призначенням, в тому числі до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики оборони та іншого призначення.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що оскаржувана відмова, викладена в оскаржуваному наказі від 03.09.2020року №6-7056/14-20 СГ про відмову в наданні дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,0га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Левківської сільської ради Житомирського району Житомирської області винесена не на підставі та не у спосіб, що передбачені чинним земельним законодавством, а тому є протиправною і підлягає скасуванню.
Обрання способу захисту прав у сфері публічно-правових відносин визначається судом з урахуванням змісту ч. 2 ст. 2 КАС України, принципів адміністративного судочинства та положень статті 245 КАС України.
Повноваження адміністративного суду в разі задоволення адміністративного позову визначені частиною 2 статті 245 КАС України, відповідно до якої, суд може прийняти, окрім іншого, постанову про: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Обрання способу захисту порушеного права повинно гарантувати дотримання і захист прав, свобод, інтересів Позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Судом визнається, що в силу вимог Земельного кодексу України надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність віднесено до владних повноважень Відповідача, але не вирішено по суті по причині не з'ясування цільового призначення спірної земельної ділянки.
Судом визнається, що в силу вимог Земельного кодексу України Відповідач наділений повноваженнями щодо розпорядження виключно землями сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою статті 122 Земельного кодексу України.
За таких підстав порушене право Позивача підлягає судовому захисту та може бути поновлено виключно шляхом зобов'язання Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.09.2019року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,0га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Левківської сільської ради Житомирського району Житомирської області у відповідності до вимог ст.118 Земельного кодексу України.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 420,40грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.
Керуючись статтями 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково, визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 03.09.2020року №6-7056/14-20 СГ про відмову в наданні дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,0га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Левківської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області (10002, м.Житомир, вул.Довженко, 45, ЄДРПОУ 39765513) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 10.09.2019року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,0га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Левківської сільської ради Житомирського району Житомирської області у відповідності до вимог ст.118 Земельного кодексу України.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 420,40грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк
Повне судове рішення складене 23 грудня 2020 року